Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad 3. díl

Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad 3. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60864/bmid_pameti-ceskeho-krale-jirika-z-podeb-vrC-60864.jpg 4 8 4

Třetí část historického románu, koncipovaného jako formální úprava autentických, v podstatě však neexistujících vzpomínek Jiřího z Poděbrad, zahrnuje dobu zrání od brněnského sněmu v létě 1435 do smrti císaře Zikmunda ve Znojmě v prosinci 1437.

woodward
18.05.2020 5 z 5

Dočetl jsem tenhle třetí díl a vyprávění je to vskutku strhující, i když jsem se původně domníval, že se do třech svazků vejde celý Jiříkův život nebo aspoň všechno, co předcházelo jeho zvolení českým králem. Autor se rozhodl napsat román pokrývající jen mladá léta budoucího panovníka - osou vyprávění ovšem není životní příběh samotného vypravěče, ale osudy království sedraného válkou a zmítaného politickými půtkami a intrikami. Mám jen jednu výhradu: Pokud jde o samotného Jiříka, nevím, jak dalece měl Václav Erben možnost čerpat z dostupných pramenů, ale mám pocit, že ve snaze přiblížit čtenáři co nejvěrněji atmosféru těch starých krvavých časů, vymaloval budoucího krále snad ještě v temnějších barvách než postavu jeho zlotřilého mentora Hynce Ptáčka z Pirkštejna - to je lotr non plus ultra, ale nechybí mu lidskost. Jiřík, tak jak nám ho autor vylíčil, v sobě vlastně nic lidského nemá - tomu se dá těžko věřit. Ale jak už bylo řečeno - je to především příběh celé země, ne vyprávění o životě jednotlivce, a za ten příběh dávám pět hvězd.

DuncanIdaho
26.04.2020 3 z 5

Začátek knihy byl nezáživný. Děj se ztrácel ve filozofování Jiřího z Poděbrad a v jeho vzpomínkách, které časově následují popisovaným událostem. Hovory šlechticů mi často přišly o ničem a neuzavřené, nic neřešily. S přibývajícími stránkami se to zlepšovalo, takže konec už byl ucházející. Celkově to však pro mě bylo zklamání. Třetí díl vzpomínek Jiřího z Poděbrad jsem se dostal jen náhodou. První dvě knihy těchto pamětí číst určitě nebudu, to si spíš přečtu nějakou knihu s kapitánem Exnerem.

Rigel-nika
25.08.2017 5 z 5