Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29753/mid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 5 10397 10397

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

AnneEyre
02.05.2013 5 z 5

Jak může někdo tvrdit, že je to špatně napsané? Hobit je sice spíše pohádka, ale poutavá, nikde se nezdržuje přehnaným množstvím popisů, má to vše, co má podle mě dobrá kniha mít.

Sisi11
02.05.2013 4 z 5

Příběh se mi zdál ze začátku až moc pohádkový a odpočinkový. Vše se vynořilo až od 14. kapitoly a musím říct, že mě to začalo neskutečně bavit a postupně jsem mezi písmeny našla vše, co je pro tento obrovský příběh tak typické. Musím především pochválit brilantní předzávěr a závěr. Neskutečně se mi líbil Bard a bitva s drakem, jezerní město a úžasní moudří opeření přátelé. Trpaslíci byli, podle mého, takoví malí mamlasové, ale i s nimi jsem docela spokojená. Jediné, na co jsem stále čekala bylo, kde se objeví Gandalf, vždy se tam mihl jen na chvilku a musím říct, že mě to docela mrzelo. Uvítala bych víc jeho přítomnosti. Jinak musím příběh pochválit, je to pěkné odpočinkové fantasy, které mě velmi potěšilo.

Askarinka
02.05.2013 3 z 5

Milá knížka, příběh sice trošku rozvláčný,ale mě to nevadilo

Sierra
20.04.2013 2 z 5

Nejprve jsem četla trilogii Pán prstenů a základě dobré zkušenosti jsem zkusila i Hobita... ale ten mě nemile překvapil. Děj mi přijde příliš zdlouhavý, neakční a nezáživný. Knihu jsem ani nedočetla..

Luxiee Axony
18.04.2013

Velice jednoduché pohádkové čtení. Doporučuji všem nadšencům do fantasy :)

taurusek
16.04.2013 5 z 5

Hobit je mnohem méně náročný na čtení než Pán prstenů. Je to dokonalé nenáročné fantasy pro všechny snílky, kteří se chtějí pobavit a zároveň zažít spoustu dobrodružství.

Viki9
03.04.2013 5 z 5

Naše mamka četla mě i bratrovi nahlas po celou dobu našeho dětství. A poslední knihou (to už mě bylo 15 let) byl tenkrát Hobit. To okouzlení ve mě přetrvalo dalších třicet let. Pán prstenů je sice také fantastické čtení, ale Hobit je Hobit. Ta kniha se prostě nedá srovnat s ničím - je kategorií sama pro sebe.

MiaVa
03.04.2013 5 z 5

Jedna z knížek ke které se s chutí vrátím!

aandypado
01.04.2013

Jednou jsem knihu otevřela a zase zavřela. Pak jsem po několika letech neodolala a v Kanadě si ji koupila v originále. Četla se jedním dechem. Super. Líbila se víc, než trilogie Pán prstenů.

hanapaimen
26.03.2013 5 z 5

Nádhera. Nic víc netřeba psát.

Daxie L. Jesus
23.03.2013 5 z 5

Kterak se stvořili hippies...

ewisek22
16.03.2013 5 z 5

Kdo by to byl řekl, že já, holka odkojená dívčími romány, se zamiluje do Středozemě:)) Zjistila jsem, že styl psaní pana Tolkiena je fakt blízký mému srdci a přistihla jsem se, že při čtení se neustále křením, i když mnohdy ani nemám proč...:) Jednoznačně plný počet hvězdiček dávám a tuto knihu i celého pána prstenů musím vlastnit!:))) A ještě mně čeká po přečtení knížky velký bonus a to zfilmované pojetí Hobita...co víc si přát?:))

Enefersis
12.03.2013 5 z 5

Mohla jsem být tak v první třídě, když mi taťka poprvé četl Hobita. Pamatuju si, že tehdy na mě největší dojem udělal šišlavý Glum se svým miláškem a Hádankami ve tmě, kapitolou, kterou jsem požadovala předčítat klidně i několikrát za sebou :). No a o pár let později jsem se začala prokousávat Pánem prstenů, který je dnes mou srdeční záležitostí, stejně jako Hobit :)

Holubicka87
06.03.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila. Trochu mě omezovalo to, že jsem předtím viděla Pána Prstenů a tak jsem u všech knih zhruba věděla, co přijde. Víc bych si to asi užila, kdybych to dopředu neviděla. I tak musím uznat, že Hobit mě obravdu bavil a budu se těšit, že si ho možná ještě někdy přečtu znova :-)

alfonik
06.03.2013 5 z 5

Četl jsem i Hobita i Pána prstenů a myslím že Hobit je o mnoho lepší. Narozdíl od trilogie nebyly v knize pasáže, u kterých by se nudil, ale ta promyšlenost všech Tolkienových knih je naprosto úžasná.

swamp
05.03.2013 5 z 5

Musím se přiznat, že Hobit se mi líbil více, než celá následná trilogie. Jeho vtipnost a pohádkovost mi přišla prostě úžasná. A netřeba více slov..

evickakyticka
05.03.2013 4 z 5

Možná někomu bude připadat divné, že mě od začátku neuchvátilo šílenství kolem Pána prstenů. Ale věděla jsem, že čas uzraje. Jednou jsem už Společenstvo prstenu odložila, dokonce jsem nikdy neviděla pohromadě všechny zfilmované díly. Nevím proč. Ale k hobitovi jsem se nakonec dostala a přečetla jej. Vyprávění bylo hezké, čtivé a dokonce si dokážu představit, že by kniha měla klidně o 300 stran víc. Ale že bych z toho padla na zadek, to zas ne.

kacaabba
03.03.2013 4 z 5

Čteno s dětmi. Některé pasáže se četly velmi dobře, některé malinko unavovaly. Nejsme "tolkienovci", ale přečíst knihu a pak na to jít do kina byl pro nás umocňující zážitek.

Kopta
28.02.2013 5 z 5

Co k tomu říct? Hobit je moje druhá zkušenost s J. R. R. Tolkienem, která dopadla mnohem lépe než s Húrinovými dětmi. Příběh je překrásně propracovaný a pohádkový. Ani chvíli jsem se nenudil a chtěl vědět co bude dál. Po přečtení knihy mě opravdu přišlo, že film je trochu mimomísu, ale to sem nepatří. Hobit... je jediná kniha u které jsem se rozbrečel!

Dion
28.02.2013 5 z 5

Hobita jsem četla už dávno a spíše jako doplněk k Pánovi prstenů, ale zaujal mě. Příjemně napsaná knížka, kde se pohádkové prostředí snoubí pohádkové prostředí elfích hvozdů a roklí s temnotou skřetích jeskyní. Při putování Středozemí má člověk pocit, jako by tam sám patřil.