Pád

Pád https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155444/bmid_pad-0ko-155444.jpg 4 528 123

Rob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svého starého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného horolezce, který se zabil při pádu z obávané skalní stěny v severním Walesu. Ačkoli se tito dva muži již několik let neviděli, Rob okamžitě otáčí svůj vůz a spěchá do Walesu, aby nabídl pomoc a útěchu Ruth, vdově po Jamiem. Tahle změna trasy se ukáže být osudovým momentem, který Roba přiměje vydat se na pomyslnou cestu zpět v čase do doby svého mládí, do časů vlastní posedlosti horolezectvím, do dnů, kdy učinil určitá klíčová životní rozhodnutí, která jej nyní začínají pronásledovat. Při pátrání po příčinách Jamieho smrti je náhle nucen čelit desítky let starým a zdánlivě zapomenutým zradám a lžím. Postupně odrývaná tajemství Jamieho života odhalují Robovi palčivou pravdu o osudech jeho matky v době jejího pobytu v Londýně před vypuknutím a v průběhu druhé světové války. Simon Mawer odhaluje ve svém v pořadí pátém románu jednotlivé vrstvy historických dějů propojujících skupinku lidí vzájemně propletených láskou, rivalitou a vášní. Na pozadí jednoho milostného trojúhelníku se nenápadně rozvíjí historie další a zcela nečekané pavučiny vztahů. Čtenář sleduje osudy postav od doby válkou zkoušeného Londýna, přes rozevlátá a náruživým horolezectvím naplněná šedesátá léta, až po rozuzlení zasazené do kulis zapadlé vesnice současného Walesu. Simon Mawer originálním a velmi přitažlivým způsobem zpracovává téma nemožnosti úniku před dopady dávných křivd a utrpení. Román Pád byl publikován v roce 2003 a v témže roce za něj Simon Mawer získal prestižní Boardam-Taskerovu cenu za nejlepší knihu s horolezeckou tématikou.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Fall , 2003

teresinha
23.02.2016 4 z 5

Tahle Mawerova knížka se mi líbila moc, ale musím uznat, že pro mě měla i spoustu hluchých míst. Hodně z ní kouká autorova nadšenost pro horolezectví a vůbec znalost všech věcí okolo, což jistě po horách lezoucí čtenáři velmi ocení. Na mě tam bylo těchhle detailů a popisů zbytečně moc, v některých pasážích příliš zpomalovaly děj a přiznávám, že mě vlastně nebavily. A už chápu, proč je ta kniha tak tlustá...
V jiném ohledu je to klasická Mawerova kniha s výborným příběhem přesahujícím několik generací a propleteným takovým způsobem, až vám budou oči přecházet. Přesto je to z mého pohledu zatím nejslabší kniha tohohle autora. Nicméně nenechám se odradit a těším se na další :)

Rade
13.02.2016 4 z 5

Zajímavý román o vztazích. I když se mi zdálo těch milostných propletenců a vztahových problémů s přesahem do dvou generací až moc.
Mezi 3 – 4, nakonec zaokrouhluji na 4, pro tu horolezeckou tematiku, výbornou epizodu na Eigeru, i proto, že autor prostě psát umí.

yueh24
11.10.2015 5 z 5

Parádní kniha z úžasného prostředí s promyšleným dějem. Zážitek.

Atheal
25.09.2015 5 z 5

Myslím, že mám v sobě tu stejnou šílenou (sebevražednou?) lásku k horám jako Jamie a zřejmě i jako Simon Mawer, protože si neumím představit, že by tak bravurně popsal něco, co sám nezažil. Ta kniha samozřejmě není jen o horách a horolezectví, je o lásce, tajemstvích, strachu a rizicích, která na sebe bereme den co den. Nicméně právě propojením těchto témat s dobýváním těch mlčenlivých majestátních krásek mě naprosto uchvátila.

Palom
16.09.2015 5 z 5

Pasáže věnující se lezení utrpěly zřejmě překladem (Mawer uvádí, že sám leze). Použité výrazy byly často mimo žargon, navíc u výstupů překladatel občas nepochopil, co lezci vlastně ve stěně dělali. Všímal jsem si toho spíše v dřívějších pasážích, hlavní zápletka v Alpách se četla dobře. Zajímavé bylo líčení válečného Londýna a anglických (skotských, velšských) hor a postav spojených s tamním horolezectvím a dobou.

Zorrander
12.09.2015 4 z 5

Zatím nejlepší kniha autora-přečteno jedním dechem. Jednu hvězdu odebírám za lehce předvídatelný konec...

evelýny
06.09.2015 5 z 5

Opět kniha, která je celá spoutaná nesmyslnými předsudky, zoufalými činy. Je to příběh lásky - útěku od ní - zoufalství - nevyzrálosti - možná falešného přátelství - závisti - ale hlavně strachu. Mě příběh opravdu emočně spoutal a to, že byl zasazen do horolezeckého prostředí mně nijak nevadilo. V jednu chvíli jsem byla tak šokovaná dějem, že jsem si musela "odskočit" do jiného žánru. Ale zoufalí lidé konají zoufalé činy zvláště, když jejich rozehrávačem je válka. Někdy mně jednání postav tohoto příběhu připadalo dost nelogické, ale co je v lásce logického.
Po dočtení knihy mě pohltila lítost. Nezbývá mi než se opět zeptat: Proboha PROČ?! Ale koho se zeptat?
Z mého pohledu Simon Mawer je mistr popisu a přirovnání. A překlad knihy také dobrý. Horolezec ze mě však nikdy nebude :-(

Temný snílek
29.08.2015 5 z 5

Pád je možná zvláštní kniha, která si však získá každého, kdo nehledá jen oddechové počtení, ale hlavě zajímavý děj, který v sobě ukrývá velké události obyčejných lidí, jenž jako pavučina na sebe postupně navazují a doplňují se. Skvělá kniha, která v sobě skrývá dech beroucí momenty.

amysa
18.08.2015 4 z 5

Tento román jsem zakoupila manželovi k loňským narozeninám, protože má rád knížky s tématikou horolezectví... A až během mojí letošní dovolené jsem se konečně i já dostala k tomu, abych si ho taky přečetla... A s tím, co se mi při mém úplně prvním setkání s autorem dostalo, jsem spokojená a určitě chci v četbě dalších autorových knížek pokračovat... Moc se těším na další pomalé rozmotávání tenounkých nitek minulosti, ve kterých dostávám i já čtenářka vlastní prostor na to, abych sama hádala a předvídala, jak to vlastně bylo, je a bude...
Tak zase příště Simone:-)

achilles
18.08.2015 4 z 5

Mě osobně kniha moc nezaujala. Čtivé to začalo být až od výstupu na Eiger. Nejsem horolezec, ani mě nikdy tato tématika nebavila a neočekával jsem, že v knize ta tématika bude tak podrobně vyprávěna. Čekal jsem lepší příběh, vzhledem k tomu, že jsem byl maximálně spokojen s jeho romány Skleněný pokoj a Mendelův trpaslík.

Nifredil
28.07.2015 4 z 5

Tak jsme spadla. Rovnýma nohama a do příběhu. A stále ještě padám. Chtěla jsme původně psát něco o tom, že je v knize na můj vkus až moc otevřeně sexu a že nabývám dojmu, že Simon Mawer má snad až nějaký problém, jak se v každé knize tímto tématem zabývá, ale druhá polovina knihy mě přesvědčila, že ne. Že tohle psát nebudu, protože i ty sexuální scény mají svůj smysl. A jsou moc dobré. Nic není explicitně popsáno a přitom řečeno vše. Fantazie pracuje. K tomu výborný příběh...ano, nakonec jsem od knihy dostala přesně to, co jsem doufal, klidně si troufnu postavit ji po bok Mendelova trpaslíka nebo Skleněného pokoje a napíšu, že Mawer je opravdu výborný spisovatel. A mezitím si vychutnám ten pocit pádu z výšky, který ve mě zůstává. Nebo to je spíš let?

markovka
06.07.2015 5 z 5

Zajimava konstrukce dejovych linii a velmi dobre promysleny dej...otazkou zustava, kolik lidi zaziva podobne milostne zapletky v realnem zivote...treba autor dej nemusel az tak promyslet...
Z knihy jsem nadsena!!!

Halila
12.06.2015 5 z 5

Přiznávám, že mi chvíli trvalo než jsem se do knihy začetla. Horolezectví mě totiž ani trošku nezajímá.
Ale pak to přišlo a já nemohla přestat. Příběh Diany a Meg mě vtáhnul do děje.
Toto byla druhá kniha autora, kterou jsem četla a už jsem si objednala dvě další. Těším se..

Aniga
06.05.2015 5 z 5

Tato knížka mi naprosto lapila a nepustila, dokud jsem nedočetla poslední stránku.
Od začátku do konce stránku po stránce bylo proč číst dál, nikde není místečko,kde by kniha snad začala nudit... ne... u tohoto titulu to nelze.
Jedná se o první seznámení s autorem (p. Mawer) a předpokládám, že není ani poslední. Už nyní se těším na další knihy, pokud se mi dostanou pod ruku... každopádně se o to pokusím. Doporučuji.

Tiffany
08.02.2015 5 z 5

Krásný , čtivý , ale poněkud neveselý příběh. Příběh o hledání a míjení . O boji nejen s horami, ale vlastně sám se sebou ...., s životem , jeho těžkostmi a pravdami . Příběh o snaze , nalézt sám sebe a o věčném srovnávání se s někým a s něčím. S. Mawer mě opět dokázal, jak citlivý a zábavný je vypravěč. A znovu se mi postavy příběhu těžko opouštěly.

Levandule53
07.02.2015 4 z 5

Čtivá kniha. Zkuste si přečíst knihu Oty Pavla "Výstup na Eiger". Horolezecká část je velmi podobná, až mě napadlo, že Simon Mawer si ji od Oty Pavla vypůjčil.

marca_m
20.01.2015 4 z 5

K románu Pád jsem zpočátku přistupovala s jistou nedůvěrou a dlouho se na ni doma prášilo, horolezecké prostředí mě na první dobrou opravdu moc nelákalo. Nicméně o to příjemnější to bylo překvapení. Pád je nečekaně čtivý román a je především o zamotaných lidských a rodinných vztazích. Už se těším na další knihy Simona Mawera.

buschka
11.01.2015 5 z 5

Další kniha od mého oblíbeného autora, která mne hned vtáhla do děje. Výborně popsané dějové linie, horolezecké prostředí, dva milostné trojúhelníky, zoufalství, alei falešné přátelství, válka. Prostě Mawer je mistr popisu.
Nad touto knížkou budu ještě dlouho přemýšlet.

misssicccka
01.01.2015 4 z 5

Kniha z vysek o vyskach, ale bohuzel vysek pokoje a trpaslika u me nedosahla. Nicmene me utvrdrla v tom, jak jednoduche je bez dostatku informaci soudit druhe, zit v bludu a znicit si zivot.

Melanka
29.12.2014 5 z 5

Skvělá kniha, ve které je všechno. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Skvěle popsané horolezecké pasáže a napínavé vztahy mezi hrdiny. Můžu jen doporučit.