Panský dům / Kniha vyprávění / Knulp

od:


KoupitKoupit eknihu

Čtvrtý svazek Hesseho souborného díla přináší jeden román a řadu drobnějších próz. Silně autobiografický podtext má román Panské sídlo, vyšlý roku 1914. Ústřední postavou je malíř Veraguth, prožívající prudkou rodinnou i uměleckou krizi. Kniha vyprávění (1935) je souborem 23 krátkých próz s různou tematikou z Hesseho raného tvůrčího období. Knulp (1915), jedno z nejpopulárnějších Hesseho drobných děl, zachycuje ve třech příbězích etapy životní cesty stejnojmenného sympatického tuláka a svérázného mudrce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31969/souborne-dilo-iv-pansky-dum-kniha-v-wlP-31969.JPG 4.67
Orig. název:

Roßhalde / Fabulierbuch / Knulp

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

roman9739
29.10.2018

Panský dům: Naprosto hustý, neodhadoval jsem, že román bude mít takové vyústění. Vrchol manželské krize, jímž je smrt mladšího syna, a jenž končí zcela nepravděpodobný myšlenkovým souladem. Člověk dnešní doby se až podiví, jak málo možností měli Pierrovy rodiče při jeho "léčbě". Také rozumím skutečnosti, že pro nás už je smrt něco dalekého a cizího, že ještě na přelomu století uměli lidé se smrtí daleko lépe vycházet, ale překonat smrt milovaného syna výhledem na jasné zítřky, to mi prostě připadá, při vší úctě k Hessemu, přitažené za vlasy. I když jako určitá nadsázka, nebo pokus o archetypálnost, dobrý. Za podstatnější považuji onen fakt, že malíř potlačuje svou životní prohru zvýšenou horlivostí v práci. Tentokrát tedy nebudu pět ódu, i když se mi Panský dům moc líbil.
Kniha vyprávění je plná nádherných, nadčasových příběhů, z nichž bych rád vyzdvihl povídku Vandrovní den před sto lety.
A je to opět láska, touha, potřeba překročit sama sebe a také jisté náboženské pochyby, které naplno vytrysknou v Damianovy.
Knulp: Tohle už, jako zanícený čtenář Hesseho, znám/ - nejedná se sice o opakování banalit, ale tento přístup k vyprávění se už v Hesseho tvorbě objevil, včetně návratu do rodného Gerbersau:)

Autor a jeho další knihy

Hermann Hesse

Hermann Hesse
německá, 1877 - 1962

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených8x
v Knihotéce6x
v Chystám se číst2x