Zátiší s Datlem

Klíčovou otázkou, kterou Robbins ve svém třetím románu řeší, je, jak dosáhnout toho, aby ve vztahu vydržela láska. Krom toho ovšem píše i o možném mimozemském původu rusovlasých lidí, významu pyramid, významu Měsíce, osobní svobodě uvnitř i vně lidské společnosti a v neposlední řadě i o mystických významech krabičky cigaret Camel. Celou knihu navíc prokládá několika vsuvkami, v nichž dokumentuje obtížnost vzniku románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/1521/zatisi-s-datlem-1521.jpg 485

Still Life with Woodpecker (1980)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo

VesmirnaOndatra

O osudovej láske, vlhkých mušličkách, orosených broskynkách a podobných p****inách, takže nie úplne moja šálka kávy, ale priznávam, že z autorových metafor som občas išla do kolien.

wyma

Klasická Robbinsova groteska, společně s rozpálenejma invalidama patří k jeho nejlepším.

knedlik

Příběh Leigh-Cheri a Datla je vlastně banální lovestory. A jak již bylo zmíněno, je okořeněná všehochutí možného i nemožného, ekohnutími, terorismem, exotikou, klasickou Amerikou,... a celé je to jaksi pseudofilozofické. Ano, je to přeplácané, ano, je to mnohdy zbytečné, ano, místy mě to štvalo. Na druhou stranu se Robbinsovi nedá upřít jistá dávka vtipu (třeba stoletá služebná v bikinách šňupající koks a všepohlcující ostružiní mě bavily hodně) a svým způsobem v Zátiší s Datlem spatřuji i jakousi obžalobu poslední čtvrtiny dvacátého století a doby, která se neúprosně blížila. Jinak řečeno není to rozhodně kniha špatná, z mého pohledu ale přeceněná (čti: úplně se mi netrefila do vkusu a čekala jsem něco jiného). Velké plus však musím přidat za některé "do živého tnoucí" postřehy a za nezvyklý a překvapující styl psaní.

"Protože na světě jsou dva druhy lidí: ti, kteří jsou součástí řešení a ti, jež jsou součástí problému."
"Chápu, já dělám bordel a ty ho uklízíš? Hele, já ti řeknu, jak to je: na světě jsou dva druhy lidí: jedni pohlížej na život jako na polevu na dortě a ty druhý ho viděj jako chrchel na koláči."

(Na světě ve skutečnosti jsou dva druhy lidí: ti, kteří věří, že na světě jsou dva druhy lidí, a ti, kteří jsou natolik chytří, že si podobnými prkotinami nelámou hlavu.)

Elea
10.09.2017

Neskutečná fantazie, krásný humor, perfektní knížka.

Rigel-nika
25.08.2017

úžasný příběh

Nimue
25.08.2017

skvělá kniha

Siwan
12.07.2017

Nejlepší milostný román vůbec :-)

LaCucaracha
13.06.2017odpad!

Tak tohle opravdu ne. Nesnáším ten typ knížek, které vytvářejí jakousi analogii k americkým nezávislým filmům. Takže nacpěte tam léto (v zimě by to prostě nefungovalo), Ameriku, rádoby rebely, cosi jako hippies, koks, naturalistický sex (včetně análního), protentokrát ještě teroristu a jeden vskutku velmi zajímavý prvek - místo běžné holky tam bude princezna. Sice totálně beze smyslu a bez kontextu, ale když ono to bude tak zvláštní, že. A povinné jsou i nekonečné žvásty. Ale tak neskutečné, že zatímco jiné knihy, které mě moc nebaví, aspoň dojedu rychločtením, tohle jsem nedala. Nudný duševní - s prominutím - průjem, který autor vyplodil zřejmě v rámci vlastní arteterapie. No snad se aspoň vypsal a ulevilo se mu. Bohužel každá podobná blbost dostane z mně nepochopitelných důvodů nálepku výjimečnosti, a jakmile se někdo chce pokládat za intelektuála, musí povinně takovéto počiny adorovat. Stejně tak u filmů.

vygum
26.08.2016

tak s timhle druhem humoru jsem se nejak vubec nepotkala...

nefernefer
24.08.2016

Tohle mě prostě baví :o) Svěží, chytré, originální, vtipné čtení. Občas mi mluví z duše, občas mě pobaví, občas se dozvím něco nového. A rozhodně se u něj nenudím. Má poklona i překladateli. Tomovy novotvary jsou osvěžující :o)

makemake
20.04.2013

Božíšku v těstíčku! Konečně vím, jak to bylo s cigáry s velbloudem a poznal jsem lásku jako trám!

Grejdus
27.03.2013

Jak jsem kdysi někde četl, dobré knihy si vás prostě najdou. Do téhle jsem se zamiloval už z úryvku na Wikipedii a po jejím přečtení propadl Robbinsově kouzlu. Existenciální romány jsou velmi čtivé, prokládané hlubokými myšlenkami, které čtete raději několikrát a snažíte se je vrýt do šedé kůry mozkové. Kniha je bohužel beznadějně vyprodána, dotisk se neplánuje.

beruslava
27.06.2011

Svým hodně... hodně divným způsobem možná ta zakukleně nejromantičtější knížka, co jsem četla.