Po meči i po přeslici

Po meči i po přeslici https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22041/bmid_po-meci-i-po-preslici-Raa-22041.jpg 3 24 10

Smiřičtí sice patřili k nejbohatším šlechticům v Čechách, ale jako by na jejich rodu spočívala kletba. Kniha představuje nejstaršího syna Jaroslava, který zemřel ve třiadvaceti letech, prostřední Jindřich Jiří je duševně méněcenný a nejmladší Albrecht Jan také bývá často nemocen. Pouze Markétu Saloménu rodové prokletí vynechalo, je spanilá a zdravá. Osu románu tvoří osud Elišky Kateřiny včetně vztahu s kovářem Jírou a boj o rodinné dědictví.... celý text

Ruru
13.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Ze začátku jsem měla problém se do knihy začíst. Chvíli poté jsem četla jako blázen a další chvíli už se mi zase nechtělo. Přemohla jsem se a pak už se to se mnou vezlo. Občas tam na mě bylo moc jmen, ale to k takovéhle knize asi patří. Konec byl skvělý a hlavně zajímavý. Elišku Kateřinu naprosto chápu, zasloužila by si pořádnou lásku bez trestů a s někým kdo k ní cítí pravé city a nejde mu jen o majetek. Markétu Saloménu Slavatovou bych v její pozici také neměla v lásce. Eliščina tělesná vada přece není žádná katastrofa, možná se hůře shání ženich, ale když se najde ten pravý, bude ji milovat kvůli její laskavosti a oddanosti a na vadu nebude hledět.
Závěr?
Skvělé! Možná až se to budeme učit ve škole budu mít náskok ;).

Dany58
26.10.2019 2 z 5

Nenadchne ani neurazí. Už jsem četla zajímavější knihy o Smiřických. Dost dlouho mi trvalo se začíst do této knihy.

R.E.M.
14.03.2019 4 z 5

Kniha z období, kdy se s ženami jednalo bezohledně a krutě, kdy starší neprovdaná žena měla pro rodinu a společnost jen nepatrnou hodnotu.

Syrové vyprávění o době, politice a lidech, urozených i poddaných. Vyprávění o životě šlechtičny, která za touhu po lásce zaplatila příliš velkou cenu.

Chvíli jsem si zvykala na autorčin styl.

Kniha se mi líbila, ač příběh nebyl ani optimistický, ani nadějeplný,

katka134
20.09.2018 3 z 5

O rodu Smiřických jsem četla lepší knihy. Ale protože jsem věděla, jak vše dopadne, tak to nakonec bylo příjemné rychlé čtení.

alabra
02.01.2017 3 z 5

Zapojení české šlechty do druhého stavovského povstání je zajímavé téma, historie jednoho z nejbohatších českých šlechtických rodů rovněž. Proto dávám tři hvězdy. Uchopení a zpracování tématu bylo však nudné, čtenářsky nezajímavé, postavy zde zobrazené ploché.

ritz
10.10.2016 4 z 5

Dalo se přečíst, ale znám i poutavěji napsané historické knížky.

orinka3
06.06.2016 3 z 5

Tak mám za sebou třetí díl. Nejméně obsáhlý a věnovaný především postavě nešťastné Elišky Kateřiny Smiřické. Je chvályhodné, že autorka citlivě zobrazuje trápení dívky, poznamenané tělesnou vadou a které okolí nedopřeje normální život. Smutný osud, dnes by žila bez problémů. Tenkrát si však lásku musela vytrucovávat a trpce na ni doplácela a doplatila. V knize mi vadilo, a to hodně, opakování celých pasáží z předchozích dílů. Doslova. Pro čtenáře, který má v ruce jediný díl a předchozí nezná, je to možná přínosné. Ale pro toho, kdo má čerstvě v paměti nedávno přečtené, je to obtěžující.

alnahu
22.07.2014 4 z 5

V knize se dočteme ,jak skončil rod Smiřických-vymřel po meči i po přeslici. České dějiny-dobře se četla.

miriama
27.09.2013 5 z 5

V této knize se autorka věnuje líčení osudů členů rodiny Smiřických. I zde poutavě popisuje dobu, ve které hrdinové žili. Další dobřý historický román od této autorky.

Radkab.
03.02.2012 3 z 5

Některé části knihy (hlavně politické debaty) mě docela nudily, ale jinak není špatná.