Petrolejové lampy

Koupit

Kniha je mistrným pohledem do psychologie hrdinky, která se celým svým založením ostře odlišuje od maloměstského prostředí. Její životní příběh je historií touhy po štěstí a nepoddajné životní síly. Z dvojí roviny, společenské a individuální, odkrývá autor groteskní tragiku zápasu s nešťastným manželstvím a nepřátelským prostředím malého města. Realita vidění, jehož důslednost je jednou z příčin přesvědčivosti a autenticity příběhu, vylučuje smírný konec, je však souznačné s vírou ve vítězství člověka nad osudem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/367039/petrolejove-lampy-kI0-367039.jpg 4.3815
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Levné knihy

Kniha Petrolejové lampy

Aghatte

Pro mě naprostá klasika, "povinná literatura" všech aspoň trochu vzdělaných lidí, kt. je ale skvělá. Poprvé jsem ji četla někdy ve věku 12,13 let, a už tehdy jsem byla šokována otevřenou sondou do maloměstské společnosti. Výborná psychologie postav i znalost prostředí. Na základě této knihy jsem přečetla všechny ostatní od pana Havlíčka a přišel mi velmi pokrokový a moderní na dobu, ve kt. tvořil.
Četla jsem ji opakovaně a tvoří přirozenou součást mé knihovny už od puberty - pořídila jsem si ji ze zrušené (tehdy závodní) knihovny, takže za kačku :-)

ZNellyZ

Četla jsem tedy starší vydání a Kniha mi sama o sobě nepřišla špatná. Důvod pro strhnutí hvězdiček jsou kapitoly, které vlastně pro mě zbytečně natahovaly knihu i děj.

kristeen

Nečekala jsem, že mě tahle kniha tak nadchne, četla jsem ji s ostýchavým nadšením-přece jen málokdo ten děj nezná. Co mě místy trochu zaráželo byla přímost a někdy až krutost s jakou autor popisuje charaktery hlavních hrdinů a peripetie jejich životů. Např. Štěpky mi bylo většinu knihy prostě líto, protože tak, jak je vylíčená, nemohla prakticky svůj osud příliš změnit...a ani další aktéři si moc slitování nezasloužili. Ale asi proto je ta kniha opravdu jedinečná, protože dobu, a problémy, které přinášela, popisuje bez zbytečných okras a velmi napřímo.

Nel.K.

Smutný obraz toho, jak fungujeme ve společnosti. Stále stejné přizpůsobování se tomu, jak by podle okolí náš život měl vypadat - občas i za cenu vlastního neštěstí. Aktuální téma napříč staletími. Štěpka byla sympatickou postavou, doufala jsem že jí ten život nakonec ještě nějak vyjde. Vývoj děje a závěr vedený touto cestou, mě ale zanechal více dumající nad spostou věcí, což je určitě příznivý pocit po přečtení knihy.

speciale88

Filmové zpracování sem zatím ještě neviděla, ale uvidím jak se dostanu, zdali je lepší kniha či film. Za mě kniha zajímavá,čtivá některé popisy sice dlouhé, ale jinak klasika.

Puntíkatýhrnek

Za mne výborná kniha a stejně výborný film...jedna z mála, kdy opravdu nejsem schopná se rozhodnout, zda je lepší film nebo kniha. Kniha je samozřejmě podrobnější a byť psaná starší formou jazyka je čtivá a víc vykreslí příběh a jednotlivé postavy...Nicméně herecký koncert Pavla Maliny v podobě Petra Čepka prostě nemá chybu a Štěpka alias paní Janžurová mu v tom zdárně sekunduje...Kniha ale rozhodně stojí za přečtení, byť už třeba jen z nostalgie a z úhlu dnes už nepochopitelného pohledu, jak dřív mnoho lidí uvažovalo a co je trápilo...Za mě plný počet bodů.

marvarid

Baladické líčení přírody se střídá s přesným psychologickými portréty postav, naturalistickým popisem tělesného chátrání (ať už v důsledku stáří nebo choroby), zároveň je kniha nelítostnou sondou do společenského života na maloměstě přelomu 19. a 20. století se vší přetvářkou a předsudky (které, obávám se, bychom nalezli v nezměněné míře i dnes a nejen na maloměstě). Přes tento široký záběr je román kompaktní, nic není navíc. Fascinovalo mě zrání hlavní postavy Štěpky Kiliánové, resp. to, jak přesně ho dokázal autor zachytit. Jak vystihl obtíže ošklivé a neatraktivní slečny v době dospívání. I její postupnou proměnu v morálně silnou ženu. Film jsem neviděla a ani se o to nebudu snažit. Kniha je tak dobrá, že film prostě nemůže být lepší.

Dominika13

Ano! Tak tuto knihu jsem poprvé četla v rámci povinné četby k maturitě. A uchvátila mě natolik, že jsem si ji přečetla ještě dvakrát. Příběhy o běžných strastech i slastech každodenního života zkrátka neomrzí. Pro hlavní hrdinku bohužel spíše ta první varianta. I přesto je plná elánu a energie až do konce příběhu!