Pod kůží

Pod kůží https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15633/bmid_pod-kuzi-tio-15633.jpg 4 264 61

Isserley vyjíždí denně z farmy ve své červené toyotě a křižuje silnici Skotskou vysočinou. Hledá stopaře - zásadně muže. Nezáleží na věku, chlapík musí být urostlý a svalnatý: vhodný je osamocený či rozvedený, bezdětný a nezaměstnaný. Mladá žena ale nevyhledává sexuální dobrodružství. Ulovené chlapíky odveze na farmu a vyráží na nový lov. Mistrně napsaný příběh s prvky sci-fi má blízko k psychologickému románu stejně jako k hororu. Autor přichází s podobenstvím, při němž běhá mráz po zádech, okamžiky hrůzy se střídají s vytříbeným černým humorem. Dokonale vystavěný románový děj nás pomalu vtahuje do svých útrob, svého mystéria - co se vlastně odehrává za vraty Ablachovy farmy?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

Under the Skin , 2000

klikas
05.03.2019 5 z 5

Svěží "sci fi eko horror" !
Sem se nestačil divit, podobně jako ti stopaři...
Ugh...
6tka s hvězdičkou, že ano???

Magráta
28.10.2018 5 z 5

Neotřelé, skvělé.

Měňavka
29.09.2018 5 z 5

Dokonalý, i když trochu morbidní námět. Pěkně se to četlo. Pořád jsem byla zvědavá, co bude dál. Psychologický popis a rozbor hlavní postavy byl excelující. Člověk se nemusí v knize bát nějakých krvavých scén či poletování mimozemských civilizací (je to trochu sci-fi, to souhlasí), spíš je děsivé to, jak je hlavní postava zdeformovaná (nejen na těle), ale i na duši. Kdo se nebojí netradiční četby, hurá do toho!

Stenar
25.08.2018 4 z 5

Asi nejvíc se to v mých očích podobá Boulleho „Planetě opic,“ ovšem dotažené ještě o notný kus dál. Faber si nebere servítek, takže není vůbec těžké poznat, do čeho všeho rýpe. Z toho, jak snadné vlastně je, zredukovat myslící, vnímající bytost na věc k žrádlu, čiší paralely napříč celou lidskou historií. Humor je velmi zřídkavý a tak černý, že dehet je ve srovnání s ním napadlý sníh, zvrhlejší osoby nebo militantní vegetariány bude ovšem královsky bavit už situace celkově. Nutno také podotknout, že z hlediska logiky je pro mě dost obtížné uvěřit, že by činnost provozovaná Isserley v popsané kvantitě mohla unikat pozornosti tak dlouho.

Bohužel, tak jak je kniha napsána opravdu potřebuje k dosažení maximálního efektu "nepoučeného" čtenáře, jinak působí první polovina utahaně. Faber přilévá informace po kapkách, hromadí náznaky a napíná, jenže pro „poučené“ vše nabere grády až s příletem šéfova syna. Škoda…

Osobně se nestydím přiznat, že mi hlavní „hrdinky“ bylo líto (od určitého okamžiku je jasné, jak tohle zhruba dopadne, ale kniha nestaví na nějaké třeskuté pointě). A pro jednou jsem rád za svou figuru rachitického klokana díky které se klidně můžu svézt stopem, i když má řidička brýle jak skla dalekohledu.

P.S.: Film jsem neviděl, ale kdyby tam mělo být vše, co v knize, přístupnost by byla asi tak 50+. A na vepřo knedlo zelo by si po promítání nechali zajít chuť i zarytí voliči ČSSD.

MadamC
30.07.2018 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Ač normálně moc sci-fi ani horory nečtu, u téhle jsem udělala výjimku, asi kvůli Světové edici odeon a jsem moc ráda.
Příběh vás šokuje, ať už to je kvůli tomu, že autor dává zrcadlo všem, kteří jedí maso, ať už kvůli tomu, že si neumíme vážit toho, co máme, ať už kvůli zvrácenosti celého příběhu, nebo prostě jen z celého dojmu knihy.
Osobně jsem si hlavní hrdinku neoblíbila a nefandila jí, což se u mě nestává. Asi mi vadilo, jak byla krutá, kritická a na to, co se jí stalo, chtěla až příliš bolesti pro ostatní.
Ale rozhodně děkuji autorovi za úplně jiný pohled a za zamyšlení nad knihou a nejen nad ní. Více takovych knih, ktere otevírají oči a nutí se zamyslet trochu jinak.

broskev28
21.07.2018 4 z 5

Komentáře již zveřejněné mluví za vše. Na rozdíl od předešlých prázdninových oddychovek (detektivek a thrilerů) jsem ji četla mnohem déle, po troškách, po večerech. Dlouho jsem vůbec nechápala, o co tady jde. Ale na rozdíl od thrilerů mě při jejím čtení opravdu mrazilo.
Určitě doporučuju všem, kteří souhlasí s posledním odstavcem komentátora jménem mirektrubak!

Acamar
30.05.2018 5 z 5

Z pohledu vodselí samice poněkud tísnivá scifi...Tentokrát se mi pěkně vymstilo pročítání komentářů před samotnou četbou knihy ochuzením o postupné pochopení děje, ale čtenářský požitek se dostavil i tak. Požitek z výborně napsané knihy, emocionálně rozpolcený, cítící jak s nic netušícími obětmi a osudem, který na ně číhá, tak s jejich neméně trpící lovkyní, která za svou svobodu a čistý vzduch zaplatila bolestí a totální izolací. Nelze upřít ani ekologicko-etickou naléhavost, byť ta asi není pro čtenáře takovým překvapením, jako námět samotný.

jant02
02.04.2018 5 z 5

Tahle kniha mě dostala od první strany.
Je těžké o ní cokoliv napsat, aby člověk neprozradil, co prozrazeno být nesmí. Bohužel už v anotaci na přebalu knihy je toho prozrazeno příliš. Naprosto rozumím kní, když píše „moci tak číst tuto knihu, aniž by o ní člověk cokoli věděl…“
Čím míň člověk ví o tom, co ho uvnitř knihy čeká, tím víc si tento ponurý příběh, bořící hranice několika světů a zároveň hranice několika literárních žánrů, užije. Příběh, který se rozjíždí opravdu jen velmi pozvolna. Autor dávkuje jeho jednotlivé ingredience s přesností laboratorních vah.
Toto pomalé tempo si kniha udrží v podstatě až do konce, což spolu s neotřelým tématem a vytříbeným jazykem stačí k tomu, aby čtenáři poskytla nezapomenutelný zážitek. Doporučuji.

akdar72
08.01.2018 5 z 5

Až příliš děsivá paralela.... Do poloviny kniha, kterou jsem chtěla odložit, po přečtení konce kniha, která mi dlouho zůstane v paměti.

mirektrubak
11.11.2017 5 z 5

Mám pocit, že tahle knížka prověřila moji schopnost empatie jako skoro žádná jiná. Protože jde hodně proti čtenářským zvyklostem – předpokládám, že záměrně. Asi i proto jsem se do děje dostával tentokrát pomaleji. Hlavně v porovnání s Knihou zvláštních nových věcí (ta je tematicky nejblíž a je vlastně takovým protikladem – místo mimozemšťanů na Zemi je tam pozemšťan na cizí planetě), tam jsem prožíval všechno s Peterem od začátku, tady jsem se pořád „nemohl rozhodnout“, jestli Isserley fandím a přeju ji v jejím úkolu hodně zdaru a nebo doufám, že ji někdo v jejím lovu zastaví. A tak jsem dlouho četl jako nezaujatý pozorovatel – a až s přibývajícím časem jsem si nedokázal pomoct a s Isserley jsem začal výrazně soucítit.

Ta vrstva, kde se kritizovalo průmyslové zpracovávání masa mě úplně nezasáhla, zdála se mi ta metafora až příliš doslovná (ale možná je to tím, že jsem hanebný masožrout a nechci si připustit, že mi Faber bolestivě šlápl na kuří oko). Spíš jsem to vnímal v obecnější rovině. Ve smyslu, že pro myslící bytosti není žádný problém si jiné myslící bytosti zcela dehumanizovat, chovat se k nim jako ke zvířatům a vesele ignorovat všechno, co by takový pohled mohlo narušit. Takové lidské chování je důvěrně známé z minulosti (klasická trojice: kolonialismus, otrokářství, holokaust), ale drží se nás to stále (upírat lidskou důstojnost jiným jenom proto, abychom si omluvili, že jim nechceme dát kousnout z našeho koláče, to nám jde pořád výborně). Koneckonců - že se Isserley na lidi začne dívat s větším pochopením není zásluhou toho, že by v lidech našla něco hodnotného, ale proto, že ji k tomu navede příslušník její rasy.
S tím souvisí i téma komunikace – pasáže, kde bylo vidět, jak nekompatibilní jsou stopaři a Isserley, jak se zcela míjejí v pohledu na jejich setkání, ty byly na celé knize to nejlegračnější a nejsmutnější zároveň.

V poslední době jsem několikrát četl/slyšel názor, že umění má bavit (ve smyslu: rozesmát a nechat zapomenout na starosti). Nesouhlasím s tím. Myslím si, že by nás mělo znejišťovat, znervózňovat. Že by nás mělo (ano, i proti naší vůli) nutit se na věci dívat z jiného úhlu pohledu a nutit přehodnocovat (nebo aspoň překontrolovat) naše postoje. „Pod kůží“ je kniha, která přesně tohle dělá.

vavria01
12.10.2017 5 z 5

Knížka, která ve člověku zůstane dlouho po přečtení.

babsi66
02.10.2017 4 z 5

Knížka je dobrá spíše v tom, co v ní není řečeno, než naopak. Ne, že by odchyt lidí cizí civilizací nebyl sám o sobě dostatečně "wow" téma, ale spoustu otázek v knize je nedořešených, resp. se jimi autor vůbec nezabývá. A výjimečně to neberu jako nedostatek, ale jako příležitost k zamyšlení a hře s vlastními myšlenkami na "co by kdyby".

AllyKumari
28.09.2017 3 z 5

2,5 hvězdy.

Temné.... znepokojující.... a divné. Přiznávám, že knihu jsem vzala do ruky kvůli autorovi, jehož Kvítek karmínový mi zcela učaroval. A jeho psaní je skvělé i v této publikaci. Bohužel téma prostě nebylo pro mě osobně to pravé ořechové.

snimcibdim
09.09.2017 5 z 5

Hustýýýý! Přečetla jsem před půl rokem a stále se mi to vrací. Velmi znepokojivé, velmi silné."Pod kůží" se mi zkrátka zarylo pod kůži.

micha-ella
05.07.2017 5 z 5

SF a horor plus ještě mnoho navíc! Přečetla jsem jedním dechem.

Taťka Hraboš
27.04.2017 5 z 5

Byl to nářez, a to místy doslova. Nejprve vás autor naláká předzvěstí lehce erotického dobrodružství krásné dívky a pak vás shodí do propasti temného scifi s hororovými prvky. Navíc je pravda, že v některých ohledech není kniha zvlášť pečlivě promyšlená. Přesto dávám plný počet hvězdiček, protože tenhle nedostatek bohatě vyvažuje čtivostí, napětím, mistrně vykreslenými postavami (co postava, to outsider, kterému skutečný život jaksi utíká mezi prsty) a konečně i myšlenkovým bohatstvím (třeba o tom, jak málo si vážíme takových zázraků, jako je příroda, modré nebe nebo padající sníh).

Verrrunka
06.03.2017 3 z 5

V první řadě jsem vůbec nečekala, že to bude sci-fi. Takže mi chvíli trvalo, než jsem si na to zvykla. Začtení do děje mi dalo docela práci, text není úplně jednoduchý. Příběh graduje velice pomalu a někdy jsem se prostě nevyhnula nudě. Každopádně je to brilantní nápad, jak donutit čtenáře k zamyšlení, zda je správně zabíjet a jíst zvířata.

makemake
03.03.2017 5 z 5

Zase chčije, je nevlídno a sychravo a Isserley právě usedá za volant, aby na svoje vnady (a trochu toho mimozemskýho jedu v sedačce) ulovila další pochout...pardon, stopaře, kterej tím, že nastoupí do auta, k týhle podivný bytosti, zpečetí svojí životní cestu...
Wow! Tu opico-liško-holku budete milovat a hnusit si jí zároveň. Snad aspoň zpola pochopíte její počínání, snad si s ní zažijete tu příšernou bolest předělanýho těla, tu malou radost ze spaní na posteli (když už se nejde stočit do klubíčka), kdy na malou chvíli přestane všechno bolet, snad se vám podaří prožít s ní okamžik zamilování a znechucení z lovu něčeho, co mělo bejt tak hloupý a nanicovatý (ale jak se ukázalo, ono to myslí a dokonce to tvoří!), prostě dejte týhle holce šanci! Odmění vás za to tím, že vás možná!!!! nechá nahlídnout do toho děsivýho osamění a smutku tam někde hluboko - pod kůží!

TyraB
02.03.2017 5 z 5

Wow.
...Prý "Text je příliš krátký." - tak teda: Wow. Wow. Wow.

vlkcz
27.01.2017 4 z 5

Těch 74 % v hodnocení asi odpovídá. Kniha je nadprůměrná, ale přeci jen v určitých fázích ztrácí švih, občas se v příběhu objeví nelogičnosti. Na druhou stranu je znepokojivá a má překvapivý závěr.