Othello

kniha od:

Othello https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444060/othello-B0N-444060.jpeg 4.1 1144
Koupit Ekniha zdarma Bazar

Příběh statečného maurského vojevůdce, který podlehl zelenooké stvůře žárlivosti, je natolik sugestivní a přesvědčivý, že je ctěn nejen jako umělecké dílo, ale je zmiňován i v odborné psychologické literatuře. Shakespeare ovšem nezkoumá ve svých hrách pouze dispozici, vlastnost, posedlost jedné osoby ostatně nemůžeme si být jisti, zda ještě hlouběji propadlým do pekla žárlivosti není Jago. Shakespeare ve svých tragediích staví úplný svět, ve kterém nezvladatelné vášně propukají. Benátky jsou ve válečném stavu, nejvyšší hodnost v armádě má muž odlišné pleti, kdekdo chce udělat kariéru Tak začíná tragédie, ve které i ten nejstatečnější ztratí svou integritu. Vyšlo v rámci edice Souborné dílo Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského, v souboru s dalšími třemi svazky: Král Lear, Macbeth, Hamlet.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , ELK - Evropský literární klub , Knižní klub
Originální název:

The Tragedy of Othello , 1605


více info...

Komentáře (91)

Komentáře 91 Recenze 1

Andrée
Andrée
24.03.2023 2 z 5

Žárlivost, intriky, manipulace.
Othello je klasika, ale mne tohle moc neoslovilo. Popravdě radši zfilmované. Čtení mne prostě nudilo a proto dvě hvězdy.

jakub2199
jakub2199
16.03.2023 5 z 5

Literární klasika, která má své místo ve světě literatury a divadelnictví právem. Příběh vášnivé lásky a manipulace a síly slova. Příběh je svým rozsahem spíše kratší, ale o to více je děj sepjatý, scéna střídá scénu a jedna lež a manipulace navazuje na druhou.
Vedle očividného výkladu chování Jaga jako chování pramenící ze závisti, jsem četl i výklady, které hovoří o Jagovi, který jedná na popud jeho vlastní žárlivosti vůči Desdemoně a jeho chování pramení z jeho vztahu k Othellovi, tato interpretace mi přišla zajímavá a dává ději nový a hlubší rozměr, vybízím tedy případné čtenáře, aby četli scény i touto optikou.


justine
justine
13.02.2023

V knize Giepa Hagoorta Umělecký management pracuje autor s myšlenkou využití Jagových vlastností v managementu v pozitivním stylu. Využívat podobného přístupu k dosažení pozitivních změn v týmu apod. je zajímavé. Od starých mistrů se stále můžeme hodně naučit.

SumýšIrena
SumýšIrena
06.02.2023 3 z 5

Děj je skvělý, Jago odporný jen první půlka je moc užvaněná. Proto dávám jen tři hvězdy.

Filomena1961
Filomena1961
13.01.2023 5 z 5

Moc slova, manipulace, intriky, našeptávání, pomluvy, tím vším vládne Jago a dokáže natolik ovlivnit Othela, že jeho láska ke krásné a nevinné Desdemoně se mění v bezbřehou žárlivost a končí vše tragicky. Opět další nadčasová hra a další nadčasový problém, který Shakespeara tak geniálně nastolil.

konicekbily
konicekbily
28.08.2022 5 z 5

Tragédie od velkého mistra dramatu nám ukáže, která postava ze všech divadelních postav má nejvíce negativních vlastností a jak dokáže autor pomocí úkladů Jaga z kladné postavy vytvořit pomatenou žárlivou bezradnou nulu, která uvěří jeho úkladným zinscenovaným lžím! Ne vždy končí dramata happyendem.

Hakate
Hakate
28.08.2022 4 z 5

Nesmrtelná klasika. Skvělé dílo.

martin4950
martin4950
14.08.2022 4 z 5

Osobně se mi toto drama zdá jako komedie. Othello furt žvatlá nějaké nesmysly, kdykoliv kamkoliv přijde. Velmi jsem se nasmál, když své ženě dal šátek, který upletli v Africe z kůží panen, nebo když na ni řval něco o ohni a síře. Doporučuji tuto klasiku

Artemis886
Artemis886
25.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Othelo je velmi zajímavá kniha. Námět je nestárnoucí, což dodává na intenzitě příběhu.
Je zajímavé jak lidská žárlivost a dobře promyšlená lest může stát životy mnohých.
Těším se na další knihy od Shakespeara.

Kabuky
Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Klasika

kkouzlo
kkouzlo
31.05.2022 3 z 5

Shakespeare je prostě nesmrtelný...a Othello srdcovka, kterou jsem si znova ráda přečetla. Postupně mám v plánu i další hry od WS.

TerezaaBaarova
TerezaaBaarova
23.05.2022 4 z 5

Othello byla první tragédie, kterou jsem četla od Shakespeara.
Takže jo, pro mě srdcovka, kterou by měl správný booklover mít ve své knihovničce!

VéjaTarabová
VéjaTarabová
13.04.2022 4 z 5

Shakespearovi tragédie mají prostě něco do sebe a Othello mě opět dokázal okouzlit. Četba je to sice poměrně náročná, ovšem na další stránky jsem se vždy vrhala s potěšením. Skvěle zpracované téma všedního života, které však obsahuje spousty zápletek. Postava Jaga byla velmi dobře promyšlená a jeho podlost dokázala vtáhnout do děje. Vše mu tak hladce vycházelo, až to dohánělo k vzteku. Poučný příběh, jenž poukazuje na to, abychom nedělali ukvapené závěry a raději si nejdříve vyslechli více názorů na danou situaci.

„Čím víc se někdo bojí lva, tím víc vždy spráská bezbranného pejska.“

Macvosik
Macvosik
31.03.2022 4 z 5

Othello dlho patril medzi moje najmenej obľúbené Shakespearove tragédie. Až s pribúdajúcimi adaptáciami a s pochopením pre Shakespeara začal vo mne hlodať pocit, že som mu krivdil. Za zdanlivou nekomplikovanosťou a čiernobielosťou sa toho ukrýva omnoho viac. Problémom je, že obvykle to (pochopiteľne) býva Jago, na ktorého sa upiera pozornosť. Nečudo, keď mu Shakespeare napísal také veľké množstvo veršov a navyše mu pridal taký zvodný antihrdinsky dôvtipný a jemne cynický charakter. Ako by s niečím takým vôbec mohol Othello súperiť? A tu sa vlastne vyjavuje hlavná téma celej hry.

V prvom rade je pre mňa Othello hrou o človeku trhaného na kusy rozumom a citom. Tá prvá, "jagovská", racionalistická strana mozgu mu zabezpečuje vojvodcovskú predvídavosť, schopnosť kalkulovať a zaručuje mu významné postavenie, a zároveň ho neustále núti všetko spochybňovať a smeruje ho k cynizmu. Tá druhá, "desdemonovská" strana mozgu ho zasa vedie k citovému prežívaniu, ku kráse, k láske, k viere, ale prináša mu aj mocné výbuchy emotívnosti. Othello rozhodne nie je intelektuálne hlúpy, bezpochyby musí byť schopný, keď sa aj napriek svojmu pôvodu a výzoru presadil v armáde. Zároveň to však nie je ten typ chladnokrvného vojvodcu a lá Coriolanus. Nie je schopný ovládať sa, poddáva sa mohutným výbuchom vášní, ktoré, ak sa stretnú s kalkulujúcim mozgom, vyústia do tragédie. Chýba mu teda životná, praktická múdrosť a teda to, čo Aristoteles nazýva fronésis.

A určite tým nechcem povedať, že Jago a Desdemona sú len časťami Othellovej mysle. Nie. To, že k nim Othello smeruje však poukazuje na túto jeho dvojdomosť, až rozpoltenosť a na fakt, že Othello nedokáže v sebe tieto dve zložky harmonizovať. A ako to dokazujú dejiny divadla, je mimoriadne ťažké ich vôbec stvárniť. Othello musí byť mohutný, charizmatický, priamy a schopný vojak a súčasne emotívny, po láske a kráse túžiaci chlapec, ktorého výbuchy aj preto vzbudzujú hrôzu a zároveň ľútosť.

Súčasne je Othello o človeku mohutnej viery v absolútno, ktorého však neustále napáda skepsa. Desdemona (ako to povedal už Coleridge) je preňho stelesnením niečoho anjelského a aj preto ho jej potenciálna zrada tak zraňuje. Aj potenciálna zrada je poškvrneným dokonalej krásy, radšej ju zničí než by sa mal pozerať na jej pád. A spolu s tým akoby bola aj o celom rane-modernom človeku, ktorý celou svojou bytosťou túžobne smeruje k Bohu, k stelesneniu viery a lásky, ale jeho racionalistická skepsa mu neustále ukazuje poškvrny na tele tohto vytúženého sveta. Už viac nedokáže do seba implementovať tieto dve zložky a napokon musí jedna druhú poraziť a zničiť. Shakespeare tu tak ukazuje ako sa rodí novoveká subjektivita a akoby predvídal ako tento boj skončí - smrťou samotného subjektu a koncom humanizmu. Smrťou človeka.

Hani77
Hani77
05.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Do čtení této klasiky se mi opravdu nechtělo. Ale četlo se to dobře a velice rychle. Jago byl opravdu padouch a bídák, zničil jednu velkou lásku. Nechápala jsem, proč mu Othello tak naivně důvěřoval.

Verunka926
Verunka926
03.01.2022 2 z 5

Bohužel mě tento typ literatury moc nebere, takže za mě taková normální průměrná kniha.

ArkAngel
ArkAngel
06.10.2021 4 z 5

Manipulace, žárlivost a smrt. Těmito třemi slovy lze Othella ve stručnosti vystihnout. V díle jako takovém sledujeme jednak žárlivého Othella, který podlehne Jagovým lžím a pak také žárlivého Jaga, jenž chce s pomocí svých intrik otočit situaci ve svůj prospěch. Celé to nakonec vede k několika tragickým a zbytečným smrtím, za což mohou oba žárliví muži, kteří jednají podle svých přesvědčení. Paranoia dělá divy a Othello to v celé kráse ukazuje. Někdy je lepší si věci více ověřit, než jednat pouze na základě emocí a faktů z jednoho zdroje.

Zelvicka03
Zelvicka03
26.04.2021 4 z 5

K maturitní četbě určitě dobrý

NalinnMane
NalinnMane
15.04.2021 3 z 5

Taková školní klasika

Louisareading
Louisareading
04.03.2021

Druhy nejsilnejsi pribeh, ktery Shakespeare stvoril! Krasny text, doporucuju k precteni vsem, kteri s Shakespearem zacinaji.

lianka 2711
lianka 2711
09.02.2021 4 z 5

Je to hra, která člověka hned na začátku upoutá hlavně svým tématem. Propracovat takovou postavu jako byl Jago muselo dát doopravdy zabrat. Určitě doporučuji k maturitě, velice dobře se čte.

Kozel
Kozel
17.01.2021 4 z 5

Othello k mému překvapení nebyl hrou náročnou (v kontextu jeho autora). Děj je hrán nebývale malým počtem postav na ještě menším časovém i místním prostoru. Dokonce ani ukrytých myšlenek tu není mnoho a dění má v sobě dost přímočarosti, aniž by se někde zadrhávalo. Pokud bych měl někomu představit Shakespearovy tragédie, patrně bych volil tuto pro její rozsah, celkem malou komplikovanost i dobrý spád.

Ačkoliv se hra zabývá "klasickými" tématy žárlivosti, nenávisti, zla i dobra, něco mi říká, že Shakespeare k látce v tomto případě přistoupil velmi rafinovaně a značně psychologicky.

Dobře je to vidět na kontrastu Jaga s Othellem. Oba jsou dodnes symboly - jeden čirého zla, druhý šílené žárlivosti. Žárlivost však symbolizují z mého pohledu oba, jen ji každý směřuje jinam - Jago proti muži, který údajně svedl jeho ženu; Othello proti ženě, která měla morálně padnout. A oba se svou nenávistí z prapodivného důvodu najdou průsečík v Cassiovi. Přitom se oba šeredně (rozuměj tragicky) pletou a oba to zaplatí životem (nejenom svým). O tom, že Jagova schopnost manipulace je téměř geniální stejně jako je Othello „hlupák, tupec, chápavý jak lejno!", se není třeba dál šířit.

Za to ženy u Shakespeara znovu vládnou. Zatímco oba pánové se staly symboly zla, Desdemona se stala symbolem čistoty, věrné lásky, síly. Pro mě osobně se největší hvězdou hry stala Jagova žena Emílie. Už po několikáté mě zaujaly Shakespearovy vedlejší postavy; až se začínám divit, že bývají tolik přehlížené. Ostatně Emílie, celou hru oplývající nebývalou duševní silou a dobrotou duše, pronesla slova, která jednak shrnují obsah hry, jednak stojí za delší úvahu mimo rámec Shakespearova díla: "Když žena padne, může za to manžel."

Usměváček
Usměváček
12.11.2020 1 z 5

No... Jsem ráda, že už to mám dočtené. Nijak mě to nezaujalo. Nejlepší byla závěrečná scéna. Teprve tam mě to začalo bavit.

ChrisBlack
ChrisBlack
15.10.2020 2 z 5

Další kniha, po které jsem sáhl v rámci maturitní četby. Jsem rád, že jsem ji vůbec dočetl. Shakespearovi nemůžu zapřít nadčasové a mistrovské zobrazení problémů společnosti, ale nejsem fanouškem přeintrikovaných příběhů a tady byla snad veškerá špatnost světa nacpána do jedné osoby. Já osobně se k Otellovi už nikdy nevrátím.

vendysantos
vendysantos
13.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Největším záporákem tohoto dramatu je Jago, který je neskutečně podlý a zákeřný manipulátor. Othello je vlastně pouze obětí Jagových intrik. Navždy bude symbolem chorobné žárlivosti. Konec knihy má velmi rychlý spád, najednou začínají umírat postavy a děj se stává čím dál tím tragičtějším. Když Othella srovnám s jiným Shakespeareovým hrdinou, Hamlet mě bavil více, byl pro mě zajímavější osobností.

tra-my5156
tra-my5156
10.10.2020 1 z 5

Othellova tragédie je podle mě nejméně povedený ze všech Shakespearových dramat.

Set123
Set123
25.07.2020 5 z 5

Je to v pravdě hrůzná hra, jen co je pravda. Děj této tragédie je již dávno „profláknutý“ a to, jak se ukázalo nejvíce u Hamleta, méně poté u Snu noci svatojánské a Kupce benátského, bývá pro mě faktorem, který mi kazí prožitek z textu. U Othella se mi to však zdálo být méně na obtíž. Hamlet mě vysloveně nudil, Othello mě trýznil. Pokusím se vylíčit proč, předem uvádím, že za to může charakter Othella. Komentář od této části níže bude možná obsahovat větší, či menší vyzrazení příběhu.

Je to tragédie o lásce, žárlivosti, manipulaci a čirém zlu, které je koncentrovánu v duši Jaga, ale zároveň i o čirém dobru, v duši Desdemony. Jago je podle mě hlavní postavou, ale teď k Othellovi.

Othello je chrabrý, šlechetný, krásný, dobrý, ale hlavně, jak řekla jedna z postav: „Hlupák, tupec, chápavý jak lejno!“. Ne, opravdu, Othello je idiot. Málokdy člověk čte o někom, kdo byl až tak hloupý. S Jagem v jeho názorech souhlasím v jednom. To, co Othello považoval za lásku, byl pouhý chtíč. Pravou lásku by Jagova manipulace – sic mistrovská – nemohla během několika dní!, jen tak zlikvidovat. Othello je zkrátka postava, která si svůj osud zasloužila, jenom je škoda, že to za něj odnesla Desdemona, jejíž láska byla čistá jako lože, ve kterém skonala.

Jago se řadí mezi největší cyniky a zloduchy jaké Shakespeare napsal. S Richardem – veliký padouch – je možno alespoň cítit; Apemantus – snad největší cynik – je mi krajně sympatický. Jago ne. Jago není sympatický v ničem. Jeho podstata je zlo, které pijavičí na utrpení jiných. Na druhou stranu je však jeho schopnost manipulace a jeho zjevná inteligence téměř obdivuhodná.

Hra je geniální ukázkou zvrácenosti dřímající v lidech a toho, jak křehké jsou lidské vztahy, je krutá, je tragická, je Shakespearova. Pan profesor Hilský skvěle přebásnil mistrovu další hru a já jim oběma skládám hlubokou poklonu.

Ahmose
Ahmose
06.04.2020 5 z 5

Toto je úžasné, geniálne a aj dnes stále veľmi aktuálne dielo. Možno nemá toľko hlbokých myšlienok ako Hamlet, ale čo sa týka deja páči sa mi ešte viac ako Hamlet a oveľa viac ako Romeo a Júlia. Je to príbeh o žiarlivosti, závisti, intrigách a prečítate ho jedným dychom. "A načo by bol dôvod žiarlivcovi ? Pre žiarlivca je dôvod žiarlivosti sama tá žiarlivosť. Ten netvor, čo sa oplodní sám aj sám sa porodí." Nad touto myšlienkou budem ešte nejaký čas uvažovať. Ak sa pýtate či si prečítať Othella, tak ja hovorim jednoznačne ÁNO !!!

boxas
boxas
04.02.2020 5 z 5

Závist, intriky, touha po moci a její zneužití, lži, podlost, ale hlavně chorobná žárlivost. Ta ničí všechno a všechny, tehdy jako dnes.

666Jitka
666Jitka
04.01.2020 4 z 5

Shakespeareova dramata jsou skvělá díla. Othello je velmi silný příběh o chorobné žárlivosti, intrikách, lžích a závisti, který končí velmi tragicky ...

Venny345
Venny345
03.01.2020 4 z 5

Stále se sama sebe ptám; jsem vůbec hodna posuzovat či kritizovat knihy z pera Williama Shakespeara ? Toť otázka!
Mohu říci toto:
Autora lze popsat 6 písmeny:
G E N I U S

Civil3324
Civil3324
07.09.2019 4 z 5

Nadčasové, že?!

knihomolka27
knihomolka27
29.07.2019 5 z 5

To nej od Shakespeara. Jago je podle mě jeden z nejhorších i nejzajímavějších záporáků o kterých sem kdy četla.

xxtom
xxtom
16.07.2019 3 z 5

Tragédie způsobená intrikami.

tereza5413
tereza5413
24.06.2019 5 z 5

Miluji knihy od Shakespeara a, i když jsem věděla jak to celé dopadne, přečetla jedním dechem a nemohla se od knihy odtrhnout. Jedině doporučuji :).

heliiinka
heliiinka
18.06.2019 5 z 5

Ze začátku se to trochu vleče, ale konec má úžasný spád. Typická tragédie, zkazí se všechno, co čekáte i to co nečekáte. Miluju tahle stará dramata, tu vyšroubovanost na konci a ten složitý jazyk se spoustou inverze. Mistr Yoda se má co učit. :D
A Jago je opravdu odporně zlý.

pismenkovyJoe
pismenkovyJoe
01.03.2019 4 z 5

První kniha od Shakespeara a líbila se mi. Přečtena je za chvilku a příběh je silný, velmi přehledný a čtivý, plný lidských hříchů a tragédií, ze života.. :)

princesse
princesse
20.01.2019 3 z 5

Začátek hodně, hodně těžký na orientaci v osobách a ději. Samozřejmě tomu příliš nepomohl krkolomný jazyk a složení vět. Když se člověk trochu zorientuje, tak pecka v podobě naprostého zavrhnutí manželky hlavním hrdinou, který tak učiní pouze na základě ... jeden pán povídal ... nic jí nevěří a hned má jasno co s ní. Nevím. Pro mě ukvapené a nepochopitelné jednání s fatálními následky. A taková to byla láska??? Žárlivost některých jedinců prostě nezná mezí.

GabrielleT.
GabrielleT.
16.01.2019 5 z 5

Jedna ze Shakespearových nejlepších a nejsilnějších tragédií. První, která mě opravdu dojala.

monishek
monishek
03.01.2019 4 z 5

Zacatek mi prisel zmateny a nevedela jsem o co presne jde. Potom to bylo lepsi. Nejvic me prekvapilo, jak nastvany Othello hned manzelce nadaval, ze je devka :-\