Pět kroků od sebe

Pět kroků od sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402058/bmid_pet-kroku-od-sebe-5NY-402058.jpg 4 876 245

Stella Grantová má cystickou fibrózu a její kontakt s okolním světem je minimální. Aby neohrozila své šance na transplantaci, musí se chránit před kýmkoli a čímkoli, co by mohlo být nositelem infekce. Šest stop. To je vzdálenost, kterou musí dodržovat. Šest stop – bez výjimky. Willa Newmana léčba vůbec nezajímá. Každým dnem mu bude osmnáct a pak – sbohem, nemocnice. Vykašle se na léky a konečně si bude užívat života. Will je přesně tím, od koho by se Stella měla držet dál. Pokud se k němu přiblíží a nakazí se, mohla by přijít o své místo na seznamu čekatelů. Aby se tak nestalo, musí si držet odstup. Čím víc se ale s Willem sbližují, tím víc jim předepsaných šest stop začíná připadat jako trest. Jaké by to asi bylo, kdyby si pro sebe mohli ukrást trochu té svobody, kterou jim vzala jejich nemoc? Co by se stalo, kdyby zkrátili vzdálenost na pět stop?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Five Feet Apart , 2018

Petulla
08.11.2019 5 z 5

... zlomila mi srdce a doslova vyrazila dech ♥️

Sablu
07.11.2019 4 z 5

Na knihu jsme se moc těšila, nezklamala mne. Život s cystickou fibrózou není lehký, kniha ho hezký popisuje. Oba hlavní hrdinové mi přirostli srdci a nesmírně jsem přála Willovi lepší vyhlídky.
Co mě těší moc je, že po dočtení knihy, na mě na netu vykoukl článek, že je objeven lék na tuto nemoc a dokáže nemoc zastavit a zlepšit život až 90% lidí s CF.

ReziEngli
10.10.2019 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mi skoro zlomila srdce. Ne, ne skoro. Doslova. Takhle krásný smutný příběh jsem nečetla už hodně dlouho. Připomnělo mi to trochu Hvězdy nám nepřály. Autoři mají naprosro skvělý styl vyprávění. Ještě si chci pustit film, od kterého čekám, že bude hodně emotivní. Co jsem viděla komenty, tak je i docela přesně podle knihy, tak uvidíme. Tahle kniha putuje na spešl místo "srdcovek" v mé knihovně a brzy si hodím re-reading.

Efeméra
07.10.2019 3 z 5

Tenhle příběh mě bohužel zase tolik neoslovil. Byl čtivý, to bezesporu, ale po všech přečtených Yoli knihách ve mně nezanechal příliš silný dojem. A taky jsem tu hodně cítila, že už tak úplně nejsem cílová skupina. Hlavní hrdinka mi připadala příliš naivní, což ale samozřejmě zcela odpovídá jejímu věku. Přesto bych čtení této knihy určitě nezahazovala, naopak jsem ráda, že jsem se dozvěděla, s jakými potížemi se lidé s cystickou fibrózou potýkají a jak jim tato nemoc řídí život.

Ivka14
28.09.2019 5 z 5

Zezacatku mi to přišlo trochu jak Hvězdy nám nepřály, ale kniha byla velice milá a hned mě příběh pohltil. U knížky jsme se smála, ale i brečela. Jedná z nejhezčích knih co jsem kdy četla

LucySmile
27.09.2019 4 z 5

Hezký, milý příběh pro young adults. Není to žádná bomba, ale rozhodně potěší.

TimetoStyle
22.09.2019 5 z 5

Představuji vám příběh, který si získal moje srdce hned od začátku. Při střídání pohledů jsem měla nutkavou potřebu přeskakovat stránky, abych se dozvěděla, jak to dopadne. Autorka čtenářům připravila takový test na trpělivost :-D Já ji mám sice skvělou, ale tady to bylo o prsa.
Celou dobu jsem přemýšlela o tom, jak si někteří neváží života. Někdo ho bere na lehkou váhu a všechno mu připadá takové samozřejmě, ale během chvilky se může úplně všechno změnit. Včera máte něco a dnes to nemáte. Autorka nám určitě chtěla sdělit to, ať si vážíme života a ať každý den žijeme jako by to byl ten náš úplně poslední. Will to řekl naprosto přesně o Stelle - ,,Každá druhá vzpomínka je vzácnější než ta předchozí."
Musím dát velké plus za to, že se střídaly pohledy Stelly a taky Willa. Během těchto výměn se i rozvíjely ostatní vztahy, nejen ty hlavní. Vidíme, jak se ostatní vyvíjí a jak se jim daří. Autoři uměli dokonalé přirovnání, které nejen sedělo, ale také mě pobavilo. Jeden příklad za všechny:

Je tak strašně hezký, že mi funkčnost plic okamžitě klesne o dalších deset procent.

A co to bylo před koncem? Stejně jako Stella jsem nemohla dýchat :-D V jedné scéně se zachovala úplně stejně jako můj brácha, neopatrně a o ničem nepřemýšlela. Naopak já jsem se ocitla v kůži Willa, který se podle mě zachoval naprosto skvěle a který málem přišel o to nejdůležitější, co má.
Kdybych tuhle knížku měla k nějaké přirovnat, tak by to byla jednoznačně Hvězdy nám nepřály od Johna Greena, protože je napsaná ve stejném duchu.
Hrozně jsem se našla v hl. hrdince Stelle - taky si píše to-do listy, má hrozně ráda pořádek a taky je hrozný puntičkář co se týče plánování (ona si plánovala v aplikaci, kterou sama vytvořila, čas braní jednotl. léků). Byla prostě skvělá. Taky se mi líbil její nápad a to ten, že natáčela videa o své cystické fibróze. Předávala tak tolik potřebný optimismus a taky vůli bojovat proti nemoci, na internetu sdílela své tipy a rady. Will se snažil zpříjemnit pobyt Stelle zase jiným způsobem - nakreslil jí obrázek, který byl popsán takhle:

Chlapec, který je hodně podobný Willovi, se na něm snaží pomocí dvou nafouknutých balónků natlačit vzduch do prázdných plic tak horlivě, až mu tvář zrudla námahou.

Oproti tomu mi Will zpočátku přišel jako takovej ,,bad boy", ale pak se ukázalo, že on jím není. Budete se v jeho očích procházet po nemocnicích v různých světech a taky po střeše nemocnice za pomoci staré bankovky a peněženky, aby vás nechytli. (Tohle měl podle mě vymyšlené naprosto dokonale.)
Pokud chcete na chvilku vypnout a nebo máte prostě chuť ponořit se do skvělého příběhu, tak tahle knížka je ta pravá. Zbaví vás od stresu a přivede dobrou náladu.

Violeta50
21.09.2019 5 z 5

Jsem člověk , který se kouká velmi skepticky na knihy, které v ději spojují nemoc a lásku. Známe Johna Greena a jeho neverhappyendy... Ale tohle dílo je napsáno čtivě a velmi jsem se ztotožňovala s hlavní hrdinkou a její závislostí na to-do listech. Líbilo se mi, jak se vyvíjel vztah páru a zároveň paralelně příběh Poa, rodičů a kamarádek.
V knihách oceňuji přeskakování z jednoho pohledu na druhý a to zvlášť pokud se jedná o rozdílná pohlaví.
Ale abych se dostala k tomu hlavnímu. Slzičky ukáply! Jsou pouze dvě knihy, které to dokázaly a toto je jedna z nich.

Doporučuji knihu všem, kdo si chce odpočinout od naučné literatury a povinné četby :)

Anahk1
17.09.2019 5 z 5

Při čtení ostatních komentářů, jsem si říkala: "kapesníčky.. no uvidíme.." ikdyž mi bylo jasné, jak těžké čtení mě čeká.. příběh Stelly a Willa mě doslova pohltil, byla jsem s nima úplně všude, v nemocnici, na střeše, na rybníce a nakonec i na letišti.. slzičky se kutálely jedna za druhou, takže kapesníčky opravdu budete potřebovat!!! Jedna z knih, kdy si člověk udělá pořádek v hlavě a opět si připomene, že zdraví je dar a jedna z nejdůležitějších věcí v životě.. všichni, co bojují s jakoukoli nemocí mají můj velký obdiv!!!

mysterygirl
14.09.2019 4 z 5

Komu se tato kniha libila, prectete si knihu Pisen zitrka, ta zlomila srdce zase me-skutecny pribeh o jedne statecne zene, ktera se narodila s cystickou fibrozou

Catwoman292
13.09.2019 4 z 5

Já jsem se také zamilovala! Ale do této knížky! Kniha je nabytá emocemi a ten konec.. no spotřebovala jsem pořádné množství kapesníčků...
MILUJU TO!!

Chytuš
12.09.2019 5 z 5

Za sebe tleskám. To, co se nepodařilo při čtení Greenovky Hvězdy nám nepřály, se teď podařilo na 100%. Byla jsem dojatá, fandila jsem oběma hrdinům, prožívala s nimi jejich první vážnou lásku a ano, trochu si i pobrečela... Stella i Will byli oba sympatičtí a i přes jejich nemoc z nich vyzařovala opravdová touha žít. Žít a prožívat. I když se specifickými pravidly. Už slyším mnohé cyniky, jak říkají, že je knížka plná klišé a tlačení na city... No a co? Jednou za čas myslím každý potřebuje takovou knihu, aby si znovu připomněl, jak krásné je žít, milovat a zároveň být zdravý...

marianna7090
11.09.2019 5 z 5

Krása. Asi sa mi ešte nestalo aby ma rozplakala jedna obyčajná veta. Dokonca na verejnom mieste. Škoda len, že to nebola dlhšia kniha.

marie5910
07.09.2019 5 z 5

Pokud někdo má rád YA knihy,tak tuto nesmí vynechat ! :-D

monika011
03.09.2019 5 z 5

Knihu Pět kroků od sebe jsem přečetla jedním dechem. Tím dechem, který bych tolik přála všem, kteří svádí boj s cystickou fibrózou. S onemocněním, které se vyskytuje u jednoho z 2.500 – 4.000 narozených dětí a i přes zlepšující se léčebné možnosti je cystická fibróza zatím stále nevyléčitelné smrtelné onemocnění. Průměrná délka života je kolem čtyřiceti let, u 98% můžu způsobuje neplodnost. Někteří lidé ani neví, že touto nemocí trpí, protože se o ní rozhodně nemluví dostatečně.

"Neber to tak vážně, Stello. Je to jen život. Skončí dřív, než se nadějeme."

Sladká a nevinná Stella. Drsný a lhostejný Will. Dva lidé, kteří nemůžou být více rozdílní, se setkají a změní své životy nadobro. Silný a dojemný příběh.
Jsem neskutečně moc ráda, že prostřednictvím milostného příběhu dvou mladých lidí jsem se dozvěděla více o této nemoci. Protože si myslím, že čím víc lidí o ní bude vědět, tím větší je šance, že jednou přijdeme na lék proti této zákeřné nemoci a konečně se dostane pomoci všem, kterým cystická fibróza jenom bere. A všem v ten čas bude věnován pořádný nádech.

oluskace
23.08.2019 5 z 5

Knížka přečtená jedním dechem. A teklo tolik slz. Ach.. Určitě si ji přečtu víckrát. Opravdu dojemný, zamilovaný příběh a vezměte si ke čtení této knihy kapesníčky. Budete je potřebovat. Úžasný

eva3992
09.08.2019 5 z 5

Na tuto knížku jsem četla tolik chvály, že jsem si ji musela pořídit a i já se přidávám k ostatním a jen chválím.
Příběh o Stelle a Willovi. Oba mají cystickou fibrózu. Pacienti s touto diagnózou se k sobě nemohou přiblížit blíž, jak na šest kroků, aby si nepředali nebezpečné viry a infekci.
Stella striktně dodržuje léčbu a je v pořádníku na transplantaci plic.
Will je naopak "rebel", který by nejraději veškerou léčbu hodil za hlavu.
Kdo koho ovlivní, když se spolu setkají?
A co se stane, když vzdálenost mezi sebou zkrátí na pět kroků?
Příběh plný emocí - smutek, láska, radost, soucit, vztek.... Připravte si kapesníky, budete je rozhodně potřebovat.
Přečteno jedním dechem a knížka, která najde místo v mé knihovně napořád.

Alex.Barunka
01.08.2019 2 z 5

Chápu všechny úskoky YA žánru, a taky chápu všechny možné klišé prvky, které autorka použila, aby si tuto knihu cílovka zamilovala. Co ale nikdy nepochopím je idealizování nemocničního prostředí. Ne, opravdu Vás v nemocnici jen tak nepustí potloukat se po ostatní odděleních, a rozhodně není možné se jen tak proplížit na operační sál. A rozhodně se o Vás nebudou starat jako o jediného pacienta. Když tuto obrovskou botu pominu, tak je to ještě překlad a chyby v textu, ale Yoli už to poslední dobou ani jinak nemá.

Humor byl místy hezky úderný, Stella měla také svoje silné chvilky a téma je bez debat výborné, ale rozhodně by na tom chtělo zapracovat, a stoupnout nohama pevně na zem.

sd1992
31.07.2019 5 z 5

Auuu, my heart is broken..! Tohle by jsme si, milí zlatí, měli přečíst všichni. Hlavně proto, aby jsme si konečně uvědomili, jak bohatí vlastně jsme. Že automaticky bereme to, co jiný mít nikdy nebude.. Nic než pravda, hodně jsem si pobrečela, ale bylo to dokonalý.. Stellu i Willa jsem si zamilovala... :-) Vlastně ani nevím, jak je možné tak dokonale ukončit příběh, že vlastně má i nemá Happy End.. ??!! :D :) za mě obrovský palec hore, kdyby vše dopadlo dobře, bylo by to obyčejné klišé, takhle je to výjimečné.. :)) Hned po přečtení jsem si pouštěla film, ale řeknu vám, že s velkou obavou.. Asi všichni víme, jak to bývá s filmy podle knih, ne? :D O to milejší překvapení mě čekalo!! Jakože byla to úplná TOPka! Boží soundtrack, super herci, krásně natočené, striktně se drželi ději v knize.. dokonalost. Snad poprvé jsem byla maximálně spokojena s filmovým zpracováním, takže s klidným srdcem, i když zlomeným, můžu doporučit vřele oboje dvoje.. :-)

Ditules
28.07.2019 4 z 5

Podobné čtení jako Hvězdy nám nepřály.