Parfém bláznivého tance

Parfém bláznivého tance https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1522/parfem-blazniveho-tance-1522.jpg 4 257 55

Parfém bláznivého tance je románem o nejstarší lidské touze: neumírat. "Nehledám kořist ani nová území, další ženy ani slávu, a když se to tak vezme, ani pouhé prodloužení života. To, co hledám, nikdy neexistovalo, ani na zemi, ani na moři." Říká hlavní postava knihy, král Alobar, kterému se skutečně podaří potloukat se světem od starověku přes středověk až do časů současných. Táto moderní pohádka pro dospělé, odehrávající se na několika místech světa, putující časem a odvíjející se - se stejnou lehkostí a chytlavostí - jako televizní seriál a zalidněná zajímavými a bizarními postavami nám dává odpočinou od starostí všednodenních a ukazuje na neohraničitelnost lidské fantazie, na nespoutanost lidských snů, na možnost spřádat si po libosti nejrůznější smyšlenky a hrát si v oblasti fiktivního uvažování - zvláště pokud jde o téma, ve kterém člověk může vždycky jenom fantazírovat.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

Jitterbug Perfume , 1984

LaCata
29.10.2018 5 z 5

Co na takový cirkus jenom říct?

Zatajený dech. Otevřená pusa. Rozšířené oči (i zorničky). Láska na první pohled. Souznění. Duchovní vývoj. Vyšší vibrace.

Proč, sakra, na takových knížkách není nějaké varování?

Aha, tak ono tam je.

s.macuska
21.09.2018 4 z 5

Leč nejsem velký fanoušek "fantasy", tahle knížka si mě našla :) Ani chvíli jsem se nenudila a čtení mě přivedlo na spoustu zajímavých myšlenek. Zbožňuju ty legrační přirovnání!

haaabi
31.07.2018 4 z 5

Přiznám se, že mě čtení lehce nudilo a už jsem to chtěla mít za sebou, ale po dočtení musím uznat, že to byla úžasná kniha. Většinou si ze čtené knihy opíšu tak jeden dva citáty, které mě zaujmou. Z této jsem si opsala citátů na pět stránek. Citátů krásných, moudrých, k zamyšlení i vtipných. A já smekám před tím, co má tento pan spisovatel v hlavě.

Petrush
25.07.2018 3 z 5

Běžně tento žánr nevyhledávám. A přišlo příjemné překvapení. Chvíli mi trvalo se na tón knihy naladit, ale pak už to hezky ubíhalo. Zajímavé myšlenky, místy vtipné, místy vážné. Celkově tuto knihu hodnotím jako vyváženou všehochuť a netradiční čtení.

Enthu
10.05.2018 4 z 5

Podle anotace jsem se trochu zděsila, že se mi nebude líbit a bude mne nudit. Byla jsem ale na velkém omylu, jen co jsem se po pár stranách začetla, hodně jsem si oblíbila Alobarovy scény. Nerada jsem se pak vracela k Priscille, madam Devalieorové a k Marcelovi LeFeverovi. Chtěla jsem si užívat co nejvíce Alobarova dobrodružství, ale to se záhy změnilo a já preferovala současnost. Věřím, že od autora si rozhodně budu chtít přečíst další knihy. Jeho styl v této knize je opravdu pěkný a hlavně používání přirovnání, která nejsou zrovna typická? Tak ty jsou na tom nejzajímavější.

Acamar
21.03.2018 3 z 5

S touto knihou jsem dopadla podobně, jako se to občas zadaří právě při výběru parfému...podle slovního popisu ingrediencí to vypadá, že když to obsahuje věci, které se mi obvykle líbí, musí to být ono...a ono to tam všechno je, ale tak namícháno, že něčeho je tam prostě moc a ruší to do té míry, že to zkazí všechen požitek. Zde to (pro mne) byla určitá "ideologičnost" knihy, mentorské pasáže o individualismu a nesmrtelnosti, urputně a učitelsky nacpané do spousty dialogů hlavních postav, které mi tento jinak sympaticky potrhlý a zajímavě napsaný příběh velkou měrou otrávily.

wena
12.02.2018 3 z 5

S knihou jsem se ze začátku pral a nutil jsem se do čtení. Spoustu rozepsaných přirovnání mě pak i začalo bavit. Co si budu pamatovat až si jednou vzpomenu na tuto knihu : nesmrtelný Alobar , spousty sexu alá kamasutra a červená řepa !

rumini
26.01.2018 3 z 5

Dočetl jsem (ale trvalo mi to).
Zajímavý námět, ale zpracování mi úplně nesedlo.
Spousta květnatých popisů a filozofických úvah, časté střídání dějových linií, minimálně ze začátku působící zmateně. Během prvních 100 stran jsem čtení málem vzdal. Jsem rád, že jsem se 'prokousal' až na konec, ale že bych knihu četl za nějaký čas znovu pravděpodobně nehrozí.

Irsaf
10.01.2018 odpad!

Nedočetla jsem.
Zkoušela jsem ji dat šanci, ale moc to nejde. A seznam knih na přečtení je dlouhý.
Přesto jsem ji ve čtečce nechala a možná nekdy dojdu na konec.

jiri77
09.01.2018 4 z 5

Kniha o nesmrtelnosti, smyslu života ,parfému, lásce, sexu ,trochu filozofie, humoru a hlavně o všudypřítomné červené řepě. Zajímavé čtení,které asi nepadne každému. Ze začátku mi dělalo problém se začíst, ale pak mě to dokonce začalo bavit a nakonec musím říci ,že se mi kniha celkově líbila.

Elea
09.10.2017 2 z 5

Hodně zajímavý námět, ale mnohem horší zpracování - ve druhé polovině je kniha rozvláčná, nudná, opakují se nekonečné úvahy o nesmrtelnosti, žádná z postav také není příliš sympatická. Pro mne zatím nejslabší kniha autora.

Danca196
04.08.2017 3 z 5

Parfém bláznivého tance je mojí první knihou od tohoto autora. Příběh je humorný, místy je ovšem kniha celkem nudná, že jsem se musela několikrát vracet, abych vůbec byla schopná vnímat, co vlastně čtu.

evrdli
19.07.2017

Nestává se často, že bych četla knihu dvakrát, ale Tom Robbins mě přesvědčil, uchopila jsem do rukou příručku nesmrtelnosti a lexikon vůní po třetí. Přišel opět v pravou chvíli a byla to zase jízda.

JPBelmondo
12.07.2017 5 z 5

Je to sice už dávno, co jsem ji četla, ale nedokážu na ni zapomenout. Byť je to prakticky pohádka pro dospělé, je nesmírně vtipná, zábavná, čtivá, inspirativní, moudrá, zkrátka stojí za to. Téma nesmrtelnosti, lásky navždycky a sexu; červená řepa prakticky jako zázrak či elixír k udržení se toho všeho a protloukání se časem v různých dobách historie. Zkrátka zcela určitě jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Nádhera!

ujira
15.06.2017 5 z 5

Díky téhle knize jsem se stala pravidelnou čtenářkou Robbinsnových knih. Nejspíš láska na první počtení. Snové a přízemní, roztodivné a jasné, hravé a smutné, barevné, přívětivé, plné emocí, plné života, jednoduché a bohaté zároveň, americké a světové, dobré a zlé. Robbins je kouzelník se slovy.

zelena_zabicka
18.05.2017 2 z 5

začátek dobré, čtivé, neotřelé téma. Od polovičky je však děj příliš zdlouhavý. Ani jedna z postav mi není sympatická. Zápletka a rozuzlení takové nedostatečně silné, že by to člověka nadchlo, strhlo k četbě, k následnému přemýšlení, těšení se na tu knihu… To ne. Ke konci jsem hodně přeskakovala, možná mi pak i hodně uniklo. Autora ovšem nezatracuji. Myslím, že od něj ještě něco zkusím.

SBH
03.04.2017 3 z 5

Přestože román vznikl v roce 1984, naplno vyjadřuje myšlenku hnutí hippies – mysticismus, drogy, květiny. Ač mě hned v úvodu zmátlo přeskakování z několika časových rovin a zeměpisných lokací, přenechala jsem řešení problému na autorovi, a ono to jakž takž vyšlo. V množství postav a vzájemných vztahů jsem se lehce ztrácela, ale i to se dalo zvládnout. Zalíbily se mi složky díla - vtipný jazyk, filosofické pasáže a vysoká míra osobitosti, zarputilosti a cílevědomosti hlavní postavy.
Prvotní nadšení vycházelo zhruba do poloviny. V závěru jsem se už neuvěřitelně trápila. Zábavné úvahy o nesmrtelnosti, které na začátku zabíraly sem tam odstavec, na konci dosahovaly několikastránkových rozkladů. V důsledku mi unikal, či se spíš vůbec nedostavil smysl jak Alobarova pachtění, tak výroby exkluzivního parfému. Hrdinové usilovali o prodlužování života, ale vůbec neřešili jeho význam či poslání. Jako kdyby délka představovala všechno. A. vysněný parfém vytvoří, ale vonná esence svým způsobem Pana zabije. Za úplně nejslabší aspekt díla považuji jednotlivé postavy. Všechny se veskrze shodovaly v povaze, směřování, přístupu k životu, a nakonec i k parfumerii. Pokud se vzájemně o něčem přely, vyznělo to spíš jako vnitřní dohadování jedné osobnosti. I z toho úhlu pohledu bylo obtížné jejich vzájemné rozlišování.
Propad nezachránil ani konec, který bych označila jako spravedlivý, abych se vyhnula pejorativnímu označení happy end. Rozhodně nebyl otevřený, ale pocit završení děje a filosofických problémů se nedostavil. A závěrečné vyústění, že by se lidé měli stát rostlinami? Děkuji, nechci. To raději umřu.

vlkcz
27.03.2017 5 z 5

Robbinsovi slova tryskají z pera jako výkaly z nešťastníka procházejícího akutní fází úplavice. Je pravda, že čas od času zasmrdí, ale když si toho člověk nevšímá, tak zjistí, že na takto pohnojené půdě vyrostou všechny suroviny, které jsou potřeba pro vytvoření voňavky života i kvalitní literatury.

Robbins ve své nejlepší formě. Stejně jako překladatel Tomáš Hrách.

Noita
10.03.2017 1 z 5

Iritující a zmatené. Opravdu mi do střední Evropy nenasáčkujete krále ALobala. Samoúčelová erotika mne vytáčí. Jediná hvězdička za popis zpracování jasmínu, ovšem bez záruky, že jde o realistickou informaci. Když se amík pustí do evropské historie, vyjde z toho pleva :(

Makrela Liška
07.01.2017 5 z 5

Takhle nějak by to asi vypadalo, kdyby si Süskind s Pratchettem podali ruce.