Podivný případ se psem

od:

Podivný případ se psem

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/2699/podivny-pripad-se-ps-2699.jpg 4.4673
Originální název:

The Curious Incident of the Dog in the Night-time (2003)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (124)

Přidat komentář
VladkaBU
13. prosince

.... škoda, že jsem neviděla divadelní představení v našem divadle, neboť kniha se mi velmi líbila, a představení by mohlo být zajímavé. Nepřestávám se divit, jakým způsobem autisté myslí, co se jim honí hlavou, a co jim pomáhá být klidnými. A matematiku obdivuji.

Zkusblues
22. listopadu

Krásně napsané. Máte-li osobní zkušenost, střídáte smích s dojetím. Tak povědomý ten pohled na svět je...

teeyinka
12. listopadu

Zajímavá a poučná kniha, která odhaluje svět autisty. O tom, jak běžné problémy autisté vůbec nechápou a mezitím si lámou hlavu nad tím, čeho si běžní lidé vůbec nevšimnou.

HollyGolightly
05. listopadu

Osvěžující zážitek přinášející něco jiného, než šedivou šeď.

saly
27. října

Pohled na svět očima autisty - jak mu lidi nerozumí.
Pěkně naspané.

wiix
27. října

Aj keby ten príbeh nebol napínavý či zaujímavý, jeho odlišnosť a hodnotu dotváral rozprávačov štýl, v podaní malého autistického chlapca sa to čítalo možno náročnejšie, avšak o to bol príbeh iný. Rovnako iný ako Christopher.

VlaďkaJ
18. září

Úžasná knížka psaná jazykem autistického chlapce. Můj syn ji měl jako "povinnou" školní četbu. Nechal ji ležet jen tak na stole, tak jsem si řekla, že si při snídani trochu počtu a pak jsem z ní nespustila oči, dokud jsem ji nepřečetla.
Zanechala ve mne spoustu dojmů ještě dlouho po tom.
Nechápala jsem, že to toho mého kluka nebavilo číst :-D...
Doporučuji. Nic jiného se k tomu nedá napsat :-)

1Terisek1
16. září

Velice pěkně napsaná kniha. Čtivá, vtipná i dojemná. Vřele doručuji

playada
03. září

Boží a ještě jednou boží.

ondras666
25. července

Tuhle knihu jsem objevil zcela náhodně a musím říct, že to byla velice šťastná náhoda. Výborná kniha o autistickém chlapci, který řeší případ vraždy psa a vlastně netuší, že mu to změní život.
Výborně popsány pocity a stavy chlapce, rodinné problémy jako by do toho všeho patřily.
Dobrý styl vyprávění, doplnění o obrázky navíc super. Určitě stojí za přečtení a zařazení pod heslo "jedním dechem".

Pablo7
17. července

Kniha je skvělá. Originální pohled do myšlení a života autistického chlapce. Je psáno velice zábavně. Přitom si člověk uvědomuje, jak těžké je žít s takovým člověkem. Ani život autisty není pro něj jednoduchý.

RSR
12. července

Skvělá knížka o tom, jak vnímají svět autisté.

vendulanovotna
29. června

Řekla bych věrný obraz člověka s tímto druhem poruchy. Na jednu stranu smutné, na druhou zase úsměvné :) a ten důkaz na závěr, to je skvělé dokreslení ! Zajímavé a pro mě nevšední čtení.

LuckaH2
04. května

Cetla jsem u kamaradky kousek, zaulajo me to. Asi nekde sezenu k docteni. Je super, jak jsou kratke a vystizne kapitoly, kde je tema zpracovano a humorem i vecmi nutici premyslet logicky.

BaS1972
04. května

Jedna z mála knih na téma "autismus", která opravdu stojí za to si přečíst. Jako šťastná matka jednoho z těchto zvláštně jiných dětí vím, o čem mluvím. Příběh je napsán s vtipem, má spád, jednotlivé prvky autistické poruchy jsou čtenáři předkládány s lehkostí. Rozuzlení je roztomile drsné.

Pet007
01. května

Zvláštní detektivka psaná z pohledu autistckého chlapce. Zajímavé seznámení s jejich světem.

panjan
27. dubna

Toto je taková beletrizovaná psychologie autismu. Pohádková učebnice, Škola hrou. Nesmírně obohacující, rozhodně ne detektivní. Je to prosté jak pes přišpendlený vidlemi k trávníku. Trochu literatury by to chtělo.

el-ka
22. dubna

Výborný náhľad do vnímania a duša autistu.
Všetko vníma jednoznačne (žiadne čítanie medzi riadkami a domýšľanie si)...Všetky pocity prežíva asi 100x intenzívnejšie ako bežný človek (áno, aj takýto ľudia majú pocity)...Všetko musí mať systém a presný časový harmonogram, ktorý sa musí dodržiavať, a čo i len malinká zmena dokáže všetko narušiť...Nerozumie chovaniu ostatných ľudí, a oni nerozumejú jemu...má svoj vlastný svet...
Knižka mi veľmi priblížila vnútorný svet autistov a ich jednoduchosť a zároveň komplikovanosť.
Odporúčam prečítať...minimálne preto, aby si každý vedel predstaviť tú inakosť...a vedel ju prijať...

luciasek86
13. dubna

Zajímavě napsaná knížka o myšlení a jednání autistického chlapce. Ale četba mě moc nebavila, četla jsem jinou napsanou knížku na toto téma která mě bavila více, takže tuto knihu jsem přečetla že jsem musela.

IVANA0123
08. dubna

Zajímavý námět i zpracování. Příběh autistického chlapce Christophera je vyprávěný v 1. osobě, takže se na dění kolem díváte jeho očima s jeho limity. Vidíte, jak to co my vnímáme jako banalitu a denní rutinu - např. cesta metrem nebo jen pobyt s více lidmi na jednom místě - je pro něj nadlidský výkon. A na druhé straně jeho rodiče se svou péčí, snahou a láskou, za kterou nazpět často nedostanou nic. Ta nemožnost své dítě i jen obejmout ....klobouk dolů před všemi, kteří to nevzdávají. Přes vážné téma je ale kniha psána poměrně pozitivně a často i vtipně. Rozhodně doporučuji přečíst.

bajinecka
23. března

Krasny,vtipne napsany pribeh pohledu autistickeho chlapce na svet.Konecne jsem pochopila,proc se chovaji,jak se chovaji (napr.co je dokaze rozhodit tak,aby zacali vriskat,ze vse se jim musi byt sdelit jasne a logicky apod.).Zopakovala jsem si nejake znalosti (astro,biol. i logicke) i ziskala nove:-) Stridani kapitol Christopherem psane knihy a popisu jeho logickeho mysleni me nadchlo a prislo paradne vymyslene.Doporucuji.

happy-smile
27. února

Moc pěkná a zajímavá knížka. Myslím, že díky takovýmto knížkám si může člověk udělat obrázek o tom, jakým způsobem přemýšlejí a jednají autisté. Že logika je pro ně hlavním hnacím motorem a všechno ostatní je těžko uchopitelné. Je na každém, jak knihu bude vnímat. Pro někoho to bude zajímavý vhled do života autistů, pro jiného příběh plný úsměvných situací.

Taj-ka
24. února

Velmi čtivá milá knížka. člověk z ní může být smutný a nebo se z ní něco naučit a vidět v ní mnoho hezkého, já si vybrala to druhé

martina.culik
24. února

Kniha mě uchvátila a velmi živě popisuje myšlení autistického chlapce. Na základě této knihy jsem shlédla i výborné divadelní představení, které bylo dle mého srovnatelné s knihou.

hellena1523
05. února

Hezký příběh. Zpočátku mi přišlo zvláštní, jak rychle se vyřešilo, co se stalo s psem, ale záhy jsem pochopila, že to vlastně nebylo to jádro pudla, které mělo čtenáře zasáhnout a zaujmout. Myslím, že má kniha řadu nedostatků, které nechci rozebírat, jelikož by šlo o spoiler, ale když ji beru jako celek, je to hezká, velmi milá knížka, která ukazuje zase něco trochu jiného.

LucyA7
03. února

Skvělá knížka, skvěle popsané myšlení autististického chlapce.

Vida66
24. ledna

...četla jsem 4X , má nejoblíbenější kniha. *****

Amia
24. ledna

Nejprve jsem viděla divadelní představení, v němž byl příběh jedinečně zpracovaný a herci parádně! zahraný. Přesto, že jsem už věděla, o co přibližně půjde, kniha mě bavila. Řekla bych, že se vzpomínkami na divadlo, se mi možná četla i o něco lépe, neboť mě především v souvislosti s představením její konečná pasáž velice pobavila.

Kao
09. ledna

Jedinečná kniha. Velmi mne zajímá chod myšlenek v hlavách lidí postižených autismem a tato kniha splnila veškerá má očekávání. Zdravý člověk vychovaný touto společností sledující napohled normálního kluka a jeho chování přirozeně musí vrtět hlavou a považovat jej za sobce. Sama jsem nedokázala moc dobře pochopit bez jakých servítek se Christian prostě zvedl a přes veškeré své zábrany se "odstěhoval" k matce. Bylo mi toho otce tak líto. Zároveň jsem však vnímala, že ten kluk v celé knize nepoužil žádnou emoci vyjadřující starost o druhé. To ale vůbec nebránilo mému obdivu, jak neskutečně inteligentní a geniální byly jeho myšlenkové pochody v oblasti matematiky a ostatních věd. Smekám před těmito lidmi neboť se musí potýkat se světem plným lidí, kteří je nechápou, zatracují a odsuzují.

Padfoot
30.12.2016

Nevím jistě, jestli autisté opravdu přemýšlí takhle. Pravděpodobně spíš ne. Přesto bylo skvělý číst naprosto iracionální zpracovávání těžkých (přesto relativně běžných) situací a informací. Další jakoby mimochodem vyprávěný je příběh rodičů, jejich nevěry a zrady. Toho, jakým způsobem zvládali nebo nezvládali vychovávat autistické dítě. Táta to patrně zvládal líp, paradoxně byl on označen za toho nedůvěryhodného. Bavilo mě popisování řádů, asociací i matematických úloh. Bavilo mě to všechno.