Petrolejové lampy

Petrolejové lampy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367039/bmid_petrolejove-lampy-kI0-367039.jpg 4 1278 209

Kniha je mistrným pohledem do psychologie hrdinky, která se celým svým založením ostře odlišuje od maloměstského prostředí. Její životní příběh je historií touhy po štěstí a nepoddajné životní síly. Z dvojí roviny, společenské a individuální, odkrývá autor groteskní tragiku zápasu s nešťastným manželstvím a nepřátelským prostředím malého města. Realita vidění, jehož důslednost je jednou z příčin přesvědčivosti a autenticity příběhu, vylučuje smírný konec, je však souznačné s vírou ve vítězství člověka nad osudem.... celý text

Bambus
06.08.2022 4 z 5

O knize jsem předem nic moc nevěděla, ani o ději, ani o autorovi. Film jsem neviděla, takže jsem neměla žádná očekávání. Z toho asi plynulo, že prvních 30 stran jsem absolutně nechápala. Nechápala, co na té knize všichni vidí. Nezajímal mě detailní popis života každé postavy, nic se nedělo a já měla pocit, že nemám šanci přelouskat dalších 370 stránek. Přežila jsem ale pár dalších kapitol a pak se to zlomilo. Kniha sice nezačala být napínavá, děj se nerozjel a popisy byly pořád stejně dlouhé, ale začalo mě to bavit. Ponořila jsem se do děje právě díky velmi unikátnímu stylu psaní, který mi na začátku tak vadil. Štěpka mě bavila. Její osobnost a myšlenky se vyvíjí takřka s každou kapitolou. Měla jsem pocit, že jsem tam s nimi, v malém městečku na přelomu 19. a 20. století, což pro mě byl unikátní zážitek a já jsem vděčná, že jsem knihu i přes počáteční rozpaky dočetla s takovým nadšením.

RonnieSmithx
22.07.2022 5 z 5

Kniha od mistra svého oboru určitě nezklame. Promyšlený děj, rozsáhlá psychologie postav a barvitě popsané prostředí vás vtáhnou do této maloměstské „idylky". Některé stránky díla jsou smutné, nad některými se usmějete, ale tak či tak je to geniálně napsané drama s hlavním postavou Štěpánkou coby postrachem okolní smetánky. Mě osobně knížka nejvíce chytla od části, kdy vychytralý Pavel přišel se svým plánem, jak si zařídit pohodlný zbytek života. Přišlo mi, že od toho momentu čtení jen a jen odsýpalo.

Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Vynikající.

kykiryki28
20.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Když to celkově shrnu, tak se mi nejvíce líbilo cca posledních 100 stran, kdy se provalilo, že je Pavel nemocný. To teprve mělo nějaký spád. Především scénka, jak Pavel utekl do hor...nebo jak se Štěpka snažila zabránit tomu, aby Pavla umístili do blázince. Na konci knihy jsem si dokonce říkala, že je velká škoda, že kniha nepokračuje dalším dílem. Celkem by mě zajímalo, jak by to bylo dál se Štěpkou a Janem.

Ale ten začátek byl tak hrozně táhlý a pomalý. Popisovalo se především Štěpčino dětství a mládí. Místy to bylo zajímavé, ale občas jsem se do čtení nutila...

camelopardus
14.02.2022 4 z 5

Je třeba se obrnit proti Havlíčkově rozvláčnosti. Ač mám rozvláčné knihy ráda, zde mi to přišlo až příliš - ale možná to byl autorův záměr. Co se týče dialogů a psychologických rozborů, pak jsou zcela uvěřitelné a na svou dobu velmi moderní. I přes smutné a tragické situace, kterými musí Štěpánka projít, jsou pro mě Petrolejové lampy na rozdíl od Neviditelného rozhodně optimistické, a Štěpku jsem si pro její sílu, vitalitu a odhodlání úplně zamilovala.

Kontryhelka
22.01.2022 odpad!

Kniha mně neuvěřitelně nudila a ani film s Čepkem a Janžurovou mně neoslnil. Hodně velká bída.

dennydee
20.01.2022 4 z 5

Chvílemi me kniha unavovala sahodlouhymi popisy, chvíli se to táhlo. Jinak mě kniha hodně zasáhla, hlavně na konci mi ukapla slza..

Liturgievpatek
13.12.2021 5 z 5

Dokonalý rozbor rozkladu osobnosti pod tíhou syflu. Dokonalá psychologie postav i rytmus celého díla, skoro jako symfonie. Doporučuji všem!

fruitbueno
05.12.2021 4 z 5

Neskutečně zvrácené čtení! Havlíček je vedle Ladislava Fukse prostě český mistr svého oboru, o světelný rok před jakoukoli jinou tvorbou současníků. Dám si tu práci a konečně ho pořádně načtu. Ale až po pauze, teď jdu číst složení krému na ruce, to mě dozajista uklidní!

koubin007
20.11.2021 5 z 5

Vsechny komentare tady jsou velice moudre a tak pridam jen souhlasne prikyvnuti a vysoky obdiv nad autorovou genialitou. Havlicek byl opravdu opomijeny mistr psychodramatu a zbytecne zastineny jinymi velikany sve doby. Obdivuji se jeho strhujicimu vypraveni, barvitemu popisu psychilogie postav a dokonale propracovanosti deje. Knizka, ac je mohutnejsi, byla zhltnuta temer jedn dechem. Film jsem videl jako kluk a pry je dobry, ale tohle asi nejde verohodne natocit. Na to by se nikdo nechtel divat. Petr Cepek je jeste slaby odvar toho, cim Pavel Malina skutecne byl.

Eistee
01.11.2021 5 z 5

Příběh silné ženy s těžkým osudem... Zní to jako klišé? Rozhodně, ale tahle kniha je jiná - propracovaná k dokonalosti. Skvělá psychologie postav, sonda do maloměšťáctví, uvěřitelný děj i charaktery a temná atmosféra. Doporučuji si román přečíst před zhlédnutím filmu, tam se totiž bohužel nevyhnete kýčovitému konci, který s tím knižním nemá nic společného...

sick.boy
27.10.2021 5 z 5

Byť je filmové zpracování velmi neotřelým zážitkem a Čepkovo démonickodementní pochechtávání rád imituji, kniha, kterou jsem si naservíroval až nějaký čas po shlédnutí Herzovo mistrovského díla, šla přeci jenom dál, hloub, výš...
Havlíček je v mých očích tak trochu zapadlou perlou. V rámci české literatury se pořád dokola střílí Čapky, Nezvaly, Kundery a jistě, všichni jmenovaní mají své kvality, jenže Havlíčkův obří talent si s nimi nezadá a ono opomíjení si nezaslouží.
Jeho Neviditelný jest skvostem, který ani po letech od přečtení neztratil nic ze svých kvalit, naopak, rezonuje stále, nejintenzivněji při vzpomínce na finální třetinu.
Petrolejové lampy si jsou s Neviditelným v kvalitách rovné. Oproti filmu tu máme detailně popsáno Štěpčino dětství, dospívání a následné události na nás díky tomu dopadnou o to tíživěji, to i díky Havlíčkovu psychologickému drobnohledu.
Krom Štěpky a Pavla hraje důležitou roli město, respektive maloměstská společnost se svými upjatými pravidly. Je zcela zřejmé a čitelné, jaký měl Havlíček postoj k oné pokřivené morálce, kdy na oko musela každá rodina fungovat podle předepsané šablony a jakákoli odchylka byla trestána minimálně pomluvačnou šeptandou, jež mohla v oněch časech přejít ve společenskou sebevraždu.
Na postavě Štěpky pak Havlíček demonstruje, jak netolerantní taková společnost dokáže být. A vůbec, vybíjí si na ní veškerou krutost, není problém během četby pocítit lítost, jelikož Štěpka, tu svou vlastní naivitou, tu pouhou shodou okolností, dostává od života naloženo.
Onen démonický sňatek s Pavlem, temnou postavou, zhýralého jinocha jak vystřiženého z Gellnerových básní, pak celou zkázu posvětí a začne největší zábava.
Štěpčina nenaplněná touha po mateřství, z které mi bez prdele bylo chvílemi do breku, Pavlova nemoc, dělající z něj místo líného povaleče línéhodementníhonebezpečného povaleče, prostředí statku, které vytváří iluzi odtrženosti a bezvýchodnosti. Jenže jedná se opravdu o iluzi? Měla se Štěpka kam vrátit, měla jinou šanci? Všem neblahým událostem se nicméně staví statečně, feministické srdéčko plesá radostí a já také plesám, protože Petrolejové lampy jsou dalším skvostem, objeveném v českém rybníčku.

Katka2382
05.08.2021 5 z 5

Úplně namátkou jsem v knihovně narazila na tuto knihu,no proč ne?řekla jsem si.A rozhodně nelituji.Četla se sama a děj mě vtahoval čím dál tím víc.
Film jsem viděla,ale už kdysi dávno a tak jsem jím nebyla ovlivněna.
Pan Havlíček byl úžasný spisovatel který něco věděl o tom jak to tak na světě a mezi lidmi chodí.Škoda jen jeho tak brzkého konce,mohl nám tu zanechat ještě mnoho krásných knih.

RADOST
26.07.2021 4 z 5

Četla jsem kdysi dávno, nyní si jen osvěžila. A opět na mě padla tíha morálky a společenských konvencí té doby a radost, že jsem se narodila o půlstoletí později.

Evina.Cetba
18.07.2021 5 z 5

Skvělá hrdinka a nádherně lidská knížka napsaná s porozuměním pro lidské slabosti.
Hlavní hrdinka, nevzhledná Štěpka s nadváhou a dobrým srdcem, zdolává nepřízeň osudu. Pochází z měšťanské rodiny a postupně stárne, ovšem bez vážného ctitele. Časem se blíže seznámí se svým bratrancem Pavlem, který přišel z vojny nakažen vážnou nemocí, o které však Štěpka neví a tak si ho idealizuje. Vdá se za něho a teprve později prohlédne. Líbila se mi tím, že vše brala tak, jak bylo, jak život šel. Snažila se s nesnázemi vyrovnat prací, nelitovala se, zdravý selský rozum jí udržoval na poctivé cestě. Místo neplodného snění či propadání do malomyslnosti vzala i zklamání, které jí život nadělil. Uměla se k problémům postavit čelem, přizpůsobit se okolnostem.

twigxi
15.05.2021 5 z 5

Zatim hodnotim pouze audioknihu, ale uz ted tusim, ze kniha ode me ziska jeste lepsi hodnoceni. Stepanku jsem si moc oblibila!

iceVS
01.05.2021 5 z 5

Asi bych byla šílená, muset to číst jako povinnou četbu...
Chvílemi jsem měla pocit, že co den Štěpčina života, je i můj den četby o něm... Zoufale se to táhlo. Ale s přibývajícími stránkami má čtenář pocit, že zná jednoho každého jilemnického občana, ba co víc, že ho zná velmi dobře. Tak dokonale jsou všichni představeni a popsáni. Samotný děj, ač lehce předvídatelný, je vlastně dokonalé psychologické pojednání.
Navíc mě bavilo číst o místech, která poměrně dobře znám. Myslím, že po čase bych si docela se zájmem přečetla nějakou další Havlíčkovu knihu.

martineden
20.03.2021 5 z 5

Petrolejové lampy jsou geniální. To vykreslení maloměšťáckého prostředí, to snad má jen Jarmila Glazarová ve Vlčí jámě. Myslím, že knihy J. Havlíčka jsou opravdové hity.

coquus
15.02.2021 5 z 5

Nic výjimečného jsem nečekal, ale o to víc jsem byl příjemně překvapený. Popis dobové společenské atmosféry malého města je velice realistický až hmatatelný. Zmínky o malých postavách a postavičkách, z nichž každá má své příběhy, tvoří jakési pozadí pro osudy Štěpky. Pojem "psychologický román" mně sice dlouho odrazoval, ale rozhodně nelituji. Autor velice čtivě popisuje nejen dobu, v níž se celý příběh odehrává, ale i duševní pochody, uvažování a pocity hlavních postav. Skvělé zakončení, které nechává čtenáři prostor pro úvahy, jak to mohlo pokračovat dál, je jen krásnou tečkou na závěr.

osuška
02.02.2021 5 z 5

Štěpka Kiliánová, její touha po vztahu, po dětech, její síla a odhodlání, odlišnost v tehdejší době, to všechno jsou Petrolejové lampy. Klasika velmi čtivě napsaná, tak pěkně, že se vidíte vedle Štěpky v Jilemnici na konci 19. století a zapomínáte na to, co se kolem vás děje. Přestože kniha je kniha, líbí se mi moc i film.