Pařížský architekt

Pařížský architekt https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414406/bmid_parizsky-architekt-6zb-414406.jpg 4 204 68

Napínavý příběh z okupované Paříže o lidech, kteří riskovali své životy, aby zachránili životy ostatních. Paříž, 1942. Nadaný architekt Lucien Bernard váhá, zda přijmout práci, která mu vynese hodně peněz, ale také ho může naprosto zničit. Má navrhnout důmyslnou skrýš pro bohatého židovského muže ukrývajícího se před deportací. Prostor musí být naprosto neviditelný, nesmí ho objevit žádný nacistický čmuchal. I když jsou pro architekta zásadním motivem peníze, přelstít nenáviděné okupanty je stejně velká výzva. Projekt vytvoří. A následují další. Jenže pak jedna z jeho skrýší fatálně selže…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Paris Architect , 2013

V28
03.10.2019 4 z 5

Byl jsem asi dost ovlivněn zdejším vysokým hodnocením a tak jsem možná čekal daleko víc. Příběh to byl sice hezký, čtivě napsaný, ale nic navíc prostě neměl. Čtyři hvězdy max.

Rubyn
03.10.2019 5 z 5

Kniha se mi opravdu moc líbila .Na prvotinu velmi zdařilé . Těším se na další knihy autora.

inkatenysek
22.09.2019 5 z 5

Nevím, ale zdá se mi, že v příbězích z 2.světové války je Pařížský architekt zatím poměrně opomíjenou knihou, což mi příjde celkem líto, protože určitě stojí za přečtení...

Příběh zavádí čtenáře do Němci obsazené Paříže, kde se začne odvíjet hra na kočku a myš, riskantní taneček na tenkém ledě mezi životem a smrtí a to jen kvůli snaze pomoci zachránit bezbranné a pronásledované lidi židovského původu, po jejichž majetku Němci baží a v honbě po něm se neštítí vůbec ničeho. A to, co se může na první pohled zdát jako kolaborace s režimem, přinášející vlastní prospěch, může v sobě nakonec ukrývat daleko hlubší smysl...

Pařížský architekt je velmi napínavým a čtivým příběhem, na němž se mi líbil hlavně postupný psychologický vývoj hlavního hrdiny Luciena, který se díky pár náhodným setkáním a událostem změnil jako mávnutím kouzelného proutku z architekta, posednutého svou prací, ve statečného muže ochotného riskovat vše. Oslovilo mě i to, že děj není jen o válce a německých krutostech, ale také o životě obyčejných Francouzů, kdy si nemohl být nikdo nikým jistý, o hrdinských činech některých jednotlivců, kteří neváhali pro druhé nasadit vlastní život a nakonec i o tom, že ne každý Němec byl opravdu zlý a krutý...

Tento titul doporučuju všem, kteří vyhledávají silné příběhy z války, okořeněné špetkou romantiky. Předem upozorňuju na to, že některé pasáže jsou dost drastické, takže nedoporučuju slabším povahám.

veronika0382
20.09.2019 5 z 5

Krásný, silný a napínavý příběh z Němci okupované Paříže, kde obyčejní lidé riskovali své životy, aby zachránili životy cizích Židů… Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

Tatrman
11.09.2019 5 z 5

Skvělá kniha! Tragická éra holokaustu zajímavě zpracovaná na pozadí válečné Paříže a příběh člověka, který se snaží urvat, co může a zároveň pomáhat. No přiznejme si sami, kdo z nás někdy není Lucienem nebo někoho takového nezná?
Za mě plný počet hvězd a doufám, že autor nezůstane pouze u tohoto románového debutu. Skvělá práce!

Knižní střípky
05.09.2019 5 z 5

Jedním slovem skvělé! Fiktivní příběh z okupované Paříže. Spolu s mladým architektem Lucienem chodíme ulicemi jeho milované Paříže a kocháme se jejími architektonickými skvosty. Lucien rozhodně není kladný hrdina, kterého byste si zamilovali na první dobrou. Dlouho mi trvalo najít si k němu cestu. Ale nakonec k tomu přeci jen došlo.

Lucien je osloven bohatým podnikatelem Manetem, aby mu pomohl vymyslet důmyslnou skrýš pro jeho židovské přátele. Ten se zprvu zdráhá, ale nabízená odměna je tak vysoká, že nakonec neodolá a skrýš vymyslí. A pak přijde další a další.....Lucien, co si budeme nalhávat, zprvu vše dělá pro svůj vlastní prospěch. Má rád hezké oblečení, kvalitní víno a dobré jídlo, a toho všeho je momentálně nedostatek. Postupem času ovšem sledujeme vývoj hlavního hrdiny od namyšleného egoisty, který myslí jen sám na sebe, po člověka, který v sobě objeví míru empatie, o které doposud neměl ani tušení. A najednou ho vymýšlení skrýší začne bavit. Jak vše nakonec dopadne, si musíte přečíst sami.

Jak jsem psala již v úvodu, je to skvělá kniha. Autor dokázal velmi věrohodně vystihnout tíživou atmosféru Paříže v područí Němců. Všudypřítomný strach byl přímo hmatatelný. A i když se jedná o fiktivní příběh, dobové reálie byly skutečné. Tak to prostě bylo.

bookcase
31.08.2019 5 z 5

Výborný román, napětí srší z každé stránky. A hlavní hrdina není prvoplánový klaďas, má své chyby, takže mi trvalo, než jsem si k němu našla cestu. Hodnotím velmi kladně.

Dela111
21.08.2019 5 z 5

Pařížský architekt je trochu jiná kniha z druhé světové války než jsme zvyklí. Vypráví originální lidský příběh, krásně napsaný a především obrovsky poutavý, děj čtenáře naprosto pohltí.
Příběh se odehrává v okupované Paříži a atmosféra té doby je výborně zachycená - v noci je zákaz vycházení, všeho je nedostatek, jídlo na přídělové lístky, všudypřítomný strach z gestapa a neustálý hon na Židy. Zároveň je tu Paříž krásně popisovaná z pohledu architekta, který toto město miluje.
Hlavní hrdina, pařížský architekt Lucien, nepovažuje sám sebe za hrdinu, naopak. A tak když dostane nabídku práce, kterou může zvládnout jen vynikající architekt, ale odhalení by ho stálo život, váhá. Peníze potřebuje, ale strach je ochromující a permanentní. Lucien žije životem typického Francouze, je velmi uvěřitelný a polidšťují ho jeho záporné vlastnosti. Prožité události lidi mění a tak se mění i zpočátku celkem povrchní Lucien...
Toto je výborně vystavěný zajímavý příběh z nelehkých časů. Zažijeme spoustu emocí - strach i radost, znechucení i soucit, bezmoc i naději. Je to úžasný silný příběh, který se čte jedním dechem. Moc se mi to líbilo a ráda doporučuji :-)