Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7551 7551

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

freejazz
23.05.2021 4 z 5

díky čtenářské výzvě, eknize zdarma a zkoušení nové appky (ReadEra – doporučuji!) jsem se po dlouhé době opět začetl v krásném smutném dílku RR. i když jsem to poprvé četl před více než 40 lety, čas této novelce v ničem neubírá, je stále stejně silná a dojemná. kam se derou dnešní producenti spotřebních tiskovin...

hakunamatata
23.05.2021 4 z 5

Petr a Lucie se řadí mezi klasiky. Příběh se odehrává v Paříži během 1. světové války. Ústředním motivem je láska.
Tichá láska mezi Petrem a Lucií, pomalu krystalizující je velkým kontrastem proti hlučné, rychlé a násilné válce. Láska jako by je vytrhla z reálného světa plného bolesti do jiného světa, krásného světa. Jenže nic netrvá věčně a realitě ani Petr s Lucií nedokážou utéct.

pakoshka
04.05.2021 2 z 5

Z povinné četby jsem si před 10 lety uměla vybrat hromady jiných děl. Teď jsem chtěla dohnat nějaké resty, ale kraťoučkou novelu jsem louskala přes měsíc (i když jsem obsah samozřejmě znala). Tohle vážně není můj styl.

lost.in.books
03.05.2021 4 z 5

Hodnocení: Tuto knihu jsem četla jako součást povinné četby a nebyla vůbec špatná.
Začátek byl za mě slabší a delší dobu jsem měla problém se do knihy začíst, po cca 25 stranách se mi kniha četla už lépe a konečně jsem byla schopná se do příběhu alespoň trochu dostat. Chvíli jsem si musela zvykat na styl psaní, který mi zas tolik nesedl, ale postupně jsem si na něj zvykla a kniha se mi četla celkem dobře.
K hlavním hrdinům jsem si celkem rychle našla cestu a celkem si je oblíbila a tak to zůstalo po celou dobu příběhu. Líbilo se mi spojení lásky mezi 2 mladými lidmi s tematikou války- doba zde byla velmi dobře popsána a člověk si tak dokázal představit co se v té době dělo.
Na můj vkus zde bylo málo akce a klidně bych uvítala více zvratů, ale nápad byl originální a ve výsledku se mi líbil. Konec jsem opravdu nečekala, byl to pro mě celkem šok a odhadovala jsem ho úplně jinak, než to nakonec skončilo.
Pokud chcete nějakou klasickou literaturu, kde se prolíná láska a válka, tak knihu klidně zkuste, nesedla jsem si z toho na zadek, ale líbilo se mi to.

zouharov
29.04.2021 3 z 5

Milostný příběh a zároveň kritika války a její nesmyslnosti. Možná mi chybí větší vykreslení hlavních postav, abych se do nich víc vcítila. Přesto i po 100 letech čtivé a pocity aktuální.

Ivet_V
29.04.2021 3 z 5

Bála jsem se, že se mi to bude číst špatně kvůli květnatému jazyku, ale naopak se mi to četlo dobře a plynule. Děj je smutný, děsivý, zahrnující válku, strach ale i lásku a naději. Jsem ráda, že jsem si to přečetla v této době, protože mi to ukázalo, že se můžu radovat z každé maličkosti.

Pebra
26.04.2021 4 z 5

Smutné, jako bývají všechny romantické tragické lásky na pozadí války. Ale bohužel člověk je predátor a žádné dojetí ho nezastaví.

Lucyk01
18.04.2021 5 z 5

Další knížka, kterou mám k maturitě a kupodivu patří mezi tu dobrou povinnou četbu. Ze začátku jsem měla problémy s jazykem, kterým je kniha napsána. Ale později jsem se do knihy začetla, že jsem starý jazyk ani nevnímala a přišla mi ta řeč skoro normální.A ani mi nevadilo, že kniha je psaná ER-formou.Stránky mi ubíhaly pod rukama a za jeden den jsem měla knihu přečtenou.A určitě si ji mile ráda přečtu znovu. Petra i Lucii jsem si ihned oblíbila.️A ta jejich láska byla roztomilá. Škoda, že to končí tragicky a příběh se odehrává za dosti nepříznivých podmínek. Vím, je to trošku účel toho, ale mě by upřímně zajímalo, jak by ta jejich láska pokračovala dál. Nooo.... Nicméně knihu velmi doporučuji a re-reading v budoucnu si ještě min. jednou dám.️

CarolC
12.04.2021 5 z 5

Knihu jsem četla poprvé před lety k maturitě a teď jsem se k ní vrátila, abych si ji připomněla a byla přesně taková, jak jsem si ji pamatovala. Petr a Lucie patří k těm dílům, které mám z maturitní četby nejraději a u této knihy se mi líbí jakyk, jakým je celá kniha psána. Tedy, chci říct, že i překlad je podle mého velmi povedený. Možná pro někoho jednoduchý děj, možná až naivně zamilovaný, ale proč ne? Láska x válka x zbytečná smrt a na to většina válečných spisovatelů chtěla poukázat, že válka zavinila tisíce zbytečných smrtí. Zabila mladé životy, zabila mladou lásku a tím z velké části i budoucnost. Za mě povedené! Miluju tu knihu :-).

Gabriela_K
10.04.2021 4 z 5

I když nemám ráda knihy z období válek, přesto byla kniha fajn. Byla krátká. Jazyk za mě složitější, ale ten základní holý děj jsem pochopila. Je tam málo postav. Konec je smutný. Jako kniha k maturitě si myslím, že ano.

Calwen89
06.04.2021 4 z 5

Kraťoučký milostný příběh s (jak asi všichni vědí) tragickým koncem. Styl psaní mi bohužel moc nesedl, ale za to se autorovi během tak malého množství stránek povedlo výborně zachytit charaktery hlavních postav, za což má můj obdiv.

rest
05.04.2021 5 z 5

I přesto, že je příběh knihy zasazený do válečného období, tak je opravdu jemný. Hodně tady na mě působil kontrast lásky a něhy vs hrůzy té doby. Doporučuji k přečtení

jakub2199
03.04.2021 5 z 5

Příběh rozsahem krátký a zhuštěný. To je ale dobrá věc. Když čtenář pročítá řádky tak na něj dýchá atmosféra doby, prožívá vnitřní život postav, ale děje se tak spíše skrze imprese než-li prostřednictví rozsáhlých interních dialogů, jak se děje například v Zločin a trest. Příběh je to smutný a zároveň romantický. Nevím jestli skepse, kterou hlavní postavy sdílí byla vlastní době, nebo je to nahlížení na společenské uspořádání, které již neexistuje. Příběh je to ale na každý pád silný. Osudy hlavních postav jsem znal již ze studentských let, ale mám dojem, že to mému prožitku spíše přidalo, než ubralo, neboť jsem stejně jako postavy sdílel pomíjivost toho, co se děje a co prožívají. Navíc jsem se rozhodl číst knihu na Velký pátek (pouhou náhodou) dodala mi tedy jisté aktuálnosti a utužila sdílený příběh. Rozhodně krásná kniha, kterou už jen pro její nevelký rozsah má smysl si přečíst.

Tori.Weasley
27.03.2021 3 z 5

Příběh lásky za první světové války mně docela bavil. Ty přemýšlivé pasáže byly zajímavé a je vážně poznat jak moc byl autor antimilitarista.
I když jsem věděla, jak to dopadne, čtení jsem si užila (jak jen si lze válečnou novelu užít). Malinko víc bych ocenila propracovanost postav, ale chápu, že u novely to úplně nemůžu čekat.
Takže doporučuju. :) Hlavně maturantům, budete to mít přečtené za chvilku, jestli nestíháte.

diana1217
24.03.2021 4 z 5

Velice smutný ale krásný příběh.

Val
23.03.2021 4 z 5

Dnes už takřka nesmrtelný příběh lásky odehrávající se ve válečné Paříži . Krásná , romantická knížka s jasným poselstvím , na jejímž konci většině z nás ukápne slza ... Nejen , že se mi hodila do čtenářské výzvy, ale cítila jsem vůči této knize jistý dluh . Příběh jsem znala , ale knihu jsem nikdy nečetla . Jsem ráda , že jsem to napravila .

Sebastian1989
21.03.2021 2 z 5

Na můj vkus hrozně moc přecitlivělé, takže místy těžko uvěřitelné...

teacup
20.03.2021 4 z 5

Nějak se stalo, že jsem se s Rollandovou útlou novelkou během svých středoškolských let minula, a tak jsem propásla ten správný věk, kdy je nejlepší Petra a Lucii číst. Vcelku pochopitelně příběh obsahuje řadu dnes už (doufám) přežitých klišé a některé autorovy představy, co se tak asi může honit v hlavě adolescentní holčině jsou celkem srandovní, ale za přečtení rozhodně stojí. Hvězdička navrch za ostrý konec bez zbytečných řečí.

Ani832
04.03.2021 4 z 5

Petr a Lucie je jedna velká lovestory odehrávající se během první světové války. Po setkání v metru se oba hrdinové postupně sbližují a zároveň si tak trochu propíchnou bubliny, ve kterých žijí – dochází ke střetu jejich sociálních vrstev a pohledu na svět.

Vzhledem k tomu, že se jedná o knihu, která má necelých 100 stran, děj pěkně ubíhá, ale přitom nepůsobí zbytečně zrychleně.
V příběhu se také nachází moc pěkné myšlenky, i jazyk je příjemný a malebný.

Podtrženo sečteno, Petra a Lucii považuju za fajn záležitost, kterou si klidně přečtu znovu.

Schamila
22.02.2021 3 z 5

Pár hezkých chvil, které prožívají dva mladí lidé ve svém malém světe uprostřed světa hrutého. Tady se člověk musí zamyslet, co je v životě každého nejdůležitější .....