Osvětimská ukolébavka

Osvětimská ukolébavka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410706/bmid_osvetimska-ukolebavka-oWW-410706.jpg 4 831 240

Jednoho všedního rána roku 1943 chystala Helene Hannemannová svých pět dětí do školy, když do jejího bytu vstoupili němečtí policisté. Heleniny nejhorší obavy se naplnily: na přísný rozkaz SS měla být vzata do vazby celá její rodina – děti i manžel, všichni romského původu. Přestože Helene byla Němka a rozkaz se na ni nevztahoval, odmítla rodinu opustit. Po strašlivé cestě dorazili do Osvětimi, kde byli vrženi do zmatků táborového života. Manžel Johann byl od rodiny oddělen, Helene se však vší mocí snažila chránit děti své i ty, které měla kolem sebe. Když věznitelé zjistili, že Helene je nejen Němka, ale také školená zdravotní sestra, přinutili ji sloužit v táborové nemocnici, kterou řídil nechvalně známý doktor Mengele. Přestože ji podmínky v Osvětimi ničily psychicky i fyzicky, udělala všechno, co bylo v jejich silách, aby všem dětem kolem sebe pomohla mít se alespoň trošku lépe.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CPress

Canción de cuna en Auschwitz , 2016

Kuci12
31.01.2021 4 z 5

"Mateřská láska, ta nezná hranic." Vzali jim všechno, ale lidskost si vzít nenechali. Příběh sám o sobě, je tak neuvěřitelný a silný, že je na šest hvězd. Bohužel, literární zpracování, mě nedokázalo, přesvědčit, jako jiné knihy.

h.belaiova
25.01.2021 5 z 5

Další zajímaví příběh z těch hrůz.

PetaPug
10.01.2021 5 z 5

Nádherný a nesmírně smutný příběh. Kniha je čtivá, přečetla jsem jí za jeden den.

oka3408
10.01.2021 5 z 5

Jak je zde již napsáno,nelze se od knihy odtrhnout.

Ellinek
07.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Zprvu jsem byla docela skeptická, protože knižní trh leckdy produkuje osvětimskou tematiku spíše jako dojnou krávu, takže se mi do čtení ani úplně nechtělo. Po vydání druhé autorovy knihy jsem se ale k přečtení přiměla, abych měla zase trochu větší rozhled...a nelituji.

Přiznávám, že jsem knize křivdila. Jedná se o syrový příběh zobrazující hrůzy války zase z trochu jiného pohledu. Bylo toho mnoho napsáno o Židech, ale o naše vědomosti o životě Romů v koncentračních táborech přeci jen nejsou tak bohaté. Kniha se čte velmi svižně a nemůžete jinak než obdivovat odvahu ženy jako matky. Trochu mě zarazily autorovy otázky na konci knihy, zvláště ta dokola omílaná: co byste dělali by, jak byste se zachovali? Kdo to může vědět? Tváří tvář tak nelidské hrůze... Já upřímně obdivuji všechny, kteří v táborech smrti odolávali a drželi se naživu tak neskutečně dlouho. Že měli sílu každé ráno vstát, přestože věděli, že je nečeká nic než teror a nezměrná brutalita. Už to samo o sobě je neskutečná odvaha.

S postupem příběhu jsem začala doufat. Když to zvládla tak dlouho, stačí ještě kousek. Když přečkala tohle všechno a ochránila i pět dětí, zvládne to dotáhnout do konce. Na druhou stranu by bylo docela idealistické, kdyby přežila celá, takto početná rodina. S tím, jak Helen postupovala, získáváte naději, ale na konci ji krutá realita tehdejší doby spláchne nelítostně někam do kanálu. To bylo na knize snad to nejhorší.

Přesto to byl nádherný příběh o naději, lásce a odvaze. Takový, na jaký by se opět nemělo zapomínat.

Nikusha
04.01.2021 5 z 5

Naprosto nepředstavitelné. Nechápu, co pro něj bylo nepochopitelné v tom, že nechtěla opustit své děti. Asi je dobré si občas tento druh literatury přečíst, aby člověk přestal řešit malichernosti. To co museli ti lidé zažít...zase mi to na nějakou dobu stačilo.

Misha*
02.01.2021 4 z 5

Kniha do které se začtete a nelze se od ní odtrhnout. Silný příběh statečné a odvážné Helen, kterou jsem po celou dobu knihy obdivovala.

viweb
27.12.2020 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, silný příběh, krásně převypráveno, není to ale můj šálek kávy. Hrozné historické zvěrstva.

Lokina
22.12.2020 5 z 5

Příběh Helen a jejích pět dětí je neskutečně citlivý, smutný a depresivní. Myslím si, že pro ženy, které mají děti a nebo které jsou v očekávání, se kniha nemusí líbit. Utrpení dětí popisováno v knize bylo srdcervoucí. Helen obdivuji, že se dokázala postarat nejen o své děti, ale i o cizí a že i v takovém pekle jako byla Osvětim, jim dokázala vytvořit malý ráj, kde na chvíli zapomněly na bolest a utrpení.

Riccia
19.12.2020 5 z 5

Poslední knížka letošní výzvy. Celý rok jsem se tohohle tématu bála. Nejsem přítel válečných knih - knihy o holocaustu nejenže vyhledávám, ale přímo programově se jim vyhýbám. Úplně mi stačila návštěva Terezína kdysi dávno a pár knih povinné četby na škole. Říkala jsem si, že tohle téma neporazím. Nakonec jsem se rozhodla, že se nevzdám. Dlouho jsem hledala něco "snesitelného" a našla. Knížka se četla sama. Těžko je možné napsat, že je moc pěkná, když popisuje takové hrůzy. Celou dobu jsem se sama sebe ptala, jak vůbec se mohlo dít, to, co se dělo. Jak je možné, že to Hitlerovi všichni tak žrali, že dokázali dělat ve jménu jeho pravd taková zvěrstva. Jsem ráda, že mám tu knihu za sebou, ale také jsem ráda, že jsem ji potkala. Byla to strašná doba.

ivusse
19.12.2020 5 z 5

Smutné...

Bebe2004
16.12.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Kapitoly jsem přímo hltala a nemohla jsem se dočkat dalších. Čtení jsem přerušovala jen kvůli škole a spaní. Do konce jsem věřila, že to dobře dopadne. Moc se mi to :)

LiKa00
18.11.2020 5 z 5

Další nádherný, odvážný a srdce trhající příběh z dob nacistických hrůz. Kniha se krásně a úplně sama četla. Obdivuji všechny zemřelé i přeživší tohoto příšerného období dějin. Nikdo z nás si nedokáže představit, jak se cítili a jak jim bylo, když každý den nevěděli, jestli se druhého dne dožijí. Člověk projevuje své emoce při čtení těchto příběhů, avšak zcela vžít se do nich nikdo nikdy nedokáže.

Ira13
01.11.2020 5 z 5

Dobře napsáno, patří mezi ty mírnější knihy z této doby. Přečteno velmi rychle

Market116
20.10.2020 5 z 5

Nádherný, přesto smutný příběh (ale vzhledem k tomu, že je příběh z 2 sv. by ani nemohl být šťastný)...pravda je, že tento typ knih nemám ráda...stačilo mi vidět pár filmů o holokaustu a úplně mi to stačilo...jen kvůli ČV jsem po této knize sáhla...a už vím, proč mám radši fantasy knihy...v nich aspoň vím, že autor má úžasnou fantazii a vše je dokonale vymyšlené...ale číst o tom, co si musel vytrpět náš národ (a nejen náš) je příšerné a bolestné.
Ale i tak, jsem si tuto knihu ráda přečetla a vlastně si myslím, že zase po nějaké historické knize sáhnu, protože i přes všechnu tu hrůzu, tam byla naděje a láska. Helene byla bojovnice a milující matka, šlo jí jen obdivovat.

mahdal
16.10.2020 4 z 5

Výborně napsaný příběh; přestože literaturu o 2. sv. válce nevyhledávám, četbu jsem si užil. Překlad tohoto románu je velmi povedeným řemeslným dílem, román je velmi čtivý a oceňuji snahu autora nezahltit čtenáře množstvím postav, ale spíše mu předložit kvalitní příběh. Knihy tohoto typu je nutné průběžně číst, aby si lidé připomínali hrůzy nejen světových válek. Měli bychom se pomocí těchto příběhů poučit a nedovolit, aby bylo něčím a někým narušeno naše lidství.
V příběhu spatřuji také velký didaktický potenciál, možnosti využití takovýchto příběhů v hodinách literatury je nejen žádoucí, ale především nutností.

emve
11.10.2020 4 z 5

Četla jsem hodně knih na toto téma, ale tahle je v něčem úplně jiná. Je těžké to napsat, ale je to v tom stylu, jakým je to napsané. Kdybych si odmyslela o jakých hrůzách je to napsáno, čtení té knihy je jako pohlazení. Je to paradox, jak "krásně" se dá psát o něčem takovém. Je z toho cítit síla, odhodlání, zároveň bolest, upřímnost. Už jen ta přirovnání a popis Mengeleho jako člověka.. Přečtení této knihy je zážitek.

esfinge
10.10.2020 5 z 5

Precteno za dva dny. S Helene jsem soucitila, fandila, jako matku chápala a na konci brecela. Všechny knížky s touto těžkou a smutnou tematikou mě prostě dostávají. A i když pár věcí mě v této knize zarazilo, tak hodnotim 5*

Janadvorackova
10.10.2020 4 z 5

Hodně zapůsobilo pozadí skutečných událostí, osudů opravdových lidí.
Zpracování bylo dobré, poutavé a atmosférické :), jenom některým "hrdinským pasážím" moc nevěřím.
Ale ráda bych.

lištička123
08.10.2020 4 z 5

Knížka se četla sama. Smutný, dojemný příběh z Osvětimi.