Písek

Písek https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451641/bmid_pisek-MI1-451641.jpg 4 308 84

Písek série

Ztracený otec. Opuštěná rodina. Zapomenutý svět. Vítejte v Písku, dalším apokalyptickém thrilleru Hugha Howeyho, autora fenomenální bestsellerové trilogie Silo, Turnus a Prach. Než se do něj vnoříte, pořádně se nadechněte – může to být naposledy. Starý svět byl zasypán. Nový teď existuje jen na vršcích pohyblivých dun. V zemi skučícího větru a pekelného, všudypřítomného písku se čtveřice sourozenců pokouší dát znovu dohromady svou rodinu. Jejich otec pracoval jako písečný potápěč, jeden z těch, kdo z hlubin pouště přináší pozůstatky starého světa, které lidem pomáhají přežít. Ale otec zmizel. A svět, ve kterém své děti zanechal, nejspíš brzy zmizí taky…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Laser-books (Laser)

Sand , 2014

Hall3006
25.11.2020 5 z 5

Písek je kniha o úplně jiném světě než Silo-Turnus-Prach. A tak by se měl číst. Trilogii jsem četl na začátku roku 2020 a jsem rád že Písek jsem si nechal na jeho konec. Mohl jsem tak k této knize přistoupit s čistou myslí.

Ponořte se do Písku, ale radím vám: mějte u sebe vodu, protože žízeň bude stále přítomna a mimoděk si občas promnete oči, protože písek budete cítit nejen v nich, ale i mezi zuby. Ano, mnoho věcí volá po vysvětlení, ale pokud přijde v dalších knihách, bez váhání po nich sahnu.

Dzovicek
28.10.2020 3 z 5

Mně to zklamalo. Po bombovém Silu jsem čekal víc. Ne, že by to nebylo čtivé a zajímavé, neotřelé téma, ale čekal jsem tam větší překvapení.

Dotcom
26.10.2020 4 z 5

Vzhľadom k okolitým recenziam som sa snažil prísť nato, ako je to s tou knihou Sand - Pisek. Vznikla po dopísaní trilógie Silo, Turnus, Prach a to v rokoch 2013 až 2014 a obdobne bola písaná formou kratších novel. Teda bolo ich päť a názvy odpovedajú názvom jednotlivých časti. (Obdobne bola písaná aj spomínaná trilógia, ktorá mala deväť časti) týmto iba doplňujem prácu editora. Kniha teda naväzuje na trilógiu, vlastne môže byt voľným pokračovaním, no nikde som nenašiel poznámku, či bude napísaný další diel - zdá sa, že séria Pisek je u konca. Vzhľadom k početným nezodpovedanými otázkam snaď maličký predpoklad, že sa k sérii môže vrátiť. Ešte krátke hodnotenie - neurazila, pobavilo, hrdinom som držal prsty. Prečítané za dva dni s covidom v posteli. V biblioteke autora ešte vyčnieva séria Beacon 23 a Bern séria. Uvidíme, či sa vydavateľstvo rozhodne tieto tituly vydať. Ide ma šľak trafiť, keď vidím rádoby vtipne názvy kníh s vybodkovanim nejakého expresívnemu výrazu a knižne skvosty Wild Carts - editor sám veľký a objemný R. R. Martin - ako mi odpísalo vydavateľstvo Argo pre nezáujem už nevydá - vydalo prvé tri z 29 dielov. Rovnako nevyšlo pokračovanie skvelého Archívu vymírání od A. G. Riddle-ho - prvý diel Pandemie - hodnotenie tu 79% na svetových knižných fórach taktiež okolo 80%. Autor je známy trilógiou Atlantský gén. A odpoveď - taktieź Argo - žiadna - predsa nebudeme presviedčať večného rejpala - pýtal som sa druhýkrát - čože to mame za čitateľské publikum. To sa radšej vydávajú prerozprávanie deje Julesa Verna a autori sa nehanbia podpísať. Alebo parazitovanie na Saturninovi - pardon veď vlastne "autor" je vlastník knižného vydavateľstva po divokej privatizácii klausovskej ODS. ;o)

evickakyticka
24.10.2020 4 z 5

Chtěla jsem se ponořit do Písku a přesně to se mi stalo. Fantazie pracovala na plné obrátky a věřte, že ji budete potřebovat. Jinak smysl příběhu se mi zdál celkem obyčejný - bez dalšího efektu. Svět byl jinak vymyšlený dobře, bylo to spíše dobrodružné a trochu mi chybělo víc scén se záporáky. Čtyři hvězy stačí, drahoušku (protože se jinak neznáme).

Luccinda
19.10.2020 4 z 5

Další fantastická dystopie z pera Hugha Howeyho. Letos v březnu jsem od tohoto autora přečetla Silo, první díl ze stejnojmenné trilogie, a byla jsem z něho nadšená! Líbil se mi hlavně úžasně propracovaný, ale uzavřený svět s bohatou historií, který se řídil striktně danými pravidly.

Písek mi v tomto ohledu připadal jako úplný opak. Knížka vypráví o světě, který byl zasypán pískem, a na jeho povrchu se vytvořil úplně nový svět. Svět, který je rozlehlý, jeho historie nám zůstává neodhalena a na pravidla se v něm moc nehledí. A to mi na tom přišlo asi nejzajímavější, že autor dokázal vymyslet takhle odlišné knihy stejného žánru, ale obě stejně skvělé!

Já mám s knížkami tohoto autora jeden jediný problém, a to ten, že se do nich dlouho nemůžu začíst. Písek byl navíc oproti Silu více popisný, takže jsem s ním ze začátku hodně bojovala. Příběh mě ale zaujal už na první straně a čím déle jsem četla, tím více jsem jím byla fascinovaná. Bavilo mě sledovat vývoj vztahů mezi sourozenci a také jejich matkou, která nakonec v příběhu hrála významnou roli. Atmosféra knihy byla také skvělá, z každé stránky bylo cítit to nesnesitelné horko, až jsem občas měla pocit, že jsem se ocitla pod dunami společně s hlavními hrdiny. A byl to opravdu skvostný zážitek! Jen mě trošku mrzí ten uspěchaný konec, po kterém mi navíc zůstala v hlavě spousta otázek.

gad
13.10.2020 5 z 5

Opět postapo jako v trilogii Silo. Zajímavé, neotřelé téma. Kniha je prodchnutá neustálým napětím, co bude dál. Aspoň já jsem to tak cítil. Styl psaní z pohledu každého člena rodiny je také dobrý, neb vidíte stejnou věc z různých pohledů. Otevřený konec dává naději na další díl. Za mne spokojenost.

Aneth.com
13.10.2020 4 z 5

Kniha začala zajímavě, čekala jsem ale že se autor bude více věnovat tomu, co je pod pískem, což mi přišlo jako velmi neokoukané téma. Většina knihy se ale věnuje hlavně vztahům v rodině a přežívání. Předpokládám že otevřený konec je náběh na další knihu, což mě trochu zklamalo, čekala jsem nějaké uzavření a vyjasnění.

Bašťák
08.10.2020 5 z 5

Po přečtení velice silný pocit, že stejně jako u Sila začínáme odněkud zprostředka a bude muset nutně přijít nějaký prequelový díl :-) neboť mnohé není známo a už vůbec ne vysvětleno. Tak to prostě u Hugha Howeye je. Úvodní část má opět velmi překvapivé vyústění děje, to mě dostalo, podobně jako u Sila. Autor vsadil zkrátka na osvědčenou kartu, se svým originálním stylem si to nejspíš může dovolit. Pro mě rozhodně příjemné překvapení.

Kexina
07.10.2020 5 z 5

Je potřeba nechat původní uzavřenou trilogii za sebou a dát příležitost úplně jinému příběhu. Toto není Silo. Ale to neznamená, že je horší. Autor opět naplno využil své nadání a nabídl příběh, který stojí za přečtení i zamyšlení. Ano, chybí detailní vysvětlení proč a jak bylo lidstvo přinuceno žít v daných podmínkách a konec je otevřenými vraty. Ale věřím, že i tuto knihu jednou doplní další, která odpoví na otázky minulosti, popř. i budoucnosti.

silvara
07.10.2020 2 z 5

Po trilogii Silo jsem se na další Howeyho knihu hodně těšila. A upřímně následovalo velké zklamání. Přežiju, že chybí jistá rozuzlení (Kde se tu ten písek vzal? Co za první lidi začalo v písku žít? Jak ten oblek funguje? atd.), co mi ale irituje je překotný závěr a nelogičnost postav. Myslím si, že by tomu hodně pomohlo, kdyby se autor zaměřil na jednoho hybatele/hybatelku děje a nesnažil se o psychologický rozbor u každé důležitější postavy.
O to víc vynikla první třetina románu, která byla napínavá, zajímavá a úplně jiná než zbytek knihy. Doufám, že Howey plánuje pokračování, kde by bylo vysvětlení všeho neobjasněného.

Siwan
01.10.2020 3 z 5

Autor umí psát, takže děj i postavy jsou v pohodě. Co mi vlastně chybělo nejvíc je nějaká informace, linka...něco, proč a jak se ocitáme v té konkrétní době a proč je stav "neustálého písku" takový...připadá mi, že trilogie Sila byla v tomhle propracovanější. Každopádně jinak dobrý.

Jajiinka
27.09.2020 4 z 5

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Moc děkujeme e-shopu booktook , který nám zaslal tuto knihu v rámci spolupráce k recenzi. Jsme opravdu vděční za tak skvělý kousek do naší knihovny.

Kniha má krásný přebal a je v pevné vazbě. Stránky jsou s velice kvalitního papíru. Kniha je z edice světový bestseller.

Nyní Vám řeknu tento příběh. Než se do něj vnoříte, pořádně se nadechněte – může to byt naposledy. Na starý svět se sype tuny a tuny písku. Je doslova zasypán. Nový svět nyní existuje jen na vršcích pohyblivých dun. Silný vítr denodenně zasypává vše pískem, který je všudypřítomný. Čtveřice sourozenců se pokouší dát dohromady svou rodinu. Jejich otec pracoval jako písečný potápěč, byl jeden z těch, kdo z hlubin pouště přináší pozůstatky starého světa. Lidem jedině tohle pomáhá přežít, nebo si aspoň něco vydělat. Ovšem otec zmizel a své děti nechal na pospas světu, které nejspíš brzy taky zmizí.

Při čtení této knihy jsem doslova cítila písek mezi zuby a tíhu se nadechnout. Do knihy jsem se okamžitě vžila a vlastně vůbec nevadilo, že kniha je popsaná hned z pohledu pěti lidí. (sourozenců+matky) Každý měl svůj příběh, svůj osud. Vše do sebe hezky zapadalo. Osudy sourozenců byli moc hezky napsané a techniky potápění dokonale popsané. Připadala jsem si jako bych se potápěla já sama. Kapitoly byli krátké a čtivé. Každá kapitola nese jiný název. V knize je 58 kapitol, rozdělených do pěti částí. Námět knihy má velký potenciál, který byl hezky využitý. Ale myslím, že by byla velká škoda skončit jen u jedné knihy.

„Pravdu nemůžete zahrabat navždy.“

raffi
23.09.2020 3 z 5

Bohužiaľ sa mi zdá, že autor zostal myšlienkou niekde v Sile. Celá kniha je trilógii dosť podobná, ale je zas aj úplne iná. Hlavne je nedotiahnutá, nikde ani náznak toho, prečo sme sa ocitli na takom mieste a tak zvláštnej dobe. Motivácia postáv mi prišla veľmi povrchná, občas sa tvárila ako snaha o prežitie, ale bola to len zamaskovaná túžba po živote v dostatku a bohatstve.
Všetko je to naviac tak nejak amatérsky a plocho podané, bez pocitov, napätia a spádu. Asi tým má byť vyjadrené zúfalstvo ľudí, ktorí každú sekundu svojho žitia bojujú s pieskom. Mám za to, že sa to autorovi vôbec nepodarilo. Zostal len ten nepríjemny pocit, ako keď sa vám dostane piesok medzi zuby…

pobijecmuch
22.09.2020 1 z 5

Série Silo bylo docela nadprůměrné čtení. Toto se sice tváří jako scifi, ale je to spíše odborná příručka pro potápěče v písku.
Dá se to číst, ale čtete a nevíte o čem to je. Kniha má jedinečné a zajímavé nápady, ale ty vůbec nejsou využity. Nevíte odkud se písek bere, chybí hlavní postava a závěr knihy neexistuje. Myšlenku hledání artefaktů si autor vypůjčil z filmu Vodní svět.
Kniha mně hodně zklamala, čekal jsem něco skvělého, ale místo toho jsem dostal cosi jako polotovar, který ve mně zanechal jen chaos.
A končím s komentářem, "musím jít s pískem".

Sidonka3
17.09.2020 1 z 5

Námět možná zajímavej, písek, který apokalypticky zahlcuje planetu, pohřbívá celá města a vniká do úst a plic lidí, kteří se snaží pohřbené věci zachraňovat a přežít na planetě, která už zřejmě spěje k zániku všeho živého. Zajímavé bylo, jak se do písku noří potápěči jako do vody a plují v něm, je vidět, že se autor nechal inspirovat vlastním pobytem na moři a potápěním. :)
Zpracování mě ovšem úplně nenadchlo, takové neslané nemastné vyprávění s průměrným jazykem, do kterého jsem se nedokázala většinu času plně ponořit. Už jsem čtení skoro chtěla vzdát, ale pak jsem se tam na poslední chvilku chytla na udičku mírného napětí nebo menšího zvratu a musela číst dál. Většinou ovšem knížka nemá extra spád ani originální děj, žádné extra nápady k zamyšlení, prostě taková průměrná nic moc oddechovka o fachčení se v písku.
Autor si mohl se situací víc pohrát, co, jak, proč, co bude dál, co se děje v pozadí, co s těmi, kteří jsou u kormidla, a on se spíše jednoduše zaměřil třeba jen na to, jak tu na třech stranách dělník mechanicky a nudně nosí kyblíky s pískem sem a tam.

mysterygirl
15.09.2020 3 z 5

Mela jsem pri čtení pisek v nose, na plicich...
Strasne jsem se tesila az tahle kniha vyjde a jsem zklamana docela, ocekavala jsem od ni vic

Maedros
14.09.2020 1 z 5

Moc jsem se v tom neorientoval. Nikde nebyla vysvětlena příčina toho, jak to vlastně celé vzniklo. A konec taky moc velký smysl nedával.
To vážně další díl nebude a tohle je vše?

AnoMANder
09.09.2020 4 z 5

Postkatastrofický svět, kde lidé přežívají s málem a svým důvtipem. Zaujal mě už název knihy a během čtení jsem výběru nelitoval. Krásná ukázka lidského lpění na životě, vynalézavosti, ale na druhé straně také bezcitnosti, lhostejnosti. V knize mohlo být více informací o původu, příčinách stavu země. Více rozvinout konec, informovat o společnosti na východě. Výborný byl nápad a popis práce s pískem pomocí potápěčského obleku. Myslím, že by si kniha zasloužila pokračování.

Iwan47
06.09.2020 3 z 5

Výborný příběh od autora Sila. To se mi sice líbilo více, ale Písek je výborné dobrodružství. Myslím, že konec byl trochu uspěchaný a nějakých 20 stran navíc by prospělo

karol.cadex
04.09.2020 5 z 5

Masterpiece! Pro mě top kniha letošního roku.
Howey je brutální vizionář, co dokáže vytvořit nespočet světů, jež jsou originální, nehostinné, zlé a depresivní. Jeho hrdinové nemají moc možností, možná tak vůbec se nemít dobře a umřít hned nebo až za nějaký čas. A o Písku to platí dvojnásob. Skrz celé čtení jsem měla odporný klaustrofobický pocit z toho, jak je tam všechny pořád utlačoval ten písek.
Kapitoly autor skvěle rozvrstvil, každý člen rodiny jich měl pro sebe pár, takže na události lze nazírat více pohledy.
Hrozně toužím po pokračování! Nebo po prequelu, to by taky nebylo špatný s ohledem na to, že vlastně nevíme, jak tenhle zapísčený svět vznikl.
A taky si myslím, že na pískárny se dlouho jen tak koupat nepojedu.

pouště sci-fi postapokalyptické romány

Hugh Howey