Petr a Lucie

Petr a Lucie https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37299/petr-a-lucie-37299.jpg 4 7525 873

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely
Vydáno: , Český klub

Pierre et Luce , 1920

evasmem
13.12.2023 5 z 5

Nádherná novela. Velmi romantický a opravdu tragický příběh dvou mladých lidí. Autor místy využívá květnatý poetický jazyk plný metafor, kvůli kterému se kniha pomaleji čte, ale je tak krásný, tak krásný... Při čtení jsem se zamyslela nad válkou, nad láskou, ale i nad životem obecně. Mnoho stránek a pasáží jsem si poznačila. Pro mne jedna z nejlepších maturitních knih a zároveň kniha, která mne neopustí.

xooxoox
10.12.2023 4 z 5

Povinná četba, která zdaleka nebyla můj styl, ale stejně se mi překvapivě líbila. Velmi stručný a romantický děj v době války, ale příběh krásný.

Danielka959
29.11.2023

Kniha byla krásná ale pro mě bylo to čtení v nekterých částech težší a některým věcem jsem pomalu ani nerozuměla. Děj se odehrává za první světové války

zimolka
27.11.2023 3 z 5

Vybrala jsem si ji do výzvy, jinak bych ji asi nečetla.

jarkaska
12.11.2023 5 z 5

Krásná kniha, ale smutný příběh. Knihu jsem sehnala pro čtenářku v rámci její povinné četby. S chutí jsem si ji přečetla.

Nathally
06.11.2023 4 z 5

Kniha 'Petr a Lucie' mě zaujala, protože mi připadala podobná jako 'Romeo a Julie', kterou také zbožňuji. Příběh může být sice smutný, ale zároveň nesmírně krásný, protože ukazuje, že i v těch nejtěžších chvílích může existovat silná láska a naděje. Tato kniha mě dojala.

Naďa2411
18.08.2023 5 z 5

Děj povinné četby této krátké aknihy je bohužel i v dnešní době aktuální. Odehrává se za 1. sv. války. Mladý 18-tiletý Petr bude brzy rukovat do války, tak jako jeho starší bratr. Petr má zmatené pocity při setkání s pohlednou dívkou Lucií. Bojí se vyjádřit své city. Autor v knize popisuje utrpení války jeho očima.
Úryvek z knihy:
"Krásné je teď, že máme zítřek."
Smutné a krásné....

juni
31.07.2023 4 z 5

Povinná četba k maturitě (čteno už před rokem). Knížka byla zajímavá, jen na mě asi až moc romantická.

virgo_books
25.07.2023

Jelikož příští rok maturuji, tak tahle kniha pro mě byla jasná volba, když jsem si vybírala, jaký příběh si z této krásné edice od cooboo přečíst.

Je to hodně tenká kniha, kterou přečtete opravdu za chvilku.

Příběh je z prostředí Paříže, kde se jednou potkají Petr s Lucií v tramvaji.

Vyvine se mezi nimi láska, ale jelikož je příběh z období války, tak to nemají jednoduché.

Je to dojemný a tragický příběh, který si určitě přečtěte a jestli máte možnost si ji vybrat jako povinnou četbu, tak určitě doporučuji.

Samozřejmě si ji můžete přečíst i jen tak. Opravdu příběh stojí za to.

4/5

Za knihu moc děkuji @albatrosmedia

amanek
21.07.2023 4 z 5

Četla jsem ji kdysi a teď jsem se k ní vrátila v rámci synovi povinné četby. Mě se celkem líbila, ale dnešní "děti", které nečtou, budou mít problém, aby vůbec pochopily o čem čtou.

Anett24
06.07.2023 5 z 5

Krásná klasická kniha. Příběh dvou zamilovaných lidí jež zemřou na následky války. Kruté ale pravdivé.

Lukyn96
14.06.2023 4 z 5

Příběh dvou zamilovaných, kteří se navzdory okolnostem oddávají jen své lásce, ale krutá realita války je přesto dostihne. Hezká klasická knížka, jejíž četba zabere jen chvíli.

frouzystar
06.06.2023 3 z 5

Některé pasáže byly fajn. Většina knihy (zejména úvod) byla však poměrně nudná a ačkoli to k příběhu tohoto typu asi patří, celé mi to přišlo jako až moc velké předvídatelné klišé.

Kristy.Seb
12.05.2023 4 z 5

Život je, jaký je. Berme jej tak, jak je. Mohl by být mnohem horší.

Silný a zároveň krásný příběh.

Metuje
01.05.2023 3 z 5

(SPOILER) Krátká exkurze do života během 1. světové (a teoreticky vlastně jakékoli) války, na pouhých 90 stranách můžeme být součástí počínající lásky mladého páru, která je na konci (trochu očekávatelně) stižena tragédií. Na můj vkus příliš romantické, ale některé pasáže byly fajn. :) Jen mě ze čtení trochu vytrhávalo poněkud pomalé tempo sbližování obou protagonistů, ale zřejmě to byl tehdejší standard.

milovnice_knih_
27.04.2023

Tohle je strašně krásná knížka, nevím jestli se to hodí napsat, když ta knížka končí tak jak končí, ale je to opravdu krásná knížka.
Je to příběh o lásce a válce. Příběh, který je velmi silný, krásný a smutný. Hlavní hrdinové jsou skvělí a sympatičtí. Knížka se dobře čte a rychle čte, i když tam bylo pár částí, které jsem si musela přečíst vícekrát, abych je pořádně pochopila.
4,5/5 doporučuji!!!

BrooksWasHere
25.04.2023 4 z 5

Jedna z najkrajších kníh povinného čítania...

Romain Rolland nás v pútavom príbehu prevedie rôznymi peknými chvíľami, ktoré si čitateľ vychutnáva spolu s hlavnými postavami a potom v závere vás úplne dostane a naservíruje úplne iný koniec, ako by sa pôvodne dalo čakať...

Ako jediný problém mi pripadá dĺžka tohto príbehu - celá milostná dejová línia mi prišla naozaj rýchla a určite by si zaslúžila trochu viac strán...
Ale aj napriek tomu dávam slušných 85 %

MatBla
15.03.2023 5 z 5

To bylo tak pěkné a smutné...

knihomolka460
09.03.2023 4 z 5

Jedna z lepších knih povinné četby. Asi nikdo si neumíme představit jaké to bylo v té době (děj se odehrává za 1. světové války) , ale aspoň tímto románem můžeme nahlédnout do minulosti.

Malinali
09.03.2023 3 z 5

Trochu náročné čtení pro novější generace čtenářů. Ale je fajn zkusit se přesunout do jiné doby a vnímat lásku tehdy a nyní. Kniha ukazuje, jak lásku dvou mladých lidí může zničit vzájemná a nesmyslná nenávist států.