Silmarillion

Silmarillion https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29746/bmid_silmarillion-p5B-29746.jpg 4 2799 317

Pán prstenů série

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. K vydání připravil Christopher Tolkien.

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: , Mladá fronta

The Silmarillion , 1977

Kory98
07.05.2021 5 z 5

Pro mě krásné zabloudění do Tolkienova světa. I když jsem neměla to štěstí, abych četla jeho díla chronologicky (což je samozřejmě ideální), v mých očích jim to neubralo na kvalitě, ba naopak. Teď po přečtení Silmarillionu začínají zapadat některé dějové linky, nakousnuté v jiných knihách, jako do skládanky. Pravdou je, že kromě Hobita a Pána prstenů nejsou ostatní spisovatelova díla tak výpravná a možná to bylo i tím, že si nemyslel, že někdy budou vydána a ani je rozvinout nestačil. Mě jako jeho skalního čtenáře nepřestává udivovat, jak precizně svět Středozemě vytvořil, jak do detailu propracoval rodokmeny elfů, lidí a vymyslel určitě stovky jmen. Možná se do něho utíkal ze světa všedního, zažil obě světové války a věřím, že si od našeho světa potřeboval odpočinout, navíc prý měl rád severskou mytologii a v mnohém se třeba inspiroval. Já jsem si čtení užívala, měla jsem vždycky otevřenou mapku 1. věku Středozemě, při každém novém jménu či názvu jsem otevřela rejstřík v zadní části a připomněla si o koho se jedná. Ale mě to nesmírně bavilo, i když věřím, že to mnohé odradí. Teď už mi zbývají jen Húrinovy děti, Nedokončené příběhy a Beren a Lúthien.

DraXitko
10.04.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, ale pro člověka, co nemá paměť na jména (jako já), dost těžká. Přijde mi opravdu úžasné jak Tolkien dokázal promyslet celý svět včetně jeho historie.

Andrea_I_Am
24.03.2021

Tak jo, vzdávám to. Po roce snah to prostě vzdávám. Mám strašně ráda Tolkiena. Ale tohle jsem nezvládla. Někde uvnitř je schovaný určitě super příběh, ale já se k němu přes tu hromadu jmen a krkolomných obratů prostě nedostala, nevtáhla jsme se do knihy a tudíž ji nemohla dočíst.
Jednou to určitě zkusím znovu, ale až za nějakou dobu ...

Haloon
21.03.2021 4 z 5

Co mají společného Silmarillion a díla typu Starých řeckých bájí a pověstí? Téměř vše, jen odlišný svět. Tolkienovo dílo o legendách svých fiktivních zemí seznamuje čtenáře s příběhy o vzniku světa, o bozích a prastarých hrdinech a fantazie bouří jako hurikán.
Nutno však říci, že Silmarillion je vhodný pro otrlejší Tolkienovi fanoušky a jiní by mohli být docela dobře odrazeni. Samotného mě také dosti dráždilo, že kniha buduje především svět, který má malou spojitost se Středozemí, jakou ji známe z Hobbita, či Pána prstenů.

amejzlík
04.03.2021 5 z 5

Na knihu jsem se nesmírně těšila a velmi mne bavila. Dověděla jsem se mnoho o historii a vzniku Středozemě. Tolkienův svět mě fascinuje a baví. Každý návrat do něj je pro mne ohromným zážitkem. Dějiny elfů, lidí a jiných bytostí ve Středozemi mne pohltily. Užívala jsem si každou stranu a měla pocit jako by mi o Středozemi vypravovala sama Paní Galadriel.

AnselmaAlois
01.03.2021 5 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila a zároveň se jí trochu obávala. Spousta uživatelů níže totiž knihu hodnotí jako těžce stravitelnou, ba dokonce k ukousání nudnou.

Naštěstí jsem se bála zbytečně, kniha mě uchvátila hned na první straně. Je to skvělé dílo které dává všem dosavadním Tolkienovým knihám nečekanou hloubku a promyšlenost, najednou vidíme že Středozem a její hrdinové nevznikli jen tak "lusknutím prstů", ale že za jejich zrodem stála léta práce, vymýšlení a pečlivého dosazování letopočtů, a to vše je natolik přesvědčivě udělané, že máte při čtení pocit, jako by Arda opravdu existovala, jako by byla tak skutečná, jako je skutečná naše zem.
Doporučuji všem, kteří byste chtěli nahlédnout hlouběji do autorových myšlenek a přímo do srdce jeho bájného světa, poznat jeho trnitou historii, impozantní místa a hrdiny ze slavných pověstí.

Luigi1
01.03.2021 5 z 5

Někdy jsem se strácel v těch údajích a iformacích.Zajímavé,kromě jiného bylo čtení o prstenech.Jen mě tam zarazilo to,že je rozdílné pojetí o posledním prstenu.Doporučuji.

Atuin
22.02.2021 5 z 5

Tato kniha je pro mne jako celý Tolkien neuvěřitelný ranhojič. Seznámila jsem se s ní ( jako s celým Tolkienem) v době když mi bylo náct a bylo to tehdy pro mě zjevení. Od té doby jsem pána autora nedala z ruky, v podstatě. Bylo to pro mě tak nové, jiné a krásné, že vždy když knihu čtu zapadnu do neuvěřitelného vzpomínání. Dojmy jsou vždy nové a rozsáhlejší a zároveň stejně teplé a komfortní, je to přesně zóna kterou kolem mě Tolkien vybudoval jak ochranný val. Doporučuji. Je to opravdová slast.

Andi
12.02.2021 5 z 5

Podivila jsem se, že knížku už dávno nemám uloženou ve vlastním seznamu TOP knih. Jak se to mohlo stát? Takový must-read pro fanoušky Středozemě, povedené a pěkné čtení.

R47
06.02.2021 2 z 5

Uznávám, že je úžasné, jak komplexní svět JRRT stvořil. Ale on nebo nakladatel moc dobře věděli, že tohle nemá u lidí šanci. Je to hlavně pro totální fanoušky LOTRa. Pokud něco, líbil se mi možná začátek. Vlastně ještě před Silmarily. Z těch věcí, co vyšly po smrti JRRT mě bavil jenom Pád Gondolinu.

Arcticus
29.01.2021 5 z 5

Viem si predstaviť, že Silmarillion mnohí po pár stranách znechutene zatvoria a vrátia sa k nemu iba s veľkou dávkou sebazaprenia, alebo sa už nevrátia vôbec.

Ja som však z tých, pre ktorých sa čítanie Silmarillionu stalo úžasnou cestou do fantastického sveta, v ktorom moja predstavivosť a fantázia pracovali naplno. Tú správnu atmosféru príbehov dotvárajú ilustrácie Teda Nasmitha, kvôli ktorým som pri kúpe knižky dal prednosť českej pred slovenskou verziou. Priložená mapka Beleriandu pomáha zorientovať sa v priestore, kde sa dej odohráva a aj po tom, ako som si jeho oblasti osvojil som neraz pri čítaní sledoval na mape kde sa to čo práve čítam odohráva. Možno by som ešte uvítal i mapu Valinoru, ktorú som si aspoň našiel a vytlačil z internetu.
Nechcem spoilerovať, nebudem preto bližšie písať o jednotlivých príbehoch, no milovníci fantasy a duše romantické si bezpochyby prídu na svoje. Dozvedáme sa ako sa všetko to, čo vyvrcholilo v Pánovi prsteňov vlastne začalo. Od stvorenia sveta, až po pre mnohých dobre známy príbeh Bilba a Froda. Prežívame všetky tie dobré i zlé časy Stredozeme (ale i Valinoru), v ktorých je vždy vyzdvihnutý nejaký príbeh, ktorý mal pre ďalšie udalosti veľký význam. Práve týmito spolu častokrát súvisiacimi a na seba nadväzujúcimi drobnými príbehmi sa utvára osud a ďalšie smerovanie celej Stredozeme.
Odveký boj dobra so zlom, šťastné i tragické osudy hrdinov, láska, zrada, pýcha, závisť či veľké skutky a epické bitky. O tom všetkom je Silmarillion, ktorý si určite po krátkom čase prečítam znovu a vlastne sa pýtam sám seba, prečo som ho neprečítal už dávno :)

A pre tých, ktorí sa možno trošku obávajú, áno je tam mnoho mien, mnoho hrdinov a názvov, ale keď sa človek začíta tak sa v tom dokáže po čase zorientovať. Navyše priložená mapka Beleriandu, menný register na konci knihy a rodostromy postáv pomôžu veľmi rýchlo pripomenúť si to, čo sme možno po niekoľkých stranách zabudli.
Možno malá rada pri listovaní abecedného zoznamu mien nečítať informáciu o postave až do konca - dozviete sa tak nechcene ako postava umrela ešte skôr než sa k tomu dočítate :)

Usire
25.01.2021 5 z 5

Jak to všechno vzniklo? Co bylo dál? Odkud byli? To jsou otázky po přečtení Hobita či trilogie Pána prstenů mnoha z nás. Tato kniha na mnoho odpoví a přidá mnoho dalšího.

HloupýHonza
15.01.2021 5 z 5

Tolkien byl výjimečný spisovatel, který si na svém díle dal značně záležet, vymyslel opravdu krásný svět a do toho ještě vytvořil i umělý jazyk. Kniha se poutavě čte, pro někoho může však být komplikovaná, poněvadž obsahuje spoustu jmen, doporučuji tedy číst bystře.

Teclaireddy
28.11.2020 4 z 5

Je obdivuhodné, kolik je za tím vším práce a jak moc měl autor vše promyšlené. Není to odpočinková četba, která vás strhne svým příběhem, lze to podle mě číst dvěma způsoby. Úplní nadšenci tolkienovského světa budou hltat každou větu, listovat v rejstříku a mapách. Já jsem knihu četla spíš jako zvídavý návštěvník a nasávala atmosféru, která je opravdu fascinující (zvlášť v první části knihy). Jako čtenářka severských ság jsem zvyklá jména filtrovat a soustředit se na hlavní niť a jádro příběhu (navíc rejstřík často odhalil i pozdější osud postavy).

Johny_H.
25.11.2020 1 z 5

Tak toto je opravdu velice složité. Odmyslíme-li několik mnoho jmen které se ani nedají zapamatovat pro rozlišení prvním písmenem a řeknete si Ok nějak to dočtu stačí, že vím kdo je Elf Trpaslík Člověk a tak dál. Dozvíte se, že Elf je možné říci několika způsoby které mají ještě pod druhy a ty se dají také více pojmenovat. Začátek je opravdu dobrý pak se začnete ztrácet v jménech poté v rasách a nakonec v ději i čase. Moc rád jsem si přečetl jak vznikly Elfové Trpaslíci a celá Arda to bylo zajímavé a krásné vysvětlení o původu těchto stvoření a celé země. Jednoduché a přitom geniální. Mám ale hodnotit i celé dílo tak nejen, že jsem v půlce knihy nevěděl co jsou ty Slimarilliony o kterých pořád někdo mluví já ani nevím kdo je vyrobil (myšleno rasa).Pohled z první osoby jako u ostatních knížek zde velice chybí. Po přečtení více jak půlky odloženo a pokus doposlouchat audio verzi dopadl hůře přibila my postava a musel jsem skončit . Ano kdybych pokaždé listoval k rodokmenům či do slovníku tak je vše v naprostém pořádku a pochopím o co jde. Ale tímto způsobem já opravdu nehodlám knihu číst a domnívám se, že nebudu sám.

Parwana
20.11.2020 3 z 5

Konečně doposloucháno. Zápasila jsme s knížkou tři měsíce, kdy přes verzi v kindlovi, papírovou knihu s nádhernými ilustracemi jsem od 1.11.2020 přešla na audio a knihu úspěšně doposlouchala. Chápu, že patří k jedněm z nejčastěji nedočtených knih, i já jsem ji málem odložila. Je to spíš velká fantasy Bible než čtivý román, hned tak se k ní asi nevrátím.

OlafSveinsson
16.11.2020 5 z 5

Mýty o stvoření Středozemě a příběhy ze Starých časů napsané ve stylu Tolkienovo oblíbených staroseverských ság. Takže není moc prostoru na obšírné vypravování, všechno se musí vlézt do relativně krátkých kapitol. I proto je čtení relativně náročné a teprve při druhém nebo třetím jsem si ho užil naplno. Když se ale prokoušete tou spoustou jmen a všechny místa zařadíte správně do mapy, dostane naprosto úžasný příběh ze světa, který pan Profesor stvořil do nejmenších detailů.

Kiu
23.10.2020 4 z 5

Jedním slovem VAU. Nádherná, dlouhá, popisná, nadnášející, těžko zkousnutelná, jedinečná....těmi a mnoho dalšími slovy by šla tato kniha popsat. Příběh byl pro mě velmi strhující a hltala jsem každý kousek. Jediná nevýhoda této knihy je, že čtení není odpočinek. Držet krok s jmény, jazykovými prvky a v neposlední řadě geografii je skoro nemožné. Ale stojí za to.

littlestar
30.09.2020 2 z 5

Těžce se mi hodnotí. Příběhy krásné, leč množství jmen a názvosloví, jazyk vyprávění nebylo pro mě to pravé a udržet pozornost na děj pro mě složité. A rozhodně potěší, pokud bude vše jednou zfilmované. Každopádně volby nelituji, bylo fajn se dozvědět z počátků Středozemě. Závěr knížky by byl za půl hvězdy navíc, leč udělit ji můžu jen textově 2,5*

Gabina.horkov
23.08.2020 5 z 5

Skvělé doplnění Tolkienova světa. Vše je tedy popsáno stručněji, ale kdo by rád podrobnější popis, jak je autorovým zvykem. Může nají některé příběhy v knize Nedokončené příběhy.