Plavovláska

Plavovláska https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/3815/plavovlaska-3815.jpg 4 286 42

Dva příběhy o síle lásky, peněz a smrti a také o vině a trestu se odehrávají v Helsinkách ve 30. letech 20. století. Plavovláska je příběh mladé prostitutky, kterou její krása, temnota v duši a domov bez lásky stahují až na dno, z nějž není návratu. Už nikdy nebude zítra je příběh milostného trojúhelníku, náhle zasaženého tragédií - zbytečnou smrtí malého chlapce. Kniha ukazuje jinou polohu tvorby světoznámého spisovatele.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Hejkal

Kultakutri, Ei koskaan huomispäivää , 1979

Zajda
23.09.2011 5 z 5

Život je krutý. Někdo nedostane šanci. Ani tu první. Psychologie dítěte je velice křehká. Stačí trošku a rozbije se na tisíce malých střípků, které pak hlodají v nitru, rozežírají člověka, zničí ho. Plavovláska byla nesmírnou krásou požehnaná (nebo prokletá?) Každého si omotala okolo prstu, Jen na toho nejdůležitějšího člověka nikdy nezapůsobila.

Rád bych poukázal na (dle mě) nejzajímavější část z doslovu, ve kterém se píše, že Waltari jako (tehdy) nepříliš známý autor zaslal tyto dva příběhy do celostátní Finské literární soutěže. Soutěž byla anonymní. Už nikdy nebude zítra - 1. místo, Plavovláska - 2. místo. To jen dokazuje, že obě díla mají obrovskou kvalitu. Velikánům jako Egypťan Sinuhet se sice rovnat nemohou ale čtenáře rozhodně nezklamou ;-)

asam
10.08.2011 5 z 5

Po několika letech jsem se vrátila k těmto dvěma " mini" románům a opět jsem je přečetla s chutí. O lásce, vášni až ničivé, o lidské duši ale i o svědomí a pocitu viny, který následuje po zločinu.

finská literatura

Mika Waltari