Tanec s draky 1

Tanec s draky 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124997/bmid_tanec-s-draky-1-Y1R-124997.jpg 5 506 36

Na východě, sužována svými nepřáteli, vládne jako královna města postaveného na prachu a smrti Daenerys, poslední potomek rodu Targaryenů, jejíž draci vyrostli do hrůzné dospělosti. Nyní, když je známo místo jejího výskytu, se mnozí vydali Daenerys a její draky hledat. Mezi nimi i trpaslík, Tyrion Lannister. Mezi další hledače patří dornský princ, železný kapitán i tajemný modrovlasý mladík, který zdaleka není tím, za koho jej vydávají... Na severu stojí velká Zeď z ledu a kamene – stavba pevná jenom tak, jako jsou pevní ti, kdo na ní slouží. Jejím 998. velitelem byl zvolen nemanželský syn Eddarda Starka, Jon Sníh, který má nepřátele jak v Hlídce, tak za Zdí, kde se šikují k útoku armády divokých... A za Zdí je i malý chlapec, jeho bratr Bran, obdařený dosud netušenými schopnostmi...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

A Dance with Dragons , 2011

messi@h
02.01.2015 3 z 5

G.R.R. Martin patří k mým nejoblíbenějším autorům vůbec, ale rozhodně to není kvůli jeho fantasy eposu Píseň ledu a ohně. Vlastně jsem se téhle fantasy sérii dlouho vyhýbal, protože nemám rád nekonečné fantasy ságy (a Píseň ledu a ohně se bohužel ukazuje s postupem času být prototypem takové nekonečné fantasy ságy).
Zatímco první, druhá a možná i třetí kniha mě celkem nadchly, s postupem času se mi zdá, že Martin neví kudy kam. Pokud bude postupovat tempem, které nasadil v téhle knize, nebude stačit ani 10 dílů a Martin se bude muset dožít aspoň 130 let, aby ságu vůbec dokončil.
POZOR SPOILERY: Když se kniha jmenuje Tanec s draky, očekáváte, že se dějová linie s Daenerys jaksepatří rozjede. Tzn. že draci dorostou, Daenerys se i s nimi přesune do Sedmi království nebo se k nim aspoň výrazně přiblíží, dojde k setkání s Tyrionem... Za celou knihu se vlastně ale dějová linie s Daenerys neposune nikam, Daenerys téměř nevytáhne paty z paláce a pořád dokola řeší ty samé problémy (nenávist mezi otroky a pány, úklady pánů vůči její osobě a neovladatelnost draků), od začátku knihy do konce... Že k ní Tyrion za bezmála 1200 stran (!) nestihne ani doputovat, to už je taky na pováženou.
Pokud jsem na začátku psal, že Martin podle mě neví kudy kam, tak to je ještě ta lepší varianta. Trochu se obávám, jestli se nezačlo projevovat, že je Martin placený za počet stránek a dílů...
Jinak se jako obvykle kniha čte dobře, ale to už mi nějak přestává stačit. Za mě 65 % - 70 %. G.R.R.Martin pro mě evidentně už zůstane mistrem povídek a novel a budu ho mít vždycky raději jako autora SF a hororů s podivným melancholickým nádechem než autora nekonečných fantasy cyklů s grafomanickými sklony...

Ivan F
13.12.2014 4 z 5

Neviem, načo bolo dobré takto rozkastovať celý príbeh. Časť postáv plus nejaké nové do Hostiny, zvyšok do Tanca. Osobne si myslím, že Martin mal pokračovať v zaužívanom trende a hoci by na konci štvorky nebolo nič zrejmé, o to by to bolo lepšie v pätke. Tak ako v Hostine pre vrany, aj tu som niektoré pasáže preskakoval a myslím si, že som o nič neprišiel.

P.S.: úplne súhlasím s komentárom nado mnou.

alef
03.11.2014 5 z 5

Já také, jak bylo uvedeno níže v komentáři, už prostě musím vědět, jak to dopadne.

Draci vyrostli, příběh se rozvinul do ohromné šíře a přesto se všechny ty nitky osudů a dílčích příběhů pomalu, ale jistě začínají přibližovat k zatím jen v náznacích tušenému (nebo netušenému?) cíli.

Po jedné z těch nitek kráčí Tyrion (jeden z mých oblíbenců):
„Ve správných rukou může být kniha stejně nebezpečná jako meč,“ řekl Haldon. „Vynasnaž se mne dnes porazit, Yollo. Hraješ cyvasse stejně špatně, jako padáš.“
„Snažím se tě ukolébat k falešnému pocitu sebedůvěry,“ řekl Tyrion, zatímco rovnali svoje figurky na protilehlé strany hrací desky. „Ty si myslíš, že jsi mne naučil hrát, jenže ne vždy jsou věci takové, jak se zdají. Nenapadlo tě, že jsem se té hře možná naučil od pána sýrů?“
„Illyrio cyvasse nehraje.“
Ne, pomyslel si trpaslík, ten hraje hru o trůny, a ty a Griff a Kachna jste jen figurky, které posunuje, kam chce, a které obětuje podle potřeby, stejně jako obětoval Viseryse. „V tom případě padá vina na tebe. Jestliže hraju špatně, je to tvoje dílo.“ Půlmistr se zachechtal. „Yollo, až ti piráti podříznou krk, budeš mi opravdu chybět.“
„Nechceš se se mnou vsadit o výsledek?“
Půlmistr zvedl obočí. „O kolik?“
„Mince nemám. Budeme hrát o tajemství.“

Buďme proto ve střehu, ještě zdaleka nejsou věci takové, jaké se zdají, jak řekl Zelenověštec: "Lidé žijí svoje životy polapeni ve věčné přítomnosti, mezi mlhami paměti a mořem stínu, které je vším, co víme o dnech, jež přijdou."

A tak věřím, že pokračování nám ještě přinese mnohá překvapení na která se už teď těším.

Culinka
22.07.2014 4 z 5

Já prostě musím vědět jak to dopadne! :-)

Pavlnka
03.07.2014

Jsem hodně zklamaná - minulé díly jsem přečetla jedním dechem. Bohužel u této nikoli, nevím, čím to je, ale když jsem se přistihla, že oddaluju odchod do postele, jen proto, abych ji nemusela číst, tak jsem to vzdala :( Začala jsem číst něco jiného, ale bohužel, když se mě švagrová ptala, o čem je tento díl, nemohla jsem si ani vzpomenout - vzpomněla jsem si na všechny ostatní. Zkusím si dát načas a vrátím se někdy jindy. Opravdu velké zklamání.

Arry
13.06.2014 5 z 5

Série se pomalu vrací do správných kolejí. Nechybí akce, intriky, překvapení a napětí a boj o trůny stále pokračuje. Po slabší Hostině pro vrány autor posadil laťku velmi vysoko a Tanec s draky je jedním z nejlepších fantasy děl současnosti.

kolagen
03.06.2014 3 z 5

Celkově mám dojem, že s rostoucím množstvím stránek a ubývajícím množstvím postav, ubývá také mé zainteresovanosti na příběhu.

laydee
08.05.2014 2 z 5

Super, jak jinak :-). Pokaždé si u téhle série myslím, že už vím co bude následovat- omyl,jediné co vím je, že i pokud vám zemře oblíbená postava neznamená to, že už se s ní v knize nesetkáte. Ale teď hlavně nevím co budu dělat až dočtu i druhý díl. Vichry zimy jsou ještě daleko...

dusty
24.04.2014 5 z 5

Už jsem okomentoval všechny předchozí díly a musím autorovi opět vyseknout poklonu. Udržet napínavé vyprávění po tolika stranách textu je obdivuhodné. Rozhodně celou ságu dočtu.

Jossie
04.02.2014 3 z 5

Linie s draky mě vyloženě nebaví, je to rozvláčné, příliš mnoho stran a příliš málo děje. Jak jsem se těšila na každé pokračování, tohle mě poněkud odradilo, začíná to být nuda a při autorově tempu a stáří nevím, jestli se někdy dočkáme konce. A navíc už si ani nebudu pamatovat, kdo je kdo a co se tam stalo.

Mergirus
28.01.2014 odpad!

Jsem velmi zklamaná. Tuto sérii jsem začala číst s nadšením. Po zavraždění první hlavní postavy jsem si říkala, že autor to bere svým způsobem. Ve druhé knize jsem se naučila přijímat ty postavy jen na chvilku a čekala jsem, kdy je zabije. Tato kniha mě naprosto znechutila. Příliš popisu na úkor děje, nezajímavé postavy,... Rozhodně se k této sérii nebudu vracet.

orson
24.01.2014 4 z 5

Pomalejší rozjezd, ale i tak si autor stále drží hodně vysokou úroveň. Ač byla spousta postav zprovozena z příběhu, připadá mi, že mnohem více jich tam přibývá a já se v tom začínám trochu ztrácet. Ale tu poslední doposud vydanou knihu si ještě přečtu :)

LuciusWlk
24.12.2013 5 z 5

Trochu jsem se obával, jestli mě tento díl nebude nudit. S ohledem na paralelní průběh děje s Hostinou pro vrány, kde, byť zde byl děj věnován jiným postavám, přece jen bylo v Hostině spousta odkazu na děj Tance. Nenudil! Martin opět dokázal, jak si umí s dějem pohrávat a napínat a míchat karty této hry. Neděje se zde tolik zásadního, přesto bylo báječné sledovat osudy Tyriona a spol.

Lejdy
05.03.2013 4 z 5

Tak jsem dočetla další díl ságy. A upřímně - je to jako číst nejmíň čtyři romány dohromady. Myslím, že někomu může dělat potíže udržet si v tom rozsáhlém příběhu přehled. Autor to celkem rozumně řeší zkrácením jednotlivých kapitol, ale i tak je to dost náročné. Navíc se mi zdá, že v první půlce děj trochu ztrácí dech. Ale ke konci nabral opět sílu a končí tak, že se těším na další díl. Fakt jsem zvědavá, jak se autorovi podaří dát všechny zase dohromady.

AnnaCZ
19.09.2012 5 z 5

Do série "Píseň ledu a ohně" jsem se fakt zbláznila, ale... už mi to přijde hodně zdlouhavé, zbytečně vyplněné nudnými odstavci a někdy i kapitolami... Už knížku nehltám jako u minulých dílů. A co mě nejvíce "naštvalo", že mají být další dvě knihy, které ještě ani nejsou napsané :-( To je jak nekonečná telenovela :-( ... Dávám hodnocení knížky 4 hvězdičky, ale je to spíš proto, že se mi líbí Píseň ledu a ohně jako celek. Prostě jen škoda, že to GRRM tak zbytečně protahuje...

Di...
21.07.2012 5 z 5

Karty jsou pořádně zamíchány a znovu rozdány. Rychle na druhou část.

Zpočátku pro mě kniha trpěla stejným nedostatkem jako čtvrtý díl, nepřítomností některých z postav. Avšak oproti čtvrtému dílu, kde nám autor představil řadu nových vypravěčů, se zde vrací staří známí a děj se žene tak kupředu, že jsem po každé kapitole litovala, že musím jejího vpravěče opustit. Čtení této série je jako droga.