Pět kroků od sebe

Pět kroků od sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402058/bmid_pet-kroku-od-sebe-5NY-402058.jpg 4 878 878

Stella Grantová má cystickou fibrózu a její kontakt s okolním světem je minimální. Aby neohrozila své šance na transplantaci, musí se chránit před kýmkoli a čímkoli, co by mohlo být nositelem infekce. Šest stop. To je vzdálenost, kterou musí dodržovat. Šest stop – bez výjimky. Willa Newmana léčba vůbec nezajímá. Každým dnem mu bude osmnáct a pak – sbohem, nemocnice. Vykašle se na léky a konečně si bude užívat života. Will je přesně tím, od koho by se Stella měla držet dál. Pokud se k němu přiblíží a nakazí se, mohla by přijít o své místo na seznamu čekatelů. Aby se tak nestalo, musí si držet odstup. Čím víc se ale s Willem sbližují, tím víc jim předepsaných šest stop začíná připadat jako trest. Jaké by to asi bylo, kdyby si pro sebe mohli ukrást trochu té svobody, kterou jim vzala jejich nemoc? Co by se stalo, kdyby zkrátili vzdálenost na pět stop?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Five Feet Apart , 2018

Ditules
28.07.2019 4 z 5

Podobné čtení jako Hvězdy nám nepřály.

marta3736
24.07.2019 2 z 5

Za mě tohle fakticky NE. Hlavní hrdinové jsou většinou na přes držku. Sice mají občas světlé chvilky, ale ty v následujícím odstavci totálně zabijí a pohřbí. Ke konci se ke mně dostala informace, že to psaly děti v 16 nebo 17 letech, což občas omlouvá úroveň textu. Katastrofický je překlad (nebo i styl psaní autorů?). Nesmyslné věty či slovní spojení. Nebudu lhát - dost jsem se pobavila. Vyskytují se tu klasické klišé momenty, které najdete v naprosto každé romantické knize (ať už v YA nebo NA).

Asi jsem měla až moc vysoká očekávání a hledala jsem ve všem chyby a nesrovnalosti. Bohužel to dopadlo tak jak dopadlo, proto 2/5 hvězdiček.

Peace
23.07.2019 4 z 5

"Když máte cystickou fibrózu, nikdy nevíte, kolik času vám vlastně zbývá. Ale upřímně řečeno... vy nevíte ani to, kolik času zbývá ostatním lidem, které máte rádi."

Hezký příběh, který více přiblíží svět lidí s touto nemocí, takže je určitě dobré si knihu přečíst už jen pro představu, čím musejí bohužel procházet.

Hania932
18.07.2019 5 z 5

Tohle je prostě naprosto DOKONALÁ kniha! Vůbec jsem nečekala, že se do této kniha tak moc zamiluju! Za mě o hodně lepší než Hvězdy nám nepřály. Příběh je strašně jednoduše a čtivě napsaný. Už od začátku mě čtení začalo bavit a knihu jsem měla přečtenou za jeden den. Užívala jsem si doslova každou stránku. Já prostě nemám slov. Konec byl dokonalý. Přesně takový, jaký jsem si přála. Konec mě dojal a dokázal mě rozbrečet. Já všem doporučuji, protože tohle prostě MUST READ! ♥

Lka
17.07.2019 5 z 5

Moc krásný příběh, pokud se to tak dá napsat. V této knize jsem se dozvěděla i další věci, které jsem o této nemoci nevěděla. Příběh se mě trochu osobně dotýká, protože mám kamarádku, která má syna s cystickou fibrozou. Je hrozné dopředu vědět, jakou tyhle děti mají budoucnost.

veronika0382
13.07.2019 5 z 5

Uffff. Tenhle román je opravdu velmi silný příběh. O to bolestnější, když čtenář od začátku ví, že se všechno skutečně děje, takhle nemocní lidé jsou mezi námi a žijí takto každý svůj den. Pět kroků od sebe nám přiblíží léčbu lidí s cystickou fibrózou, ukáže, jak vypadají jejich běžné dny. Že jsou často zavření za zdmi nemocnice, kde se vlastně celý román odehrává, a jak moc od sebe musí být daleko, i přesto, že jsou si blízko. Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

Elsasbooks
11.07.2019 2 z 5

Prvních 100 stránek knížky je nudných, ale potom se to trosku rozjede a je to celkem milý.

SarahRoyalAss
11.07.2019 3 z 5

Příjemně napsaná oddechovka. Příběh už není nic originálního, ale napsaný čtivě a děj ubíhá. Přes to je ale, sakra, VELMI předvídatelný. Nakoukneme do života s cystickou fibrózou, dozvíme se, jak se léčí a jak je nemoc zákeřná a co všechno musí člověk pro léčbu obětovat. Jak se ke své léčbě lidé staví a jak snadné je to vzdát. Upřímně, o téhle nemoci jsem neměla nejmenší tušení.
Na konci jsem koulela oči a zvedala zrak k nebesům... ach, to klišé. Normálně mi nevadí když je ve snesitelné míře. Tady to bylo na mě až moc.

Cometka
10.07.2019 5 z 5

Nádherná! Nemám slov. Nepřijde mi, že by to byl stokrát omletý příběh a konkurovat knize Hvězdy nám nepřály rozhodně může. Krásný příběh, úžasné hlavní i vedlejší postavy a zase něco nového na přemýšlení. Rozhodně stojí za přečtení!

Abnička
07.07.2019 4 z 5

Příběh docela oukoukaný. Je tak moc klišoidní. Ale možná že právě proto si najde mnoho čtenářů. Jde vlasntě o takovou zakázanou lásku, lásku která nikdy neskončí dobře.
Jenže je to stáke příběh o nemocných teenagerech a vy s nimi opravdu soucítíte. Já se o ty postavy bála, bála jsem se jak to skončí. Jenže na druhou stranu, příběhů o nemocných teenagerech známe opravdu už mnoho a za chvilku dojde i chuť tohle číst.

A já mám s knížkou dva docela velké problémy.. Jednak obsahovala strašné množství chyb a překlepů. Zvlášť těch překlepů a bylo to hrozný.

A druhá věc je konec, který je pro mě docela neuzavřený, protože nevím co si o něm mám myslet. Rozhodně je to knížka pro beznadějně nevylečítelené romantiky. Postavy jsou moc sympatické, hlavně Stella, která se chová jako obyčejná teenagerka, tak trochu závislá na sociálních sítích, ale zároveň je svá vyjímečná. Will je moc fajn kluk, který má srdce na správným místě a Vaše srdce při čtení bude tlouct jako o závod.

Každopádně teď jdu na film, na který se teda moc těším!

Pitbullka
05.07.2019 5 z 5

Krásný, něžný, smutný a dojemný příběh. Bylo to silné čtení.

Kamilajznik
01.07.2019 5 z 5

Za me uplne uzasna kniha. Opet se vekove jaksi odchyluji, ale me se to mooc libilo. Romanticke, velmi dobre se to cetlo a clovek se i trochu necemu poucil. I par slzicek mi ukaplo :-)

veru_nedvedova
27.06.2019 2 z 5

Kdyby mi bylo 13...tak možná. Ale tohle mě nebavilo. Bylo to hloupé a naivní. Nápad by se mohl zpracovat o mnoho lépe. Hvězdy nám nepřály jsou jen jedny, a tohle byla na ně parodie.
Věřím, že film je lepší.

a.a.candys.life
22.06.2019 4 z 5

Krásný, až naivní příběh! Oba hrdiny jsem si oblíbila a bylo, těžké sledovat jejích životy, které nežijou. Pod dočtení jsem si zapla film a u něho jsem brečela jak želva u knihy, nikoliv.

verka135
22.06.2019

Když jsem se rozhodovala, jestli ji mám koupit. Zaujal mě ten příběh a zajímalo mě, jak to dopadne se Stelou a Willem. Obě hlavní hrdiny jsem si zamilovala ❤️. Stellu pro její naději a jak chtěla všem pomáhat, že nemyslela na sebe, ale na ostatní a Willa zase, jak se jeho osobnost během knížky dokázala změnila. Začátky mě vždycky nebaví, ale tahle knížka má své kouzlo. Zaprvé se mi na ni líbí, že je psaná z pohledu Willa a Stelly ???? to miluji. A zadruhe jsem byla nedočkava, co s nimi bude dál. Dneska jsem ji dočetla a jsem po noční. Hned jsem se musela kouknout na film a je skoro totožný s knížkou akorat jsou tam pár scének vynechání, ale jinak úplná bomba a brečela jsem. NEMOHLA JSEM OD NÍ ODTRHNOUT OČÍ. ANO, PPBRECELA JSEM SI A NELITUJI TOHO. PROTOŽE TAHLE KNÍŽKA ZA TO STÁLA ???? Já věřím, že kdyby bylo pokračování, tak by byli spolu do konce svých dnů, protože tak má skončit jejich láska. Oni si to zaslouží. Akorát mě mrzí Poea(nevím, jestli se to skloňuje správně ????). Taky by si zasloužil šťastný konec, ale taková je bohužel realita ????. Můžu jen a jen doporučit pro romantické duše jako jsem já ????❤️.

KleaM
20.06.2019 5 z 5

Chtela jsem srazit jednu hvezdu za konec, moc se mi nelibil. Ale byl to krasny a dojemny pribeh, docela i uveritelny. Nakonec nechavam 5 hvezd

jeani001
20.06.2019 5 z 5

Nádherná, smutná kniha o ztrátě i naději a také o touze žít a prožít život navzdory vážné nemoci.
Přestože se jedná o YA žánr a kniha může působit lehce naivně, jedná se o opravdu silný příběh díky kterému můžeme nahlédnout do života lidí s cystickou fibrózou.
Doporučuji nejen mladším čtenářům!!!!

Sabča92
18.06.2019 5 z 5

Od knihy jsem čekala mnohé, ale že si její příběh natolik oblíbím, to teda ne. Ačkoliv nejsem úplně cílovka a knihy jako Hvězdy nám nepřály, Tisíc polibků nebo podobné jsem četla již dávno. Řekla bych, že mě už podobný příběh nemůže překvapit, ale stalo se. Naprosto jsem si příběh a postavy zamilovala a u knihy si hodně pobrečela. Kniha vypráví o lidech nemocných Cystickou fibrózou, což je nemoc, která není nijak nakažlivá, ale lidé se s ní již rodí. Napadá dýchací a trávicí soustavu a je v dnešní době bohužel nevyléčitelná. Existují pouze léky, které dokáží zmírnit bolesti a dokáží prodloužit život.
Hlavní hrdinové Stella a Will mi neskutečně přirostli k srdci a já s nimi prožívala každý bolestivý nádech. Jejich láska byla krásná, nedosažitelná a zakázaná. I přesto jsem jí ale věřila. Knihu vám vřele doporučuju a celá recenze bude brzy na blogu :-)

sgjoli
14.06.2019 3 z 5

Dávám 3 a půl hvězdy, kdyby to šlo zadat. Kniha zobrazuje to, jak náročné je žít s cystickou fibrózou, což z knihy dělá rozhodně nadprůměrnou knihu. Je to něco, co v knihách zas tak často nevídáme - i když téma "těžce nemocný hlavní hrdina" samo o sobě není obecně žádnou novinkou. Každopádně o této nemoci jsem knihu četla poprvé a přimělo mne to si zjistit nějaké další informace. Což beru jako velké plus. Zároveň je to psané lehkým, jednoduchým stylem - čte se to dobře a rychle.
Ale je tam romantická linka, která to pro mne trochu zabíjela. Taky se mi zdálo, že některé vzorce chování některých postav byly předvídatelné a lehce klišoidní. Ale to je moje chyba, holt nejsem cílovka, co se týká romantiky pro teenagery. Takže tohle asi berte spíš s rezervou a pokud máte rádi romantiku, tohle by vás mohlo bavit. Ale já nejsem ten případ, takže kvůli tomu snižuji hodnocení knihy.
Ale celkově spíše mohu doporučit.

warca
11.06.2019 4 z 5

Chvílemi trochu hloupé.
Hlavně chování hlavních postav.
Ale celkově dojemný krásný příběh.