Pohádka

Pohádka
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534629/bmid_pohadka-65f9e81cd449d.jpg 5 756 756

Král hororu přečetl spoustu děsivých pohádek – a nakonec napsal svou vlastní Sedmnáctiletý Charlie Reade sice vypadá jako bezstarostný lamač dívčích srdcí s permanentkou do posilovny, jenže život se s ním zrovna nemazlil. V dětství už oplakal milovanou mámu a potom byl nucen pečovat o tátu, kterého posedl démon alkoholu. Přesto si hoch dokázal uchovat v srdci dobrotu, a tak jednoho dne nabídl pomoc cizímu člověku, jehož zanedbaný dům strašil ve snech snad všechny děti z okolí. S panem Bowditchem – majitelem úžasné psí dámy pojmenované Radar – Charlieho záhy spojí nečekané přátelství a později i jedno velké, pečlivě střežené tajemství. V kůlně vyhlášeného mizantropa se totiž nachází vchod do jiného světa! Obyvatelé říše zvané Empis však už dlouho trpí pod hrůzovládou Vraha křídel a jeho nočních vojáků. Dokáže odvážný, ale nezkušený mladík zachránit oba světy před rozpínající se temnotou? A zůstane sám ušetřen jejího zhoubného vlivu? Aby mohl odvyprávět příběh o lidské odvaze a psí věrnosti, vytvořil Stephen King zbrusu nový fantastický svět. „Příběh, který vám bude povědomý, a přitom je plný podivných a nečekaných zvratů. Jinými slovy klasický King.“ – Kirkus Reviews „Pohádka je klasická, nadčasová kingovka (), která autorovým jedinečným způsobem prozkoumává jemnou hranici mezi dětstvím a dospíváním.“ – The Guardian „Kingova síla byla vždy v něčem jiném než v propracovaných jiných světech. A v Pohádce je skutečně jako vypravěč ve formě.“ – Boris Hokr, ČT art „Dobrodružný příběh, který se díky nezapomenutelným originálním postavám a řadě napínavých scén čte jedním dechem.“ – The New York Times... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Fairy Tale , 2022

Interpreti: Matouš Ruml

karol.cadex
25.07.2023 5 z 5

Dlouho předlouho jsem ji četla. A četla bych ji klidně celej život. Příběh miluju od začátku do konce. Š Í L E N Ý Ý Ý.

Co mi vadí v posledních letech na Kingovi, je jeho přizpůsobení se moderní době. Nejradši mám, když si pěkně popisuje ty starý sedmdesátky, buicky, papírový noviny a hry kluků někde u vody, než když adolescent Charlie čumí pořád do iphonu a googlí tutoriály na rekonstrukci zábradlí. Jenže tady tohle King totálně zlomil pohádkovým světem se svými vlastními pravidly. Charlie je Mirek Dušín z Ameriky dnešní doby. Potkat takovýho kluka je prakticky zázrak. Ten začátek mě až obtěžoval, nevěřím lidem, co jsou čistý jako lilie, i když Charlie se ob stránku snaží tvrdit opak, že dělal v minulosti děsně temný věci!!!
Původně jsem měla v plánu popsat postavy a děj, ale ono to úplně nejde. To bysme tu byli do rána a beztak bych nedovedla zachytit vše podstatné. Pohádka není metafora, jak jsem původně ke knize přistupovala, je to klasický kingovský temno, jen pod povrchem.

Nechápu. Nechápu, kde se to v něm bere, protože tohle už neni lidský.

LilyGorch
24.07.2023 5 z 5

Charlie Reade je středoškolák, který si po smrti své matky prochází obdobím vzdoru, kdy se svým kamarádem Bertiem provádí různé výtržnosti. Charlie si ale naštěstí včas uvědomí, že od onoho osudného večera, co jeho matku srazilo auto, to jde z kopce i s jeho otcem a že se z něj stává alkoholik. Přebírá tedy veškerou péči o domácnost a snaží se dohlížet i na otce, aby se trpělivě léčil ze své závislosti.
Charlie se jednoho dne vrací na kole domů a zrovna jede okolo zarostlého starého domu na Sycamore Street č. 1, kterému s kamarády přezdívají "psychodům". Jeho pozornost upoutá štěkání a smutné vytí staré feny - přesně té, které se dřív tolik báli a říkali oni, že je to děsivý pekelný pes. Charlie přeleze plot a vydá se pustou zahradou k domu, kde uvidí na zemi ležet potlučeného starého pana Bowditche. Spadl ze žebříku a už nedokázal vstát. Charlie zavolá sanitku a postará se i o fenku, která se jmenuje Radar a vůbec není zlá. Když se pan Bowditch vrátí z nemocnice, je potřeba, aby se o něj někdo staral a pomáhal mu. Charlie se tohoto úkolu zhostí jako "poděkování" za to, že se jeho táta dokázal zbavit své závislosti a že se dokázal vrátit do běžného života.
Stav pana Bowditche se sice zlepšuje, ale jeho dny už jsou sečteny. Za obětavou pomoc odkáže Charliemu nejen starou fenku německého ovčáka, ale i jedno tajemství. V kůlně vedle domu je kouzelná studna, která má být vchodem do jiného světa. V tomto světě by potom Charlie mohl najít klíč k prodloužení života oddané Radar, již si moc oblíbil. Charlie se s Radar proto vydává studnou do Empisu, ve kterém ale nic není tak, jak by mělo být a jak mu to popisoval pan Bowditch..

Jsem moc ráda, že mě neodradil počet stran (728) téhle bichličky. Parádně mi teď kápla do noty a čtení jsem si moc užila. Nevadilo mi pozvolné vyprávění, seznamování se s Charliem, jeho blízkými, s mrzoutským panem Bowditchem, atd. Zamilovala jsem si fenku Radar, protože sami máme německého ovčáka a je to ten největší parťák. Příběhem jsem se nechala odnést do kouzelného světa Empisu, do města Lilimar, šla ve stopách autorovy bohaté fantazie a sledovala, jak se z obyčejného kluka stává hrdina "princ Šárlí".
Kniha se dělí do kapitol a ty potom ještě dál do krátkých podkapitol. Každou kapitolu uvádí tematický obrázek, což byla první věc, která mě na Pohádce překvapila. Obrázky jsem zde nečekala, ale hezky doplňují příběh - obrázky jsou vždycky fajn! :o))

Za možnost přečíst si tuto knihu a nahlédnout do nekonečné fantazie pana Kinga děkuji nakladatelství Beta. Bylo mi ctí! ;o)
Jop a samozřejmě 5/5 *!

evineckY
22.07.2023 5 z 5

Tohle je opravdu fantasy pohádka...
S. King má neuvěřitelnou představivost a fantasii.
Kniha nejdříve začíná nešťastně a smutně a jak to u Kinga
chodí - nic není takové, jak se zdá.
Naprosto doporučuji

boeink
21.07.2023

Už se vám někdy stalo, že jste vlastně nevěděli, jestli se vám kniha líbila moc anebo vůbec? Já s Kingovou Pohádkou bojovala dva týdny.
Po krásné první části, kde jde hlavně o přátelství mezi starým nerudným mužem a sedmnáctiletým Charliem, u mě ta druhá část z jiného světa drhla. Asi mám málo fantazie, představivosti..na mě byla ta cesta Empisem až příliš dlouhá. Omlouvám se mistrovi i všem jeho příznivcům, King můj král nebude. Přesto po dočtení té tučné knihy a po odeznění prvních dojmů, musím přiznat, že ta kniha byla krásná, plná fantazie. Jen prostě není napsaná úplně pro mě.
Takže nevím...je to na plných pět hvědiček? Nebo na dvě?

P.S. Ale Radar...ta byla nejlepší.

karinga
20.07.2023 5 z 5

Zase mě dostal. Zase byly večery (a byla jich většina), kdy jsem knížku nedokázala dát z ruky a říkala si: On je fakt fakt dobrej. A i když má Pohádka přes 700 stran, na konci vám stejně poběží hlavou, co asi bylo dál.

Dobrá, jeho starým hororovým románům se to nevyrovná, ale asi to ani není primárním cílem. Z Kinga je starý pán a všichni se nějakým způsobem vyvíjíme, takže tohle beru. Psaní je často nutkavá touha se vyrovnat s něčím, co si v sobě spisovatel řeší. Možná se už King nechce brodit hektolitry krve, ale chce věřit, že jsou i jiné světy než tento. Tohle byla pohádka o přátelství, lásce, odvaze, nemoci a uzdravení a byla plná naděje.

Takže jestli máte rádi Kinga, není nad čím váhat.
Jestli jste Kinga ještě nečetli, klidně Pohádkou začněte (a pak si půjčte Dračí oči).
A jestli Kinga rádi nemáte... nemáme si co říct.

Rolada88
18.07.2023 5 z 5

Pohádka se vším všudy. Příběh který mě totálně vtáhnul a uvnitř do mrtě vycucal. Chvílemi se nedokázal knihu odložit. To se zase Kingovi něco povedlo knihu jen tak z hlavy nedostanu. A to jsem si říkal ze mistr hororu na pohádky není no mýlil jsem se :)

andysek88
18.07.2023 5 z 5

Pohádka se zařadila do mého seznamu "Knihy, které chci zapomenout, jenom proto, abych si je mohla přečíst znovu."
Kniha, která nechcete aby skončila a litujete, že má tak málo stran (735). Jako milovnici fantasy mě bavila každá strana, každá kapitola. Bylo mi potěšením princi Charlie.

evickakyticka
17.07.2023 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Takového Kinga mám moc ráda. Jeho fantasy je úžasné a také uvěřitelné. Zasloužený plný počet bodů.

PS: Dostala jsem chuť znovu přečíst i jeho dřívější pohádku Dračí oči.

pinkstrom
16.07.2023 5 z 5

Ježiš, to bylo skvělý! Od první strany mě příběh totálně pohltil. Opravdu moc hezká kniha, od začátku do konce. Ještě dlouho budu vzpomínat na barvitě (nebo šedo-zeleně? haha) popsaný Empis a, samozřejmě, Radar.

Jančislava
15.07.2023 5 z 5

Opět krásná kniha od mého oblíbeného spisovatele. Číst jeho knihy je jako se vrátit domů. Pohádka se mi líbila jen konec mi trochu drhl. Nebyl špatný jako takový jen trochu kostrbaty nebo jak to říct. Nicméně celkově jsem spokojená.

bookcase
13.07.2023 5 z 5

Wauuu, tak to se povedlo, žádné hluché místo, tohle jsem si prostě užila.

Pan_Skala
12.07.2023 5 z 5

Pomalejší rozjezd knihy sice dokáže člověka trošku otravovat, ale zase vyvolává to tu správnou touhu zjistit co bude dál a u mne to zafungovalo perfektně. Pak už jsem nedokázal odolávat, abych v posledních 200 stranách nepřemýšlel nad tím co se dál stane i v situacích, kdy jsi neměl možnost číst. Člověk se pak o to více těší z práce, že zase bude moci přečíst dalších několik stránek a odhalovat další část příběhu. No a u konce nějaká ta slza ukápla, ale bylo to super čtení.

Jihočech427
11.07.2023 5 z 5

Parádní příběh. Jako vždy u takového špalku (725 str.) trvala expozice docela dlouho, ale King ve svém mistrovství (a překladatelka také) ví, jak vás udržet u čtení. Samotná zápletka a hraní si s pohádkovými motivy mě bavila svou originalitou, většinou krátkými kapitolami a dynamickým stylem vyprávění.

Megynka
06.07.2023 5 z 5

Velice krásná kniha s opravdu zajímavým příběhem. Nevěděla jsem, co od knihy čekat a trochu jsem se bála, jelikož nejsem příznivcem fantasy a ani pokud jde o Kinga. Musím ale říct, že tady mi všechno bohatě vynahradil a já si po celou dobu jen říkala - vždyť pohádky tolik miluju!
První polovina knihy se odehrává v našem světě a je to přesně ten začátek, který mě (jakožto nemilovníka fantasy) naprosto vtáhne do děje. Charlie byli spolu s Howardem skvělá dvojka, jejichž přátelství i osud mě velice zajímal a láska k fence Radar tomu jen dodávala na dokonalosti. Hltala jsem každé slovo a těšila se, co přijde na další stránce...
Druhá polovina Charlieho zavede do jiného světa - úžasného Empisu, který je v ohrožení a s ním i ten náš ... King pozvedl do výše všechny ty úchvatné pohádky, na které si člověk už skoro ani nepamatuje - třeba Nekonečný příběh, Tři prasátka nebo pohádky bratří Grimmů, které nejsou vždy tak veselé, jak se na první pohled zdá. Najdete tu kostlivce, zombíky, obrovské brouky a další úchvatné obyvatele Empisu. A v nitru toho všeho se nacházejí magické hodiny, které umí vrátit čas...
Kniha o přátelství, temné kletbě, lásce, odvaze, hrdinství, touze, nemoci i uzdravení. Kniha o tom, jak je přátelství důležité a že naděje opravdu nikdy neumírá... Úžasná kniha, která mě dokázala vtáhnout přesně tam, kam měla...

Arkagas
06.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Pohádka je typicky netypickým Kingem. Příběh dospívajícího Charlieho, který přišel o matku a jeho otec propadl alkoholu je vyprávěn v tradičním kingovském stylu. Ale potom do příběhu vstoupí soused z konce ulice, jehož dům byl vždy považován za jakési sídlo hrůzy se svou starou fenkou Radar. Když pan Bowditch spadne ze žebříku a skončí v nemocnici, je Charlie jediný, kdo je schopný se o Radar a posléze i o něj postarat. Ze starého mrzouta se stává postupně člověk který si váží pomoci a Charlieho přijme za svého nástupce. Není divu, že ještě před svou smrtí veškerý svůj majetek přepíše právě na něj. A mohlo by se zdát, že v domě kromě starých věcí nic není, ale opak je pravdou.
Kromě zlata a hromady peněz se v kůlně schovává vstup do jiného světa. Do světa, kde je možné se omladit díky slunečním hodinám, ale jeho návštěva je nebezpečná. Pan Bowditch nechává Charliemu nahrané instrukce na pásce a Charlie se rozhodne tento svět navštívit jen kvůli Radar, která na tom není zdravotně dobře. Rozhodně ale nečeká, že vejde do světa plného špinavé magie, přízraků, a lidí, kteří trpí šedivinou. Království jako takové padlo a na Charlieho vlastně nečeká nic dobrého. Na povrch tohoto světa se totiž dere zlo v té nejtemnější podobě.
Nebylo by to pořádné fantasy bez krvavých bojů, beznaději, zoufalství a odhodlání.
Přes to všechno se jedná o klasickou kingovskou linku v podobě příběhu o lásce, přátelství a překonání zla, ať se zdá sebevětší.
To všechno s odkazy na klasická hororová díla, primárně Lovecrafta, ale i Bradburyho a Stokera.
Pokud čtete Kinga, vyrazí Vám s Pohádkou dech a přesvědčí Vás, že jeho studna představivosti a kreativity ještě rozhodně není vyschlá.
Pokud ho nečtete, dostanete do rukou knihu, kterou budete milovat i tak. Protože v Pohádce se nakonec dočkáme i dobrého konce, což není u krále hororu úplně na denním pořádku.

A upozornění na konec - pokud jste majiteli psa, budete u toho řvát jako želvy. Na to dám ruku do ohně.

Lenka_S
04.07.2023 5 z 5

Moje první "Kingovka" a musím říct, že se mi fakt líbila. I když jsem si zpočátku musela zvyknout na styl vyprávění, nechala jsem se velmi rychle vtáhnout do příběhu a s napětím jsem očekávala co přijde na další stránce. Záchrana Radar, a to co se dělo poté bylo prostě....
Nemůžu tu napsat víc, protože bych pak moc prozradila, raději si to přečtěte sami :-)

MAU256
04.07.2023 5 z 5

Krásně čtivý příběh sedmnáctiletého Charlieho, jeho odhalení a záchrana nejenom jiného světa, ale hlavně fenky Radar, pro kterou svojí cestu do druhého světa vlastně podnikl. Trošku jsem se zděsila počtu stránek, ale nebylo se čeho obávat, knížka se četla vážně skvěle.

cube6
04.07.2023 4 z 5

Přiznám se, že jsem tuhle knihu otevíral trochu s obavami, protože je to docela macatá bichlička a posledních pár let mě Stephenovi novinky zrovna moc nenadchly. Mistr tu ovšem dokázal, že ještě nepatří do starého železa a zároveň zde potvrdil jistý trend, a to, že, když je jeho kniha pořádnej macek, tak je kvalita zaručena.
Tahle dark-fantasy pohádka se mu vážně povedla.

Hodnocení: 8/10

lexikon_tf
02.07.2023 5 z 5

Nemohla jsem si nechat ujít novinku od svého oblíbeného spisovatele, na kterou mě nalákal i @recenzujuknizky.

I kdyby to byl jenom příběh o dospívajícím chlapci, který po smrti matky vyrůstá s otcem, jenž propadl alkoholu; o přátelství chlapce se starým mrzoutským sousedem a jeho psem - byla bych moc spokojená. Tady navíc od mistra Kinga dostáváme další rozměr - v kůlně starého souseda je totiž točité podzemní schodiště, na jehož konci se nachází další svět. A to bylo teprve něco!

Sedmnáctiletý Charlie toho už na svůj věk hodně prožil, ale jelikož má dobré vychování i srdce, pomůže jednoho dne nerudnému sousedovi z nesnází. Soused totiž spadl ze žebříku a musí do nemocnice a Charlie se zatím stará o jeho psa, starou vlčačku, kterou si hned zamiluje.

Se sousedem se nakonec Charlie spřátelí a když starý pán zemře, Charlie zjišťuje, že zdědil celý dům. Dům i s kůlnou na zahradě, do které byl vždycky vstup přísně zakázán. Charlie nakonec zjistí, že v kůlně jsou schody do nitra země a že tam dole se nachází jiný svět. V tom jiném světě jsou hodiny, které dokážou vrátit čas. Charlie se rozhodne tyto hodiny vyzkoušet, aby zachránil svou čtyřnohou kamarádku, která chřadne čím dál víc.

Tady už vám je určitě jasné, že o dojetí nebyla nouze. Ovšem samozřejmě ani o napětí - co všechno se totiž Charliemu v jiném světě přihodí, z toho určitě budete netrpělivě hltat stránky tak, jako já.

Krásný čtivý příběh o lásce a přátelství, o magickém světě, dobru a zlu. Líbilo se mi jak vykreslení postav, což u autora vždy velmi oceňuji, tak popis fantastického světa, který s tím naším má přeci jen mnoho společného. Díky autorovi moje představivost vždy pracuje naplno a moc se mi líbilo, co jsem v této knize viděla a zažila.

Jestli vás zaujal Charlieho příběh a jste zvědaví, jako to dopadlo, rozhodně si knihu přečtěte, za mě veliké doporučení nejen pro milovníky Kinga!

Astonius
01.07.2023 5 z 5

Za mě velká spokojenost.... Byl to opět příběh, u kterého čtenář nedokáže odhadnout děj a nutí ho to číst a číst, aby se vše dozvěděl. O Kingově stylu netřeba mluvit, je to tak opravdové a přesvědčivé, že si myslím, že podobnou kůlnu má na zahradě a chodí si do ní pro inspiraci... Opět můžu jen napsat, že nechápu, jak ho může něco takového napadnout. Kniha pro mě neměla vyloženě slabá místa, snad chvíli v druhé polovině při poznávání nového světa, ale i tak jsem se nemusela do čtení nijak nutit - naopak, působila na mě až hypnoticky - jakmile jsem ji otevřela, těžko jsem od ní odcházela :-) I přesto si ale myslím, že to nebude četba pro každého, ocení ji hlavně fanoušci autora...