Osudy dobrého vojáka Švejka. Díl 2, Na frontě

Osudy dobrého vojáka Švejka. Díl 2, Na frontě https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153457/bmid_osudy-dobreho-vojaka-svejka-dil-2-n-65f772ee9e41c.jpg 4 198 21

„Švejk je rozlehlé mistrovské dílo české satiry, typ výrazně záporný, nebezpečný rakouské monarchii. Švejk je zrozenec lidový, ne národní hrdina, ale kus ulice, která správně tuší, co přijít má a jak je dobré podlamovat všecko staré, aby to nové přišlo co nejdříve a co nejbezpečněji. Švejk je typ malého českého člověka, který neprošel velikou politickou zkušeností a uvědomovací školou továrny, ale „má v krvi“ vědomí, že „je něco shnilého ve státě dánském“ a že „tohle nevydrží“. Jeho švejkování je nejprve osobní obrana proti šílenství imperialismu: ale zakrátko tato obrana přechází v útok. Švejk svou parodií na poslušnost a svým lidovým vtipem rozkládá namáhavě sestrojovaný mysticismus reakční moci, červotočivě vrtá v reakčním řádu a docela aktivně – i když ne vždy zcela uvědoměle – pomáhá bourat to, co bylo postaveno na základech útlaku a nesvobody.“ (Julius Fučík.) Podle rukopisu upr. Zdena Ančík. 16. vyd., v Práci 3. vyd.... celý text

cziss
20.10.2023 4 z 5

Druhý díl se mi zdál trošku slabší. V díle nejde kritika a satira tak do hloubky jako v díle prvním. Už tu nejsou mrazivé scény. Celkově je kniha zaměřená téměř výhradně na armádu a příhody z ní, byť podtitul "Na frontě" je vzhledem k ději přehnaný, snad leda až na úplném konci... Tak to ale u dalších dílů bývá a celkově je pokračování Švejka stále vynikající kniha.

Janadvorackova
12.10.2023 4 z 5

Ano, cesta do Budějic je boží :). A pak pár nekorektně vtipných rasově motivovaných hlášek :), ale už se našlo více hluchých míst.

Kopta
16.09.2023 5 z 5

Ujíždíme zde trochu z mých zajetých konceptů, ale stále jsou zde pasáže, které mě totálně ničí. Klasika české literatury, která pokračuje v nejlepším směru.

Clivicus
17.09.2022 4 z 5

Kniha je místy suchá, ale Švejkovy příhody v Királyhidě jsou legendární. Sapér Vodička je odteď mým oblíbeným národním šovinistou, já bych na jeho místě těm Uhrům také dal pár do držky.

jan.para
13.09.2022 3 z 5

Jedna z nejslavnějších knih naší historie. Měl jsem problémy se do ní pročíst, ale nakonec jsem to zvládnul. Jaroslav Hašek zemřel během tvorby této knihy a na jejím konci je vidět, že jí dopisoval někdo jiný.

jan.para
13.09.2022 3 z 5

Hakate
23.08.2022 4 z 5

Klasika, která nestárne a stále baví

Obelix15
23.08.2022 5 z 5

Klasika české literatury a dle mě i povinná četba na základních či středních školách.

n.ezn.amy
25.04.2022 5 z 5

I druhé pokračování naprosté klasiky české literatury. Švejk po příchodu do Budějovic zažívá anabázi do Ruska a stále svým neotřelým a vtipným humorem glosuje nastalé události. Jediné co mu jde, nějakým způsobem přežít válku. Švejk není pitomec, jak si mnozí důstojníci domnívají, ale prostý člověk, který má rád život a dobré pivo.

pepa4081
13.11.2019 3 z 5

Až do Švejkova příchodu do Budějovic je kniha pěkným pokračováním prvního dílu. Pak ale následují příliš dlouhé, až nudné pasáže, které ubírají na čtivosti. V tomto případě musím říct, že se mi film líbil více, protože jsou v něm vypíchnuty právě jen ty humorné momenty. Jdu na třetí díl.
P. S.: Neznalý německého jazyka, ocenil bych překlady pod čarou, protože takto mi často jistě unikla pointa.
Uspokojivé.

Zdenkas522
03.10.2019 5 z 5

Jak jsem psala u prvního dílu.

MOu598
01.07.2019 2 z 5

Tak jak jsem byla z 1. dílu nadšená, tento drhý se mi nelíbil. Přespříliš sprostých slov (zbytečných). Řada postaviček vypráví své příběhy, ale všichni stylem Švejka - myslela jsem si, že to specifické vyjadřování má pouze on.
Tak nic moc.

ArwenAragorn
13.06.2019 5 z 5

Jak jsem psala u prvního dílu.

eraserhead
06.06.2019 2 z 5

Uf, tak tohle jsem málem nedočetl. Humor skoro nikde, většinou jen otravná nuda, až s příchodem Balouna se to trochu zlepšilo. Ještě dočtu třetí a čtvrtý díl a Švejka odteď už maximálně v povídkách.

babouk1918
02.04.2018 5 z 5

Švejk je klasika. Asi to nebude kniha úplně pro každého, ale pro mě je to nádherné oddechové čtení. Spousty krásných hlášek. Nádherně vykreslené lidské charaktery.

ber-tram
17.07.2017 5 z 5

První díl pro mě znamenal takové to obezřetné oťukávání se s mocným tématem, kdežto druhý už jen ryzí zábavu a chechtanou. A přesto – v duchu pořekadla: sranda musí bejt, i kdyby fotra věšeli – se zpoza těch vtípků a historek mračí ohavný, deprimující, ničivý přízrak války. 29/17

Hopicek495
26.10.2016 2 z 5

Stejně jako první díl. Švejk mě prostě nebaví. Ale uznávám, že by si ho měl asi přečíst každý :)

Radan2020
27.01.2016 4 z 5

Pořád dobré, pořád vtipné, akorát trochu roztahané v porovnání s prvním dílem. Nejvíc se mi asi líbila část, kde s ním putoval ten jeho kamarád bitkař. U toho jsem se opravdu smál.

bob9249
08.11.2015 3 z 5

Děj je trochu utahaný oproti prvnímu dílu.

Roman_T
25.02.2015 4 z 5

Při čtení prvního dílu jsem si říkal, jestli náhodou nebyla kniha napsána dle filmu. U druhého dílu jsem již moc podobností s filmem nenašel. Ale Hašek nezklamal.