Střet králů

Střet králů
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400266/bmid_stret-kralu-YpI-400266.jpg 5 3871 3871

Král i jeho místokrál jsou mrtví. Západozemí čelí největší krizi od rebelie proti šílenému králi. Roberta Baratheona rozpáral kanec, Eddard Stark se stal obětí intrik, které se snažil sám rozplést. Království je bez silného panovníka a svou šanci větří velcí i malí hráči. Robb Stark je korunován králem Severu, na jihu o trůn usilují bratři krále Roberta. Druhý díl dnes již legendárního cyklu Píseň ledu a ohně se odehrává v ještě zběsilejším tempu než Hra o trůny. George R. R. Martin bez uzardění ničí ve své knize celé armády, o jednotlivcích nemluvě. Nečekané zvraty, krutá politika, závist i pomsta jsou kořením, kterým autor rozhodně nešetřil. Střet králů může propuknout naplno. Vychází v novém překladu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

A Clash of Kings , 1998

Werosaurus
17.04.2017 1 z 5

Meh. Daleko nudnější než první díl. Ani se mi nechtělo to dočítat. Postav se zajímavým dějem značně ubylo a dává se prostor postavám které jsou nudné a nezajímavé. Některé kapitoly máte chuť prostě přeskočit.

Heisenberg
02.04.2017 3 z 5

Déjà vu. Znovu mě to nenadchlo.

PeťkaW.
28.03.2017 3 z 5

Místní komunita a zarytí fanoušci mě nejspíš ukamenují, ale nemůžu si pomoct a napíšu svůj názor. Martin je bezkonkurenční vypravěč. S každou kapitolou mě víc a víc fascinuje to, jak měl tento svět promyšlený a vypiplaný. Každý rod má svou bohatou historii, ke každému místu se váže nějaký příběh, pověst, všechno má své postavení v minulosti a ta se tak promítá i do vyprávěného času a prostoru. Před touto stránkou knihy se opravdu nedá jinak, než hodně hluboce smeknout. To samé platí i o vypravěčském umění a propracovanosti charakterů. Všechno má zkrátka svůj řád a místo v ději, který je poutavý, neotřepaný, čtivý a má plno zajímavých míst a zvratů.
Chápu, že vzhledem k počtu postav a právě i oné složitosti a komplikovanosti příběhu, musí být kniha rozsáhlá, jinak by to asi ani nešlo, aby vše mělo hlavu a patu a aby všechno bylo dostatečně vysvětleno. Přece jenom si ale myslím, že dost pasáží bylo zbytečných a když ne přímo zbytečných, tak zbytečně natahovaných a já se opravdu chvílemi nudila a říkala si, že už by ten či ten úsek mohl skončit. A jakmile se něco podobného při četbě děje, tak je to prostě špatně. Neříkám, že Střet králů není dobrý. On je dobrý. Je akční, brutální, překvapivý, originální... ale Hra o trůny byla dle mého názoru v komplexním pohledu lepší, čtivější a obsahovala, pro mě, zajímavější a sympatičtější postavy.

HermionaKnihom
12.03.2017 4 z 5

O trochu slabší než Hra o trůny, ale překousala jsem to. Nejvíc mě bavili kapitoly o Tyrionovi (já ho prostě zbožňuju), Sanse, Arye a Jonovi. Úplně nemusím Catelyn a Brana a Davos s Theonem zezačátku taky moc nezaujali. Ale jinak dobré a vrhám se na další díl. :-)

Majdule
05.03.2017 5 z 5

Druhým dílem Píseň ledu a ohně košatí a zaplétá se. Dlouhou dobu jakoby se příběh nadechoval. Ovšem pozor nikdo neumí nádech na skoro 500 stránkách podat tak poutavě jako autor této ságy. Stránky plynou s rozkoší a děj nikam nespěchá. Prudký výdech akce a děje se ovšem blíží.
Druhá část je strhující. Jenže já jsem měla velký problém. Pro mě osobně byla příliš násilná. A tak jsem se odhodlávala do dalšího čtení, dokonce jsem se i zasekla. Přes lehkost stylu se mi to četlo těžko.
Velkolepé, ale já si dávám pauzu.

KatChiss
23.02.2017 4 z 5

Musím dát 4 hvězdičky, protože mě tento díl nebavil tak jako ten předešlý. Na můj vkus moc popisů a hluchých míst, kde se nic nedělo. Možná to je ale tím, že jsem viděla seriál, takže vím, co se stane. Jinak před Martinem smekám, styl psaní je úžasný a že toho psaní není málo. Už se těším na další díl :)

Jančislava
20.02.2017 5 z 5

Musím říct, že se mi tento díl četl lépe než předchozí. Nemám, co dodat a jdu na další :-)

fvalek
02.02.2017 5 z 5

Další skvělý díl navazující na první, už tak perfektní, díl. Děj už pomalu nabírá na obrátkách, objevují se nové postavy a já musím říct, že jsem moc spokojený. Má sice méně zvratů, ale děj už jde znatelně kupředu. Postavy se začínají pomalu vybarvovat. Není tak dobrý jako třetí díl, ale nijak si nestěžuji. Celá série mi přijde jako jedna velká gradace (až na Hostinu pro vrány, ta byla maličko slabší) a já prostě napjatě čekám jak to všechno skončí.

Jo a měl jsem fakt rád Renlyho.... :D

Alex.Barunka
31.01.2017 4 z 5

Spíš 4,5 za hluchá místa. Ale samozřejmě je to Martin, kterému se jedno z nejvýznamnějších míst ve fantasy žánru, asi těžko odpáře.

Hellrampage
16.01.2017 4 z 5

Kvalitne napísaná kniha. Keďže to písal G.R.R.Martin, viete, že sa to bude výborne čítať. Osobne to bol pre mňa horší diel než prvý, tých zvratov tam nie je až tak veľa, no postáv teda veľa pomrelo a som zvedavý, s kým bude Martin ťahať sériu (ale je tam ešte veľa dobrých postáv: Rob, Bran, Tyrion, Catelyn). Teším sa na ďalší diel, no musím si dať od série pauzu, pretože ma nebavila až tak, ako som očakával. Aj tak mám čas, kým Martin dopíše ďalšie knihy, takže sa nemusím ponáhľať... 90%

Alaglesia
14.12.2016 5 z 5

Další díl Hry o trůny za mnou a já se nemůžu dočkat pokračování. Zaujala mě především dějová linie, kolem Zdi, že je zeď v ohrožení a hlavně osud Jona. Jsem zvědavá na další osud Brana a Aryi. Zítra asi naběhnu do knihkupectví pro další díl. Hodnotím 100%, protože v dnešní době mnoho zdařilých knih už nevychází.

haki34
08.12.2016 5 z 5

Druhy diel za mnou a vrham sa na treti !!! Vo volnych chvilach premyslam o osudoch postav, hyckam si tu atmosferu v sebe a snivaju sa mi divne sny !!! Martin je proste majster pera,,...a zabava graduje..

Pretoze Arya aj Tyrion a Jon patria k mojim oblubenym, ocenila som mnozstvo priestoru , ktore dostali...
Ano, tiez by ma zaujimalo, kto bol tajomny braavosan Jaqen H'ghar ???

Theon by po tomto diele mal dostat privlastok Tragicky... Vyfarbil sa sice, ale svojim cinom a predstieranim smrti Brana a Rickona im vlastne umoznil prezit...a paci sa mi ako sa dej zamotava zelenymi snami , vlcimi snami, a celkovo, mladi Starkovia a ich zlovlci - neda sa im nefandit !! (Vcetne bastarda Jona Sneha)

Som zvedava , ako sa do deja este zapoji Lysa Arryn ....
Zaujimave, zaujimave, zaujimave motanie nitiek osudov...
Tyrion ma dostal svojim vypadom, a teda tesim sa ze v tomto diele prezila drviva vacsina hlavnych hrdinov (bez jeho hlasok, ktore ma nutili smiat sa miestami aj nahlas, by to nebolo ono !!!!)
Danyina chvila este urcite pride !!! Graduje magia , Melissandra a jej tiene - teda pekne nechutne !! Ohne alchymistov su proti tomu nudne ...
No proste, rozbehlo sa to paradne a tajim dych, co bude dalej !!!

A hned po docitani som o 22:30 otvorila treti diel ;)

whiolet
29.11.2016 5 z 5

Druhý díl lepší než první....

Miliarda
17.11.2016 5 z 5

George Martin nasadil prvním dílem laťku vysoko, avšak v druhém díle ji ještě překonává. Neskutečným způsobem zapracoval na postavě Tyriona, jehož dějová linka stojí vysoko nad všemi ostatními a skvostné "vyvrcholení" v podobě boje o Královo přístaviště dává knize punc dokonalosti.

AllyKumari
11.11.2016 5 z 5

Po prvním díle, kde se mi moc nelíbil překlad, jsem přešla na originální angličtinu, a musím říct, že jsem ráda. Nebo se mi možná druhý díl líbil více než první, protože se všechno slušně "rozjelo". Osm set a něco stránek jsem zvládla asi tak za týden a klidně bych hned četla dál.

KateChatt
08.10.2016

Ještě lepší než první díl (podle mě).

Atalera
12.09.2016 4 z 5

Už vím, že musím přečíst všechny díly, to se jinak nedá.
Kniha se mi líbila, občas mi připadalo, že se děj vleče, ale jinak slušné dílo.

Insignitka
01.09.2016 5 z 5

Ještě lepší než první díl. Fantasy vládne dnešní literatuře.

versusKnihy
10.08.2016

Nutno řici, že George R. R. Martin je naprostý mistr co se týká psychologie postav, nikdo se nechová jenom špatně (když nepočítáme bastarda Joffreyho). všichni se chovají podle jejich zájmu, které jsou pro další rody samozřejmě naprosto zvrácené a nebezpečné. Každý si tedy najde svoji oblíbenou postavu, které bude fandit a bude naprosto pohrdat jinými kteří si vybrali postavu z jiného rodu.

Drobnou nevýhodou může být až přehršel postav, takže po pár stránkách už si nebudete pamatovat kdo za koho kope, jaká postava přinesla jehličíčko další a kdo koho vlastně chce zabít. Jenže nemusíte zoufat, když knihu otočíte (což je díky skoro 950 stránkám docela náročný proces) tak tam najdete takový jmenný rejstřík, kde u každého rodu najdete kdo kam patří.

Nebudu ani vypisovat děj, který je tak náročný a komplikovaný, že jen jeho krátká sinopse by vydala na další knihu. Garantuji však, že při troše přemýšlení se nebude ztrácet a události zde popsané vás naprosto vtáhnou a nedokáže přestat číst. Budete doslava žít v tomto kraji, kde vládnou Lannisterové, kde Starkové se je snaží svrhnout, kde matka draků Daenerys spřádá plány jak získat železný trůn a kde za zdí na severu se dějí opravdu divné věci.

Tato "bichle" plná mordů, sexu, orálního sexu a dalších všemožných sexů vás naprosto pohltí - to vám garantuji!

Moje další "recenze" knih zde: www.mojeknizky.estranky.cz

asanita
31.07.2016 5 z 5

Po dočtení Střetu králů zjistíte, že Hra o trůny byla oproti tomuto akcí napěchovanému pokračování pouze nepatrný rozjezd. Nyní se už s tak dobře známými postavy setkáváme znovu (a přibude samozřejmě i pár nových) a sledujeme, jak se dále jejich příběh vyvíjí. Ve všech koutech Západozemí události gradují a postavy vyprávějící příběh se spolu málokdy potkávají. Přeci jen tolik králů v říši dokáže vytvořit na rozpadajícím se kontinentu opravdu pořádný zmatek.

Trvalo mi než jsem se po krátké pauze mezi prvním a druhým dílem opět zorientovala v ději, ale když se mi to konečně podařilo, tak to bylo opět skvělé. Mrzí mě, že byl v knize dán tak malý prostor Daenerys, ale i těch několik málo kapitol s ní rozhodně naplnilo má očekávání a doufám, že v Bouři mečů bude mít zase o něco více prostoru (ona opravdu může hrát postupem času velkou roli). Ze slabé by se daly považovat kapitoly s Catelyn, která pořád řešila to samé. Nejlepší postavy pro mě ale nadále byly čím dál tím více Tyrion, Arya, Sansa a Jon. Davos byl také celkem fajn.

Konec knihy se dá považovat za strhující - zvlášť vyvrcholení na Zimohradu a v Králově přístavišti. Mám dojem, že jsem přišla na to, kdo se chopí vlády. Podle mě je to jasné. Každopádně by nebylo špatné knihu o pár (desítek) stran zkrátit tím způsobem, že by byly vynechány zdlouhavé popisy brnění, loďstva a snů. To byla občas dost nuda.

Další díly budou ale rozhodně zajímavé a postavy by měly nejen ubývat, protože - jak řekl Tyrion Lannister:

„Bohové jednou rukou dávají a druhou berou."

...a u George R. R. Martina to platí dvojnásob.