Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad 2. díl

Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad  2. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123208/bmid_pameti-ceskeho-krale-jirika-z-podeb-6pn-123208.jpg 4 5 2

Jeden z nejlepších českých historických románů 20.století, jehož autorem je nikoliv historik, ale český mistr detektivky, proslulý ústřední postavou kapitána Exnera. Podobně jako ve světové literatuře například A.Dumas, R Graves či M. Waltari zvolil Václav Erben formu fiktivních pamětí a stylizoval se do role jejich nálezce. Ve svém košatém a akčním vyprávění se soustředil na dobu Jiříkova mládí a vzestupu k moci za poručnictví všeho schopného intrikána Hynce Ptáčka z Pirkštejna. Jiřík je vykreslen jako typický politik renesance, schopný si poradit ve složitých poměrech tehdejších Čech. Druhý zcela samostatný díl.... celý text

čef
12.03.2021 4 z 5

Hodně náročné historické čtení vyžadující velké soustředění i velké vědomosti o době po bitvě u Lipan. Autor dobu charakterizuje pomocí rozvleklých úvah, rozumbradování a dišputací na různá teologická, státnická, psychologická a intrikářská témata. Určitě nejsem ten, kdo tuto knihu zahazuje, ale velkou radost jsem z ní neměl. Možná kdybych poslouchal audioknihu nebo četl všechny 3 díly pohromadě, tak bych možná mohl svůj názor změnit.

růžestolistá
13.10.2020

Poručníkem Jiřího z Poděbrad nebyl ve skutečnosti v zobrazovaném období Hynce Ptáček z Pirkštejna. Byl jím Heralt z Kunštátu.

15. století české dějiny Jiří z Poděbrad, český král, 1420-1471 pozdní středověk

Václav Erben
česká, 1930 - 2003