Petr a Lucie

Petr a Lucie https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7536 7536

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

Eliška15
30.09.2021 3 z 5

Jak bych popsala knihu? Druhý Romeo a Julie. Podle mě postavy nevěděli co chtějí. Moc si podle mě nerozuměli, jedna postava byla z dobré rodiny, druhá postava byla z rozpadlé rodiny s málo penězi. Děj se odehrává za války, takže tam často postavy mluví o válce, což je fajn.

brunettlibrary
29.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Smutný příběh o lásce, která neměla šanci se ani pořádně projevit. Rolland nám tu krásně i vykresluje hrůzy tehdejší doby.

ElleNora
18.09.2021 4 z 5

Intenzivní příběh o lásce, které se měla jednoho dne rozpadnout, ale nakonec to osud vyřešil jinak.
Doporučuji přečíst, jde o intenzivní zážitek.

Verunka926
10.09.2021 2 z 5

Petra a Lucii jsem četla hlavně kvůli povinné četbě, protože klasická literatura mě osobně moc nebere a ani tato kniha není výjimkou. Kvůli jazyku se mi opravdu špatně četla a i příběh mi přišel takový nijaký.

Lena79
06.09.2021 4 z 5

Přečteno jedním dechem, ale..Já na tu klasiku prostě asi nejsem, ikdyž láska na pozadí války je pěkná věc. Ke knize se už nevrátím.

Grynče
26.08.2021

Nádherný příběh

Vjeerus
24.08.2021 4 z 5

Romantický příběh odehrávající se na pozadí války. Mám z toho trošku zvláštní pocity, ale příběh je rozhodně silný a já jsem ráda, že jsem konečně překonala tu averzi ke klasice, kterou ve mě vypěstovala povinná četba ve škole.
Naprosto mě dostal svět a celkově ukázka toho, jak válka působí na mladé lidi - a to jen vědomí, že kdykoliv může někde spadnout bomba a nebo musíte narukovat. Svým způsobem jsem i ocenila dost netradiční charakter hlavního hrdiny. On, jakožto muž, má být ten na vše připravený, ale autor ho naopak podal dost citlivého se sklony k depresi a nebojím se říct, až zženštilého. Naproti tomu Lucie byla ta silná a stále veselá a určitě ji zformovalo prostředí, ve kterém vyrůstala.
Co mě opravdu nesedlo je vlastně délka příběhu - za 100 stran se toho stihlo rozebrat opravdu hodně a asi bych nepohrdla pár stránkami navíc. Rozhovory mezi hlavními hrdiny mi přišli takové umělé. Takové nemastné, neslané a místy až přílišně naivní. Ale možná se tu teď tluče dnešní doba a to, co jsem zvyklá číst s dobou, kdy žil autor.
Třešnička na dortu je pro mě krásná obálka z edice CooBoo classics a pak shrnutí života Romaina Rollanda a celkově vliv toho, co dělal a jak žil na celé dílo.

Pája961
12.08.2021 3 z 5

Mám ráda tyhle romantické příběhy, které nekončí happy-endem, takže už jenom to bylo bod navíc. Co se týče postav, tak jsem si naprosto zamilovala Lucii a její realistický pohled na život, zatímco Petr mě lehce štval s jeho infantilními a naivními "názory". Nemám ráda takovéhle submisivní "muže", yuuu.

Marcela_Hrubá
05.08.2021 3 z 5

Přečetla jsem to jenom kvůli povinné četbě, ale příběh mě zklamal. Asi jsem čekala něco víc, ale nedokázala jsem si vytvořit vztah k postavám a přišlo mi to hodně naivní. Každopádně je to krátká knížka a jde rychle přečíst.

Zuna1990
05.08.2021 4 z 5

,,Ešte šťastie, že čoskoro umrieme!...Najhroznejšie by bolo stať sa takými, ako sú tí ľudia, ktorí sú pyšní, že sú ľuďmi, že ničia, prznia..."

Bola to pre mňa prvá kniha vôbec, ktorá sa mi veľmi vryla do pamäti. Aj z dôvodu až príliš romantického príbehu, ktorý som čítala ako začínajúca pubertiačka.

miša63
02.08.2021

Příběh dvou mladých lidí, kteří se snaží alespoň na chvíli zapomenout na hrůzy války a prožívat první lásku.

ArkAngel
24.07.2021 4 z 5

Petr a Lucie je dalším z tragických příběhu dvou mladých zamilovaných lidí. Zatímco Romeo a Julie museli trpět ve středověké Itálii, Petr a Lucie trpí za první světové války. Konec by na mne možná až moc rychlý, ale vzhledem k Rollandovým pacifistickým sklonům se nedalo čekat, že by onen tragický konec nějak více rozepisoval.

221B
20.07.2021 3 z 5

Přečteno dvakrát. Pokaždé stejný dojem. Věřím tomu, že může někdo takové city prožívat, ale ne těmito slovy vyjadřovat. Přirovnala bych k Foglarovi nebo Karafiátovi.

Booky84
06.07.2021 5 z 5

Smutná a zároveň krásná kniha na pozadí hrůzostrašného válečného konfliktu.

burg
08.06.2021 2 z 5

Výzva 2021 - hodně známá kniha (asi z hodin ČJ že?) a o to víc mě překvapilo, jak naivní příběh to vlastně je.
Je mi jasné, že před sto lety takových příběhů moc napsáno nebylo (o to méně těch co by byly známé ještě po sto letech) a asi bych se na knihu normálně díval úplně jinak, ale takhle to fakt nebylo nic pro mě. Škoda

Vendy1993
31.05.2021 3 z 5

já hodnocení tentokrát nedávám....jsem totiž ostuda....četla jsem to jen jednou kvůli maturitě a jaksi za těch 9 let jsem zapomněla ,,vo co gou"....takže si to budu muset přečíst znova a pak poupravím komentář a přidám hodnocení ;) jen vím, že se mi ta knížka líbila a že jsem byla smutná z toho konce ale jinak si děj už nepamatuju...jen ten konec :(

ladyxx
30.05.2021 5 z 5

Novela o lásce mladého páru, která se odehrává v posledním roce 1. světové válce, vyprávěno v er-formě. Petr a Lucie se neztotožňují s aktuálním drsným světem války, a vytvoří si svůj vlastní izolovaný svět, ve kterém si užívají přítomných okamžiků a vedou zajímavé dialogy, a to až do svého brzkého a tragického konce. V knize se objevují filozofické úvahy o smyslu života, o válce a o tom, jak mění lidský charakter a mezilidské vztahy, ale například i o strachu a náboženství. Typ knihy, který ve čtenáři něco zanechá a přiměje se zamyslet.

Adellll
29.05.2021 3 z 5

Fajn krátká knížečka, která určitě patří do takového toho "základu". Ubíhala rychle a všechno bylo napsáno hodně citlivě, jen si myslím, že autor lásku pojímá neskutečně obstarožně a ani konec nepůsobí tak dojemně, jak asi má.

Pozde
29.05.2021 5 z 5

Malá rozsahem, hutná obsahem. Každá druhá věta váží tunu. Z minerálů má podobné vlastnosti zlato. Knížku jsem četla dlouho, protože jsem si užívala její poetický jazyk a znepokojivý děj. Láska dvou čistých lidí, schopnost žít okamžikem a v mlze se ztrácet před okolním zpitomělým světem plným nenávisti, války a zloby. Velice autentické a i po sto letech živé dílo.

freejazz
23.05.2021 4 z 5

díky čtenářské výzvě, eknize zdarma a zkoušení nové appky (ReadEra – doporučuji!) jsem se po dlouhé době opět začetl v krásném smutném dílku RR. i když jsem to poprvé četl před více než 40 lety, čas této novelce v ničem neubírá, je stále stejně silná a dojemná. kam se derou dnešní producenti spotřebních tiskovin...