Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58343/osudy-dobreho-vojaka-svejka-za-svetove-valky-58343.jpg 4 1381 191

Haškův vícedílný román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války patří zřejmě k nejvýraznějším dílům české literární tvorby dvacátého století, je velmi často zmiňován, citován a interpretován.

Modrina
02.09.2014 2 z 5

Souhlasím s komentářem pod sebou - já jsem ten první případ..

Christo
03.08.2014 3 z 5

První třetina vyprávění je absolutní špička v humorných knihách, kde knihy typu Stoletý stařík, nesahají tomuto skvostu ani po kotníky. O dost horší ale už je vlastně zbytek knihy. Škoda, že kniha není kratší a kvalitativně vyváženější.

Roman Joska
26.07.2014

Autorův styl psaní mě moc nesedl. První díl mě přišel nejlepší.Myslím si,že zde je jeden z několika případů,kdy film přesáhl knihu.

Sysie von Kopri
16.07.2014 4 z 5

Dnes už legendární knížka ukazující demenci armády, která se ukáže v momentě kdy se někdo snaží přesně vyplnit každý rozkaz.

tomino
08.03.2014 5 z 5

Naprostá klasika!Knížka je zasypána takovým množstvím postaviček a hlášek,že při vší snaze by se to nepodařilo do neméně vynikajícího filmového zpracování(zejména s R.Hrušínským v hlavní roli) prostě nacpat..."když jsem šel do Prahy pro jelita,potkal jsem na cestě tajtrlíka,nebyl to tajtrlík,byl to profous,kdybych byl neutek tak by mě kous..." viz. píseň jednoročního dobrovolníka.A podobných hlášek,oplzlých písní,narážek na "autority" a vojenské představitele Rakousko-Uherské monarchie je zde plno a dokreslují společně s povahovými stránkami jednotlivých hrdinů či smolařů podmanivou atmosféru(pomineme-li reálie 1.světové války)života na začátku 20.století v našich zemích...Nádherná česká kniha!

Anna Hubička
29.01.2014 4 z 5

Někteří lidé v mém okolí říkali, že se u této knihy unudím (dlouhé Švejkovy monology). Pustila jsem se i přesto do čtení. Kniha mě nepustila, já jsem se celkem slušně pobavila a už se těším až si přečtu 2. díl :)

jesuswlasac
18.10.2013 4 z 5

Klasika ktorá vždy znovu a znovu pobaví !!! Hlášky z tejto knihy snáď už aj zľudoveli :-)

santos
27.07.2013

Autora ani knihu netreba komentovat-mluvi sami za sebe.Lze se vracet a stale najit novy pohled.

budíček
08.06.2013 4 z 5

Klasika s nejtypičtější českou postavičkou a svérázným Haškovým humorem. Tahle knížka pobaví a zvedne náladu. Flegmatický Švejk, který dokáže svým klidem vytočit okolí až do vrtule a ještě se s svým naivním nevinným úsměvem diví, co to s těma lidma kolem je, a spousta příhod a situací, do kterých se dostane, jsou originálními prvky knihy. Já osobně ale mám z postav nejradši feldkuráta Katze. U kapitol s ním se vždycky nejvíc nasměju a přišly mi z celé knížky nejvtipnější. Budějovická anabáze a Švejk u simulantem jsou hned další v pořadí, co se zábavnosti týče. No a na co kromě Švejkových eskapád čtenář narazí? Na různé povahy lidí, na ovzduší v zemi během I.světové války, na absurdity ve vojenské úředničině ale i na vojně jako takové, které autor popisuje se svým humorem, nadhledem a místy i ironií... Na druhou stranu pravdou je, že někdy jsou Švejkovy historky už až zdlouhavé, únavné a rozvláčné a nepatrné zkrácení by jim neuškodilo (otázkou ale je, jestli by to pak byl ještě Švejk?! :)). Je trochu škoda, že toto dílko je nedopsané ale i tak si čtenář na těch nějakých 560 stranách užije dost.

Co se stylu týče tak pan Hašek psal čtivě a vtipně, některé pasáže jsou fakt originální, ale bez některých bych se zase klidně obešla. Na Švejka musí mít člověk náladu a chtít si ho přečíst, pokud jde do četby s tím, že je to jen otravná povinná četba, tak ho ta bichle odradí. Já ji čtu spíš po chvílích a po částech (to už ji mám ale jednou zdárně přečtenou celou), když je nálada. Těžko říct, jestli je to klad nebo zápor ale při četbě se mi vybavují scény a postavy z filmu, které mě neruší, ale spíš ještě víc pobaví.

felia
05.06.2013 3 z 5

Švejkem jsem se prokousával více než jednout. Vždy jsem se snažil přijít na to, proč je ta kniha tolik oblíbená. Její humor mě bohužel neoslovuje. Ve Švejkovi je vtipná snad jenom první stránka. Jinak jde o poměrně jednoduchý, prvoplánový humor, který asi většině z nás vyhovuje.

tyzik.cejka
11.05.2013 5 z 5

naprostý Švejk který nezklame

tatruszka
17.04.2013 2 z 5

Tuhle knihu jsem přečetla jen ze zajímavosti a musím říct, že žádná sláva se nekonala, ztěží jsem se prokousala do poloviny. Tohle prostě není můj denní čajíček.

mcleod
31.03.2013 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha o jednom vojákovi, který bojuje proti Rakousko-Uherskému byrokratickému systému a jeho byrokratické armádě způsobem výjimečným a jenom jemu vlastním. Doslovným a přemrštěným dodržováním a vyžadováním všech nařízení přivádí nejednoho důstojníka k naprostému zoufalství. Humor v knize je výborný, jde o příjemně čitelnou knihu. Trefování do byrokracie, nesmyslnosti některých armádních nařízení a fungování armády je povedené, některé popisy bojů za první světové války mě však při čtení knihy moc nebavily... přes hodně dobrý styl humoru nejde o moje příliš oblíbené téma.

kattyV
19.02.2013 2 z 5

Asi bych to ani neměla přiznávat, ale Švejka prostě nemám ráda. tenhle humor mi připadá přihlouplý a nemám chuť se jím zabývat. Kamenujte mne kdo chcete, je to prostě tak

wally
23.01.2013 4 z 5

Kdo by neznal Švejka a jeho neskutečné trampoty...pana Hrušínského viděl snad každý a hlášky a scénky jsou v podvědomí široké veřejnosti...ale napadlo mne, co takhle si přečíst knížku. A musím říct, že jsem udělal víc než dobře, protože mi přečtení knížky rozšířilo obzor co se Švejka týče, situace a příběhy, které se do filmu nevešly mne bavili. Každému doporučuji...protože kdo nečetl tak vlastně ví jen střípek pravdy o Švejkovi.

hladko
11.01.2013 3 z 5

narazil jsem dnes na komentář Zdeňka Mahlera, který mi příjde v rámci tématu důležitý a výstižný:

"V Bibli je téměř všechno, ale ve Švejkovi je úplně všechno. Já si myslím, že my bychom si toho Švejka měli číst znova. My mu nerozumíme. Švejk se vůbec ničemu nevyhýbá, ten naopak do všeho vleze. Švejk takříkajíc každému velkoryse vyhoví i v tom smyslu, že ho potom usvědčuje ze zhůvěřilosti, aniž v sobě má tu zlovolnost. Švejk je sám, nemá rodinu, nemá domov, pohybuje se defakto na hraně, balancuje mezi životem a smrtí. Švejk je v podstatě figura, která se vyznačuje tím, že velice dobře ví, chápe. Kdybychom to řekli ještě jiným jménem, Švejk je v podstatě Chaplin."

Mrs.Karolka
22.11.2012 2 z 5

Prostě... To není můj typ knížky. Ale přečela jsem..:-D

jzob
02.10.2012 5 z 5

Kniha je geniálně napsána a je velká škoda, že komunistická ideologie odepsala její dokončení K. Vaňkem.
Dotažení čtvrtého dílu je sice dosti utrápené, ale pátý a šestý díl je excelentní. Zdaleka není pravda, že je plný vulgarit
a sprostot. Je psán lidovou mluvou a srozumitelností. Nikdy nejde za hranici vkusu ba naopak podtrhuje zábavnost
a nápaditost děje. Stálo by za to již konečně přijmout obě díla za rovnocený celek a K. Vaňkovi přiznat velice dobré
zhostění se nelehkého úkolu dokončení geniálně rozepsaného díla J. Haška.

Daecius
22.08.2012 5 z 5

Podle mého názoru nejlepší kniha české literatury.

Toque
09.08.2012 5 z 5

Pro mě je Švejk absolutním kultem...přistihuji se, že když se mi v mysli vybaví některá z četných oblíbených situací či Švejkových hlášek, začnu se usmívat jako idiot ať jsem kde jsem. Následně mi na mysli vytane ono okřídlené : " Netvařte se tak pitomě, Švejku..! " . Často nosím některý z dílů s sebou, hlavně tehdy, když si nemohu vybrat, co si vzít. Pak má ruka neomylně míří ke Švejkovi, protože ten nezklame NIKDY. Kniha na pustý ostrov..a asi jediná, ze které bych si na onom ostrově ani v největší nouzi neudělal ohníček...