Pilátova žena

Pilátova žena https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138644/pilatova-zena.jpg 4 11 2

Obsahuje tři prózy Pilátova žena, Věž stálosti, U Brány nebes. Pilátova žena: Hlavními postavami strhujícího díla o lásce, vině, odpuštění a smyslu oběti jsou manželka Pontia Piláta, který nechal ukřižovat Ježíše, a její otrokyně Praxedis. Pilátova žena Claudia má prorocký sen o Ježíši, který změní její život. Nakonec pro Krista položí svůj život v aréně spolu s ostatními pronásledovanými křesťany.... celý text

Literatura světová Romány Náboženství
Vydáno: , Česká katolická charita

Die Erzählungen , 1966

madem
13.07.2023 4 z 5

Hodnotím pouze povídku Pilátova žena. Ve chvíli, kdy jsem si zvykla na stal vyprávění (psáno dopisem) tak jsem zapadla až po uši. A najednou byl konec.

Hanka_Bohmova
14.05.2018 4 z 5

Kniha obsahuje tři novely situované do dob dávno minulých, jejichž hrdiny spojuje bolestná životní konverze, změna paradigmatu. Pilátova manželka Claudia Procula se setkává s milosrdnou láskou a odhaluje její sílu a šíři překonávající lidské pojetí. Pohodlně žijící mladík poprvé osobně prožívá závaznost a naléhavost poznané pravdy a je konfrontován s výzvou k věrnosti. Hrdina poslední novely naopak vstupuje do epochy "dvojí pravdy", kdy jsou pravda Boha a pravda vědeckého poznání postaveny proti sobě, kdy se volí jedna ze stran na úkor vlastní integrity - příznačně uzavírá svou zprávu slovy o soumraku a pozdější výjev ukazuje, kam až lidé onen soumrak dovedli.

Klenot literárního umění to pro mě nebude, vyprávnění se mi zdálo příliš didaktické, násilím tlačené kupředu, jako by nežilo vlastním životem. Ale myšlenky, které se autorka snaží zprostředkovat, stojí za pozornost a existenci knihy ospravedlňují. Nejlehčeji se mi nakonec četla titulní novela, Pilátova žena, snad proto, že jsem ji v minulosti viděla jako divadelní představení a vzpomínka trochu podtrhla živost příběhu.
Tak někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami.

"Samozřejmě - křesťan stojí vždy na ztracené pozici, a tak je to také zcela v pořádku: stát na ztracené pozici, to znamená stát tam, kde stál zde na zemi i Kristus. Nebezpečnou se stane věc teprve tehdy, jestliže křesťan vztahuje ruce po praporu tohoto světa, aby se zachránil."