Pařížský architekt

Pařížský architekt https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414406/bmid_parizsky-architekt-6zb-414406.jpg 4 204 68

Napínavý příběh z okupované Paříže o lidech, kteří riskovali své životy, aby zachránili životy ostatních. Paříž, 1942. Nadaný architekt Lucien Bernard váhá, zda přijmout práci, která mu vynese hodně peněz, ale také ho může naprosto zničit. Má navrhnout důmyslnou skrýš pro bohatého židovského muže ukrývajícího se před deportací. Prostor musí být naprosto neviditelný, nesmí ho objevit žádný nacistický čmuchal. I když jsou pro architekta zásadním motivem peníze, přelstít nenáviděné okupanty je stejně velká výzva. Projekt vytvoří. A následují další. Jenže pak jedna z jeho skrýší fatálně selže…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Paris Architect , 2013

Pavčule
06.10.2021 5 z 5

Spousta krutosti, zejména na starých Židech (zřejmě, aby autor extra ukázal, jak jsou Němci krutí) a spoustu důmyslných úkrytů - více či méně. Docela mě mrzelo, že skoro nikdo komu jsem fandila nepřežil a scéna s krbem nezapomenutelná. Přesto plný počet hvězdiček.

Kekik
03.08.2021 5 z 5

Až do scény s krbem jsem si říkala, že kniha není taková pecka, jakou jsem očekávala. Od krbu (scéna je částečně popsána na přední vnitřní straně přebalu) jsem se pak již nemohla od knihy odrhnout, a už jen četla a četla.

Vynikající dílo. Děj se odehrává v době druhé světové, ale tentokrát je téma knihy originální. A to se mi moc líbilo. Lucien sice není hrdina, kterého si oblíbíte od prvních stran, o to více mě potěšil jeho vývoj. A také mě těší, že jsem správně odhadla jednu z postav. Dlouho jsem se usmívala, když jsem zjistila, že mé tušení bylo správné.

V některých situacích jsem trnula hrůzou. V jednu chvíli se na vás soused usmívá, v druhé už podává udání na Gestapu. Hrozná doba.

JanuldaN
19.05.2021 4 z 5

Za mne je Pařížský architekt tak trochu jiná kniha z druhé světové války - konečně se zde neocitáme v koncentračních táborech, nebo na bojištích. Námět je zkrátka originální. Autor nám předkládá jedinečný lidský příběh, který je krásně napsaný. Děj čtenáře naprosto pohltí. Oceňuji především charakterovou proměnu hlavního hrdiny, jehož původní motivací bylo obohacení se a proslavení - je to lidské a uvěřitelné. Maličký problém mám ale s koncem. Za mne mohl být více rozvinutější. Mám pocit, že kniha byla ukončena až překvapivě rychle.

tittanie
11.05.2021 5 z 5

Tuhle knížku jsem si vyhlídla strašně dávno a nemohla si ji půjčit z knihovny. Uvažovala jsem, že si ji odstraním ze seznamu chystám se číst, ale jsem ráda, že jsem to neudělala. Velice napínavý příběh až do konce. Promyšlený děj, postavy. Kniha podle mě neměla hluché místa v příběhu a hlavně se autor nesnažil naplácat do jedné knihy pět zápletek. Tím pádem není nic přilepované na sebe a výsledek stojí za to.

rilajaan
08.05.2021 4 z 5

Zajímavý příběh z 2. světové války. Hlavní hrdina se nám mění před očima, ta změna bylo možná až moc velká, ale k příběhu to patřilo a muselo to tak být. Jen konec bych ocenila trošku rozvinutější.

Vixiene
02.05.2021 4 z 5

Byť mi nějakou chvíli trvalo, než jsem se knihou prokousala, moc mě bavila :-)

Námět je velmi originální a z literatury druhé světové války neokoukaný, je to zkrátka zase něco trochu jiného, než vyloženě koncentrační tábory, na které je většina těchto knih zaměřená. Stejně jako jsem ještě nečetla knihu vyloženě z prostředí Paříže, i to mě moc bavilo.

Musím říct, že i přesto, co vše Lucien dělal pro záchranu Židů mi nebyl vůbec sympatický. Nicméně po celý příběh sledujete vývoj Lucienova charakteru, dá-li se to tak říct a ke konci i já jsem k němu přilnula. Příběh z pohledu architekta byl moc zajímavý (a koneckonců důvěryhodnost příběhu dává i to, že sám pan autor je architekt :-)) Co se ale týká sympatií k postavám, ono jich vlastně moc nebylo, ke kterým bych nějaké cítila :-D (samozřejmě ale světlé výjimky tam jsou).

Mnoho scén mě rozesmutnilo, u některých jsem se pousmála, tahle kniha skýtá opravdu velké množství emocí. Pokud chcete nějakou neokoukanou a originální knihu z druhé světové války, mohu vřele doporučit :-)

Rodaw
27.04.2021 5 z 5

PAŘÍŽSKÝ ARCHITEKT
Hodnocení Knihánkova: 4,75 ⭐
Před 2 lety četla tuto knihu moje maminka a moc se jí líbila, tudíž jsem už tak nějak dopředu počítala s tím, že budu nadšená a ano! :-) Dlouho jsem se na tuto knížku chystala a těšila a byla prostě SUPER. Doporučuji všem - i těm, kteří cítí už jisté přesycení tématem druhé světové války, tohle je totiž úplně jiný - a opravdu originální - příběh. A mohlo by takových rozhodně být ještě víc!!! Hodně současných knížek se soustředí na koncentrační tábory, já takovéto knihy ráda mám a aspoň má člověk záruku výběru, ale na jednu stranu je pravda, že jich je hodně. Ocenila bych, kdyby bylo více románů přímo z bojišť a front druhé světové války - tedy v popředí vojáci - a nebo právě prostředí gestapa a spol, jako je tomu u Pařížského architekta. Tento příběh byl vlastně i napínavý thriller. Navíc mi přinesl spoustu nových informací (např. 1.) barva uniformy: gestapo černá, wehrmacht hnědozelená, Wafen SS šedá, 2.) perfektní přiblížení a popsání atmosféry v okupované Paříži: těžká situace, nedostatek jídla, strach. Lidé se často udávali navzájem - někdo se na Vás smál, ale vzápětí Váš šel nahlásit a odsoudil na smrt, proti francouzským židům - tedy Francouzům - šli často vlastní lidi, stejná krev, francouzská policie páchala zvěrstva... byli však i Francouzi, kteří s židy soucítili a dávali to najevo třeba tím, že nosili žlutou květiny, žlutý kapesník, jedna paní dokonce přišla žlutou hvězdu svému pejskovi:))). Náš hlavní hrdina - Lucien - je postava velmi zajímavá, během knížky si prošla úžasným vývojem... 35, hezký a vysoký, šedomodré oči, vlnité hnědé vlasy... dochvilný, precizní, vše má rád naplánované... ze začátku mi rozhodně moc sympatický nebyl, přišel mi chladný - jel sám na svou kariéru, na peníze, se židy nesoucítil a navíc ještě podváděl manželku (mimochodem jeho milenka Adele - jak já jsem nesnášela tuto postavu, prostě chladná a jen na sebe zaměřená potvora!)!!!! Lucien je nadaný architekt (což je sám o sobě zajímavé, pan autor knížky - Charles Belfoure - je též architekt a ještě navíc historik, na knize je to znát - propojení historie /války/ a architektury bylo velmi zajímavé) a dostane lákavou nabídku: navrhnout skrýš pro žida. Nebezpečné, v případě prozrazení v podstatě sebevražda, ale vysoká finanční odměna, která Luciena velmi láká... Na přebálce je scéna s krbem, která mě teda dostala! A celkem mi rozdrásala srdce... Tahle knížka byla úžasná. Svým způsobem to byl napínavý a strhující thriller. Ani chvíli jsem se nenudila, knížka mě dokázala mnohokrát překvapit. V průběhu života bych se k ní rozhodně ještě chtěla vrátit. Myslela jsem si, že bude ještě drsnější (i když teda některé scény z gestapa byly velice brutální) a to je jedním z důvodů, proč nedávám 100 % pět hvězd - souvisí to především s koncem, což tu nemůžu a ani nechci nějak více rozebírat, ale čekala jsem ho trošku jiný + na mě byl uspěchaný. Klidně by knížka mohla být delší, podle mě by ji to velmi slušelo! :) Ještě více skrýší a životních příběhů... já bych byla spokojená. Také bych ocenila, kdyby na konci pan autor napsal pár větiček, které by vysvětlily, jak to bylo dál s některými postavami. Ale to jsou spíše drobnosti. Pařížského architekta plně doporučuji a kéž by bylo více takových knížek!
Svůj komentář zakončím větou ze strany 199, která je nádherná, pravdivá, lidská a knížku skvěle doplňuje a vlastně i vystihuje: "Riskoval život, protože to bylo správné". ❤️ ️Více na mém Youtube :-)

martinaandulka
23.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Za mě je kniha čtivá a to popisuje historii v Paříži za 2 světové války a architekturu.Jen konec mi nepřijde moc uvěřitelný i když je krásný.

berka4151
18.04.2021 3 z 5

Ráda bych přesnější hodnocení na DK. Pařížský architekt za mě tak 3,5 hvězdy. Po nadšených hodnoceních jsem čekala trochu víc. Nápad dobrý, ale zpracování mi přišlo dost povrchní, plytké, bez emocí.

jprst
06.04.2021 5 z 5

Vydařený příběh, dobře vykreslená atmosféra okupované Paříže, výborně zpracovaný vývoj charakteru a postojů hlavního hrdiny. Některé pasáže jsou sice poněkud neuvěřitelné, ale přesto je výsledkem kniha, která za přečtení stojí.

broskev28
16.02.2021 4 z 5

Jsem překvapená, jak moc se mi Pařížský architekt líbil, a současně i tím, jak špatně se mi četl. Mám za sebou spoustu knih na podobná témata, a tady se mi vysloveně nechtělo do těch gestapáckých kapitol . . .
Vylíčení okupované Paříže mi připadalo velmi reálné - sny o jídle i restaurace plné delikates pro okupanty a kolaboranty, spousta udavačů, ale také mnoho těch, kteří se snaží nepodlehnout onomu Němci prosazovanému "člověk člověku vlkem". Zajímavé byly i zmínky o pařížských prostitutkách a jejich profesi v okupované Paříži. A neméně zajímavý a netypický je i zdejší pohled na pařížský odboj, byť je zřejmé, že autor se "inspiroval" dalším (poválečným) vývojem evropského komunistického hnutí.
Dál nepokračuj, pokud nemáš knihu přečtenou!
Takže kombinace reality a jisté až pohádkové neuvěřitelnosti, souhlasím, ale proč ne. Na tolik nevydařených pokusů a zmařených osudů by mohl připadnout alespoň nějaký šťastný. Přiznám se, že právě vědomí toho konce (prozrazeno jednou naší čtenářkou) mě donutilo u knihy zůstat. Ale ani tak mi Lucienův vývoj a přerod nepřipadal úplně nepochopitelný, podobně jako jeho setkání právě s Bette. A doufám, že i takoví němečtí vojáci jako Herzog se snad někde mohli vyskytovat . . .
Každopádně Pařížského architekta budu našim čtenářkám doporučovat, i když je předtím upozorním, aby si nezapomněly přečíst první - a vlastně jediný - odstavec na straně 6.

"Výrobu mohou brzdit ty nejbanálnější věci. Jako třeba německý pohled na postavení žen. Ve všech ostatních zemích ženy pracují v továrnách vyrábějících zbraně, ale v Německu tomu tak není. Většině žen není dovoleno pracovat v továrnách, je prý to urážka ženství," dodal s odporem.

Francois17
08.02.2021 4 z 5

Je to sice napínavá a čtivá knížka, ale něco mi na ní vadilo, možná tam bylo příliš mnoho náhod a nepravděpodobných zvratů, nevím. Celé to vyznělo trochu béčkově. Mám rád šťastné konce, ale přece jen..... každopádně asi lepší, než konec špatný.

iiiccc
27.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Ze začátku knihy jsem byla trochu na rozpacích. Ač anotace slibuje něco poměrně netradičního, kniha se na začátku profiluje jako tuctový příběh z druhé světové války, se kterými se v poslední době roztrhl pytel. Až těsně před polovinou se něco zlomilo a bylo mi jasné, že tohle úplná řadovka nebude. Architekt Lucien v nouzi souhlasí s vytvořením skrýše pro významného žida, čímž zároveň získá velkou zakázku pro Říši. Tato jednorázovka na sebe postupně nabaluje další a další činnosti a události. Nebylo to černobílé. Všechny postavy z knihy hrály několika barvami, někdy světlejšími, jindy ponuřejšími, ale nikdy nejednali prvoplánově. A to se mi strašně líbilo.

mira399
21.01.2021 5 z 5

Čtivé, napínavé,bavil mě ten neotřelý příběh o skrýších.Knihu jsem si užila a v rámci tématu 2 světové války patří k zajímavým knihám.

Kajami
18.12.2020 5 z 5

Kniha je velmi čtivá, že jsem měla problém ji vůbec odložit. Dlouho jsem nečetla takovou knihu, která mne přenesla do děje. Takový zvrat na konci jsem nečekala. Určitě doporučuji přečíst, protože poskytuje jiný náhled na dobu okupace oproti jiným knihám, které jsem četla.

Danago
03.12.2020 5 z 5

I když je to opět román z druhé světové války z Paříže povedl se skvěle. Otevírá nám jiný nový pohled. Kniha je čtivá. Hlavní hrdina prochází během příběhu velkým vývojem a to je úžasné. Toto se opravdu povedlo.

Xaveza
30.10.2020 5 z 5

Moje srdcovka. Úžasná kniha. Škoda, že neměla víc stran, a vědět, že je tak skvělá...bych si ty stránky víc šetřila....dávala bych si stránky za odměnu.

Hedviga
05.09.2020 5 z 5

Pařížský architekt je obyčajný román z obdobia druhej svetovej vojny s neobyčajne originálnym námetom.
Skrýše boli navrhnuté skutočne dômyselne a skúšala som si ich predstaviť . Neviem, či boli moje predstavy správne, ale obrazy v hlave boli pekné. (Študovala som na stavebnej priemyslovke).
Mám len jednu výtku. Konanie a hlavne myslenie postáv bolo málo rozvinuté. Dej sa sústredil hlavne okolo stavebnej činnosti a samotného ukrývania osôb. Nebyť toho, bol by to absolútne dokonalý román. Ale práve z dôvodu malého množstva opisov, by z toho mohol byť natočený slušný film.

Surikata369
05.08.2020 5 z 5

Pařížský architekt? Tak to jsem si fakt užila.:) Nápad s architektem a jeho skrýšemi byl důmyslný jako skrýše sami. Velmi mi seděl styl vyprávění a to, jak dokonale byla popsána atmosféra válečné Paříže a hrůzovláda gestapa. Jediné, co mi trochu vadilo bylo to, že to ke konci směřovalo k červené knihovně a také spousta špatně psaných přímých řečí (ale to je jasná chyba překladatele, opět). Ale vzhledem k tomu, jak čtivá kniha to pro mě byla, tak i přes ty negativa dávám plné hodnocení, abych se k ní někdy v budoucnu vrátila :)

Uan
16.06.2020 5 z 5

Vynikající příběh, skvěle napsáno, děj má spád.