Pí a jeho život

Pí a jeho život https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1537/bmid_pi-a-jeho-zivot-Jp3-1537.jpg 4 964 221

Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti. Román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) mladého kanadského spisovatele Yanna Martela (*1963) je formativní dílo plné ohromující imaginace. Inteligentní humor, neustálá konfrontace člověka a jeho náboženských vyznání se světem zvířat, mytologický rozměr a působivé poselství románu těší a okouzlují čtenáře na celém světě. Promyšlená struktura, překvapivý konec a neobvyklá šířka záběru navíc zaručují, že se ke knize budete chtít znovu a znovu vracet. Kniha, ověnčená několika cenami včetně britské Man Booker Prize, byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Argo

Life of Pi , 2001

GYROTOURBILLON
21.08.2020 5 z 5

Super kniha , super film ve 3d , i soundtrack stojí za to

včelařka
09.08.2020 5 z 5

Alternativy příběhu, alternativy pravdy...

Amazonka72
06.08.2020 5 z 5

Krásná kniha! Nechala jsem si ji na léto, abych byla na příběh patřičně naladěna. Film jsem neviděla a jsem moc ráda, že jsem si přečetla jako první právě knihu. Musím přiznat, že jsem se první částí musela trochu prokousat, ale ve chvíli, kdy se Pí Patél a Richard Parker ocitli uprostřed Tichého oceánu, jsem se nemohla od příběhu odtrhnout. Je vlastně úplně jedno, zda je pravdivý či smyšlený. Příběh je vždy takový, jaký ho stvoříme. A jak plyne ze závěru knihy, příběhy, které nám připadají neskutečné a vymykající se našim zkušenostem, raději zaměníme za ty realistické, i když výrazně méně romantické.

“Vyprávěním se přece ze všeho stává příběh...
Svět přece není takový, jaký je. Je i takový, jaký jej vidíme a chápeme, nebo ne. A tím, že svět nějak chápeme a vidíme, do něj také něco vnášíme, nebo ne? Není díky tomu život jeden velký příběh?”
str. 329

Lépe bych to nenapsala...

StephenKingje
30.04.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem ve své knihovně opomíjel celý rok. Vždy, když jsem ji už chtěl začít číst, jsem náhle ztratil náladu. Ale teď, když konečně přišla na řadu, mi nezbývá nic jiného, než jí dát zcela zasloužený plný počet. Příběh má potenciál se stát klasikou a je výtečně napsán. Sice to autor občas poněkud přehání s popisy, ale mnohem častěji než přehnaně obšírné jsou velmi působivé, částmi dokonce až magické. Co se týče konce: Zakončení tohoto příběhu může být pro některé poněkud rušivým faktorem. Ale já osobně jej považuji za fantasticky zpracovaný a pro mne znamenal příjemné zamýšlení se o funkci podobenství a celkově funkci příběhů. (Nebudu tenhle aspekt knihy dále rozvíjet, jelikož nechci potenciálním čtenářům knihy zkazit překvapení z pointy.) Mohu Vám tedy dát své vřelé doporučení a (i přes poněkud rozporuplná hodnocení většiny jiných knih autora) s Martelem rozhodně nekončím.

Metla
15.04.2020 4 z 5

„HLE, KOČKA BOŽÍ!“
Indický Robinson Crusoe na light verzi Noemovy archy. Spousta životních mouder, zasvěceně se tvářících poznatků o zvířatech a přežití, také snaha o duchovní přesah, která mě jako ateistu míjela a připadala mi plytká. Rozhodně jsem neuvěřila v Boha, jak román slibuje na začátcích kapitol.
Neřešila jsem věrohodnost a prostě jsem se nechala unášet na vlnách fantastického příběhu, Pí a Richard Parker se mi na pár dní stali vyhledávanými společníky v komplikované době. Ochotně jsem je doprovázela jejich útrapami do hořkosladkého finále, kde mi autor uštědřil nečekaný kopanec do rozkroku. Ale rozchodila jsem to, vstřebala pointu náhlého obratu a přijala ji za svou (po chvíli přemítání se konečně dostavilo pochopení souvislostí).
Jsem si poměrně jistá, že Pí a jeho touha po přežití našli v mé obvykle splachovací paměti pevné záchytné body, přesto mi k páté hvězdě něco málo chybí. Nebo možná přebývá: kdyby nic jiného, to zjednodušené náboženství je do knihy naroubováno jaksi nepřesvědčivě. 80-85%

lilienn
28.02.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, ač mi místy bylo špatně z toho, jak se jisté věci popisovaly do hloubky...
Jinak jsem zmatená (zklamaná), myslela jsem si, že je kniha alespoň z části založená na pravdě, v čemž mě doslov příliš neutvrdil.
Nenapadá mě, jak by člověk mohl tolik věcí vymyslet :) věřila jsem tomu. Celou dobu jsem žila asi v nějakém snu a konec mi to trochu zkazil.

slawa.cap
12.02.2020 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Hodně dlouho jsem se do knihy nechtěl pustit a čekal jsem něco dost jiného. Myslel jsem, že příběh je víc o duchovnu, víře a možná je nějaká metafora, a taky to tak ze začátku vypadá. Nakonec je příběh spíš o přežití a tak trochu jako Robinson. Až na poslední kapitolu, která to všechno zmačká a hodí do koše... a teď čemu věřit. Příběh je dost poutavý, ale i tak jsem nepociťoval žádnou neutuchající touhu se k němu vracet.

andrii24
08.02.2020 4 z 5

Jeden magický zápis. Jeden nepoddajný zápas člověka - plaváčka. Archa ducha, přítomná kotva vůle nitra, "na samotce." Nezlomná anabáze, když na pramici praží slunce, strhne se nečas, rozvlní se vodní džungle. Alternativa pravd o animálním silákovi v každém z nás.

Mooneylan
13.01.2020 4 z 5

Tématika pro mě nebyla nikterak nová, a vlastně ani překvapivá. Na druhou stranu jde o titul, který je skvěle napsaný a čtenáře nutí číst další a další stránku, než knihu slupne stejně dychtivě, jako Richard Parker čerstvého zlaka.
Vyvrcholení a vlastně poselství celé knihy je zde úderné, trefné a ten zvláštní pocit o vás samých zůstane ještě dlouho na jazyku. Nicméně slibovaného Boha jsem ani na konci knihy nenašla ;)

MadamC
08.01.2020 4 z 5

Také musím za přečtení této pozoruhodné knihy poděkovat čtenářské výzvě na rok 2019. Knihu jsem četla nezvykle dlouho na to, kolik má stránek, ale přisuzuji to roztěkanosti o vánočních svátcích a rozvleklosti začátku knihy. Příběh se mi moc líbil, bavila mě zajímavá fakta o zvířatech a o jejich chování. Moc se mi líbilo, jak Pí vnímal svět kolem sebe a užíval si darů světa plnými doušky, i když byl ještě v Indii. Mně osobně se příběh s tygrem líbil a rozhodně bych ho nevyměnila za druhý příběh. Nevím proč bych v knihách měla chtít příběh, který je "lépe uvěřitelný". Také mě velmi nadchl dovětek knihy, který vypráví 3 příběhy jména Richard Parker. No a nemohu zapomenout na pro mne hlavní myšlenku knihy a tou je, že ať chcete sebevíc, realita prostě neexistuje. Vždycky bude subjektivní, protože se na ni díváme lidskýma očima. Fakta na tomto světě skoro nejsou. A i když si myslíme, že víme, tak prostě nevíme. Nikdy nic není takové, jak si lidstvo myslí. Na to jsme až moc na začátku... Myslím, že právě pro toto "zjištění" je tato kniha stěžejní.
Pokud máte rádi příběhy o přežití, pak je tato kniha právě pro vás. Je to příběh o síle vůle, důvtipu, zkušenostech se zvířaty, bezútěšnosti moře a nečekaných situacích. A nenechte se odradit utahaným začátkem. Já jsem spokojena. Velmi spokojena.

Placi
02.01.2020 4 z 5

K této knize jsem se dostal díky čtenářské výzvě 2019 a jsem tomu rád, nevím totiž, jestli bych si ji jinak někdy přečetl. Díky výzvě jsem však měl možnost seznámit se s pozoruhodným vyprávěním o cestě indického chlapce napříč Tichým oceánem za přežitím. Rozuzlení příběhu mě opravdu překvapilo a je jen na nás čtenářích, jak celý konec románu uchopíme. Jedno je však jisté, Pí Patél skutečně bloudil na malém člunu po nekonečném oceánu s divokou a životu nebezpečnou šelmou.

Bustedka
01.01.2020 5 z 5

Když mi ségra řekla, že si nutně o téhle knize potřebuje s někým promluvit, hned jsem se do toho pustila. A protože se moje sestra zaměřuje převážně na dětskou literaturu, předpokládala jsem, že bude Pí a jeho život něco na způsob Malého prince. Po pár stránkách mi bylo jasné, že tohle bude všechno. Jen ne knížka pro děti.

Každá ze 3 částí je jiná. A každá je dobrá.
V první oceňuju především náboženskou otázku, bylo mi pak docela líto, že se to úplně extra nerozvíjelo dál a nešlo to víc do hloubky.
Druhá byla možná trochu zdlouhavá, ale náboj to v sobě bezesporu mělo.
SPOILER - v třetí kapitole se mi nelíbila jedna jediná věc a to vysvětlení Japonců ohledně nápodoby osob z příběhu číslo 2 se zvířaty s příběhem číslo 1. Přišlo mi to tam jako taková vsuvka pro nechápající nebo nepozorné čtenáře. Bez toho jediného odstavce by kniha měla podle mě hned tajemnější ráz. No.. to už jsem ale hnidopich.

Dovětek, že nad touto knihou budete dva týdny přemýšlet, sedí. Já se v myšlenkách k Pí pořád vracím.

V knize mi nesedly jen 2 věci
1 - sáhodlouhé popisy všeho. Úplně všeho. Ale věřím, že pokud nikdo nehltá slova tak jako já a užívá si to, fantazíruje u toho, tak to může ocenit.
2 - od první chvíle mi nedávalo hlavu a patu rozložení člunu - kdo, kde je. Přišlo mi to absolutně nereálné.

Asi to není titul pro každého, ale určitě bych Pí zařadila mezi top knížky

markyticka
30.12.2019 4 z 5

Do knihy jsem se nemohla dlouho začít a prokousat se jí mne stálo značné úsilí. Ale nelituji. Zajímavé srovnání a vnímání náboženství, zajímavý pohled do Indické ZOO, zajímavá plavba a zajímavé bylo i vyústění, přesto nevím nevím, jestli bych to doporučila jako - jo, to je ta kniha, kterou si musíte přečíst.

rysavas
27.12.2019

Já nějak nejsem schopna ohodnotit hvězdičkami, jelikož mám široký rozptyl 3-5. Začátek mě nebavil a vlekl se, louskala jsem ho proto v čekárnách u doktorů. Ale co se mi v první části libílo, byly popisy ze života a chování zvířat. Stejně tak mi přišlo zajímavé, když došlo ke střetnutí tří naboženství. Ale spíše se jednalo o louskání jen kvůli výzvě. Pak začala plavba a vše se obrátilo....knížka se četla sama a já byla zvědavá, jak dopadne....a pak ten konec....

..............POZOR, MOŽNÝ SPOILER!!!.................

Nemůžu si pomoci, ale dvě otázky v závěru knihy (jedna v samotném závěru příběhu a druhá v porovnání fikce a skutečnosti) mi pořád lezou hlavou :)

1.) A teď mi řekněte, vzhledem k tomu, že mezi těmi příběhy není pro vás žádný věcný rozdíl a že dokázat nemůžete ani jeden z nich, kterému z nich dáváte přednost?

2.) "Jak tedy skloubit příběh, o němž "víme", že je pravdivý a racionální, s příběhem, o němž "víme", že je smysluplnější, ale zároveň méně věrohodný?

Blondebookdevil
27.12.2019 4 z 5

Díky ČV jsem se dostala k této zajímavé a známé knize, která vypráví život chlapce jménem Pí, jak již název napovídá. Pí ztroskotá na záchranném člunu po potopení lodi Tsimtsum, která měla dovézt jeho a jeho rodinu do Kanady. Na člunu mu však dělají společnosti zvířata - hyena, orangutan, zebra a tygr, ze kterého má Pí největší strach a respekt. Jak se tento chlapec vypořádá s tragickou situací a zvládne přežít, když nakonec zůstává jen se samotným tygrem? Konec byl velice překvapivý, pořád nad ním musím přemýšlet. Nikdy bych si však nemyslela, že by mě bavila kniha tohoto žánru.

laeela
20.12.2019 3 z 5

******************************
Pozor, komentář obsahuje drobné spojlery.
******************************
Proti většině komentářů zde se mi líbila první část knihy. Proto jsem očekávala, že kniha bude pokračovat jako lyrická a fantastkní pouť člověka a zvířete, kteří shodou okolností spolu sdílejí jeden člun na moři. Na to, co následovalo, jsem připravená nebyla. Když už jsem se vyrovnala s probíhajícím příběhem, objevil se alternativní konec, který mě opět uvrhl do temnoty. Kniha je dobře napsaná, jen jsem čekala něco jiného. Asi jako když chcete knihu s vánoční tématikou a vyberete si Sněhuláka od Jo Nesbo.

Mánička178
18.12.2019 4 z 5

Originální myšlenka, neotřelý příběh s nezvyklou pointou a zajímavou náplní. O hledání sebe sama, o zvířatech, o vůli přežít, o tom, co může a nemusí být pravda.

johnny01
16.12.2019 2 z 5

Na začátku jsem umíral nudou - nezajímavý popis výletu do Indie, poté zoologické plky promísené s popisem Píova obydlí a pořád samá zvířata a náboženství... Měl jsem chuť knihu odložit, ale ještě jsem si přečetl část nějakého vysvětlujícího komentáře na konci, což mě zaujalo a nakonec jsem tu první část přetrpěl, až konečně začala plavba. Předchozí průběh šel shrnout do několika stran, protože pro plavbu je významné pouze minimum (např. krmení tygra). Na moři už se to četlo příjemně nepřerušovaně a trochu to připomínalo Stařec a moře. Setkání s jiným trosečníkem bylo vylíčeno velmi zmateně, jinak to bylo fajn včetně zastávky na ostrově. I závěr se povedl - alternativní příběh vypadal skoro jako parodie na běžné trosečnické příběhy (a to díky své neuvěřitelné brutalitě zhuštěné na minimálním prostoru), jakože si Pí z Japonců utahuje. Vše zkazil až vysvětlující komentář na konci, který zcela zpochybnil celou knihu a velmi z ní zkazil dojem. Navíc se zde uvádí, že jde o fiktivní rozhovor s Japonci, ačkoliv autor knihy uvádí, že jde o doslovný přepis. Není vůbec patrné, zda jde o skutečnost, nebo fikci - komentář to navzdory svému názvu vůbec nevysvětlil, jen vše zrelativizoval. V českém vydání zůstalo i několik pravopisných chyb. Na vrub autorovi jde i příslib, že uvěříte v Boha - nikoliv. ... Tak prý je to vše vymyšlené, a prý je to tak v postmoderním románu normální (a mělo se to prý poznat ze jména Richard Parker...). Jenže kniha to podává jako pravdivý příběh. Autor tedy čtenáře sprostě obelhal a nedokázal ani vymyslet originální jméno tygra. Hrůza.

Veruci
04.12.2019 5 z 5

Tak s tímhle se budu dlouho srovnávat.
Nemůžu jinak než dát 5 hvězdiček, ani vlastně nevím proč. Snad za to poselství? (i když se mi vlastně nechce - divný, co?)
Jak byl začátek pozvolný, poklidný, rozvláčný, místy až poněkud nudící, tak jsem závěrečné kapitoly hltala dlouho do noci. Od té doby nemohu na knihu přestat myslet. Stále se mi to všechno honí hlavou. Vůbec nevím, jak mám své pocity popsat, aniž bych vyzradila to zásadní.

Myslím, že už nikdy nebudu lidi posuzovat stejně jako dřív, protože nikdy nevíme, kdy se sami ocitneme v mezní situaci za hranicemi vlastních schopností. Nejdůležitější ale je, najít zase sebe sama, když krize pomine.

Květinka008
22.11.2019 5 z 5

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje
Knížku jsem četla dvakrát, poprvé když byla ještě docela neznámá, viděla jsem film... A pořád nevím, co si mám myslet. Je to pro mě kniha, stejně jako "Algernon" či "Garp", po které zůstane hlodat v hlavě červík a vždy po nějaké době mě donutí sáhnout po příběhu znovu. Filozofie, personifikace, alegorie... Je toho moc k odkrývání.
Tentokrát mě zaujala náboženská diskuze tří duchovních, hinduisty, muslima a křesťana na str. 72. A hodnocení náboženství samotným hrdinou: "Křesťanství je náboženství, které má neustále naspěch. Podívejte se například na stvoření světa za sedm dní. Dokonce i na symbolické rovině je to horečnaté tempo... Pokud hinduismus plyne pomalu jako Ganga, křesťanství se hemží jako Toronto v dopravní špičce. Je to náboženství rychlé jako vlaštovka, neléhavé jako sanitka... V momentě jste zatraceni nebo spaseni..."