Panovník

nehodnoceno
Panovník https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/531152/bmid_panovnik-65ba976969ac8.jpg 0 0 0

Matthew Shardlake série

Je jeseň roku 1541. Kráľ Henrich VIII. sa vydáva na veľkolepé ťaženie na sever, aby sa zúčastnil výstredného kajania sa poddaných, ktorí sa vzbúrili v Yorku. Právnik Matthew Shardlake a jeho pomocník Jack Barak sa už nachádzajú v meste. Okrem pomoci s vybavovaním žiadostí pre kráľa Shardlake neochotne prijal od arcibiskupa Cranmera nevšednú úlohu – zaistiť blahobyt dôležitého, no nebezpečného sprisahanca, ktorého majú doviezť do Londýna na výsluch. Vražda miestneho sklenára však zapletie Shardlaka do temných tajomstiev spojených nielen s väzňom na Yorskom hrade, ale aj so samotnou kráľovskou rodinou. Keď Shardlake a Barak narazia na skrýšu tajných dokumentov, ktoré môžu ohroziť tudorovskú vládu, spustí sa sled udalostí, pre ktoré bude Shardlake čeliť najväčšej skaze storočia.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Aktuell

Sovereign , 2006

woodward
10.05.2016 5 z 5

Další složitý, napínavý a historií nabitý příběh o právníku Matthewu Shardlakovi se z velké části odehrává v severní Anglii. Jindřich VIII. se tam vypravil na velkou vizitaci v doprovodu zástupu dvořanů, početného vojska a také právníků - včetně Matthewa, kterého do Yorku vyslal sám arcibiskup z Canterbury. Jeho úkoly na této cestě jsou z velké části tajné, důvody k jejich vykonání ještě tajnější a do toho se pletou nejrůznější komplikace, vraždy, intriky, mocenské půtky, prostě je to plnokrevné, spletité vyprávění o událostech neklidné doby, kdy ještě nikoho ani ve snu nenapadlo, že dcera toho surovce na trůně jednou bude vládnout Angličanům a oni ji budou milovat a ještě po staletích uctívat jako "dobrou královnu Bess".
Když čtenář dospěje až k obligátní autorově závěrečné poznámce o historických souvislostech, je až s podivem, jak málo si toho autor vymyslel, pokud jde o popisované události, a jak pěkně se mu podařilo při konstrukci příběhu využít neověřených (ale opakovaně ventilovaných) legend o nelegitimním původu Jindřichova předka Eduarda VI.

rezzba
26.04.2016 5 z 5

Prostě pecka.

orinka3
27.03.2016 5 z 5

Vynikající! Sansomovi se podařila úžasná věc - věřím, že syndik Mathew Shardlake je skutečná historická postava. Je velmi přesvědčivý. Není tam jediný řádek, který by čtenáře nudil. Zajímavé zápletky, skvělá atmosféra.

Esk
20.03.2016 4 z 5

Musím říct, že mi Matthew i jeho staronový pomocník Barak přirostli k srdci a jejich detektivní příběhy čtu s radostí a napětím. Jen tak dál! A hurá na další díly ..

lampernaqui
15.12.2015 4 z 5

Další skvělé pokračování, hrbatý právník dostává nové úkoly, znovu se zamotává do politických intrik, do temných kobek Toweru a do sporů se svými právnickými nepřáteli. Děj utíká jedna radost, kvalita rozhodně neklesá.

irousek9
20.10.2015 5 z 5

Opět špičkový detektívní historický román...

klokan.1905
18.09.2015 5 z 5

Další skvost z rukou Christophera Johna Sansoma...

achilles
18.08.2015 5 z 5

Pro mě nejlepší díl. Věrný historii a neskutečně poutavý od začátku do konce. Období Henryho VIII. je prostě samo osobě slavnou historií a když se toho ujme Sansom je o zábavu postaráno.

Richie1
16.01.2015 5 z 5

V tomto třetím pokračování detektivních příběhů z tudorovské Anglie je mistr Shardlake vyslán plnit jeden oficiální a jeden neoficiální úkol na sever Anglie do Yorku. Opět se zaplete do složitých intrik, které tentokrát hrozí zkázou i celé tudorovské dynastii.
Sansom mě potěšil v tom, že si při sepisování zápletky vybral i zajímavé okolnosti nástupu Tudorovců na anglický trůn - události předcházející porážce posledního plantagenetovského krále Richarda III. v bitvě u Boswortu roku 1485.
Velmi oceňuji, že historické souvislosti jsou popsány podle skutečných (doložených) událostí a tam, kde si Sansom dovolil určité změny, tak na ně upozornil v doslovu. Dokonce i král Richard III. byl vylíčen podle nejnovějších názorů - tedy, že to nebyla žádná zrůda, která se na trůn dostala přes vraždy, ale že to byla spíše oběť pozdějších protudorovských spisovatelů.
Sansom je velmi pečlivým v popisech postav, míst i časových souvislostí. Někdy až příliš - domnívám se, že by čtivosti příběhu více posloužilo, kdyby byl někdy poněkud stručnější. Dokonce i přes jeho pečlivost se mi podařilo objevit dvě (zcela nepodstatné) chybičky: v prvním případě popisuje, jak po útoku medvěda uplynulo několik dní a pak padne věta, že k útoku došlo včera. Druhou chybičku jsem objevil při popisu míst - plavba lodí je přerušena, všichni jsou ubytováni ve městě v hostincích, ale při rozhovoru padne věta, že "i tady na lodi můžou mít stěny uši" :-)
Každopádně je Vladař výborně napsanou knihou, kterou doporučuji každému, kdo má rád historii (nebo detektivní romány). V hodnocení dokonce sáhnu i po 5 hvězdičkách, kterými jinak šetřím. 90%

soukroma
15.10.2014 5 z 5

Vynikající čtení, možná vůbec nejlepší historické romány (a dozajista retro detektivní série), se kterými jsem se seznámila. Skvěle vykreslené prostředí a dobové reálie a báječně plastické postavy, které působí plnokrevně, reálně, nejsou černé ani bílé, a navíc mají v sérii těchto knih v průběhu několika let svůj zřetelný vývoj. Také se mi líbilo, že se autor vyhnul náboženskému dogmatismu - připomínal sice důležitost toho, o jakou dobu z hlediska (smrtelných) půtek mezi tradicionalisty a reformisty se jednalo, ale nepřiklonil se ani k jedné straně, naopak nechal své hlavní hrdiny v otázkách víry docela tápat, čímž se stali ještě sympatičtějšími. Pětset stran je v tomto případě namístě, každé slovo má opodstatnění. (Shodný komentář mám i u knihy Temný oheň, protože prostě nemohu jinak a těžko bych dala některé z nich přednost).

mpb1913
05.03.2014 5 z 5

Třetí díl a opět vynikající.

elcapitano
30.09.2013 5 z 5

strhující, čtivé, napínavé. Moje třetí s Shardlakem a už se těším na další.
Paralela s politikou je zřejmě nadčasová a bez hranic.

ondrash77
06.06.2013

Právník Matthew Shaderlake s pomocníkem Jackem Barakem jsou součástí delegace, která krále na cestě doprovází. Arcibiskup jej pověřil tajným úkolem. Shaderlake má dohlédnout na převoz tajného vězně k výslechu do Londýna. Při plnění uložených povinností je Shaderlake zapleten do spinknutí, které má vcelku abmiciózní cíl: svrhnout vládu Jindřicha XIII.

cori
01.05.2013 4 z 5

Chudák Shardlake, v tomto díle se s ním autor rozhodně nemazlí. Atentáty a vlhká kobka v Toweru - to je jen zlomek "radostí", které mu nachystal. Shardlake je lapen v síti politických intrik, vydírání, korupce a bojů o koryto. Třetí díl má již 520 stran, druhý měl 464 a první pouhých 392 stran.

mikesh
29.03.2013 5 z 5

skvele, jako vsechny ostatni knihy s Shardlakem, tesim se na dalsi dily

iška
29.03.2012 4 z 5

perfektně skloubený detektivní příběh s politickým zákulisím doby

Ula
16.03.2012

Doporučuji tuto knížku všem, kteří jsou naštvaní na dnešní politické poměry. Po přečtení Vladaře budete dnešními poměry nadšení
:-)

astroweb
06.03.2012 5 z 5

Je to třetí kniha, kterou jsem od něj četl, na prvním místě stále vede Zima v Madridu, ale Vladař je skvělý!

derminator
03.01.2012 3 z 5

Má druhá kniha přečtena od tohoto autora a mám na ní jen pozitivní dojmy určitě doporučuji. Historické romány jsem nikdy neměl rád ale tyto mě baví i když jsem zatím u obou knih odhalil pachatele dřív než k němu dojde děj. Dávám 75%.