Podivný případ se psem

Podivný případ se psem https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2699/bmid_podivny-pripad-se-psem-z07-2699.jpg 4 1300 262

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time , 2003

MOu598
30.10.2020 4 z 5

Dobře se čte, ale pořád jsem něčemu nevěřila. Nejsem si jistá, jak dalece autor může mluvit o pocitech dítěte a ještě k tomu s autistickou poruchou - snad to má odpozorované.
Knížka je trochu i o tom, jak je zajímavá matematika.
Citát: "Dobrý den je den pro nápady a plány."

Metla
26.10.2020 4 z 5

Pro děti a mládež, vážně? "Podivný případ se psem" vzbuzuje svým názvem dojem, že se jedná o detektivku, ve skutečnosti však jde o průvodce myšlenkami, pocity a systémem fungování člověka s Aspergenovým syndromem (nebo podobnou poruchou autistického spektra). Téměř deníkovou formou sledujeme všední dny i noci dospívajícího chlapce, jeho potřebu přesného řádu, problémy s komunikací s ostatními lidmi, poznáváme leckdy absurdní pravidla, kterými se Christopher řídí... musí, jeho mozek si je sám nastavil.
Kdykoliv se hoch uchýlil k popisování matematiky, ústa se mi pootevřela a oči získaly skelný výraz. Jsou holt oblasti, kde jsem já ta beznadějně zabržděná.
Stylistická stránka odpovídá výrazovým prostředkům vypravěče, spousta "já řekl" a "on řekl" a "já řekl" a "on řekl", k tomu časté odbíhání od tématu. Nevadilo mi to, neberu tuhle knihu jako beletrii, nýbrž jako poučnou exkurzi do hlavy s odlišným vnímáním světa. A také k pochopení, kolik duševních i fyzických sil, jak nekonečnou trpělivost a lásku vyžaduje život s autistou.
Sama nikoho takového blíže neznám, nicméně jsem si uvědomila, že malé děti jsou na tom podobně a je třeba se pohybovat opatrně v jejich křehkých bublinách. Vyvinout více snahy porozumět, než mi bouchnou saze a zvednu hlas. 80-85%

Skjaninka
21.10.2020 3 z 5

Na jednu stránku je to zaujímavý pohľad na to "iné" myslenie a chápanie sveta, ľudí a života zo strany autistického chlapca, ale tá druhá stránka, ktorou myslím príbeh samotný a jeho podanie nám čitateľom už tak zaujímavý není. Neviem prečo, ale nenadchol ma. Práve naopak. Chvíľkami som bola otrávená, hlavne matkou, občas i otcom chlapca. Možno v tak krátkej knihe nedostali tieto postavy svoj priestor, ktorý by nám čitateľom dokázal viac priblížiť to, prečo konali v určitých situáciach ako konali. Oba na mňa pôsobili povrchne, nedokázala som sa zžiť s ich myslením a príbeh samotný bol príliš krátky na to, aby som dokázala pod jeho povrch viac nahliadnuť.
3/5

berka4151
18.10.2020 3 z 5

Na jednu stranu brilantní náhled do myšlení autistického chlapce, jakožto i náročnosti pro rodinu. Ale přišla jsem si jak maminka a přiznám se, že jsem to nedávala. Matematika ani fyzika nejsou mojí silnou stránkou a tak jsem se v těchto sekcích prostě ztrácela.

Klobouková
06.10.2020 5 z 5

Vyjímečný příběh, respektive vyjímečně napsaný úplně obyčejný příběh neobyčejné rodiny. Christophera si skutečně zamilujete, fascinuje vás jeho svět, jeho vnímání světa... Mě však nejvíc zasáhli jeho rodiče - coby dvojnásobná matka jsem s nimi trpěla a soucítila a taky pěkně přízemně a tak nějak čecháčkovsky si oddechla, že moje děti jsou "normální".....

mi-380
01.10.2020 5 z 5

Nedokážu posoudit, nakolik je autorův vstup do mysli autisty věrohodný, pro mě ale byl tento způsob vyprávění nečekaně originálním a podivuhodným zážitkem.
Cože? Žánr pro děti a mládež? Ale, ale…
Konečně zase za 100 % (aktuálně 1004 hodnotících s průměrem 87 %), a znovu mě nasměrovala zdejší spřátelená komunita.

Pan Jeavons řekl, že jsem velice chytrý chlapec.
Řekl jsem, že nejsem chytrý. Jen si všímám, jak věci fungují, a to není chytrost. Je to pouze všímavost. Chytří jste, když si všímáte, jak věci fungují, a tenhle důkaz použijete k vymyšlení něčeho nového. Jako že vesmír se rozpíná nebo kdo spáchal...

Já nelžu. Máma vždycky říkala, že je to tím, že jsem dobrý člověk. Ale není to tím, že jsem dobrý člověk. Je to tím, že neumím lhát.

Greenfingers
19.09.2020 5 z 5

Je až s podivem, že tato úžasná knížka tak dlouho unikala mé pozornosti.
Originální námět, který autor zpracoval netradičním způsobem. Vyprávění kluka trpícího Aspergerovým syndromem budí silné emoce; místy jsem nevěděl, zda mám litovat jeho nebo rodiče.
Haddon mě zaujal natolik, že si jeho další knihu rozhodně nenechám ujít.

Dela111
15.08.2020 5 z 5

Podivný případ se psem přináší dokonalý vhled do mysli autistického chlapce.
Snad všichni čtenáři si Christophera zamilují, je popsaný jako nevinný, čistý chlapec, který má své zvláštnosti. Jenže péče o takového člověka je nesmírně náročná a vyžaduje spoustu trpělivosti a obětavosti.
Nejde tu o detektivní zápletku, je to především příběh autistického dítěte a jeho rodičů. Je to o tom, jak Christopher myslí, co všechno potřebuje, co naopak nesnese a co ho přímo děsí. Je to i o tom, jak těžké je zvládnout život s takto postiženým dítětem.
Tento rozsahem krátký příběh vzbudí velké emoce. Je to rodinné drama očima autistického chlapce, které ocení jak velmi mladí čtenáři, tak i dospělí.

VladiKlaisner
17.07.2020 4 z 5

Kdysi jsem měla možnost vidět divadelní představení s Bennonim v hlavní roli a teď přečetla i jako knížku. Obojí bylo silným zážitkem. Příběh autistického chlapce, pro kterého je vše jednoduché obtížným a naopak umí i přes svou jednoduchost s detektivní zápletkou, vtáhnout do děje.

Kerolka_P.
07.07.2020 5 z 5

Haddonem naprosto špičkově zvládnutý pohled chlapce s aspergerovým syndromem na svět. Nevím, zda má autor ve svém blízkém okolí člověka s AS, či jak tohle dokázal, ale pouhým studiem PAS se mi to nezdá možné. S dětmi s AS pracuji a vystihl to naprosto přesně! Skláním se až k zemi a knihu bych doporučila plošně číst všem, mladým i starým - umožní výborný vhled do hlavy lidí s AS a jistě povede k lepšímu pochopení odlišností. A hned by nám společně bylo na tom světě líp!
Christophera milujete od první stránky a při čtení instinktivně rozevíráte ruku do vějíře :) Jen Ti dospělí by zasloužili..

kokrokr
07.07.2020 3 z 5

Autor psát umí a nápad je dobrý. Příběh ale není výjimečný, je spíše nudný. Zajímavý byl pouze začátek a konec románu, uprostřed je jen vata.

Clair16
25.06.2020 4 z 5

Vím, že jsou to prkotiny, ale stejně mě vždycky znejistí. Třeba, když slečna, o kterou má hlavní hrdina zájem, dorazí na večírek v upjatých kalhotách, a za chvíli si rozepíná sukni, jako v Otázce za deset Davida Nichollse, anebo když David ze Zafónovy Andělské hry usedá do tramvaje krátce po poledni za plného slunce, a vystoupí o pár zastávek dál v pozdním večeru, tmě a vichru. V případě Podivného případu se psem jsou to vanilkové sušenky krémové barvy, které si hrdina při útěku pečlivě balí s sebou, jakkoli má ze všech odstínů žluté fobii... To je ale asi to jediné, co bych téhle knížce vytkla. Je velmi čtivá, nepodbízí se, ale ukazuje docela reálně, čím si prochází mladý kluk s vysokou inteligencí, ale autistickými rysy. Pokud se Vám líbil film Simonův vesmír, tenhle příběh si okamžitě oblíbíte.

Meginald
15.06.2020

Tato kniha mi zřejmě úplně nesedla. Při čtení mě rozptylovaly občasné obrázky, častokrát opakující se stejná slova a autorův styl. Každá kapitola totiž začínala jiným příběhem a v následující se vracel k jeho dovyprávění. Příběh cosi postrádal, ale neříkám, knížka je to zajímavá.

ajasin
04.06.2020 5 z 5

Zajímavý, přiměřeně dlouhý výlet do mysli lidí, kteří svět vnímají naprosto odlišně než většina nás ostatních.

jadunka
01.06.2020 5 z 5

Tuto knížku jsem začala číst v mobilu jako takovou oddechovku do metra při cestě do práce. Nakonec mě tak vtáhla, že jsem ji přečetla během zbytku odpoledne. Každý autista je úplně jiný, ale jako malá exkurze do jejich světa, a k pochopení, že i oni jsou prostě jen lidi, jejichž jednání má svou logiku, je to naprosto báječná kniha.

peeetta
31.05.2020 3 z 5

Velmi zajímavě podaná kniha. Ačkoliv jsem viděla několik filmů, ve kterých hlavní hrdinové trpěli autismem, stále jsem si nedokázala představit, v jakém světě musí žít.

BlueberryL
02.05.2020 4 z 5

Strašně vtipná knížka. Takovým tím smutným způsobem. Vtáhne vás do autistického světa a to, co jste v Rain Manovi jen sledovali, teď začnete chápat.

Aprilek
15.04.2020 5 z 5

Hodně zajímavá kniha

JointlieKat94
09.04.2020 5 z 5

Knihu jsem si přála dlouho, na Vánoce jsem ji dostala od přítele. A když je teď ten čas.. stíhám resty. :)

Knihy o autistech mám ráda. Nahlížíte tím do úplně jiného světa.. do světa různých pravidel.

Tato kniha je knihou Christophera, kterému je patnáct let a tři měsíce a dva dny, který má rád matematiku a Sherlocka Holmese, ale nemá rád sira A. C. Doylea. Nemá rád žlutou a hnědou barvu. A nemá rád na talíři dotýkající se různé potraviny. (Tím mi připomínal pana Monka). A tak píše svou knihu o záhadě mrtvého psa, kterou vyšetřuje.
Žije s otcem, matka je mrtvá.. a do svého vyšetřování se tak ponoří, že zjistí i spoustu jiného.. Překvapivého. Rozhodne se utéct od svého otce a dostane se do Londýna (panebože, tak moc jsem mu věřila a držela mu palce!),..

Kniha byla skvělá. Naprosto. Něco málo jsem se i od Christophera naučila.. :) rozhodně mohu doporučit.

Lka
02.04.2020 5 z 5

Moc krásný, dojemný příběh chlapce autisty. Zajímavé nahlédnutí do tohoto světa. Byla to moje první kniha ze světa autistů, které vděčím čtenářské výzvě. Určitě si ráda přečtu další takové knihy.