Pán much

Pán much https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3645/bmid_pan-much-IAp-3645.png 4 2843 451

Již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Maťa

Lord of the Flies , 1954

Kelderek
26.04.2015 5 z 5

skvělá alegorie na lidskou společnost - zdůraznil bych však slovo 'skvělá', než alegorie - protože se nejedná o nějaké prvoplánové podobenství, ale o poutavě napsaný příběh, z něhož si člověk může vzít mnohé o tom, jak funguje lidská společnost

Kraken84
05.04.2015 4 z 5

Intenzivní počtení s vystupňovaným dějem - na poslední straně struna praskne a napětí povolí. Věděl jsem, že se pouštím do knihy plné symbolů a šifer - proto jsem se snažil všímat všeho - nejvíce mě ze začátku znepokojili mladí chlapci lesknoucí se potem, kteří se navzájem plaše hladí po pažích a před koupelí se při svlékání obdivně pozorují atd. Napadlo mě, co kniha nejen vypovídá o člověku a jeho povaze, ale co nám může povědět o panu učiteli.

marlowe
05.04.2015 5 z 5

Místy trochu zdlouhavým a někdy až nadbytečně "básnickým" způsobem odvyprávěný příběh o "Mordoru v nás", děsivé podobenství o šelmách, které dřímají kdesi v našem podvědomí a které – jsouce probuzeny okolnostmi – se utrhávají ze řetězu, často překvapujíce i nás samé…

Markysek45
31.03.2015 4 z 5

Výborně popsaná změna lidské společnosti. Občas kniha trošku vázla, ale kvůli "úchvatnému" konci ji stojí za to přečíst. Taková proměna opravdu děsí a nejhorší na tom je, že pouze člověk ze všech živočišných druhů je té proměny určitě schopen :(

kacaabba
26.03.2015 5 z 5

Velice podnětná kniha. Již se těším, až si o ní, resp. o její filmové podobě, budeme povídat s mládežníky. Dříve jsem viděl jako film, než četl knihu.

wiix
16.03.2015 3 z 5

Som trochu sklamaná, najmä po tom, ako je toto dielo ospevované. Keby som bola 10 ročný chlapec, bola by som nadšená, ako dospelá žena som len trochu ohúrená zaujímavým námetom a psychologickými fenoménmi, rozpytvanými v hlávkach malých opustených chlapcov.

makovec.h
26.02.2015 4 z 5

Nikdo po přečtení knihy nemusí dumat, co tím autor chtěl říci, i když to, co chtěl říci pan Golding je děsivé. Ale skoro třičtvrtiny knihy nebyly moc záživné čtení, od kterého bych se nedokázala odtrhnout, nakonec to spravil, ale přesto jen čtyři hvězdičky.

józi.odkudkam
13.02.2015 5 z 5

Pán much je podobenstvím, je příběhem o vyhnání z ráje nevědomí, o prvních lidech a o tom, jak z nulového bodu celá naše společnost dospěla tam, kde je. Díky pane Gouldingu, nikdy bych nevěřil, že to lze udělat tak prostě! 5*****

Kiť Kať
05.02.2015 4 z 5

Stejně jako Ralph, i já jsem ztratila iluzi o dětské nevinnosti, uvědomila jsem si, že PRÁVĚ dětská mysl je náchylná k bankrotu lidskosti, že bez ruky dospělého vlastně ani nemá šanci na přivlastnění si základních lidských hodnot. Chtělo se mi ronit slzy nad chorou lidskou myslí...

Zachovaly by se tak pouze děti, anebo by nakonec došlo ke kolapsu i mezi dospělými jedinci? Pravděpodobně ano, a vlastně už se to stalo, a bohužel ne jednou. Není opuštěný ostrov a banda ztroskotaných, divošství podléhajících britských chlapců tak trochu alegorií na předešlé, současné a vlastně i budoucí válečné konflikty? Nejsou takové války a bitvy rovněž následkem lidské touhy po nadvládě, po moci? Nejsou symbolem věčného úpadku lidské podstaty?

Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla až ve svých 27 letech, číst ji ještě v dětství nebo v době brzké puberty, tak bych tu představu o dětské nevinnosti asi ztratila už dávno. Čtení jen pro silné nátury. Jen bych vynechala pasáže popisující hru světel (to mě fakt nebavilo), v tom se pan Golding evidentně vyžíval.

bukiet
03.02.2015 5 z 5

Je vůdcovství službou lidské společnosti, nebo jen výtahem k prebendám a moci? Je šlechtic skutečně ten šlechetný? Kdy se pod tlakem okolností rozhodnu myslet už jen na sebe? Nebo bych tak měl myslet primárně? Sakra, kluci jedni umolousaní, jaké jste mi to myšlenky do hlavy dali!

Jaine
27.01.2015 5 z 5

Jednoduše strhující prvotina, nad kterou budete ještě dlouho přemýšlet. Takže asi tak...

Terošu
27.01.2015 4 z 5

Na této knize mě fascinuje nejenom způsob, jakým autor dovedl trefně vykreslit svět, v němž člověk sejme masku civilizovanosti a kdy nad ním přestane viset nějaký ten bůh/spravedlnost/svědomí, který by ho mohl potrestat a kdy se chování lidí stává naprosto neřízeným. Zároveň je pro mě i zkazkou o hierarchii společnosti. Nabízí svůj pohled na to, kdy a jaké ideje či pudy v lidech vítězí. Ukazuje chování jak člověka jako jednotlivce, tak chování lidí jako celku.

Začíná to jako příběh o dětech a končí touhou po dětské nevinnosti. To mezi tím je lidský život v celé své kráse.

Lenourt
23.01.2015 4 z 5

Hodně silné čtivo!

Ricmont
17.01.2015 5 z 5

Reality-show, seriály i filmy se inspirovaly právě u Pána much.
Když psal pan Golding tuto knihu neměl určitě ani ponětí že příběh skupiny chlapců změní televizní svět od základu. Důležitou součástí knihy jsou postavy ano Golding mohl klidně použít i dospělé lidí a příběh by fungoval stejně ale chyběla by mu tak dětská naivita a nevinnost.
Kniha nám ukažuje že i ty nejpevnější základy civilizace nejsou neostřesitelné a můžou se lehce změnit v prach.

Karcoolka2210
14.01.2015 4 z 5

No naozaj hororový príbeh. Teda, čo sa týka neľudskosti mladých chlapcov. Príbeh sa začal celkom nevinne, no postupne sa z detí stávali doslova surovci. Ako som čítala príbeh ďalej po Simonovom osude, jednoducho som nechápala, čo sa porobilo s Jackom, Rogerom a ostatnými chlapcami v ich partii. Zvláštna kniha. AJ

Žbětule
28.12.2014 5 z 5

Z téhle knížky mě bude mrazit ještě hodně dlouho.

bondula
23.12.2014 5 z 5

Čo povedať k Pánovi múch? Je to klasika... pre veľkých aj malých. Zo začiatku pripomína Verneho Dva roky prázdnin, neskôr je to ale psycho na spôsob moderných reality show. Alebo naopak? Moderné reality show sa inšpirujú u Goldinga?

jorgesob
16.12.2014 5 z 5

když tak občas přepnu telku a vidím v ní všechny ty reality nesmysly kdo přežije někde řikám si kde vzali inspiraci, přečtu si pána much a je mi jasný odkud je inspirace, nicméně telka je shit a tahle knížka po právu kult. o ztroskotání na ostrově a robinsonádě si vždycky rád něco přečtu. tady se pěkně ukazuje když lidi necháte bez všeho někde, tak pěkně vidíme jak je civilizovanost fuč. prostě skvělé

Looka2
02.12.2014 5 z 5

100% Jedním slovem - výjmečné. Naprosto aktuální podobenství o střetu dobra a zla.

feex8
30.11.2014 3 z 5

Pribeh mohol byt zaujimavejsie spracovany, rovnako aj postavy mohli byt prepracovanejsie. Chybala mi tam nejaka zapletka, ktora by ma vtiahla do deja, takto som si pripadala iba ako pozorovatel, ktoremu su tie decka dost ukradnute. Namet je dobry, ale nedotiahnuty. Golding sa s tym mohol viac vyhrat. Ani takto to nie je zle, ale ziadna slava.

Moje hodnotenie: 60%