Pařížský architekt

Pařížský architekt https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414406/bmid_parizsky-architekt-6zb-414406.jpg 4 204 68

Napínavý příběh z okupované Paříže o lidech, kteří riskovali své životy, aby zachránili životy ostatních. Paříž, 1942. Nadaný architekt Lucien Bernard váhá, zda přijmout práci, která mu vynese hodně peněz, ale také ho může naprosto zničit. Má navrhnout důmyslnou skrýš pro bohatého židovského muže ukrývajícího se před deportací. Prostor musí být naprosto neviditelný, nesmí ho objevit žádný nacistický čmuchal. I když jsou pro architekta zásadním motivem peníze, přelstít nenáviděné okupanty je stejně velká výzva. Projekt vytvoří. A následují další. Jenže pak jedna z jeho skrýší fatálně selže…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Paris Architect , 2013

Jirinamac
10.09.2023 3 z 5

Mám ráda Paříž, mám ráda příběhy z 2. světové války a obojí v této knížce je, ale ta knížka mě neuchvátila. Dobrý nápad, jen od skutečnosti hodně vzdálené, i když jsou zde popsané drastické scény, tak je to pro mne bez prožitku a emocí. A závěr se zábleskem prstenu v okně protějšího domu, tak mi přišlo spíš jako humorná scénka.

lenny_prague
11.05.2023 5 z 5

Knihu jsem si vybrala úplnou náhodou v knihovně kvůli obálce, která mě zaujala. Téma mě samozřejmě zajímá, ale nikdy by mě nenapadlo, že narazím na tak skvělý příběh, perfektně vypracovaný, do poslední stránky napínavý, plná zajímavých postav, ve kterých se ale bez problému orientujete, fandíte jim nebo je naopak z duše nenávidíte. Jsem příběhu ještě dost plná, ale myslím, že i dlouhodobě to bude jedna z mých nejoblíbenějších knih. Ano, až tak moc mě oslovila a nadchla. Škoda, že není od autora (jak tohle může být jeho prvotina?! :)) víc přeložených děl do češtiny. Mimochodem, kniha je i výborně přeložena do ČJ - něco, co mi u nově vycházejících chybí stále víc a víc.

gretl74
25.04.2023 4 z 5

Velmi dobře a napínavě napsaná kniha z období 2WW. Válečné literatuře se pokud možno vyhýbám, ale zde jsem moc ráda, že jsem udělala výjimku. Z nějakého záhadného důvodu jsem si ji ve čtečce uložila v domnění, že se jedná o životopis Gustava Eiffela, takže jsem při prvních pár stránkách byla dost vykulená, co to vlastně čtu. Po nakouknutí na DK omyl vysvětlen, i tak jsem chvíli pokračovala ve čtení ... a pak už jen hltala a hltala stránku za stránkou a držela palce těm statečným a odvážným... až do konce.
4,5*

Kopretinka784
04.04.2023 5 z 5

Knihu mi doporučila a zapůjčila kolegyně v práci. Byla z ní nadšená. Nejdřív jsem měla obavy - příběh z 2. světové války. Nedělala jsem si iluze o pohodovém čtení. Ale! Knihu jsem zařadila k těm, od kterých i odchod na WC zdržuje čtení, natož dělat něco jiného.
Překvapilo mě, že lze o tomto těžkém období napsat takový příběh.

EvaApple
05.03.2023 4 z 5

Na to, že se jedná o autorovu prvotinu, hodně zdařilé. Zajímavá zápletka, napínavost a spád tomu rozhodně nechybí. Určitě doporučuji těm, co mají rádi Paříž a období II. světové války.

Artep25
26.01.2023 4 z 5

Výborná Kniha Napínavá. Líbil se mi přerod myšlení hlavního hrdiny. Příběh měl spád a musela jsem se držet abych se dopředu nepodivala jak to skončilo. Můžu doporučit.

bábuška
16.01.2023 4 z 5

Čtyřicátá léta v Paříži, veliká honba za židovskými obyvateli. Ale našli se takoví, kterým nevadilo že jsou osočováni jako kolaboranti. Takový je i mladý architekt Lucien Bernard, pomáhající v různých ukrytech poschovávat jak dospělé osoby, tak i děti. Příběh je to zajímavý a dobře se čte.

Janulka81
28.11.2022 5 z 5

Moc krásně napsaný, dobře se to četlo. Doporučuji.

1v8na
11.10.2022 5 z 5

Kniha byla velmi čtivá. Lucien byl velmi sympatický, i když se tak ze začátku zdát nemusel. Líbila se mi Lucienova nápaditost. Román je velmi napínavý, poutavý. Byla místa, kdy příběh byl i velmi smutný. na druhou stranu byly chvíle, kdy se poukazovalo na to, že mužský charakter stále neumřel a existuje.
Scéna s krbem byla brutální.
Pokud máte rádi příběhy z druhé světové války, určitě doporučuji.

astroweb
14.09.2022 5 z 5

Super čtení z okupované Francie, 2. světové válka. Skvělé vystižení atmosféry i charakterů jednotlivých postav.

SumýšIrena
26.07.2022 4 z 5

Děj byl napínavý. Moc se mi líbilo, jak se Lucien v kladného hrdinu vyvíjel postupně. Jednu hvězdu ale musím ubrat za to, že nebyly dokončené ani naznačené osudy ukrývaných židů. Taky by se mi líbil ještě epilog, jak to s Lucienem dopadlo.

Lidka
28.06.2022 5 z 5

Zajímavá, čtivá/ i když ne lehce/ kniha, jednu hvězdičku přidávám za to, že to byl zase jiný pohled na události stran 2.světové války a to se mi líbí.

evickakyticka
12.05.2022 4 z 5

Zaujal mě nápad skrýší a i když knihy s válečnou tématikou moc nečtu, udělala jsem výjimku. Bylo to napínavé, důmyslné, občas kruté, ale nakonec i překvapivé čtení.

Ellis03
05.04.2022 5 z 5

Byl to moc hezky a zajímavý příběh. Přiznám se ale, ze asi 100 stran před koncem jsem začala být za hlavního hrdinu hrozne nervózní, a tak jsem musela nakouknout na konec, abych se ujistila, jak to s nim dopadne. Teprve potom jsem to, s nadšením o to větším, docetla :)

Zlatinka.Emilly
20.02.2022 5 z 5

Nemám ráda knihy, které se zaobírají tématikou války. Ale tahle kniha je nádherná. Čte se perfektně už od prvních stránek, žádné kecy okolo, ano, je tady i nějaké mučení, ale to jsem bleskově přejela očima. Příběh je velice zajímavý a jen jsem se pozastavila nad tím, jak Francouzi brali Němce, jako ty nezničitelné, ty, kdo si cokoliv zamanuli, to dostali. Možná v tom byl kus prohry, už dopředu se strachovat mocí nacistů. Moc se mi líbí obálka knihy a rozhodně tady pět hvězdiček pro hodnocení nestačí.

xena2711
01.02.2022 5 z 5

Kdo má rád válečné romány z Paříže, tak bude nadšený. Nechci ani pomyslet, co všechno museli nejen Židé ve válce snášet, jaké hrůzy...Tento příběh píše muž, je to trochu jiný styl psaní, ale určitě doporučuji. Krásně se čte, přestože to v této době nebylo většinou nic příjemného.. Luciene, od poloviny to bylo napínavé, ale věřila jsem, že vše klapne.. Krásná autorova prvotina..

katerina28349
25.01.2022 4 z 5

Pařížský architekt je napínavý román z druhé světové války. Lucien je nadaný architekt, který čeká na příležitost. Lucien se stará jen sám o sebe a nepřemýšlí nad osudy ostatních lidí tím méně židů.
Když dostane nabídku na navržení úkrytu pro bohatého žida váhá a nakonec přijme ale jen proto že s tím jde ruku v ruce nabídka na navržení továrny pro Němce. Po této nabítce přijdou i další a Lucien je přijme úkryty musí být neviditelné pro okolí i pro nacisti, kteří židy hledají a jsou ochutni kvůli tomu zničit celý byt či dům.
Knížka je čtivá a místi i smutná. Zapálení krbu v bytě za kterým byla skrýš a v ní starý manželský pár, který chtěl jen přežít řádění nacistů. A bezmocné přihlížení Luciena a Maneta nad tím jak nacista podpaluje krb protože je jeho přítelkyni na tuto noc zima. Tato část na mě hodně zapůsobila docela dost. Akorát mi konec připadá moc rychlí.

Jenny46
11.01.2022 5 z 5

Další krásný román z okupované Paříže. Zase trochu jiný příběh zajímavé téma z druhé světové války, kde hlavní hrdina navrhuje úkryty a pomáhá zachraňovat židy..
Některé pasáže drastické, smutné čtení, ale kniha se četla dobře a určitě stojí za přečtení.

ydnac
01.12.2021 5 z 5

ORIGINÁLNÍ PŘÍBĚH :-)

Lucien je architekt s velkým potenciálem, talentovaný, chytrý, čekající na svou velkou příležitost.
Ta přichází za druhé světové války. Je mu nabídnuto, aby pomohl vytvořit důmyslné skrýše pro prchající židy a s tím jde ruku v ruce možnost pracovat na velkých továrnách pro Němce - kde se budou vyrábět zbraně.
Lucien je na počátku příběhu člověkem, který se stará jen o své záležitosti a nepřemýšlí nad osudy ostatních lidí.
Měla jsem velkou radost z jeho prozření, pochopení a ochoty pomáhat druhým :-)
Celý příběh byl napínavý do poslední stránky.

janasim
29.10.2021 3 z 5

Námět knihy je bezpochyby zajímavý. Ještě jsem se nesetkala s knihou, kde by hlavním motivem bylo vymýšlení úkrytů pro Židy. Bohužel si myslím, že román není zpracován do hloubky. Bylo zde zbytečně moc postav, k jejichž příběhům nebylo možné proniknout. Některé dialogy mi připadaly poměrně neadekvátní situaci, scéna se zahlédnutím Januského dost pitomá a závěr uspěchaný. Myslím, že kdyby tu nebylo tolik postav a méně scén, knize by to jen přidalo. Za mě celkem zklamání.