Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století

Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1170/novy-epochalni-vylet-pana-broucka-tentokrat-do-xv-stoleti-1170.jpg 4 679 98

V tomto v pořadí třetím, nejzdařilejším a nejslavnějším zpracování broučkovského motivu, ocitne se pan Brouček ze stol. 19. v roce 1420. Autor líčí prostředí husitské Prahy i život v ní a heroickým prostředím provádí svého nehrdinského hrdinu. Na proti kladu sobecky pohodlného a zbabělého chameleonství Broučkova a mravní opravdovosti, statečnosti a obětavosti husitů ukazuje Sv. Čech úpadkovost své doby.... celý text

icezero
03.05.2021 3 z 5

Zajímavý pohled na počátky české fantasy. Asi každý jsme si někdy řekli, že cestování časem by nebylo tak úplně marný...
Svým způsobem jde spousta z toho, co je v knize vztaženo do historie našeho státu, vztáhnout i na dnešní dobu... A nejspíš by to asi nebylo tak příjemný čtení

Amneris
27.03.2021 4 z 5

Výlet pana Broučka do 15. století mě moc bavil a trochu jsem mu záviděla, že může cestovat časem.

martineden
24.03.2021 5 z 5

Co jiného než pět hvězdiček pro pana Broučka. Mě to 19.století prostě baví.

MinaB
13.01.2021 3 z 5

Kniha mne překvapila svým vtipem a nadsázkou, přečetla jsem ji s chutí. Bez čtenářské výzvy bych ji rozhodně nečetla, školní výklad některé knihy zkreslí až znechutí, což je i příklad pana Broučka. Dnes však měním názor a doporučuji !

jarmuk
27.08.2020 2 z 5

Spousta nadsázky a utahování z měšťáků. Pro děcka již asi špatně čitelný jazyk.

jprst
29.06.2020 4 z 5

Jedna z knih, které jsem jako povinnou školní četbu vyloženě "protrpěl" , četbu jsem si příjemně užil až v podstatně vyšším věku.

Luigi1
16.06.2020 5 z 5

Tato se mi líbila,byla to povinná četba na ZŠ,docela by mě zajímalo co by se stalo kdyby to měli zvést ve škole.HAHAHA

Marty13
15.06.2020 2 z 5

Kniha je chvílemi vtipná, ale to je tak asi vše. Dějově se dá shrnout velmi jednoduše a že bych z ní měl nějaký čtenářský zážitek se opravdu říct nedá.

Sova15
23.05.2020 4 z 5

Povinná četba z druhé stupně ZŠ. Ale krásná, zajímavá. Pan Broček mě často pobavil.

Hobo
19.05.2020 5 z 5

Nikoliv jako básník, jako satirik Svatopluk Čech přežije a dotýká se věčnosti.

666Jitka
19.05.2020 5 z 5

U této knihy jsem se pobavila a od srdce zasmála. Příjemné, vtipné, odpočinkové čtení.

ViolettaCh.
19.05.2020 5 z 5

Skvělá, vtipně napsaná próza, což jsem od autora 19. st., jehož hlavní doménou byly básně, ani nečekala. Četla jsem to na gymplu a moc jsem se tehdy pobavila.

verka5083
16.05.2020 4 z 5

První dílo od Čecha. Kniha mě velmi zaulaja. Bylo to zábavné, poučné a zajímavé. Myslím, že by si tuto knihu mohl přečíst každý žák na ZŠ. Je to velmi jednoduché na přemýšlení a přímo Vas to pohltí do děje.

Greenfingers
25.03.2020 4 z 5

Mé první setkání s tvorbou Svatopluka Čecha. Musím přiznat, že kniha mě příjemně překvapila a pobavila. Originální nápad (cestování časem do vzdálené české minulosti) byl autorem zpracován s nadhledem.

hellena1523
04.01.2020 5 z 5

Příběhy Matěje Broučka mě nikdy nelákaly, ale řekla jsem si, že letos zkusím dohnat část české tvorby, které jsem se dosud úspěšně vyhýbala. A musím říct, že to bylo super rozhodnutí!
Knihu jsem zhltla s chutí a ještě se u ní bavila. Myslím, že Čech skvěle vystihl povahu člověka v různých epochách, alespoň podle toho, jak jsem si ji sama představovala. Pravda je, že postava Matěje Broučka může být mnohým nemilá, a právem, ale řekla bych, že právě tato postava nese na bedrech onu pravdu - lidé ze současnosti jsou vždy přesvědčení, že jsou lepší, o pokroku, zatímco třeba módu starších dob máme tendenci kritizovat nebo dokonce dehonestovat. Aby ne, hodnotíme ji exometricky z hlediska současnosti.
Příběh se mi četl dobře a knihu považuji za nadčasovou.

ayra
03.10.2019 3 z 5

Zajímavý děj, sice plný popisných části, ale i ty byli vcelku zajímavé. Dala bych více hvězd, ale hlavní postava pana Broučka mi přišla naprosto nesnesitelná a celou knihu mi zkazila.

hrdlickova_61
04.04.2019 5 z 5

Líbil se mi úryvek v čítance, pak celá knížka, pak jsem si přečetla ještě další díly. Ty si na rozdíl od prvního už moc podrobně nepamatuju, ale že jsem je četla s chutí, to vím určitě. Bylo by zajímavé se k nim všem znovu vrátit, mít na to čas. My čtenáři bychom taky potřebovali takový nějaký stroj času, aby se dalo do knížky vstoupit a ve stejnou chvíli zase vystoupit!

de_baques
19.03.2019 5 z 5

Byť je tento satirický román těžce ovlivněn dobovým folklórem naivního velebení husitství, tak přece jenom pokládá zásadní (a stále aktuální) otázku, kdo by v dnešní době byl ochoten přinášet skutečné a dobrovolné oběti za dnes nepříliš ceněné statky jako jsou čest a vlast.

Pokud jde o literární kvality a zpracování, tak je to fantastické čtení. Lahůdka.

Nomia
20.10.2018

Kniha, kterou mi povinná četba a rozbory poměrně zhnusily. Pro mě Svatopluk Čech byl a bude symbolem nudného a místy rozvláčného vyprávění. A i když nemohu opomenout, že měla světlá místa a občas i vtipné pasáže, tak to rozhodně není kniha, kterou bych měla v úmyslu si přečíst znovu.
Ale možná jen byla chyba, že jsem Pana Broučka četla ve svých telecích létech. S mou tehdejší pubertální dušičkou jaksi Svatopluk Čech příliš neladil.

RyonMathrin
12.10.2018 4 z 5

Čech opět udělal čest svému jménu, protože druhý díl pana Broučka je taktéž vlastenecký. Předmluva autora mě naprosto rozebrala, když autor hodnotil předchozí díl vlastní knihy jako neskutečnou slátaninu. Tuto kritiku však napsal tak (tedy já to tak vnímám), že jí tím vlastně udělal dokonalou reklamu. Zakončeno:
„...rozumí se, že Nový výlet pana Broučka nelze dostati v žádném řádném knihkupectví.“ Mistrné.
Výlet do 15. století pojednává hlavně o zbabělosti pana Broučka versus statečnosti obyčejných občanů, kteří v husitském nadšení bránili Prahu před přesilou katolických vojsk krále Zikmunda. Jsou tu však velmi vtipné scénky vycházející ze střetu 400letého rozdílu kultur a jazyka. Třeba hned ze začátku, když se pan Brouček po příchodu do středověku nemůže ani pořádně domluvit, lépe řečeno místní nerozumějí jeho češtině. Nádherná scéna. O to lepší, že za použitou „staročeštinu“ se sám S.Čech hodnotí: „...neznalé staročeštiny oslním, naopak její znalci budou jen kroutit hlavou...“
Další unikátní výstup je, když si Brouček zapálí v domě svého dočasného hostitele Janka Domšíka doutník. Lidé z 15. století nejprve nedovedou pochopit, že existují zápalky:
„Rci, jak možno vytáhnouti oheň z prázdné krabičky holým dřívkem?“

A potom (kuřáci prominou, my nekuřáci se smějeme velmi) - nesmyslnost kouření samotného viděná středověkýma očima:
„A z čeho pochází ten smrdutý kouř?“
„Tuhle, z doutníku!“
„A proč pálíš takové šeredné koření? ... Divím se, jak můžeš strkat do úst ohavnost takovou. Dým tento vpravdě peklem zapáchá, že mi z něj již... nevolno.“

Zakončení příběhu (pozor, spoiler!) tím, že sám Žižka nad Broučkem vyřkne ortel, je podle mne hlubší symbolika - skoncování s uvedenou zbabělostí, lhaním a bezpáteřností. A opět to, že ho nakonec najdou v sudu... nemám slov.
Jen místy mi přišlo zdůrazňování páně Broučkovy lenosti a snahy vyhnout se střetu s křižáky za každou cenu trochu zdlouhavé.
Celkem vzato: Přestože staré, je to vtipné, chytré, vlastenecké. Doporučuji.

15. století Čechy husité

Svatopluk Čech