Podivné počasí v Tokiu

Podivné počasí v Tokiu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389052/bmid_podivne-pocasi-v-tokiu-XQk-389052.jpg 4 219 72

Křehký příběh o přátelství, které časem přerostlo v lásku. Hlavními postavami jsou dva osamělí lidé uprostřed velkoměsta – sedmatřicetiletá Cukiko a její bývalý učitel ze střední školy. Kniha je neotřelým průvodcem po Japonsku, protože čtenáře nenásilně seznamuje i s japonskou kuchyní, kulturou, zvyky i zajímavými místy v Tokiu a jeho okolí. Zdánlivě prostý příběh křehkého vztahu sedmatřicetileté Cukiko a jejího mnohem staršího bývalého učitele, citlivě napsaný příběh plný očekávání a pochybností, rozchodů, náhodných setkání, nadějí a zklamání. Kniha získala v roce 2001 Cenu Džuničiróa Tanizakiho (Tanizaki Džuničiró šó) a později byla i zfilmována. Existuje také její zpracování do podoby kresleného komiksu manga.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Sensei no kaban / 先生の鞄 , 2001

ZaS
09.12.2020

Odloženo po cca 30 stranách. Japonsko je naprosto jiný svět s mentalitou hodně vzdálenou mému, středoevropskému pohledu na život. Ergo ji ani nehodnotím.

Lauralex
26.09.2020 4 z 5

Japonská atmosféra opět zafungovala a já tonu v sentimentu. Ještě teď jako by mi to znělo v duši. Ta pravá a pořádná dávka japonské literatury, jak má být, s chutí saké a vůní sakur.

Japonsko má jenom dva světy: jeden krásný, poetický, líbezný a citlivý, druhý zvláštní, ponurý, tajemný a tak trochu bizarní. A tady se propojily oba. Kniha nenáročného děje, bez většího příběhu, přesto oplývá neobyčejnou poetickou náladou a intimitou. Miluju, jak jednoduše, bez zásadního zveličování a jakéhokoliv očekávání, jediným slovem, žádná velká gesta, dokáží vyjádřit pocity a emoce a říct přesně, co je nasnadě. Jedna věta, jedno slovo, a člověka to zasáhne a vnímá to všemi smysly.

Je to kniha už podle názvu opravdu podivná, ale jen v tom nejlepším smyslu. Těžko uchopitelné kouzlo, melancholicky laděné, rochnila jsem se v tom do sytosti. Není potřeba zásadního a rozsáhlého příběhu s přemírou akce, aby si člověk nadmíru užil děj i čas, jakým plyne. Své a jedinečné, přesně jako jsem se cítila při čtení i já. Zmítám se v jakémsi jemném kouzlu a vnitřní hloubce zároveň a je mi tak krásně u srdce.

Ach tak...

delatrix
29.07.2020 5 z 5

Japonský styl psaní je zcela odlišný od klasiky např. americký, anglický, francouzský...
Velice zajímavá knížka, i když je zařazena do žánru románu ukážou se známky jisté romantiky až v polovině knížky. V součnasných knihách už po deseti stránkách můžete odhadnout děj, ale tohle je opravdu něco jiného. Je to taková pohodová od dechovka, hodně se zde píše také o klasickém japonském jídle.

jana1199
03.07.2020 5 z 5

Mě kniha nadchla a konečně jsem našla čtení, které mě chytlo za srdce a pěkně jsem si po dlouhé době početla. Moc doporučuji!

Gracian1964
16.06.2020 5 z 5

Pomalé, tiché, pokojné čítanie. Dokopy sa nič nedeje, ale to vôbec neprekáža. Dojímavý vzťah ženy v strednom veku a starého muža, jej bývalého učiteľa, ktorý postupne, krok za krokom, prerastie v lásku. Síce telesne nenaplnenú, ale zato o nič chudobnejšiu. Páčilo sa mi to, síce som sa z toho neposadil na riť, ale to sa pri takýchto typoch textov nestáva. ACH TAK.

hana5094
09.06.2020 5 z 5

V Japonsku jsem byla, a tak jsem měla možnost poznat japonský způsob života. Tahle kniha velmi věrohodně popisuje tamější mentalitu, gastronomii, sociální vazby a úctu k druhým. Četla se mi moc dobře a dýchla na mě melancholií.

teramacek
19.05.2020 2 z 5

Prostě mě to nechytlo. A teď si asi po půl roce, kdy to mám v sekci Právě čtené, říkám, že je na čase to přesunout. Někam dozadu do knihovny. Nebo do bazaru.

keny
18.05.2020 4 z 5

Já mám tento styl psaní ráda. To je prostě Japonsko, vše je pomalé, jakoby neosobní. I když je to pro nás někdy hodně vzdálené, jiná mentalita, seznamování probíhá odlišně, vztahy mezi lidmi se rozvíjí pomalu, opatrně, určitá rezervovanost přetrvává, hranice mezi mužským a ženským světem je velká. Udivovalo mě, že i po dlouhé době vztahu si Cukiko se Senseiem vykají, ale pak jsem si připustila, že já to tak mám také ráda, něco mě na tom fascinuje, a naopak mi to přijde vzrušující, když si dva lidé vykají. i když spolu něco prožili,,, ale tady vykala jen Cukiko a Sensei jí tykal, což ukazuje na Japonskou odlišnost, roli a postavení ženy a úctu ke starším. Prostě od japonské literatury nemůžeme čekat nic jiného, je tam haiku, je tam jídlo, je tam příroda, je tam absence vřelých citů...A mě ta zvláštní melancholie baví.

mišule5
21.04.2020

Tomuto příběhu jsem vůbec nepřišla na chuť. Hlavní postavy na mně působily jako roboti a jejich nudný styl života bych teda prožívat nechtěla. Jediné plus na tomto příběhu byla japonská kuchyně, která tam byla hezky popsaná.
Dočetla jsem to jen kvůli toho, že už nemám doma nic na čtení.....

Pablo7
11.04.2020 3 z 5

Začátek se mi líbil. Osamělá 37 letá Japonka potkává v baru svého učitele, na kterého si ani nepamatuje. Postupem času mezi nimi vzniká vztah, když spolu po barech popíjejí a jedí. Popisy, co jedí je významnou složkou knihy a je tam i slovníček pojmů, což je pro zájemce o japonskou kuchyni a kulturu zajímavé. Nějak jsem ale nemohl uvěřit tomu vztahu, takže jsem dokonce čekal, jestli nepřijde nějaký zvrat, který vše postaví do jiného světla. Nepřišlo nic. Kniha se ale čte dobře. Nevím, proč tu knihu nenazvali Aktovka pana učitele, jak se to jmenuje v originále.

HoneyBunny
16.01.2020 4 z 5

,,Vždycky je lepší pít saké než plakat."

meluzena
14.01.2020 4 z 5

Anotace říká: „Křehký, zdánlivě prostý příběh o přátelství, které časem přerostlo v lásku.“ a přesně taková tahle kniha je. Můžu doporučit

JaniisB
21.11.2019 5 z 5

Moc zajímavé čtení při kterém jsem měla neodolatelnou chuť na sushi ;-)

Andi
14.10.2019 4 z 5

Tak melancholické, tak jiné. Svižné čtení plné zajímavých setkání dvou lidí, kteří se postupně sbližují. Oddechovka. Líbila se.
Je to snad, pokud si z toho udělám srandu, trochu jako turistický průvodce pro cizince - "nahlédnutí do japonské kuchyně a mnohem více" v příběhu. ;)

pajaroh
01.10.2019 3 z 5

Po rozpačitém začátku plném setkání "někoho" s "někým" a neustálých popisů jídla (proti kterému absolutně nic nemám, ale v tomto podání se pro mě jednalo navdory vysvětlivkám o abstraktní pojmy bez chutě) začne příběh trochu plynout a osoby a jejich životy dostávají určitý charakter a směr. Závěr (poslední 1,5 stránky) celkový dojem z knihy vylepšil.
K příjemnému čtenářskému zážitku však v mém případě nedošlo, chyběla tomu hloubka slov (nikoliv talíře či poháru) a rozvinutější styl, který se k takovému nedějovému příběhu hodi.

Clea3112
29.09.2019 4 z 5

Křehký, pozvolna se rodící vztah mezi stárnoucím bývalým učitelem a jeho někdejší o třicet let mladší studentkou připomíná první nesmělé okukování a namlouvání teenagrů na základní škole... Ale taková je prostě japonská kultura a mentalita. To, co se může zdát z našeho pohledu nepochopitelné a někdy až iritující (neschopnost otevřeně komunikovat, vyjádřit své pocity), může být jinde vnímáno jako běžné a normativní. Přestože kniha plyne pomalu a její děj je vlastně strašně jednoduchy, stále vás nutí číst a číst. A tak jako se rozpouští kopeček sněhu, vložený do dlaní, stejně polevují (pod vlivem "lidského tepla", po němž obě osamělé duše touží) i vnitřní bariéry a odtažitost hlavních protagonisů. Zdánlivě ponurý závěr je vlastně happy end a tiché vítězství.

milary
20.09.2019 2 z 5

Já jsem se s poetikou "Podivného počasí v Tokiu" zcela minula. Dost mě to překvapilo. Jako když přede mnou stojí talíř s mými oblíbenými druhy jídla, a ono chutná úplně cize. Zpočátku mne knížka ledasčím upomínala na "Strach a chvění" Amelie Nothomb, belgičanky, která v Japonsku - a právě v Tokiu - žila a pracovala (knihu i film mám moc ráda). Ale záhy se mi znelíbilo v ději (a já bych to ani tak nenazvala) doslova prošpikovaném desítkami nezbytných vysvětlujících odkazů, které posilovaly místy až jaksi robotické jednání obou hlavních aktérů a studený odtažitý dojem, který to vzbuzovalo. Navíc mne štvala bezradná závislost ženské postavy a lehce psychopaticky manipulativní přístup muže. A ano, určitě jsem brala v úvahu, že čtu o japonském Tokiu, rozdílné kultuře, osamělosti v mega městě a (s tím vším související) odlišné míře schopnosti vnímat a přijímat emoce. Ale křehký, dojemný, jemně humorný příběh (viz. anotace) se mi na pozadí toho všeho sotva podařilo zahlédnout.
Anotace rovněž praví, že je kniha i neotřelým průvodcem po Japonsku, ...protože čtenáře nenásilnou formou podrobně seznamuje s japonskou kuchyní, zvyky a zajímavými místy v Tokiu a jeho okolí... Na mne právě ta zevrubnost v seznamování s reáliemi násilně působila. Všeho moc škodí.

Karoli_a
17.09.2019 4 z 5

Něžný, nenáročný příběh Cukiko a Senseie. Žádný náročný děj, ale krásný průvodce japonsku kulturou a jídlem. Po dočtení jsem kupodivu usínala s myšlenkou na Senseie.

dagmar7365
17.09.2019 4 z 5

Kdo čeká strhující příběh, napětí, životní dramata, vášnivou lásku...bude zklamán. Podivné počasí v Tokiu je pomalu plynoucí příběh Cukiko a Senseie, jejichž životní dráhy se na chvíli protnou a navzdory tomu, že je dělí velký věkový rozestup, tak mezi nimi vyklíčí křehký vztah plný japonského jídla, saké, vzdalování se a přibližování.
A kromě toho se čtenáři dostane také bohatý vhled do japonské kultury. Věděli jste, že plocha místnosti se měří na "tatami"?

horkosladka
27.08.2019 4 z 5

Snový, melancholický, poetický a tak trochu záhadný příběh, který se točí kolem dvou osamělých lidí Cukiko a Senseie, jejich něžného vztahu a životní každodennosti, popíjení saké po barech a pojídání japonských specialit.

Japonsko zfilmováno japonská literatura

Hiromi Kawakami