Po stopách Jacka Rozparovače

Po stopách Jacka Rozparovače https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475055/bmid_po-stopach-jacka-rozparovace-Qxg-475055.jpg 4 638 170

Hrůzu nahánějící hororový román, jehož příběh je inspirován vraždami Jacka Rozparovače, s neočekávaným vyvrcholením, z něhož tuhne krev v žilách… Sedmnáctiletá Audrey Rose Wadsworthová je dcerou ctihodného šlechtice a nabízí se jí tak život v bohatství a moři dalších výhod. Pod rouškou společenských čajových dýchánků a nákupů luxusních šatů však vede tajný druhý život. Navzdory přáním svého otce a očekáváním společnosti Audrey často utíká do laboratoře svého strýce, kde se věnuje děs nahánějícímu studiu forenzních věd. Když ji práce na tělech brutálně zavražděných žen vtáhne do pátrání po sériovém vrahovi, přivede ji její touha po nalezení odpovědí na samý okraj zlaté klece. Šokující zvraty a obraty, umocněné fotografiemi z této ponuré doby, činí z této prvotiny z pera autorky Kerri Maniscalco, jež se umístila na prvním místě žebříčku nejprodávanějších knih deníku New York Times, vskutku nezapomenutelné dílo.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , King Cool

Stalking Jack the Ripper , 2016

Shaxx
01.08.2022 3 z 5

3,5*
Příjemně mě překvapilo, že se autorka neupejpá a nebojí se krve, slizkých orgánů, zápachu a všeho ostatního, co mrtvá těla doprovází v detailním popisu. Stejně tak je zajímavý nápad vnést YA do prostředí, kde řádí sériový vrah a nejen ledajaký, ale samotný Jack Rozparovač. Autorka na konci knihy upřesňuje, jaké detaily byly dle skutečného místa činu, které upravila, případně které jsou fiktivní a pro potřeby příběhu.

Silným tématem, které se nese příběhem, je útlak žen a jejich práv a možností. Volební práva, studium, kalhoty...vše, co je z pohledu tehdejší společnosti neženské a nemá co strašit v dámské hlavince, kde mají především být slušné způsoby, umění servírovat čaj a dobře se provdat.
Hlavní hrdinka si je dobře vědoma očekávání společnosti, které ovšem nehodlá naplňovat. Vzhledem k urozenému titulu má lepší možnosti, ale i tak se jí nerovnost společnosti dotýká a rozčiluje ji.

Po stopách Jacka Rozparovače je detektivka, která neurazí, ale má spoustu děr. Thomas, který se zhostí role druhého vyšetřovatele, působí jak mladý Holmes, avšak jeho dedukce by v realitě moc neobstály, ale na poli fikce pro potřeby příběhu se to dá asi odpustit s přimhouřeným okem. Kdo by za vraždami mohl stát, mě napadlo zhruba po padesáté stránce a bohužel byl můj tip správný. Autorka se snažila čtenáře svést slepými stopami k jiným možnostem, ale většinou to bylo až příliš očividné. Nechybí ani romantická linka, která není až tak otravná, jak bych čekala, ale přidává se do kolonky Předvídatelné.

Knižní střípky
01.08.2022 4 z 5

V anotaci se píše, že z vyvrcholení příběhu bude čtenáři tuhnout krev v žilách. Tak jako nic mi neztuhlo, ale budiž. Jako celek mě však kniha bavila. A dokonce více, než jsem čekala, takže se těším na dvojku. Dobová atmosféra byla velmi solidně zachycena, slovní přestřelky a jiskření mezi Audrey a Thomasem bylo uvěřitelné a bavilo mě, navíc Thomas byl prostě miláček na první dobrou. Jsem spokojená a jelikož dvojka HON NA KNÍŽETE DRACULU je prý mnohem lepší než jednička, tak se evidentně mám na co těšit.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Dixinka
31.07.2022 5 z 5

Už se těším na pokračování sérii, protože toto mě fat bavilo.

andrejci
31.07.2022 5 z 5

Pane jo. Tohle byla jízda. Původně jsem si knížku nechtěla přečíst, ale kamarádka mě ukecala a udělala správně. Bylo to napínavé. Četlo se to hodně dobře a já se nemohla odtrhnout dokud jsem nezjistila kdo je Jack. Vůbec jsem nevěděla kdo by to mohl být takže na konci přišlo velké překvapení.
Hlavní postavy jsem si moc oblíbila. Audrey Rose mi byla sympatická. Hlavně se mi líbil její nezvyklý koníček. Do Thomase jsem se jednoznačně zamilovala. Nejlepší byly jejich rozhovory.
Autorka krásně zpracovala příběh Jacka Rozparovače. Doufám, že Dracula se ponese v podobném duchu. Tohle za mě byla bomba.

evineckY
31.07.2022 4 z 5

''NIC NENÍ NÁHODA, V ŽIVOTĚ NEEXISTUJÍ ŽÁDNÉ NÁHODY... ''
Na začátku knihy jsem se hodně nudila a proto o hvězdu méně.
Jak autorka uvádí v doslovu, inspirovala se ve většině na pravdivých a dostupných faktech. Moc se těším na pokračování a hlavně na Drákulu :-)

sidonka
29.07.2022 4 z 5

Kniha plná zvratů až do poslední stránky, moc mě to bavilo a těžko se mi kniha odkládala, už se těším na další příběh

zaandulee
28.07.2022 5 z 5

Moje první kniha tohoto žánru a jsem nadmíru spokojená. Kniha je velmi čtivá, napínavá, vše prožíváte společně s mladými hlavními hrdiny, kteří si vybrali zajímavé povolání, které je však naplňuje - pracují v márnici, kde pomáhají detektivům řešit záhady, způsob vražd a hledají pachatele. Neoznačila bych knihu za horror, ale některé scény s mrtvolami jsou popsány podrobněji, takže chápu, proč se kniha mez ně řadí. Pro milovníky romantických linek, vám můžu s potěšením prozradit, že zklamaní nebude, je tam jemný nádech.

Určitě doporučuji přečíst, já jsem se dokonce pustila i do pokračování, kde místo Jacka Rozparovače máme prince Drákulu.

_Knihomolka_
25.07.2022 3 z 5

Hlavní hrdinka, která se straní plesů, světu šatů, drbů a hledání toho pravého ( jemuž se však na své cestě stejně nevyhne :)) a naopak dává přednost forenzní vědě, jak geniální. Autorka si mě získala doslova od první věty. No koho by nezaujala pitva mrtvoly hned v první kapitole, jež je ještě k tomu vykreslena tak, že se člověku před očima promítá skoro jako film :D? Jinak téma, jímž je pátrání po identitě Jacka Rozparovače, mě moc potěšilo. Proto se nemůžu dočkat dalších Keriíných děl, které se rovněž nesou v detektivním duchu a zaměřují se na fakta týkající se nějaké "známé osobnosti", která se nechvalně zapsala do historie.

Leník95
20.07.2022 5 z 5

Na knihu jsem narazila opět v rámci společného čtení knihy Dobrovský. A byla jsem nadšená! Jsem tam trošku úchyl do krimi (sérioví vrazi, podcasty), takže popis pitvy a vcelku podrobné detaily byli pro mou duši uspokojující. Obě hlavní postavy mi byly sympatické. Je tam i romantická linka, která mě osobně nevadila a jejich vzájemné škádlení bylo takové zpestření. Závěr byl naprosto nepředvídatelný. Čekala jsem hodně, ale tohle opravdu ne. Takže doporučuji a už mám objednaný další díl.

Dym
18.07.2022 4 z 5

Hodně dlouho jsem se těšila, že si tuhle knihu přečtu a hned na první stránce mě chytla. Ještě jsem nečetla žádný příběh, který by byl tak zaměřen na forenzní vědu, obzvlášť v době, kdy byl tento obor ještě poměrně v plenkách. Vytkla bych snad jedině vodítka, která vedla k identitě Jacka Rozparovače, byl v tom chaos... ale i tak tato kniha rozhodně stojí za to.

e.s.e.t.
18.07.2022 4 z 5

Bylo to fajn čtení, které mě nalákalo i na další (minimálně jedno) pokračování.
Nesouhlasím asi s anotací - "Hrůzu nahánějící hororový román", řekla bych, že jsme maličko jinde. Nebo jsem už na to jen moc stará a přespříliš cynická :D Každopádně pro mě super změna v mé obvyklé četbě (i když, s přivřením očí, to můžeme klidně taky nazvat detektivkou). Kniha se mi četla jednoduše, rychle, což je v YA ceněné, protože nikdo přece nechce mladší čtenáře odradit složitým jazykem, překomplikovanými situacemi a zbytečným, sáhodlouhým popisování věcí, lidí a okolí.
Sečteno podtrženo - hezké 4*

Veve721
14.07.2022 3 z 5

Opět jsem se přesvědčila, že mít velká očekávaní se nevyplácí. Ač se námětu nedá upřít originalita, výsledné dílko trpí mnoha nedostatky, které nešlo ignorovat. Mrzí mě to, protože jsem strašně moc chtěla, aby se mi knížka líbila - už jen kvůli krásné obálce, silné hlavní hrdince a autorce, která svou druhou sérií dokázala, že psát rozhodně umí. Bohužel jsem byla trochu zklamaná.

Hlavní hrdinka je prototypem výjimečné dívky, která se odlišuje od svých vrstevnic. Místo čajových dýchánků ji baví pitvat mrtvoly a zatímco její sestřenka nahání chlapce, Audrey Rose slídí po stopách vraha. Tato informace je čtenáři vytrvale podstrkována a neúnavně opakována téměř na každé straně. "Já jsem jiná než všechny ostatní,..." Navíc i údajná záliba ve forenzních vědách vyznívá poněkud pozérsky, když Audrey Rose při pohledu na mrtvolu zvrací či omdlévá. Jaksi to nekoresponduje s tím, jak moc ji mají mrtvoly bavit. Takže přestože oceňuji pokus autorky o oživení viktoriánské éry špetkou feminismu, tady mi to přišlo kapku sílené.

"Rozparovač" není úplně špatná kniha, ale rozhodně vidím prostor ke zlepšení. Čtivost problémem není - příběh se nese ve stylu sherlockovských detektivek, má fajn tempo a zajímavý závěr. Bohužel však obsahuje příliš repetativních pasáží a hlavní hrdinka se chová nelogicky a pitomě. (Jen naprostá blbka by v noci vylezla z okna a beze zbraně courala po ulicích, aby našla brutálního vraha mladých žen...)

Dalšímu dílu nejspíš šanci dám (když bude v nějaké slevě), ale pokusím se přistupovat k němu bez očekávaní. Budu doufat, že první díl byl jen slabším rozjezdem a my se ještě máme na co těšit. Vím, že autorka dokáže psát mnohem líp a proto jsem ochotná to s ní zatím nevzdávat.

knihomolkajanca
11.07.2022 4 z 5

Tohle je jedna z knih, která mě jednoznačně ulovila na svou překrásnou obálku. Anotace pak mé rozhodnutí se pustit do této série jen utvrdila.

Hlavní hrdinka Audrey Rose je sedmnáctiletá dcera váženého šlechtice. Očekává se od ní, že se jako správná mladá dáma bude účastnit všech možných čajových dýchánků a brzy si najde ženicha. Místo toho ji to ale táhne k podivínskému strýci do jeho laboratoře, kde se od rána do večera spolu s jeho pomocníkem Thomasem hrabe v mrtvolách. Když se však Audrey pod ruce dostanou brutálně zavražděné ženy, nakonec se na vlastní pěst pouští do pátrání po sériovém vrahovi. Podaří se jí krvelačného šílence dopadnout nebo při své bláhovosti nakonec sama přijde k úhoně?

Pokud máte rádi odvážné a silné hlavní hrdinky, tuto knihu si oblíbíte od první strany. Audrey mi byla velmi sympatická svou svéhlavostí, chytrostí a hlavně tím, že v této nelehké době, kdy všemu vládli muži a ženy měly za úkol jen vyšívat a chodit na čajové dýchánky, neúnavně bojovala za práva žen. A že to mnohdy neměla lehké. Předsudky společnosti a přísný otec jí to vůbec neulehčovali.

Audrey ale není jedinou skvělou postavou v příběhu. Strýcův pomocník Thomas je nejen inteligentní, ale také správně přidrzlý mladý muž. Jeho pošťuchování s Audrey knihu odlehčilo a dodalo šmrnc.
Milovníci detektivních příběhů si přijdou na své, a přestože vraha jsem zhruba od poloviny knihy měla na mušce, za což musím knize strhnout pár bodíků. Popisy vražd mohly být klidně o něco detailnější, ale i tak měl příběh hezky temnou atmosféru. Celou knihou se line i lehčí romantická linka, při které jsem si uvědomila, jak tehdy všechno bylo trochu jiné a složitější. Na závěr si autorka připravila i shrnutí historických nepřesností, což jsem jako člověk zajímající se o true crime ocenila.

Osobně bych knihu rozhodně nezařadila do hororu, ale i tak ji moc doporučuji.

Hodnocení: 80%

Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

david8843
11.07.2022 1 z 5

tl;dr: Naivní předvídatelný brak.

Tahle kniha má tolik problémů, až nevím kterým začít. Její předvídatelnou a nenápaditou zápletku odhalíte hravě po třech kapitolách (to není nadsázka). Zbylých 27 kapitol je pak ubohá snaha autorky utopit vás v záplavě nesmyslů.

Celé vyšetřování sériového vraha je amatérská snůška hovadin a nekonzistentních postav. Ústřední hrdinka Audrey je egocentrická privilegovaná nána. Tváří se strašně inteligentně, přitom ustavičně ignoruje skoro všechny stopy a trpí tunelovou vizí. Je děsně emancipovaná, ale její největší starosti jsou co má zrovna na sobě (ještě jednou si přečtu o jejím korzetu a začnu řvát) a její vzbouřené hormony vůči černovlasému chlapci, který je na ni bohužel strašně zlý.

Vlastně celá romantická linka je ještě lineárnější a plitčí než ta detektivní. Alespoň Thomasovi se ze začátku celkem daří tu krávu Audrey stírat, díky za něco. Jeho postava je takový Sherlock Holmes z LIDLu. Dokáže vydedukovat nemožné z kaňky bláta na botě a je to hroznej koumák. Přitom tomu dacanovi uniká jedna spojitost za druhou. Vyšetřování by stejně dobře vedl kreslený Rampa McKvák.

Jak se tedy příběh posouvá? Samozřejmě nadužíváním deus ex machine. Proč by měly být hlavní postavy hybatelem děje, když to může vždycky vyřešit nějaký kouzelný dědeček nebo ložená haluz, že? Celkově příběh působí neuvěřitelně prvoplánově. Chybí build-up a konání postav je často neopodstatněné.

Promarněný potenciál viktoriánského Londýna s řádícím sériovým vrahem je poslední kapka. Autorka se ani nesnaží prodat ten strach, kterým by město mělo být paralyzováno. Hlavní postavy podnikají jednu noční procházku za druhou úplně bez následků, jakoby se nechumelilo. Po vzoru béčkových hororů se to kniha pokouší zachránit otevřeným násilím. Výsledkem jsou povrchní opakující se popisy pitev (ano, mrtvoly smrdí, ale šlo by to napsat i jinak).

Rozhodně nejsem cílovka. V hodnoceních často čtu, že je to prostě oddechová četba. Ale zároveň to není moje první YA kniha a tak vím, že i jednodušší četba může mít mnohem vyšší kvalitu než tady tohleto.

Latimer
10.07.2022 3 z 5

Opravdova YA, ktera slibuje temno, ale nějak ho pak nedává.
Hl.hrdinka se snaží všechny přesvědčit, jak je schopná všeho a neustale to opakuje. Kniha oplyva mnoha popisy vseho možného. Kdyby ji trochu zkratili o ně, příběh by měl větší spád. Byla jsem z knihy celkem zklamaná, nemohla jsem se začíst a nebavila mě. Ale ten konec určitě zvýšil hodnocení o jednu hvězdičku.

LilyGorch
10.07.2022 4 z 5

Sedmnáctiletá Audrey Rose je dcerou lorda Wadswortha a jako urozená slečna by se měla věnovat výběru luxusních látek a plánování, jaké si dá ušít nové šaty na další čajový dýchánek. Audrey se však ve svém volném čase raději zabývá studiem forenzních věd a často proto v utajení před svým otcem utíká ke strýci Jonathanovi, který ve své laboratoři ohledává mrtvá těla a zkoumá, jaké byly příčiny smrti oněch nešťastníků. A že o materiály ke studiu zrovna není nouze! V ponurých uličkách Londýna totiž pod pláštěm nekonečné mlhy začne páchat zvrhlé a krvavé zločiny Jack Rozparovač. Audrey se spolu s bystrým a pohledným Thomasem, který je také učedníkem strýce Jonathana, vydává na stopu nelidskému monstru, které po nocích brutálně vraždí nevinné ženy z nižší společnosti. Ty nemají na první pohled nic společného, Audrey však záhy zjišťuje, ze některé z nich byly krátkodobě zaměstnány v jejich domě.
Když jsem tenhle příběh začala číst, vzala jsem si k němu na chuť rozmačkané jahody s mlékem a cukrem. Mno, po pár stránkách mi došlo, že vzhledem k popisu některých scén to asi nebyl úplně správný výběr občerstvení (neidentifikovatelné kousky něčeho červeného plavající v růžovočervené tekutině).. =D Na druhou stranu i přes např. líčení toho, jak hlavní hrdinové otevírají tělo zemřelého, mi knížka nepřišla přehnaně morbidní a neměla jsem tak problém ani s těmito pasážemi. Ponuré scény autorka vyvažuje vtipnými dialogy mezi Audrey a Thomasem. Příjemné zpestření byla také romantická linka mezi těmito dvěma postavami.
O mé spokojenosti s touto knížkou svědčí i to, že už mám na cestě druhý díl a těším se, až se do něj začtu. :o)
4/5 *

Kristulda
08.07.2022 4 z 5

Na začátku jsem se nemohla začíst, musela jsem přelouskat pár kapitol aby mě to vtáhlo do děje. Líbilo se mi jiskření mezi hlavními postavami. A závěr překvapivý. Myslím, že si pokračování určitě přečtu.

Darja.8
06.07.2022 5 z 5

Skvělá kniha. A ten konec mě naprosto dostal.

Micandy
03.07.2022 5 z 5

Literaturu YA vůbec nečtu, ale téhle knize jsem nemohla odolat .Ta obálka mě přímo lákala. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, moc se mi líbila. Autorčin styl psaní mě vtáhl do historické doby a já jsem si knihu naplno užila. Sice jsem uhádla vraha, ale to vůbec nevadí, protože pro mě to byla oddechová četba, tu jsem očekávala. Horor to rozhodně není.
Těším se na Thomase a Audrey Rose v dalším díle, který už je naštěstí přeložený. Povedená série.

ZuzanaZ83
01.07.2022 4 z 5

Zajímavý příběh nabízející nový pohled na Jacka Rozparovače.
Audrey Rose je velmi sympatická mladá dáma žijící na konci 19. století, kdy jako žena bojuje za svoje zájmy a cíle. Ona a Thomas tvoří poměrně roztomilý a vtipný pár.
Děj má tempo, graduje a samozřejmě skončí happy endem.