Otčina

Otčina https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29318/bmid_otcina-Ds3-29318.png 4 460 110

Napínavý příběh detektivního pátrání, v němž se autor zabývá myšlenkou, že Hitler žije a Evropa od Atlantiku až po Ural je ovládána Německou říší. - zdroj - KJM Brno Napínavý román, známý také díky stejnojmenné filmové adaptaci, se odehrává v imaginárním historickém panoramatu, ve kterém je Německo vítězem druhé světové války a chystá se na oslavu 75. narozenin Adolfa Hitlera. Berlín na jaře 1964. Xavier March je detektiv, jakých už jsme poznali desítky, jeden z těch, kteří to přehánějí s pitím i s prací, kteří špatně spí a po rozvodu žijí už léta sami a kteří s cigaretou v koutku úst cedí kousavé průpovídky. Jeden podstatný rozdíl by tu ale byl: March se pyšní titulem Sturmbannführera SS, nacistické Německo ovládá celou Evropu a tajemství, kterému je vyšetřovatel na stopě, by mohlo ošklivě zkalit oslavu Vůdcových pětasedmdesátin. Robert Harris vystudoval anglickou literaturu na univerzitě v Cambridge a jako novinář a oceňovaný sloupkař pracoval mimo jiné pro BBC a list Sunday Times. Spisovatelskou dráhu zahájil v oblasti literatury faktu, kde se jeho knihy mimo jiné věnovaly dějinám chemických a biologických zbraní a kauze údajných Hitlerových deníků (Obchod s Hitlerem). Český čtenář se už mohl seznámit s velkou částí jeho románové tvorby, mimo jiné s knižními předlohami úspěšných filmů Enigma a Muž ve stínu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Riopress

Fatherland , 1992

amladar
05.03.2015 5 z 5

Na doporučení syna jsem knihu přečetla a to jedním dechem. Fascinovala mě představa, že by to tak doopravdy bylo a Německo vyhrálo válku. Bože na nebesích!! Vynikající nápad, zápletka a ten konec - jak já jim držela palce. Já co nesnáším esesáky a jim podobné, jsem si hlavního hrdinu oblíbila a fandila mu. D o p o r u č u j i :-)

astroweb
17.01.2015 4 z 5

Zajímavé, ale nikoli velmi překvapující. Mně osobně se více líbil na toto téma román Sansomův Nadvláda.

Thrawn89
30.12.2014 4 z 5

Detektivní rozměr knihy není příliš silný, ale to vynahrazuje rozměr alernativní historie přesvědčivě líčící nacistický systém, coby vítěže druhé světové války. Rozhodně podnětná kniha.

vajglik
05.12.2014 5 z 5

Super kniha o tom, co kdyby Hitler vyhrál válku. Ukazuje vybudování nacistického systému v plné dokonalosti. Krásná detektivka v netradičním podání. Německý Obersturmbannführer SS a krásná americká reportérka na stopě jednoho z největších tajemství Otčiny. Zvláště poledních cca 60 stran bylo pro mne opravdu vynikajících...

SPOILER
Jak já byl naštvaný, že se utéct Zavimu nakonec nepodařilo. I když se to dalo čekat...

Ronin Roujin
28.06.2013 5 z 5

slušná krimi odehrávající se v 60. minulého století v 3. Říši (EU), na pozadí studené války se jako sekundární příběh rozehrává románek americké novinářky a důstojníka SS (kriminalisty)

nightlybird
21.04.2013 4 z 5

Otčinu Roberta Harrise by ani nebylo nutné nějak zvlášť komentovat, je už okomentována celkem dostatečně (zejména komentář s-readera je podrobný a pěkný). Protože ale každá kniha, která si zaslouží toto označení (a každý autor, který se může honosit titulem spisovatel), by měla ve čtenáři vyvolat alespoň jakýs takýs myšlenkový pochod, připojím pár osobních postřehů. Když jsem před časem četl Harrisova Ducha, docela mne styl autora zaujal a jako další jsem zařadil do pořadí jeho Otčinu. Tady bych chtěl zdůraznit, že se nejedná jen o detektivku, jak většina čtenářů nejspíš knihu pojme. Nevnímám Otčinu ani jako klasickou AH. Mám vnitřní pocit, že se tady Harris tak trochu „svezl“ na vlně orwellovštiny a ve své knize nám vlastně na pozadí AH fikce oživené pro větší čtivost detektivním žánrem ukazuje svou vizi možného vývoje v totalitní společnosti, která je srovnatelná s představou v knize 1984 G.O. Nerovnávám knihy – jen představy možného. Ostatně dystopií podobného typu je napsáno povícero, stejně tak je období 2. SV oblíbenou dobou pro autory píšíci AH romány, takže je opravdu dost co porovnávat a nepochybně si každý čtenář může najít svého „koně“.
Já se ještě chystám na některý z Harrisových historických románů – asi dám přednost Pompejím, tam to znám a bude se to asi líp číst (s kouskem lávy z Vesuvu v dlani).

godzilka
13.01.2013 3 z 5

Hitler vyhrál válku a teď vládne Evropě. Zajímavé téma, od kterého jsem ale očekávala víc. Pozitivně hodnotím, že příběh je založen na skutečných událostech a postavách. Není špatné zamyslet se, co by kdyby.... Nicméně je to jen detektivka.

dangerita
02.01.2012 5 z 5

Základy knihy, tedy ty do roku 1942, jsou založeny na pravdě a valná většina postav opravdu existovala. Autor tak navodil velmi uvěřitelnou atmosféru, která vydrží až do konce. Napětí zde opravdu nechybí.

Ječmínek
06.09.2011 5 z 5

Kniha mě příjemně překvapila, je to zajímavý akčně-špionážní příběh se stupňujícím napětím. Po krátké úvaze jí musím dát 5 hvězdiček, protože si je plně zaslouží.

s-reader
03.06.2011 4 z 5

Pokud odhlédneme od prostředí, ve kterém se příběh Otčiny odehrává, jde o velmi průměrnou detektivku. Není sice špatně napsaná, ale rozhodně to není žádný skvost. Za to bych Harrisovi udělil tři hvězdičky, protože po stránce příběhu to není nic objevného – vražda, úporný detektiv, kterému všichni házejí klacky pod nohy (nejen po nohy, z toho by nebyl samá modřina), krásná žena, která se detektivovi připlete pod nohy, a tak dále, však to všichni znáte.
Ale prostředí, do kterého Harris svou detektivku zasadil, je nesporně zajímavé a je i „záslužné“, že probouzí čtenářovu fantazii a obrací ji k úvahám, jak by to vypadalo, kdyby… Další Harrisova „zásluha“ je to, že prostředí není naivní vize nacistického státu v čele s Adolfem, ale že si dal tu práci a děj zalidňuje skutečnými postavami i s jejich skutečnými charaktery. Každou postavu, s výjimkou detektiva a novinářky, si můžeme najít třeba na internetu, podívat se na její fotografii, přečíst si něco o jejich kariéře, která vypovídá i o jejich charakteru a představit si tak skutečné postavy, které hrají v Harrisově příběhu. Zajímavé… Tak jsem přidal ještě hvězdičku navíc.