Pohádka

Pohádka https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534629/bmid_pohadka-65f9e81cd449d.jpg 5 732 175

Král hororu přečetl spoustu děsivých pohádek – a nakonec napsal svou vlastní Sedmnáctiletý Charlie Reade sice vypadá jako bezstarostný lamač dívčích srdcí s permanentkou do posilovny, jenže život se s ním zrovna nemazlil. V dětství už oplakal milovanou mámu a potom byl nucen pečovat o tátu, kterého posedl démon alkoholu. Přesto si hoch dokázal uchovat v srdci dobrotu, a tak jednoho dne nabídl pomoc cizímu člověku, jehož zanedbaný dům strašil ve snech snad všechny děti z okolí. S panem Bowditchem – majitelem úžasné psí dámy pojmenované Radar – Charlieho záhy spojí nečekané přátelství a později i jedno velké, pečlivě střežené tajemství. V kůlně vyhlášeného mizantropa se totiž nachází vchod do jiného světa! Obyvatelé říše zvané Empis však už dlouho trpí pod hrůzovládou Vraha křídel a jeho nočních vojáků. Dokáže odvážný, ale nezkušený mladík zachránit oba světy před rozpínající se temnotou? A zůstane sám ušetřen jejího zhoubného vlivu? Aby mohl odvyprávět příběh o lidské odvaze a psí věrnosti, vytvořil Stephen King zbrusu nový fantastický svět. „Příběh, který vám bude povědomý, a přitom je plný podivných a nečekaných zvratů. Jinými slovy klasický King.“ – Kirkus Reviews „Pohádka je klasická, nadčasová kingovka (), která autorovým jedinečným způsobem prozkoumává jemnou hranici mezi dětstvím a dospíváním.“ – The Guardian „Kingova síla byla vždy v něčem jiném než v propracovaných jiných světech. A v Pohádce je skutečně jako vypravěč ve formě.“ – Boris Hokr, ČT art „Dobrodružný příběh, který se díky nezapomenutelným originálním postavám a řadě napínavých scén čte jedním dechem.“ – The New York Times... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Fairy Tale , 2022

Interpreti: Matouš Ruml

Ditulez
25.01.2024 5 z 5

Já tu knížku miluju! Myslela jsem, že po To už nic lepšího nebude, ale tohle Komentář píšu po půl roce od přečtení a musím říct, že na Pohádku pořád myslím. Stýská se mi po postavách i po Empisu :)

Sabča817
25.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Už jsem si skoro myslela, že ty nejlepší knihy od S. Kinga jsem přečetla, ale NEBYLA TO PRAVDA!!! Toto je opravdu luxus připomínající Nekonečný příběh, který já zbožňuji!
Charlie se po smrti p. Bowditche vydává s jeho opuštěnou fenkou Radar, kterou si velmi zamiloval( i já!), do země zvané Empis, aby jí pomocí slunečních hodin omladil... Cestou zažijí spoustu napínavých dobrodružství, ale podaří se jim to?
Fakt doporučuji! Byly to krásné 3 týdny strávené se sympaťákem Charliem a " naším " miláčkem Radar.
Ještě chci podotknout, že nejsem Kingova fanynka. Některé knihy zbožňuji, jiné ne a některé jsem dokonce i odložila nedočtené!
Již Vás nebudu unavovat svým nadšením. Vyhlašuji tuto knihu " Knihou r. 2023 " a dávám 5 !

Deia
25.01.2024 5 z 5

Kniha ma pohltila od prvej strany. Pred čítaním som trošku mala obavy, či sa mi bude páčiť, keďže má trošku mierne zavádzajúci názov a takisto aj ilustrácie, ale bola to pecka. Hneď som sa začítala a nemohla som prestať (ale treba aj spať a do roboty chodiť). Charlie je veľmi sympatický, ako aj jeho otec a taktiež aj pes Radar (je to ona). Pán Howard už pomenej, ale aj k nemu sa dá nájsť cesta. Spočiatku sa tam toho veľa nedialo, príbeh len tak plynul, ale bolo to tak úžasne popísané, že mi to vôbec nevadilo. Bola som si istá, že celá kniha bude skvelá, ale nakoniec menšie výhrady mám a tie začali vtedy, keď sa Charlie rozhodol preskúmať kôlňu a vojsť do druhého sveta. Hlavne mi vadil motív jeho výletu - ako dal sa pochopiť, ale mne prišiel nedostatočný a navyše som celý čas myslela na jeho chudáka otca. Taktiež ten svet sa mi až tak nepáčil - viem, že by som si ho mala pamätať z iných kníh (čo si teda nepamätám) a niektoré veci na mňa boli až príliš zvláštne. Ale okrem toho je príbeh vynikajúci. Je dobrodružný, napínavý, s množstvom dobrých postáv, ale aj s množstvom tých zlých. Užila som si snáď každú stranu a veľmi sa mi páčila tá rozprávkovosť, respektíve prepojenie s inými príbehmi. Určite sa k tomuto príbehu ešte niekedy vrátim.

Ailee
24.01.2024 3 z 5

Nečekaně milé překvapení a neuvěřitelné zklamání v jednom balení. Asi tak bych tuto knihu popsala. Začátek mi překvapivě velmi dobře sedl, ačkoli by se dalo říct, že je mimo můj okruh zájmu, ale je to tak. Vztah mezi hlavními protagonisty se mi líbil a jejich hašteření a mrzutosti starého pána byly skvělé. Jejich vztah mi přišel uvěřitelný a přirozený. Dokonce i pomalé stupňující se napětí a tajemno byly fajn. Jenže pak se děj obrátil o 180 stupňů. Doslova. A tam, kde by mě osobně měl nejvíc bavit, jsem ztratila zájem. Nemluvě o rádoby "zamilovanosti" dalších protagonistů, které jsem teda nevěřila ani za mák. Záporáci nestojí ani za řeč a copak je to za dobrodružství bez správného záporáka. Takže zatímco bych první třetinu knihy hodnotila pěti hvězdičkami, zbylé dvě dosáhnou s přivřeným okem na tři.

Taťka Hraboš
24.01.2024 5 z 5

Určitě už jsem od Kinga četl lepší knihy, ale i tahle se četla výborně. Koupil jsem ji na Vánoce jako dárek pro celou rodinu a potěšilo mě, že až na pár drastičtějších scén v ní není nic, co by mi bránilo konečně tohoto autora představit i oběma synům. Pohádkovému světu i příběhu, který si mistr hororu vymyslel, v zásadě není co vytknout, i když pár nelogičností, nebo spíše nedůsledností by se najít dalo (ale nechci spojlovat). Kromě toho hlavní hrdina působí jako příliš velký „slušňák“, navzdory tomu, že se ve vzpomínkách na svou pubertální minulost snaží tento dojem vyvrátit. Takového slušného a současně odvážného mladého muže v realitě těžko najdeme – ale Kingův příběh je koneckonců pohádka. Nakonec jako výchovný vzor pro mladé čtenáře to aspoň trochu fungovat může.

Vesmich
23.01.2024 3 z 5

Příběh je rozepsaný v klasickém autorově stylu, tentokrát takový americký Jáson a Argonauti a začátek a vlastně celá první třetina, byla pro mě očekávaným čtenářským zážitkem. Jenomže pak...obrovský rozsah textu, který mi u starších "Kingovek" spíše vyhovoval, mi tady lezl na nervy, protože mi to přišlo utahané, cyklící se, o ničem a celé takové moderně přecitlivělé. Ve chvíli, kdy se Charlie dostal TAM a stal se TÍM, přešel nenávratně do skupiny Nesnesitelných literárních postav a začínala jsem doufat, že ho někdo sejme a bude od něj pokoj. Také mohl zvolit cestu, kdy se přestane ve všem tak nípat, skuhrat a mudrovat...žel to nešlo ani jedním z naznačených směrů a když se ještě přidal pláč (nikoliv jeho, což by zrovna mohlo být celkem autentické) dospělých osob na téma- co jsme provedli původním obyvatelům a planetě...udělalo se mi definitivně zle a musela jsem ihned pronést několik hlasitých vulgarismů, pohodit na veřejnosti pár odpadků, a pak si jít přečíst Nadaného žáka a pasáže z Osvícení, aby se mi vrátila důvěra v autora...na druhou stranu, když se nad tím zamyslím, tak by možná stačilo číst to do kapitoly 12., možná i 13. a s vypětím sil i 14., ale dál ni krok! To by taky pomohlo.

vnimat_Krasu
22.01.2024 4 z 5

Stephen King vyrobil v POHÁDCE svět a já si v něm spíš smočil nohy, než abych se ponořil. Přesto tady nade mnou svítí spokojený čtyři z pěti a hned vysvětlím proč. Perfektně v ní totiž funguje mistrův popis obyčejnýho maloměstskýho lidství. A ačkoliv jsem věděl, kam se příběh v druhý čtvrtině švihne, tajně jsem doufal, že zůstane v excelentnosti tý první. Ve světě pod kůlnou jsem se prostě nemoh zbavit dojmu, že si to King píše tak nějak z voleje. Paní ševcová, mluvící kůň, zákeřnej trpaslík, obryně, hodiny, mor. Všehochuť, u který se nejspíš experimentálně zkoumalo, kolik kapek potenciálu z čeho vyteče. A ačkoliv byla podzemní variace na Gladiátora fantastická, srdce mi zdejší (král) princ už neukrad. A sílu čtvrtý hvězdičce tak nakonec spíš než autor dodává Matouš Ruml. Jeho pojetí audioverze je totiž absolutně famózní.

keselylenka
22.01.2024 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha a to za mě knihu povýšilo ještě na vyšší úroveň. Miluju ten svět a mohla bych z něho číst další a další příběhy. Pro mě to bylo první setkání s Kingem a určitě si dám další. A jestli máte možnost, pusťte si to, Matouš Ruml je úžasný.

Solverino
21.01.2024 4 z 5

Po přečtení mám dost ambivalentní pocity, na jednu stranu perfektní znalost jazyka, vše na velmi vysoké úrovni, prostě je King mistr pera (slova). Na druhou stranu ta část odehrávající se v "jiném" a "pohádkovém" světě je taková jakoby "divná". Na jednu stranu trochu temnější pohádka, na druhou stranu značný naivismus a prakticky nepřítomnost "gore". Vypadá to, že chce pan King psát pro všechny, tedy tak aby kniha zaujala jak dospěláky, tak i teenagery a starší děti. Nikde nenajdete nic, co by "hororově" vyčuhovalo a z čeho by vám šel mráz po zádech. Tedy trochu zklamání. Mnohem víc se mi líbil starý King, který to uměl vzít pořádně do ruky a člověk se u čtení i bál... to tady nehrozí. Případné "násilí" je zabaleno do neprůhledného sametu a tak nějak potlačeno do pozadí. Nějak nám ten King na starý kolena dost vyměkl. Ale celkově pořád nadprůměr.

parvitas
20.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Tak v prvom rade rozprávač je skvelý, uveriteľný a nesmierne plnohodnotne vykreslený, no samotná rozprávka (príbeh) už trochu menej.
Najviac mi vadilo opakovanie. Nepodceňujte čitateľa, pán King, a nechajte mu len náznaky o príbehoch a motívoch, nemusíte ich dopodrobna menovať a vysvetľovať, dovoľte čitateľovi, nech sa potrápi s indíciami a nepodávajte mu všetko na zlatom podnose. Nie, nie, pán Kráľ tu nielenže povie niekoľkokrát názov rozprávky, či meno zloducha, ale aj ako to celé skončí....
V úvodných častiach, kde sa Charlie stretáva s mrzútskym susedom a jeho oddaným psom (starému zranenému pánovi pomôže práve verná sučka Radar - štekaním volá o pomoc - a chlapec to neignoruje), som si knihu naozaj užila. Krásny vzťah pána a jeho psa, nájdenie priateľstva medzi dvomi osobami, ktoré by to vôbec nečakali, obetavosť a láskavosť, dôvera a rešpekt.
Ale aj tajomný dom na pokraji chátrania a najmä záhradná búda, z ktorej idú desivé zvuky a niečo sa dobýja von!
Táto časť bola skvelá, rovnako som si užívala aj porovnávanie mágie. Čo vyzerá ako zázrak v jednom svete, je prirodzené v druhom a naopak. Nasleduje druhá časť, kde Charlie objavuje druhý svet, a tu som čakala podobne intenzívne pocity, ale bol to taký miš-maš Nekonečného príbehu, Alici v krajine zázrakov, či rozprávok Charlesa Peraulta, bratov Grimmovcov, alebo Čarodejníka z krajiny Oz. To, že King tak trochu vykráda sám seba (chlapec v paralelnom svete -Talizman) alebo podobnosť s pištoľníkom ako zo série Čierna veža je ok, to by som ešte brala. Vraj chcel napísať pokračovanie Čiernej veže a tu sa mu to celkom podarilo. Narážky na Lovercrafta a jeho bytosti Cthulhu som si užívala asi najviac, no priama konfrontácia ma neskutočne sklamala, rovnako ako záver. Bol všetko, len nie grandiózny.
Ale tak narážok a vykrádačiek (alebo inšpirácií inými dielami) bolo viacero - Kroniky Amberu, alebo niečo ako gladiátorské Hry o život. No zakliata princezná a vlastne aj celé šedivé kráľovstvo, rola princa, na ktorého sa postupne hlavný hrdina tlakom mení. Bolo tu naozaj asi všetko - Jungovo poňatie sveta mýtov, snov a folklóru ako cesta k pochopeniu ľudskej mysle, či návrat monarchov (a to nielen motýľov). Miestami priamočiare, potom zase opisné, nastane aj kruté vyraďovanie postáv, či pár dojímavých momentov plných pohody... myslím, že rozprávka sa môže páčiť väčšine čitateľov. Za mňa 3,5* z 5.

Aktenanka
19.01.2024 5 z 5

King prostě umí psát. Je to dar. Díky za něj, protože pak my čtenáři můžeme žasnout nad jeho příběhy.

lucakuca
18.01.2024 5 z 5

Tak krásná tak krutá je Kingova Pohádka.
Pohádka s koncem, který je nešťastně šťastný... Smutně správný.
Pro Kinga je typické to, že nic není typické.

Sarka25
17.01.2024 5 z 5

Hrozně dlouho jsem se odhodlavala k přečtení, trochu mě odkazovala tloušťka knihy ale jak jsem se začetla tak pane jo láska na první strance.. úžasná kniha.. hodně dlouho jsem nečetla něco tak úžasného. Pohadka pro dospělé. Nemám nic co bych vytkla .. škoda že z toho není nějaká série Empis mě bude opravdu chybět.

Michii
16.01.2024 5 z 5

Pan Stephen King byl pro mě vždy mistr hororů. Proto mě tato kniha velmi zaujala, byl to přesně ten žánr, který jsem už dlouho hledala a byla jsem z ní opravdu moc nadšená. Moc mě mrzí, že pohádka byla zakončená, takže se dalšího pokračování asi nedočkám. I tak mohu říct, že mě tento svět moc bavil. Děkuji moc za skvělé čtení a ponoření se do úžasného světa.

Dani419
14.01.2024 5 z 5

Pan King se vydal do pohádky. Přidal k tomu trrochu hororu, lásky a dobrodružství. Pěkně volně se to čte a čtenář je napjatý, jak to dopadne. Mě se to moc líbilo.

Drnkla
14.01.2024 4 z 5

Opravdu pohádka pro dospělé, probouzející všechny zákoutí lidské představivosti a fantazie.
Musím zmínit malé zklamání (a zajímalo by mě, jestli někdo viděl stejnou paralelu?), kdy mi hlavní část příběhu připomínala Hunger Games.
Děkuji za epilog, skoro jsem se lekla že tam nebude.
Dokážu si představit pěkné filmové zpracování, na které bych se moc těšila.

Barumic
11.01.2024 5 z 5

K této Pohádce jsem se dostala díky knižní štafetě a jsem za to ráda, protože jinak bych si ji nepřečetla. Kinga mám zaškatulkovaného do sekce horory a to zásadně nečtu. Jsem poserka a nerada se bojím. A i přesto, že toto je fantasy, kde vystupuje mnoho pohádkových postav, byly chvilky, kdy jsem četla s lehkou nervozitou, co se bude dít dál (normálně jsem se bála, přiznávám).
Před přečtením jsem nečetla anotaci, pouze jsem mrkla na hodnocení, ale jak je mým zvykem, líbila se mi obálka a to znamená (ne vždy), že by se mi mohl líbit i obsah. A fakt se mi líbil. Kingovo dílo vůbec neznám a to ani z filmových zpracování, takže jsem netušila, co od toho očekávat.
Začátek byl roztahaný na skoro 200 stran, ale i tak jsem přelouskala každé slovo. Poté už děj ubíhal poměrně rychle, četla jsem každou volnou chvilku, abych se dozvěděla, co se stane dál. Děj je velmi dobře promyšlený, když jsem se na něčem zastavila nebo mě něco napadlo, odpověď se našla v následujících řádcích. Když už jsem myslela, že mě nemůže moc nic překvapit, autor vytáhl další postavu. Tím ale nechci říct, že by to bylo extrémně zamotané.
Od samého začátku je jasné, že hlavní postava přežije, vyhraje a splní své poslání a tím pádem čtenář není napnutý jak guma od trenek, což bych u Kinga čekala.

RMarkéta
10.01.2024 5 z 5

Ne úplně tradiční King. Už jsem si o něm začínala myslet, že je vyčpělý a že už nemá pořádně co nabídnout. Byla jsem vyvedena za svého milného přesvědčení. Prvních zhruba stopadesát stran bych mít vyloženě nemusela. Na seznamovací kolečko to bylo zbytečně dlouhé, ale je to King. Potom se začne něco dít. Máme tu fantasy příběh ve velmi osbitém podání. Pořád má neuvěřitelnou představivost a fantazii. Nic ze svého velkého vyprávěčství neztratil. Stále si může čtenáře pěkně povodit za ručičku a naservirovat mu něco ze svého umění.

zpevSusannah
09.01.2024 5 z 5

Krásná pohádka!
Ani se mi nechce věřit, že tohle napsal právě můj oblíbený spisovatel. Je to čistý příběh bez šílených Kingovin, často až bláznivých prvků a obratů.
Je to jiný. Je to parádní. Je to silný.
Doporučuji každému!
A hlavně vstupte do tohoto světa s otevřenou myslí. Pak teprve začne to pravé dobrodružství!

Vixiene
08.01.2024 5 z 5

Přijde mi, že čtenáři se dělí na dva světy: část z nich zbožňuje tvorbu pana Kinga a část z nich nudí k smrti. Musím se přiznat, že já jsem se řadila do druhé kategorie. Snažila jsem se číst několik Kingovek, ale neúspěšně. Nikdy jsem se nezvládla přenést přes sáhodlouhé popisy a (pro mě) nudné začátky. Pak ale přišla kamarádka a podstrčila mi Pohádku s opravdu přesvědčivými argumenty, proč si ji přečíst. Tak jsem se do ní dala a světe div se, hltala jsem ji od začátku do konce. Miluju ten svět, miluju Radar, pana Bowditche, Šárlího. Zbožňuju každého cvrčka v tomto příběhu. Už jen to, že se zde protíná reálný svět v tím pohádkovým byl pro mě dost přesvědčivý argument (vzalo mě to zpět k mému milovanému Nekonečnému příběhu).

Jistě, nedělám si naděje, že jako zázrakem mě bude bavit každé Kingovo dílo, přeci jen se tato kniha vymyká jeho standardu. Nicméně bych řekla, že mě navedla správným směrem a naučila mě pana autora vnímat.