Pařížský architekt

Pařížský architekt https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414406/bmid_parizsky-architekt-6zb-414406.jpg 4 204 68

Napínavý příběh z okupované Paříže o lidech, kteří riskovali své životy, aby zachránili životy ostatních. Paříž, 1942. Nadaný architekt Lucien Bernard váhá, zda přijmout práci, která mu vynese hodně peněz, ale také ho může naprosto zničit. Má navrhnout důmyslnou skrýš pro bohatého židovského muže ukrývajícího se před deportací. Prostor musí být naprosto neviditelný, nesmí ho objevit žádný nacistický čmuchal. I když jsou pro architekta zásadním motivem peníze, přelstít nenáviděné okupanty je stejně velká výzva. Projekt vytvoří. A následují další. Jenže pak jedna z jeho skrýší fatálně selže…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Paris Architect , 2013

Pettinka
05.06.2020 5 z 5

Po tehle knizce jsem pokukovals uz dlouho. Mam rada tematiku 2.SV a miluju Pariz. Knihu jsem tedy ukoristila a nezklamala me :) Moc hezky a napinavy pribeh. Hlavni hrdina mi byl sympticky, i kdyz resil ruzne veci a choval se ruzne. Ctive, zajimave psane. Za me jo :) tohle je knizka, ke ktere se rada vratim a udelala jsem dobre, ze jsem ji poridila do sve sbirky knihovny.

aralka
27.05.2020 3 z 5

(SPOILER) Trochu těžkopádně napsané, některé pasáže jsou naivní a těžko uvěřitelné ...hlavně ohledně osiřelého židovského chlapce Pierra a jeho pomsty, že by dvanáctiletý chlapec dokázal jako prd zabít dospělého chlapa, proč například neřekl Lucienovi, že ho Alain sleduje? bylo by to určitě logičtější... dále pak opravdu zvláštní náhoda ohledně zahlédnutí smaragdového prstenu na ruce bohatého Žida Januského přes ulici! a kdo by to řekl, že zrovna Bette, s kterou začal Lucien náhodou chodit, schovává také dvě židovské děti a všichni dohromady budou tvořit úžasnou šťastnou rodinku....také svůj ze začátku egoistický postoj k pomoci a skrývání Židů Lucien zázračně změní, ke konci by za Pierra položil i život! trochu pohádka no, ale téma se mi líbilo, nápad se skrýšemi dobrý, ale zase si myslím, že takové skrýše nemusel vymýšlet zrovna architekt, bylo to trošku účelové a podbízivě líbivé... knihu jako celek hodnotím průměrně..

Lindah
05.05.2020 5 z 5

Velmi podarena prvotina autora. Zajimavy nahled na 2.svetovou valku z pohledu obyvatele Parize. Kniha ma spad, je napinava a originalni. Hlavni hrdina neni jen kladny nebo zaporny. Postavy jsou zajimave pospojovane. Precetla jsem ji za par dni.

Hela74
13.04.2020 5 z 5

Nevím, zda k tomuto tématu napsat, že kniha byla skvělá. Moc se mně líbila hlavní postava, promyšlené skrýše pro Židy, stavby továren a ty dialogy mezi postavami. Francie- Paříž- venkov.

certik003
31.03.2020 4 z 5

V knížce je velmi dobře popsána brutalita gestapa, ale i strach a chování lidí v okupovaném městě. Lucien se postupně mění z lhostejného floutka, pro kterého jsou nejdůležitější peníze a prestiž. Nakonec pomáhá, přestože se bojí. Těžko říct, jestli se z antisemity může stát někdo, kdo pomáhá židům, ale v krizových časech se charaktery nejspíš mění velmičasto. Knížku můžu určitě doporučit.

angelak
28.03.2020 3 z 5

Zajímavé téma , ale jinak bez emocí ... ale přečetla jsem ...

Noctua8
23.02.2020 4 z 5

Pěkný příběh. Velmi svižně se čte. Od popisu nálad, starostí a drobných radostí v okupované Paříži, se děj přesouvá v sled rychlých událostí v boji za zachování holého života na jedné straně a v jeho naprosté nerespektování na straně druhé. Hlavní hrdina projde poměrně významným vývojem, co se vlastního charakteru, statečnosti a odpovědnosti týče. Možná, že někdy až dost zkratkovitě, tudíž málo uvěřitelně. Ale kdo z nás, žijících v míru si troufne hodnotit, co a jak rychle může člověka změnit. V každém případě se jedná o pěkné spojení románové literatury s architekturou.

Elčokča
14.02.2020 5 z 5

Super kniha! I když jsem jí první třetinu moc nevěřila, krásně se rozjela a já trnula,co se ještě semele a pokazí. Děkuji za ten konec!

Boby17
14.02.2020 5 z 5

Knížka skvěle navozuje tísnivou atmosféru okupované Paříže, strach z všemocného a brutálního Gestapa a zároveň přináší příběhy prostých a neokázalých lidí, kteří se postavili německému teroru a stali se hrdiny.
V překladu jsem narazil na jednu chybu, když všichni z pětičlenné německé noční hlídky měli mít přes ramena zavěšené kulomety. To je zřejmá pitomost, protože se jednalo o samopaly. Jinak mě americký autor také na začátku dost rozčiloval kategorickými soudy francouzského národa. Ale nějak jsem to překousl a dobře jsem udělal, protože příběh je skvěle vystavěný a postupně graduje až do strhujícího závěru. Úplná koncovka je sice trochu moc jako z Hollywoodu, ale jsem rád za ten optimistický závěr.
Shrnuto a podtrženo: jednoznačně všechny hvězdy.

BobaKozu
14.02.2020 5 z 5

Velmi bavila. Zajímavé téma, napínavá, do poslední chvíle jsem netušila jak to dopadne. Jediné co mi úplně nesedlo byla charakterová proměna Luciena. Lidé se takhle rychle přece nemění.

zuzana2599
28.01.2020 5 z 5

Šťastnou cestu, Luciene, a děkuji ti za odvahu a statečnost !
Také mě tento příběh z válečné Paříže zcela vtáhl do děje a pohltil. I když Lucien ze začátku nebyl kladným hrdinou, v průběhu děje se jím stal. A já jsem mu moc fandila a získal si mé srdce... Příběh je plný emocí a já jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Nikdy totiž nesmíme zapomínat na válečné hrůzy !

Prudence
25.01.2020 3 z 5

Téma velmi zajímavé, ale charaktery postav jsou odbyté. Vtáhne do děje, ale bez prožití emocí. Nápad se skrýšemi pro Židy se mi líbil, ale to bylo vše, co mě na této knize zaujalo. Čekala jsem víc.

ArwenAragorn
13.01.2020 5 z 5

Působivý román z okupované Paříže. Poutavý, reálný, napínavý, velice čtivý příběh, kde tentokrát není nosná romantická linka. Lucien není v žádném případě kladný hrdina a to ho polidšťuje. Je zajímavé sledovat jeho další vývoj. Víc se rozepisovat nebudu, všechno tady už bylo řečeno v pozitivních komentářích ostatních čtenářů, mně osobně se moc líbí ten od Dela111.
Závěr se mi líbil, je moc dobře, že kniha takhle skončila.
K přečtení ji ráda doporučím.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
........Když zíral na světlo ozařující prázdnou cestu před ním, usmíval se, protože si představil, co by si jeho otec pomyslel o tom, co se událo za posledních šest měsíců. Jeho syn byl prostě blázen. Zešílel kvůli skupině Židů. "Copak jsem tě nic nenaučil, chlapče?", povzdechl si profesor Bernard. Dodal by: "Selhání dítěte je selháním rodiče."
Lucien však věděl, že vůbec neselhal. Myslel si, že by nedokázal pomoct druhému člověku, ale ke svému překvapení to zvládl. Byl na to hrdý. A přesvědčil se, že otec neměl pravdu.

Jani_na
29.12.2019 5 z 5

Parížsky architekt je trochu iná kniha z druhej svetovej vojny než na akú som zvyknutá,ale príbeh ma zaujal a kniha sa mi veľmi páčila.Určité odporúčam.

Renatecka
11.12.2019 3 z 5

Vzhledem k hodnocení, jsem očekávala lepší dílo, ale dalo se to. Četla jsem ji poměrně dlouho. Ale dobrý, doporučuji.

Mandlevest
09.12.2019 5 z 5

Tak jsem chvíli přemítala, jestli se mám, v předvánočním čase, pustit do této, minimálně tématem, nelehké knihy. A nemohla jsem udělat lépe. Při čtení zcela vtažena do originálního příběhu z válečné Paříže v době , která byla velmi krutá hlavně pro židovské obyvatelstvo. Autor nám ve své prvotině, a to tedy klobouk dolů, vypráví zcela mimořádný příběh plný emocí. Od nenávisti k lásce , od strachu k hrdinství, od nevšímavosti a ignorace k lidství. A tak se vracím k počátku mého komentáře. Nemohla jsem si v adventním čase vybrat lepší knihu, i když to bylo často velmi smutné čtení. Ale uvědomíte si, že mít vedle sebe své blízké je nejvíc, co Vám může život dát. Nádherná kniha a pro mě mimořádný čtenářský zážitek. Doporučuji vřele.

eiramka
07.12.2019 2 z 5

Je mi to moc líto, hodně jsem se na tuhle knihu těšila, ale tohle je promarněná šance. Námět románu je přitom skvělý - architekt, který za druhé světové války staví v bytech a domech v Paříži úkryty pro Židy, to znělo víc než zajímavě. Bohužel zpracování je prostě - mizerné. Hlavní postava prodělá asi tak od poloviny příběhu salto přeměny charakteru, aniž autor dokáže tuto proměnu aspoň trochu uvěřitelně podat. Podle autora ve Francii za války žili vesměs a pouze jen antisemité a i odboj je líčen jako v podstatě sebranka. Chování většiny postav je schematické a dialogy tak ploché, že si člověk snad i přeje, aby to byla vina překladu (ale asi není, protože podobné námitky čtu i na recenze v anglickém originále). Taková škoda. Ach jo.

kaffa
11.11.2019 5 z 5

napínavé :-) místy se mi zdálo, že je děj až příliš urychlen přeskočením na jinou postavu, ale v důsledku sem přišla na to, že je to vlastně uplně super, protože tam nebyla hluchá místa a děj svištěl a napětí rostlo! :-)) přemýšlím, zda ta kniha měla vůbec nějakou vadu na kráse, ale nenacházím ji, dost dobrý prostě ;-)

Zdenas5
24.10.2019 4 z 5

Zajímavé téma, trošku jiný pohled na život v okupované Paříži. Líbil se mi vývoj hlavního hrdiny od nafoukaného sobce k člověku, kterému osud druhých není lhostejný, a jeho hra na kočku a myš s gestapem. I když některé pasáže mně přišly celkem těžko uvěřitelné. Kniha je poutavě napsaná, určitě stojí za přečtení.

Princezna22
03.10.2019 3 z 5

Cekala jsem trosku jinaci pribeh,ale i tak se mi libil.. Kniha se cetla dobre. Jen mi dost vadilo to preskakovani mezi postavami,dost me to matlo pri cteni ... Jinak doporucuji.