Plachetnice na vinětách

Plachetnice na vinětách https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428846/bmid_plachetnice-na-vinetach-EWo-428846.jpg 4 936 280

Marie, rozvedená sedmačtyřicetiletá docentka literatury, se přes léto ocitá v poloprázdném bytě své sestry v Českém Krumlově. Dojíždí odtud na venkov za těžce nemocnými rodiči a ve volných chvílích brouzdá mezi davy turistů krumlovskými uličkami. Seznámí se přitom s mladičkým knihkupcem Filipem. Jejich začínající románek dýchá atmosférou horkého července a četnými literárními konotacemi. Marie však chce především urovnat vztahy se svou sestrou a postarat se o rodiče – dominantního otce a mírnou, obětavou matku. A vyrovnat se se svou osamělostí. Tu vnímá jako uvíznutí v čase, kdy na ni z minulosti doléhají vzpomínky – a z druhé strany vyhlídky na stáří. V rodinné tradici silných mužských vzorů Marie přemítá o tom, co bylo, a současně se ptá, jak žít dál a co si počít se „shakespearovskou láskou“…... celý text

ANDY28
12.07.2021 5 z 5

krásná obálka, krásný obsah, který mi sedl

houbaaa
08.07.2021 4 z 5

Mám rád Jižní Čechy a knihy Jiřího Hájíčka jsou mi sympatické. Pohodová, čtivá oddechovka, která si na nic nehraje! Kniha má zvláštní atmosféru, která je mi něčím blízká, ale nedokážu popsat čím.

Potvurka735
22.06.2021 1 z 5

souhlasím s komentářem přede mnou. Velice slabé, příběh není ničím zajímavý, spíše nudný. Vlastně nechápu, co nám autor touto knihou chtěl říct.

Aroucaria
21.06.2021 3 z 5

K Hájíčkovi nastoupím a frčíme. Má takový magnet, že se jen těžko vzdaluji. A jižní Čechy jsou moje srdeční záležitost, takže suma sumárum je prostě vysoká

los
21.06.2021 2 z 5

první dvě třetiny jako by ani nevyprávěl Hájíček, začetl jsem se až v závěru, celkově působí tak nějak rozpačitě, nevěrohodně, rozplizle, nedotaženě..., asi proto autor nakousnul příliš různorodých témat najednou

petula22
08.06.2021 4 z 5

Krásně napsaný příběh Marie na sklonku padesátky. Knihy pana Hájíčka čtu velmi ráda, jsou takové lidově obyčejné, zkrátka ze života. Těším se na další počin od autora.

Gabi13
05.06.2021 4 z 5

Pomalu plynoucí příběh ženy. Bylo to odpočinkové, bylo to bez velkého napětí, s mírným souzněním. Někdy jsem byla netrpělivá, že vše není dořešeno, ale ono to nakonec nějak dopadlo. Život plyne, příběhy se dějí...

fanciulla
02.06.2021

Téma vyrovnávání se s rozvodem, stáří a nemoc rodičů, nesouznění se sestrou, to všechno je těžké, ale to by nevadilo. Co mi vadí, je, že Marie je nepřístupná, ocitá se v různých situacích a já jako čtenář nevím, co si myslí, co prožívá. Hlavně v konfrontaci s jinými postavami, mi to chybí. Jakoby neměla žádnou osobnost, nebo ta osobnost zůstala přede mnou pečlivě schovaná.

Dashow
25.05.2021 2 z 5

Nebyl to můj šálek, musela jsem se nutit, abych knihu dočetla. Nezáživné, děj se strašně táhnul a vlastně se v něm ani nic moc nedělo...

Dimas
22.05.2021 4 z 5

..."Co je nejtěžší, když se po tolika letech rozvedeš?"
Marie si sundala brýle a jas se skokem zvýšil, odraz slunce od nedaleké vodní hladiny byl pro oči téměř nesnesitelný. Přivřela víčka. Najednou nedokázala říct nahlas to, co jí prolétlo hlavou jako první. Prostě jsi sama, vlečou se osamělý večery, bojíš se, že už to tak zůstane, a stydíš se za to. Tupě zíráš na televizi nebo čteš a přistihneš se, že vůbec nevnímáš co. Nikdo tě neobejme...

kubyrd
14.05.2021 3 z 5

Nezaujalo mě to. Většina knihy se řeší vztahy v rodině. Čekal jsem, kdy začne romantická linka slibovaná v anotaci - začala v druhé polovině knihy a je zde jen okrajově a nijak zajímavě. Žádný velký zvrat ani nijak zvláštní konec. Na odlehčení dobrá.

kramver
03.05.2021 4 z 5

(SPOILER) S Plachetnicemi na vinětách jsem strávila neděli a celou ji za den přečetla. Z části proto, že to není nijak složité čtení, z části také proto, že jsem se v mnoha ohledech dokázala do příběhu vžít a tak mi to čtení příjemně ubíhalo. Překvapilo mě, jak se autorovi povedlo vykreslit postavu 47leté ženy. Marie se po rozvodu ocitá v obětí samoty a to ji vrací zpět ke svým kořenům, snaží se obnovit rodinné vztahy a více se zapojit. Zároveň se nechce smířit s myšlenkou, že tohle už bylo v životě vše, co jí bylo nabídnuto. Sledujeme ji v průběhu jednoho roku se všemi nepovedenými eskapádami, které nakonec přeci jen vyústí v nadějné vyhlídky na lepší zítřky. Kniha mi asi neuvízne na dlouho v hlavě, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Marie ve mě v mnohém zarezonovala. Pan Hájíček mě překvapil.

milary
01.05.2021 2 z 5

Čte se to dobře. Jednoduše proto, že autor je prokazatelně dobrý spisovatel - alespoň podle ohlasů na Venkovskou trilogii morálního neklidu například, - já od něj zatím nic nečetla. Ale nepotkala jsem se s příběhem. Minimálně jeho částmi, které mi přišly mnohdy vykonstruované a přitažené za vlasy. S dialogy. Marií samotnou. Nechci její tápání devalvovat spojeními "čtení pro ženy" a "červená knihovna", pravda ovšem je, že bych podobnou postavu hledala u autorů (autorek) jiného ražení.

Tuším, co jsem měla v knize najít. Nenašla. Vztahovou "hluchotu" a "němotu" jsem potkala už jinde líp. Generační střety. Mezníky, kdy člověk najednou nahlíží život jinak. Musí. Nebo stárne. Nebo oboje. A neumí to...
Mně příjde, že pokus o to, tohle všechno v knize postihnout, prostě nevyšel. Že vyznění je nepředpokládaně laciné a trochu banální...

Ocenila jsem atmosféru, náznaky poetiky, vypravěčství, vhledy do minulosti, - to, co pravděpodobně autorovi vyneslo zasloužené uznání u jiných knih.
Mně se Plachetnice na vinětách nelíbila. Zkusím jiného Hájíčka.

ivetka859
23.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Ze začátku jsem se bála, že to bude další český román o vztahových dramatech a čím rozervanější, "tím víc Adidas". Pak jsem ještě chvilkami cítila trochu nucenost a nepřirozené korigování děje, nastrkávání vět, které tam nepasovaly.
Od třetiny dál jsem ale začala hodně obdivovat, jak autor dokázal zachytit každodennost a všednost, "takový je život" nic víc, nic míň. Člověk mu to fakt všechno bez problému uvěří.
Dotáhl to až do konce tím, že se nesnažil zodpovědět otázky, všechno nutně vyřešit, uzavřít nebo pochopit; prostě takový je život. Takový ten chlapský nadhled. Zanechá to pak v člověku pocit smířlivosti a klidu. Je to příjemné, žádné depky po dočtení.

katka.oo
22.04.2021 4 z 5

Příjemný český román, možná jsem čekala o malinko něco víc, ale i tak to nebylo špatné, rychle přečtené a prostě příběh ze života. Od p. Hájíčka si určitě časem vyhledám a přečtu i ostatní knihy, protože tahle byla pro mě první.

Malenka62
21.04.2021 2 z 5

!!!Pozor chyba se vloudila- nechci dávat jednu hvězdu jako odpad, naskočilo to samo!!!Dala jsem tři...Tak tedy koment:

Bohužel, Plachetnice nenaplnily moje velké očekávání. Ze všech stran jsem slyšela jen a jen superlativy, až jsem si pak při četbě připadala ve svých dojmech nepatřičně. Hlavní hrdinka mě totiž nebavila, nedokázala jsem si k ní najít cestu, ani mě nijak nezasáhly její milostné peripetie.
Hájíček napsal, dle mého, další obvyklý příběh, přesto si ale zaslouží pochválit za vcelku uvěřitelné vystižení ženského světa:).

LenV
18.04.2021 4 z 5

Takový zase úplně jiný Hájíček. Známe víc vlastnosti a přání postav z knih nebo svých nejbližších? Postupem stránek se mi příběh líbil víc a víc. 80%

IrenaLuzarová
14.04.2021 4 z 5

Příjemný poklidný příběh, dobře zvládnutá bilance středního věku, překvapivě v postavě ženy, ale zvládnuté dobře a uvěřitelně. Zasazení do Č. Krumlova milé, znalost města a okolí zřejmá. Líbilo se mi použití citací z knih, které se pro mne staly doporučeními k jejich vyhledání a přečtení.

certik003
02.04.2021 3 z 5

Tohle byla moje první knížka od Hájíčka, který je tak moc chválený, že jsem od knížky měla velmi velká očekávání. A to asi byla chyba, protože i když to byl celkem reálný příběh, jakých se denně dějí tisíce, nebyl ničím výjimečný. Hlavní hrdinka mi neseděla, asi jsem málo intelktuální, věci, které se mi zdály zajímavé nebyly vysvětlené nebo ukončené, jen ten Krumlov mě potěšil, protože jsem tam před rokem strávila víkend.

SanynkaZ
01.04.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila, dobře se mi četla. Autorovi se podařilo mistrně vykreslit pocity ženy, která prochází krizí středního věku, věřila jsem mu každé slovo. Avšak když přišli na scénu 4 muži, kteří skoro padesátileté Marii nadbíhali, příběh začal zavánět červenou knihovnou a místy mi připomínal S. Rudolfa, jen trochu na vyšší úrovni. Proto strhávám jednu hvězdičku.