Pamatuji si vás všechny

Pamatuji si vás všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269909/bmid_pamatuji-si-vas-vsechny-f17-269909.jpg 4 714 251

U ledového islandského fjordu leží vesnice duchů... královna islandské krimi přichází s mrazivým thrillerem, poprvé bez právničky Tóry, ale i tak naberete dech až na konci. Když se tři mladí lidé z Reykjavíku rozhodnou, že koupí dům v opuštěné obci v pustých západních fjordech, netuší, co všechno je tam čeká. Co bude odhaleno a co probuzeno. Gardar, jeho žena Katrín a společná kamarádka Líf se chtějí pustit do renovace domu, ale brzy se začnou dít divné věci. Na podlaze se objevují mokré šlápoty, někdo trousí po pokojích mořské mušle, ozývají se podivné zvuky. Mobily se jim záhadně vybijí a loď pro ně má přijet až za několik dní. Jiná cesta z oněch mrazivých pustin nevede. Jsou tu úplně sami. Nebo ne...? V malém městečku na druhé straně fjordu vyšetřuje policistka Dagný spolu se svým kamarádem, psychiatrem Freyrem, sérii nepřirozených úmrtí. Stopa vede do zaprášených archivů s policejními složkami z minulého století. Jak by ale tehdejší zločiny mohly souviset s nedávným záhadným zmizením Freyrova malého syna? Záhady se vrší jedna na druhou a pomalu se začínají propojovat do řetězce děsivých událostí. Příšerná pravda musí být odhalena. Mrtví si někdy pamatují víc, než bychom si přáli...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Metafora

Ég man þig , 2010

Puntíkatýhrnek
13.12.2017 5 z 5

Velmi silný příběh...dvě třetiny knížky jsem na konci každé kapitoly vyloženě trpěla..Posledních sto stránek jsem přečetla v kuse, protože to tak prostě je..je to napínavé, čtivé a kruté a to i přesto, že je to napsané jednoduchým až naivním stylem, tak typickým pro islandskou literaturu. Vždycky jsem tušila, že Yrsa na to má a tohle ještě určitě není vrchol..odklon od série s Torou jí vyloženě prospěl. Pokud se chcete bát, pokud chcete nad knihou přemýšlet, tak vřele doporučuji...akorát pokud jste paranoik jako já, tak nedoporučuji číst před spaním...

DavidKeller
08.12.2017 4 z 5

včera padlo asi 23:55 a knihu jssem dočetl, pomalý rozjezd ale o to rychlejší a pochopitelný závěr, zajimavé že za všechny náhody nemohl ani jeden z duchů,. Island chci teď navštívit o to více než jsem chtěl. Přesto že duchařinu nemusím , příběh mě zaujal s tajmeným nápadem, a mrazivou a chladnou přírodou :) davam 4* jak jsem řikal Duchařina :)

zaRohem
01.12.2017 4 z 5

Právě jsem dočetla :-). Rozjezd byl celkem dost pomalý, vůbec nic se tam nedělo přibližně prvních 100 stran. Dvě různé dějové linky hodně dlouho vypadají, jako dvě různé knihy a nesouvisí spolu. Bylo by to i celkem strašidelné, kdyby se ty dvě dějové linky nestřídali po kapitolách. V momentě kdy jsem se začetla, končila kapitola a zase mě s té atmosféry vytrhla. Přesto byl příběh chvilkama mrazivý. Divoká příroda a duchařina na jedné straně. Na druhé straně detektivní příběh.....když se začali objevovat souvislosti a začali se příběhy proplétat, teprve mě to vtáhlo do děje. Bohužel to bylo až v poslední části knihy. Přesto se mi kniha celkem líbila. Rozhodně originální a zajímavá zápletka ;-) a mám ráda duchařiny....

Renatecka
26.11.2017 3 z 5

3,5* Bála jsem se tak napůl. Poměrně zdlouhavé, než se to dostalo ke konci, pak se děj tak nějak rozjel, vše se rozuzlilo, příběhy pospojovaly a vcelku na mě toto dílo zapůsobilo jako dobrá průměrná napínavá kniha.

85098211
17.11.2017 4 z 5

Stará, dobrá Yrsa se vrátila! Kniha mne hned od začátku pohltila a příběh hezky odsýpal. Ale něco málo mi tady chybělo - nebo snad přebývalo? Těžko říct... Podle mého názoru se autorce série s Tórou povedla o hodně víc. A duchařinu taky zrovna nemusím, proto dávám tentokrát o jednu hvězdičku méně.

Ivabel
30.10.2017 4 z 5

Série o Tóře byla mnohem lepší. Je škoda, že v ní Yrsa nepokračuje :-(

PetK
29.10.2017 4 z 5

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami, ale četlo se to dobře a svižně, takže nakonec 4. Akorát že až tak duchařské příběhy nemusím, i když napětí se knize upřít nedá. Hlavně jsem ale asi úplně nepobrala konec, resp. očekávám další díl. :-) Některé "náhody" totiž dle mého nebyly úplně dovysvětleny... Tak uvidíme, třeba se dočkám.

Petra Ďat
22.10.2017 4 z 5

Líbilo se mi jak byli postavy vzájemně propojené, kniha se četla dobře.

TeaPeter
16.10.2017 1 z 5

Byla to zvláštní kniha, nebojím se ani slova divná. Jako by jí napsal někdo jiný než Yrsa. A to asi byly důvody, proč mě nezaujala a považuji ji za to nejslabší, co jsem měl od této autorky možnost přečíst. Doufám, že se zase objeví nějaké klasické detektivky s advokátkou Tórou - ty naopak považuji za velmi dobré.

111moni
25.09.2017 1 z 5

Tak tato kniha za mě úplně nejslabší ze všech, co jsem od autorky četla, motanice neskutečná a nakonec rozmotaná tak jako trochu ,snad,aby se čtenář uspokojil a už to byl konec. Kdybych začala touto knihou už si od autorky nikdy nic nepřečtu.
Milá autorko, umíte to mnohem lépe, takže se těším na další. Inu, každý má slabou chvilku :-)

Zlatovláska
21.09.2017 5 z 5

Tento titul jsem poptávala velmi dlouho... a rozhodně nelituji, že jsem to nevzdala. Vynikající četba! Autorka dokáže naprosto skvěle žurnalisticky a psychologicky udržet čtenáře v neustálém"napětí, strachu a v případě tohoto díla, i ve smutku". Byla to moje první kniha od této autorky, avšak nyní vím, že ne rozhodně poslední. Pokud budou všechny Yrsyiny knihy skvělé jako tato, tak se mám na co těšit...Titul hodnotím na pět hvězdiček a všem rozhodně doporučuji přečtení. :-)

Siraelxy
27.08.2017 3 z 5

Moc šancí jsem ji nedávala, nemám ráda styl psaní severských detektivek. Ale tahle se mi líbila. Neměla jsem mrazení v zádech jak popisují mnozí čtenáři, ale bavilo mě ono tajemno a nadpřirozeno, které může být opravdové....

VeronicaC.
25.08.2017 5 z 5

Moje první setkání s touto autorkou a hned takový trhák ... Kniha je velmi čtivá a poutavá, těžko jsem ji odkládala, abych mohla jít v 1 ráno spát.

harena
25.08.2017 3 z 5

Průměrná oddechovka s duchařským příběhem nenadchla, ale ani neurazila. Žádná husí kůže se nekonala, nebála jsem se, spíš spěchala, abych knihu už dočetla. Čtení celkem roztahané, ale zvědavost mě nutila knihu dočíst až do konce. Tedy dobře - tři hvězdičky.

Heřmis
09.08.2017 4 z 5

Na knize nejvíc oceňuji, že skutečně navozuje takovou mrazivou, strašidelnou atmosféru, že se při čtení normálně bojíte :), což se kolikrát nepovede, ani zaručeně "kultovním" hororům. Je to velmi čtivé a kniha se těžko odkládá. Doporučuji k přečtení.

Teclaireddy
30.07.2017 4 z 5

Skvělá atmosféra, z některých scén mi opravdu šel mráz po zádech (mušle, smrad rybiny, siluety tuleňů). Střídání příběhů mi ani tolik nevadilo, protože kapitoly nebyly tak dlouhé (akorát to mělo za následek, že jsem se čtením nemohla přestat). Nevadil mi ani otevřenější konec, pár nedořešených věcí se podle mě k tomuto žánru hodí.
Vyděsilo mě, že byla kniha překládána přes němčinu, ale nakonec jsem naštěstí neobjevila žádné větší přehmaty (překladatel možná nahlížel i do původní verze, např. název knihy je z islandského originálu). Jen ta "Katka" mi rvala srdce..!!

LadyAnn
23.07.2017 4 z 5

Moje první setkání s autorkou a příjemné překvapení. Přečteno za víkend, příběh plyne svižně a nabízí nečekané a chytré zápletky. Mrazivá, ponurá a divoká příroda fjordů dokresluje atmosféru a několikrát mě během čtení až "vystrašila". Slušná detektivka, jen je škoda jednoduššího jazyka (možná vinou slabého překladu).

ajasin
25.06.2017 4 z 5

Tak tady mě Yrsa lehounce zklamala. Knížka je opět skvělá a plná napětí. ALE!! Ve všech jejích knihách měli "nadpřirozené jevy" nakonec racionální vysvětlení. Tady jsem se bohužel dočkala jen částečně. A proto jen čtyři hvězdy.

Jitkarka
23.06.2017 5 z 5

Co napsat k této super knize se skvělým námětem a hororovými prvky? Za mě skvěle napsaná kniha, u které jsem měla chvílemi i trochu nahnáno :) Nyní je i ve filmové verzi... Což se dalo čekat,takže se těším na film a doufám že bude stejně tak dobrý jako knižní předloha. Kdyby to šlo, dala bych deset hvězdiček.. :)

AlexisG
15.06.2017 5 z 5

V teple letních dnů, jsem se pustila do mrazivého příběhu, odehrávajícího se v ledovém islandském fjordu. Už po prvních stránkách mě příběh, vlastně příběhy, úplně pohltili a já se nedokázala odtrhnout. To že se dva příběhy střídali po kapitolách mi vůbec nevadilo, i když by to člověk očekával. Obzvlášť když je mnohdy kapitola ukončený v nejlepším. Tolik mě ale zajímalo, co se děje i s druhým příběhem, že mi to nedělalo žádný problém.