Vytržení Panny z Barby

Vytržení Panny z Barby https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163818/vytrzeni-panny-z-bar.jpg 5 2 1

Příběh odehrávající se v době proticírkevních nepokojů vypráví o opuštěnosti světa, která je překonávána nikoli projevy moci a síly, ale krajní opuštěností Boha.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vyšehrad

Die Abberufung der Jungfrau von Barby , 1940

Hanka_Bohmova
11.10.2020 5 z 5

Konečně po delší době beletrie, která mi opravdu udělala radost.
Tématem i strukturou se podobá novele Poslední na popravišti. Tam mi autorčino zpracování příliš nepomáhalo se do příběhu ponořit - narozdíl od pozdější dramatizace Bernanosovy. Ale co jsem vyzdvihovala na Bernanosově pojetí, toho se mi od Gertrud von Le Fort dostalo vrchovatě právě u Vytržení.
Příběh je velmi komorní, intimní, bezprostředně prožívaný. Pozornost se ve skutečnosti nesoustředí na titulní postavu, v centru stojí vnitřní konverze matky představené. To je podstatné - ne každý se může nebo chce ztotožnit s omilostněnou mystičkou, ale téměř každý se dokáže ztotožnit s křesťankou, která má odpovědnost za druhé, která musí rozhodovat, zařizovat, od níž společnost, její svěřenkyně a vlastně i ona sama po sobě žádá a očekává sílu, kontrolu. Téměř každý dokáže porozumět, jak tyto životní okolnosti mohou pracovat proti evangeliu, a vztáhnout to na svůj vlastní život.
Vytržení Panny z Barby je to nejlepší, co jsem zatím od Gertrud von Le Fort četla.

křesťanství duchovní literatura jeptišky historické romány

Gertruda von Le Fort
německá, 1876 - 1971