Hra o trůny

Hra o trůny https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176291/bmid_hra-o-truny-0k6-176291.jpeg 5 5861 5861

Pod každým prstem měl čepel, hroty pokroucených mečů vyčnívajících jako tesáky z opěrek trůnu. Dokonce i po třech staletích byly některé ostré tak, že dokázaly říznout. Železný trůn byl pro neopatrného plný pastí. V písních se pravilo, že bylo třeba tisíce mečů, aby ho vyrobili, rozžhavených doběla ve výhni plamenů dštících ze chřtánu Baleriona Černého děsu. Kovali jej padesát devět dní. Konec jejich snažení korunovalo toto pokroucené černé monstrum vyrobené z jako břitva ostrých hran, hrotů a pásů kovu; trůn, který mohl zabít člověka, a také zabil, pokud lze věřit příběhům.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

The Game of Thrones , 1996

Atuin
15.12.2012

Když jsem to četla poprvé ani jsem tomu nechtěla věřit, té nakombinovanosti,té neuvěřitelné povedenosti, nic se neplácá ode zdi ke zdi, když to čtu nyní podruhé, stále si říkám že je to neuvěřitelné, protože G.R.R. Martin skutečně nepřehrává, nikde se do ničeho nevnucuje, on všemu prostě natolik věří, že není složité ho číst, je spíše složité ho nečíst.

J.O.N
10.12.2012 5 z 5

Knihu jsem přečetl jedním dechem a to i přesto že jsem předtím viděl seriál. Zkombinovat politické intriky, válku a ještě k tomu fantasy, to je prostě jiný kafe než klasickej souboj dobro x zlo. Samotný příběh je něco úžasného i když chvílema trochu zdlouhavější ale dát něco jiného než 5* prostě nejde.

Teru
08.12.2012 5 z 5

Úžasný zážitek, už se nemůžu dočkat až si přečtu následující díly.Děkuji, pane Martine.

Hellou
31.10.2012 4 z 5

rozjíždí se to pěkně, uvidíme, jak to bude dál :) ale určitě sáhnu po další knížce, protože zima se blíží...

pauele
30.10.2012 4 z 5

Prvá časť slabšia, druhá časť výborná. Priemer 4*

Patulle
26.10.2012 5 z 5

Dovolím si říct, že je to naprosto skvělá kniha. Snad dokonce má nejoblíbenější. Když se čtenář začte do této knihy, jako by se ponořil do jiného světa. George R. R. Martin je pro mě umělcem géniem.

Majdule
24.10.2012 5 z 5

Přistupovala jsem k téhle fantasy velmi opatrně, snad kvůli nadšení, které tak celosvětově vzbuzuje. A ... propadla jsem tomu taky. Fascinující je už formální stránka příběhu, kdy autor děj posunuje dopředu vždy prostřednictvím jiné z hlavních postav a touto změnou perspektivy udržuje napětí. Postupen času se jednotlivé příběhy oddělí a je jasné, že každý představuje nebo bude představovat samostatnou dějovou linii. Celkově je Hra o trůny velkolepý příběh o hrdinech, cti a odvaze. Je vyprávěný s velkou zručností, citem pro dalekosáhlé děje i zdánlivě nedůležité detaily. Líbí se mi filmový způsob vyprávění (ne nadarmo byl příběh natočen jako seriál) a dráždí mě (v tom nejlepším slova smyslu) autorův výběr postav. A nejlepší na tom je, že po více než 800 stech stránkách jsme vlastně na začátku.

marvitekar
11.10.2012 5 z 5

Román jsem dostala darem a trochu jsem se obávala, že draci, čarodějové a pod nebude můj šálek kávy. Jak hluboce jsem se mýlila, přez spoustu postav je to bravurní dílo. Charaktery postav nádherně vybarvené, koho chvíli nemusíte, později se stane oblíbeným a než se dostanete přes příběhy jiných postav, zemře.
Nechápu, jak autor může mít ještě ve své fantazii tak ohromnou náplň příběhů, aby se dostalo na další díly a že s "tloušťkou" knih si opravdu nezadají s touto první. Jen ta cena... asi budu muset šetřit...

panjan
09.10.2012 4 z 5

Přidávám se k hlasům těch uživatelů, kteří nejdříve viděli seriál a pak sáhli po knižní předloze. Na jednu stranu toho lituji, protože seriál knihu úplně kopíruje a v knize toho moc navíc neni, na druhou stranu mi to pomohlo se v knize a v množství postav snadno orientovat. O této knize zde bylo už řečeno mnohé, a s většinou mohu souhlasit, ovšem nepřidávám se na stranu těch nadšenců používajících ve svých komentářích jen samé superlativy, těšíc se na to, že zhltnou celou serii a modlíc se za to, aby autor nikdy nezemřel. Jsem rád že jsem se s tímto bestsellerem setkal a mohl si na něj utvořit nějaký názor, ale další díly už číst nehodlám, nicméně na další díly stejnojmeného seriálu se těším.

zahadum
17.09.2012 5 z 5

Na začiatok sa priznám, spravil som veľkú chybu a videl som seriál produkcie HBO skorej ako som mal česť čítať knihu. Varovanie nerobte to !!! akonáhle dočítate knihu nemusíte už pozerať na seriál...zhoršilo by to vaše predstavy ktoré ste si pri čítaní vytvorili...seriál vám neponúkne veľkolepé davové scény....nie je epický..nie je monumentálny ...neukáže vám svet tejto knihy vo všetkých veľkých ale aj jemných odtieňov starostlivo vybudovaný majstrom a pánom spisovateľom Martinom.

Samotná kniha je prvý diel ktorá nám predstaví hrdinov a antihrdinov ...je len na vás koho si ohodnotíte ako kladného a záporného..verte alebo nie..je to zložité...tu je každá postava náchylná na väčšie alebo menšie poklesky....v tejto knihe nie je na prvom mieste drak..čarodej...monštrá a postavy ktoré si automaticky radíte k fantasy ..nie..dokonca ani nie sú rozdielné rasy postáv..všetci sú to ľudia ! čaro a nádhera príbehu spočíva v náznakoch ..znameniach...šepote o tieňoch...spomienkách na staré časy.....verte nie je nič mrazivejšie ako krátka veta : zima sa blíži...veta obsahuje skryté obavy....v tomto svete ročné obdobia trvajú roky...čím je dlhšie leto..tým je dlhšia zima...svet na severe ohraničuje tzv Stena ktorá chráni ríšu pred ...čím vlastne ? čo je za stenou ? prečo na stene strážia celé generácie muži z tzv. Nočnej hliadky ? dozvedáme sa,že sú tam rôzne stvory ktoré počas zimy prechádzajú aj za stenu...kto sú to Iní ? všade na svete sa rôzne znamenia ktoré zvestujú,že táto zima má byť niečo viac...nevieme čo ?

Tak toto je len jedno z lákadiel prečo čítať knihu..druhé a možno zaujímavejšie je samotný názov diela...Hra o tróny...
Intrigy, zákulisné hry, staré hriechy, rôznorodosť rodov ich rodinné zväzky ktoré sú poprepletané vekmi .... to všetko je mix ktorý Martin zvláda bravúrne ... je dokonalý psychológ ktorý necháva svoje postavy aby nám odhalili svoje motivačné činitele vedúce ich k rozhodnutiam ktoré niekedy prekvapia a niekedy nie..proste človek je tvor nevyspytateľný...postavy sú živé..reálne sú ich skutky...v tomto svete sa bežne súloží...bežné sú tu krutosti ktoré proste patria do sveta kde len tí najsilnejší prežijú...či je to meč..alebo lesť..na tom nezáleží...obľúbené postavy ktoré sú plné zdravia a budúcnosti vám o pár stránok nečakane autor znesie zo sveta ani okom nemihne....holt taký je život....

geniálne spracovanie ..autor je správne stručný tam kde treba...správne nešetrí slovkom tam kde chceme široký opis...kapitoly sú písané pohľadom jednotlivých postáv ...príbeh ide rýchlo dopredu...nikde nie je hluché miesto.. nuda je tejto knižnej perle cudzia.

Hru o tróny vyhráš alebo umrieš.

..zima sa blíži...a nemôžem sa dočkať

pufina
14.09.2012 5 z 5

Než jsem se pustila do čtení, viděla jsem prvních pár dílů seriálu - díky čemuž jsem trochu tušila, do jakého příběhu se pouštím. Seriál na mě zapůsobil dojmem, že bez nálady to nemá cenu si ani pouštět, tak jsem pochybovala o tom, jestli mě dovede kniha zaujmout a udržet si mou pozornost. A hle, mám dočteno a zhltla jsem to jako malinu. Krásné čtení, plno fantastický detailů, propracované postavy, které si zamilujete nebo je budete silně nenávidět. A to je teprve první díl, unikátní čtení, pokračuju a doporučuju dále :-)

ewisek22
13.09.2012 5 z 5

Celá série naprosto EXCELENTNÍ!!!!!!!!!! Obrovské díky panu Martinovi, že stvořil takový skvost!!!

Maica
02.09.2012 5 z 5

Výborné čtivo. Příběh jsem hltala, i přestože jsem děj znala alespoň trochu - ze seriálu. Jsem ale ráda, že jsem si přečetla i knihu, je mnohem lepší než seriál. Pro mě je to opravdu skvost, doufám, že si najdu čas a jednou to znovu přečtu. Původně jsem dala jen 4 hvězdičky, protože na mě byla knížka moc drastická, ale nakonec jsme si to rozmyslela, protože to je prostě skvost! ;-)

Vojta
20.08.2012 5 z 5

Jistě, Hra o trůny sice formálně patří do žánru fantasy, ale především je to kniha o lidských charakterech. O lidských touhách, o lidských obavách, o lidských hodnotách. Martin v tomto ohledu skutečně odvedl výjimečnou práci, jeho postavy jsou neuvěřitelně poutavé, ale zároveň přesvědčivé. Každá má výrazný osobnostní rys, který zaujme – Eddard má svou čest, Arya svou odvahu, Tyrion svůj sarkasmus a tak dále. A co je vůbec nejlepší – ani jedna postava není černobílá, čímž se Hra o trůny liší od většiny fantasy výtvorů, kde je dobro a zlo striktně rozděleno. I když, jak už jsem řekl, tato kniha není tak docela fantasy. Jsou tu sice některé atributy zavánějící magií, ale je jich málo a nejsou ve středu dění(zatím?). Fanouška však určitě potěší a odpůrce moc nenaštvou. Hru o trůny je opravdu těžké nemít rád.
V souvislostí s dalšími tlustosvazky mě však trápí jistá obava. Je možné psát tisíce a tisíce stran a pořád mít nové nápady? Podle hodnocení zde webu se zdá, že ano, ale já mám trochu strach, aby se z HoT nestalo VKV nebo snad VKHoT(Velmi křehké hry o trůny).

Missys17
17.08.2012 4 z 5

Skvělý spisovatel a tato kniha o tom vypovídá, i když ze začátku dá chvíli zabrat se zorientovat v nepřeberném množství postav a jmen i tak to stojí za přečtení celé ságy.

Bedikk
16.07.2012 5 z 5

Špička v oboru. Stejně jako u Zaklínače bych doporučil nezačínat s fantasy žánrem u této série, lepší se shání těžko. Navíc může být pro někoho složitější sledovat několik hrdinů a odlišných příběhů, které se větví s každým dílem, najednou. Český překlad bohužel není tak kvalitní, ale vázané vydání potěší.

Violetti
14.07.2012 4 z 5

Kolem celé ságy je najednou tolik povyku, že jsem se rozhodla pustit se i do ne úplně oblíbeného žánru, fantasy, a zjistit, zda na Hře o trůny něco je. Musím říct, že něco na ní vážně je, ale pořád nevím co. Nějaké zvláštní fluidum, které ke knize připoutá a nepustí. Osobně mi některé pasáže přišly roztahané, ale vzhledem k množství postav vlastně skládám Martinovi hold, jelikož ukočírovat tak rozsáhlý příběh bez roztahování asi nejde a zas takový problém to pro mě nebyl.
Jediné co mě štve je, že umřely skoro všechny mé oblíbené postavy. Ale co, jiné zase žijí a já se moc těším na další díl série!

misan84
13.07.2012 5 z 5

Tahle kniha je fakt unikát, nemohu se od ní odtrhnout a to jsem teprve na začátku celé série. Děkuji pane G.R.R. Martine.

Otto von Pluto
13.07.2012 5 z 5

Nenechte se zmást zavádějící anotací. Magie a čáry, draci a obři…to vše dnes patří pouze do vyprávění Staré chůvy. Svět Písně ledu a ohně totiž více než klasickou fantasy (s hobity, elfy a jasnou hranicí mezi dobrem a zlem…) připomíná realitu evropského středověku a musím zdůraznit, že jde o svět mimořádně zajímavý, originální, do detailů promyšlený a hluboce komplexní, prostě svět, jemuž bez problému uvěříte, že může samostatně fungovat. Nejednou jsem chrochtal blahem, když se ukázalo, že na první pohled nedůležitá událost (postava, čin) má zásadní dopad na děj třeba až o tři knihy dál.

Ústředním tématem celé ságy je končící léto a pomalý, ale neúprosný příchod velké Zimy (roční období zde trvají roky), se kterou mají spolu s mrazy a hladem přijít i daleko horší věci. Nehledě na zlá znamení, dál všech starostí Severu si však jižanští páni hrají své pošetilé hry o trůny, zapomínaje, že Zima mezi králi a kmány rozdíl nezná...

První kniha ságy zatím pouze rozestavuje figurky na hrací desce s krví psaným nápisem HRA O TRŮNY. To skutečné pozdvižení a vystřízlivění však začíná až na posledních stránkách, čímž ale neříkám, že se zde nic neděje! Je nám předkládán spletitý příběh plný politiky, intrik a zrady, ve kterém je morálka opovrženíhodnou slabostí a bezskrupulóznost ctností.

Martin nám představuje množství pozoruhodných a propracovaných postav přičemž posuny v ději sledujeme vždy optikou jen některé z nich, což považuji za jediné potenciální negativum Martinova stylu – některé postavy si rychle oblíbíte, jiné možná už tolik ne a budete se snažit jejich kapitoly přelouskat co nejrychleji. Záleží na vkusu každého čtenáře (osobně mi nejméně seděl Bran, nejvíce Eddard a Tyrion).

Několik důvodů, proč NEČÍST Píseň ledu a ohně:

Jde o značně návykový materiál, jehož četba vás připraví o desítky hodin drahocenného času, zničí váš společenský život a jelikož Martin píše každou další knihu minimálně pět let, poznáte, co to jsou kruté abstinenční příznaky a stálý strach o to, aby autor před dopsáním ságy neumřel (* 1948).

Oblíbíte-li si některou z množství nabízených postav, můžete záhy zjistit, že o pár stránek dál na vás její dehtem obalená, od těla oddělená a na kůl přibitá hlava vyčítavě kouká z městských hradeb. A to v tom lepším případě.

Po přečtení Martinovy ságy vám bude každá další fantasy připadat jako naivní pohádka.

Lejdy
16.05.2012 4 z 5

Pozor při čtení téhle ságy! Snažte se udržet odstup a neoblíbit si některé postavy. Jen to uděláte, tak vám umře. Tuhle ságu musíte číst pro příběh - ten je hlavní. Postavy jsou jen stavební kameny, ale jsou poskládány skvěle! Už se těším na další díly!