Pět kroků od sebe

Pět kroků od sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402058/bmid_pet-kroku-od-sebe-5NY-402058.jpg 4 876 245

Stella Grantová má cystickou fibrózu a její kontakt s okolním světem je minimální. Aby neohrozila své šance na transplantaci, musí se chránit před kýmkoli a čímkoli, co by mohlo být nositelem infekce. Šest stop. To je vzdálenost, kterou musí dodržovat. Šest stop – bez výjimky. Willa Newmana léčba vůbec nezajímá. Každým dnem mu bude osmnáct a pak – sbohem, nemocnice. Vykašle se na léky a konečně si bude užívat života. Will je přesně tím, od koho by se Stella měla držet dál. Pokud se k němu přiblíží a nakazí se, mohla by přijít o své místo na seznamu čekatelů. Aby se tak nestalo, musí si držet odstup. Čím víc se ale s Willem sbližují, tím víc jim předepsaných šest stop začíná připadat jako trest. Jaké by to asi bylo, kdyby si pro sebe mohli ukrást trochu té svobody, kterou jim vzala jejich nemoc? Co by se stalo, kdyby zkrátili vzdálenost na pět stop?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Five Feet Apart , 2018

Adél784
24.02.2020 4 z 5

Knížka má nádhernou obálku, po přečtení knihy vám motivy na ní začnou dávat smysl:)))příběh mi anotací hodně připomínal Hvězdy nám nepřály-ta je skvělá jak knižní tak filmová verze:)Pět kroků od sebe má něco s Hvězdami stejneho, ale zároveň je odlišná. Čtenář se dozví mnoho informací o životě s cystickou fibrozou. Konec mě dojal:)těším se strašně moc na film. Určitě doporučuji :) 4,5/5

Mininka
14.02.2020 4 z 5

Váhala jsem, jestli dát *** nebo ****. Nakonec jsem dala 4, protože toto téma nemocných mladých lidí mi přijde dosti časté jako předloha pro knihy... ale přeci jenom mě od půlky čtení naštěstí chytla, a proto ihned po dočtení jsem se vrhla na film. Díky knize pro mě byl o něco pochopitelnější a zajímavější. Škoda, že nebyla zfilmovaná i scéna ,,po 8 měsících''. :)

KarolínaV
13.02.2020 5 z 5

Božííií. Rozervalo mi to srdce. Velmi smutný příběh.

LilianaFalcon
13.02.2020 2 z 5

Příběhy nemocných lidí jsou vždycky smutné, natož pak maldých nemocných lidí. Podobných knížek už jsem četla hodně, tahle mě tolik nezaujala. Nevím čím to, ale nějak mi zvolení hrdinové neseděli.

verulik196
09.02.2020 4 z 5

Není to první ani poslední kniha o dvou mladých lidech, kteří jsou vážně nemocní a není to podle mě ani nejlepší kniha na toto téma. Je to pěkná kniha, ale taková příliš naivní a nepravděpodobná. Ti dva se k sobě prostě nehodí. Nicméně četla se hezky a fanynek si jistě najde hodně.

AjinQa
09.02.2020 5 z 5

Tak tohle byla emocionální jízda. Od knihy jsem nečekala moc, spíše takové odpočinkové čtení, ale byla jsem mile překvapena. Stella i Will byli skvělí hlavní hrdinové a čtení jsem si moc užila. Cystická fibróza je dost závažné onemocnění, proto jsem ráda, že se tomu knížka i film věnují a ukazují čtenářům a divákům průběh a závažnost této nemoci. Myslím si, že 250 stran je úplně akorát. Kniha se pěkně čte, stránky ubíhají a nejsou tam pasáže které by vás nudily. Knihu určitě doporučuji, protože si myslím že si u ní každý pobrečí, ať už slzami smutku nebo štěstí. 5*

LiKa00
08.02.2020 5 z 5

Achjo, já nevím, proč čtu takové knihy. Strašně moc nádherná knížka to byla. Četla se úplně sama. Na konci jsem brečela jako želva. Strašně emotivní. Člověk by si opravdu měl vážit zdraví, protože
tohle zažít fakt nikdo nechce. Obdivuji všechny nemocné, kteří musí denně zapásit.

HockeyGirl
02.02.2020 5 z 5

Tato knížka mi dost připomínala Hvězdy nám nepřály. Dva mladí lidé, kteří trpí nějakou nemocí a zamilují se do sebe. Stejně tak tomu je i v případě Pět kroků od sebe. Stella i Will mají oba cystickou fibrózu. Knížka byla tenká, takže jsem ji přečetla během pár dní. Byla plná nečekaných zvratů, které jsem opravdu nečetla. Pokud si nějakou knihu koupím, tak si nečtu nějaké spoilery, takže jsem překvapená, pokud se tam stane něco, co jsem opravdu nečekala. I v tomto případě jsem děj \"hltala\" jedním dechem. Trochu jsem čekala jiný konec, ale i ten mne překvapil. Mohu jedině doporučit! ;)

angelina.marley
30.01.2020 5 z 5

První jsem viděla film a po přečtení knihy jsem byla překvapená, jak je adaptace knize podobná. Samozřejmě jsou části, které film zachytit nedokázal a to myšlenky postav. Líbí se mi, že je příběh vyprávěn z obou stran a člověk tak může plně pochopit obě hlavní postavy. Ačkoliv jedním z témat knihy je nemoc, rozhodně zde nechybí humor, což je úžasné! Kniha byla tak nevinná, milá a zároveň vážná a obohacující. Rozhodně doporučuji.

Ani832
22.01.2020 5 z 5

Nevím, kde začít. Do knihy jsem se totálně zamilovala a na konci mě uvrhla do fakt hluboké melancholie. Stránky rychle ubíhaly a já jsem čtení kolikrát odkládala, jen abych s příběhem mohla vydržet déle, aby ještě nekončil. Také jsem si uvědomila, jaké mám štěstí, že jsem zdravá. A hlavně - nesmět se přiblížit víc než na dva metry k člověku, kterého miluji, je nepředstavitelné a nikomu bych to nepřála. Došla mi slova, přečtěte si příběh sami a uvidíte. Pět kroků od sebe se řadí do mého seznamu nejlepších přečtených knih v roce 2019. Doporučuji všem.

Anna 13
22.01.2020 4 z 5

O lásce mezi stěnami nemocnice.
O lidech, co se k sobě nemohou přiblížit na více jak pět kroků.
O touze milovat, žít a dýchat...
O tom, že láska nezná hranice ani pravidla.
O bolesti a nespravedlnosti.
O tom, že nemoc neznamená konec.
Že milovat do posledního dechu - doslova - je dar nad dary...
O Willovi a Stelle.

Pokud je vše v knize pravda, tak si myslím, že autorům se jejich cíl povedl. Chtěli tímto příběhem předat čtenářům osvětu o cystické fibróze. Příběh je popsán tak, že člověk rutinu pacientů spolu s hrdiny "žije". Klaním se před lidmi, co s onemocněním plic bojují a přeji jim, aby se co nejdříve opravdu nadechli.

Kniha vzbuzuje vděčnost. Vděčnost za život, který žijete, za tělo, které máte... Za lidi, co máte kolem sebe.
Ani něco tak "obyčejného" jako dýchání není samozřejmé. A to vám tento příběh připomene.

certik003
22.01.2020 5 z 5

Od knížky jsem žádná velká očekávání neměla, ale byla jsem hodně překvapená, jak moc se mi líbila. O cystické fibróze jsem prakticky nic nevěděla a oceňuju, když autoři touto nenásilnou formou s podobnými tématy čtenáře seznamují. Příběh byl milý a smutný a určitě bych ho doporučila i starším čtenářkám.

Strayed
07.01.2020 5 z 5

Je k neuvěření, kolik svobody se skrývá za volným dýcháním. Kniha mě nadchla stejně jako film, který jsem viděla nejprve. Přestože jsem tedy příběh znala, prožívala jsem ho stejně jako, kdybych ho četla poprvé... Tohle je jedna z těch knih, kterou už ze své knihovny nepustím a budu jí číst stále dokola. Už teď se těším, až si ji znovu přečtu.
Takže pokud chcete milý příběh, na jehož konci budete rozhodně potřebovat kapesníky, tohle je skvělá volba...

sklibaa
07.01.2020 5 z 5

Neuvěřitelný, strhující příběh.
O knize jsem poprvé slyšela na internetu. Zaujal mě příběh a tak jsem si řekla, že to zkusím. Obálka mě velmi zaujala na první pohled, tak jsem doufala, že mě nezklame i vnitřek.
Naštěstí se toto nestalo. Kniha je krásně napsaná, jazyk mi naprosto vyhovoval. Začetla jsem se, a doslova jsem se nemohla odtrhnout. Líbí se mi pohledy obou hlavních hrdinů. Opravdu mě příběh donutil se zamyslet nad tím, jaké by to bylo být takhle svázán nemocí. Během četby jsem prožívala chvilky velkého nadšení, ale i obrovského smutku. Tahle kniha má podle mě všechno, co by YA kniha měla mít. Nejen že je to romantika, ale posílá to i určitou zprávu. Dříve jsem o nemoci neměla ani ponětí, za což se teď i stydím. Každý by si knihu měl přečíst, aby měl aspoň povědomí, že tato nemoc existuje. Tím mě kniha naprosto dostala. Něco nového jsem se dozvěděla a nejdůležitější je, že je to opravdové, a jsou mezi námi tací, kterým se to opravdu může přihodit.
Na konci příběhu ukápla i slza. Čím se zařazuje na můj seznam Top knih. A dlouho jí žádná neodstrčí. Tento komentář přidávám sice až po druhém přečtení, ale pocity jsou snad ještě silnější než při prvním. Moc nemám čas na re-readings, ale tuhle jsem po pouhých 3 měsících musela znovu otevřít.
Jedno velké ANO!

anet8843
26.12.2019 4 z 5

Ke knize jsem přistupovala od počátku skepticky. Nemám ráda Nebe nám nepřálo, a tak nějak jsem očekávala něco podobného. Téma cystické fibrózy, konkrétně zamilovaného mladého páru s touto nemocí, není nic nového pod sluncem, například jsme to už mohli vidět v seriálu Chirurgové. To nic nemění na tom, že je skvělé otevírat témata rozličných nemocích, tím přibližovat širokému okolí podrobnosti života s touto nemocí.
Hlavní hrdinové mě nezklamali ani nenadchli. Samozřejmě musím napsat, že bych chtěla číst knihu o Pouovi - to je hrdina dle mého gusta! Ale i tady vše tak nějak pěkně do sebe zapadlo, samozřejmě místy až moc romanticky vypjaté a přeslazené, ale nevadilo mi to.
Hodně jsem přemýšlela, jak z toho autorka vybruslí, jaký zvolí konec. A tento se mi líbil, jsem fanynka tragických konců, a tenhle pro mě byl nejtragičtější variantou, ale to je o každém, jaký má pohled na svět.

peterkovasona
26.12.2019 5 z 5

Krásná kniha, plna lásky, boje a porozumění

SarkaZb
10.12.2019

Klasický YA příběh. Pokud od knížky tohle čekáte, nemůžete být zklamaní. Do vlaku a tramvaje ideální čtení. A ta obálka... jednoduše luxusní!!!!

applause
18.11.2019 5 z 5

I když jsem viděla jako první film, tak se mi kniha líbila samozřejmě více. Film se v v mnohém nelišil a některé pasáže byly citovány dokonce doslova. Přínosem v knize bylo bližší popsání nemocí, jelikož ve filmu na něj není tolik prostoru, a když nemoc neznáte, některé věci hůře pochopíte. Konec jsem probrečela, také jako u filmu a více se mi tu líbil dodatek "O osm měsíců později" než ve filmu. Doporučuji.

Nany_cz
12.11.2019 4 z 5

Knížka je ideální pro fanoušky Hvězdy nám nepřály. Lehká YA romantika s vážnějším tématem. Mě kniha příliš nezasáhla, že bych se až dojala, ale líbí se mi její potenciál, kdy se díky ní dostane cystická fibróza do povědomí. Já osobně jsem věděla, že tato nemoc existuje, ale nevěděla jsem co vše to obnáší. Je to příjemná oddychovka a těším se až se podívám i na film!

Áďa302
12.11.2019 5 z 5

Kam se s*re s prominutím kniha Hvězdy nám nepřály?! Tenhle příběh mě po dlouhé době dojal až k pláči a k tomu abych se zvedla a od skříně napočítala šest kroků (nezdá se to, ale je to dálka).