Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2537 586

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

Čmeláček
12.05.2022 5 z 5

Solidní detektivka ze Skotska. Dobře napsaná a čtivá.

JaniMa
05.05.2022 4 z 5

Je škoda, že jsem čekala úplně něco jiného. Skála je kvalitní knížka s přiměřeně zapleteným příběhem a kvalitně propracovanými postavami. Moc ráda jsem se dozvěděla něco o ostrově Lewis. (Líbí se mi, když mohu v knihách poznávat skutečná místa.)
První kapitoly slibovaly očekávaný detektivní příběh. Několik dalších jsem strávila přemítáním nad tím, jestli jsem neudělala s volbou knihy chybu. Podrobné líčení života postav prokládané někdy poněkud dlouhými popisy všemožných detailů mi sympatické nebylo. Vlastně přiznávám, že až v poslední třetině knihy jsem v mysli objevila zájem dozvědět se, jak vše popsané na předešlých stránkách zapadá do sebe. Po této stránce jsem byla nakonec spokojená. V závěru knihy je akce a jednotlivé střípky roztroušené napříč knihou se složí v kompletní obraz.
Do další knihy se nepustím hned, ale když už vím, co čekat, možná po ní sáhnu až budu mít náladu na kvalitní, ale nepříliš veselé, čtení. (Teď potřebuji spíš nějakou naivně optimistickou knižní kompenzaci.)

Pítrs85
28.04.2022 4 z 5

Pokud už jste přesycení všemi těmi severskými detektivkami, zkuste to po skotsku, Peter May píše úplně jiným stylem než jeho skandinávští kolegové, a já musím říct, že se mi ta změna a jistá míra originality zamlouvá velice. Co už se mi zamlouvá méně, je ten jeho neustálý až patologicky košatý popis počasí, mraků, větrů, deště etc. etc., co zrovna na ostrově Lewis panuje. Kdyby toto zkrátil na polovinu, bylo by to krásně poetické, takhle mi ta častá opakovanost přišla až rušivě. Menší výtka pak směřuje ještě k úplnému závěru, ale do celkového obrazu tohoto jinak povedeného románu takový konec vlastně zapadá. Není to čtení pro každého, není to ložený mainstream, ale o to je to zajímavější. Tak, jak se dostat na ostrov Lewis? (Btw ten doslovný popis pitvy nebo lovu ptáků guga... auch :-).

marketa7
25.04.2022 5 z 5

Výborné! Skotskými reáliemi, zápletkou, gradováním příběhu.... Už jdu hledat 2.díl série. ;-)

Pavlnka
16.04.2022 4 z 5

Čekala jsem něco naprosto jiného, ale bylo to velmi příjemné překvapení. Zaujaly mě ty přechody mezi minulostí a současností. Rozhodně budu v sérii pokračovat, jen doufám, že popisů krajiny časem ubude, ty mě moc nebraly.

Kopretina_aku
04.04.2022 5 z 5

To bylo tedy sakra dobré. Nadchly mě přesuny z dospělosti do vzpomínek na dětství, postupné odhalování zápletky, nenašla jsem žádná slepá místa, všechny odbočky do sebe skvěle zapadaly. Celé to působilo tak živě, někdy až temně a život na ostrově se může zdát plný zmaru, protože to je především čtení o ztrátách, tajemstvích, smutku, nepochopení, pomstě i vině. Vystupňováno do dokonalého konce.

MatBla
24.02.2022 5 z 5

Tak jo, řadím Petera Maye mezi své oblíbené autory, a beru do ruky pokračování ostrova Lewis.

zahadum
09.02.2022 5 z 5

Peter May, autor ktorého som roky míňal a ktorého tvorba mi bola úplne neznáma. Videl som čo napísal a videl som aj reakcie čitateľov. Všetko skoro veľmi kladné a ja som začal byť zvedavý.
Skála, niekto by to nazval ďalšia severská detektívka. Aj nie aj áno. Je to zo severu, je to detektívka. Kým sever je jasný a ostrov Lewis sa nachádza v nehostinnej oblasti severu Škótska, tak s detektívkou to nie je tak určité. Vyšetruje sa tam vražda, to áno ale Fin - naša hlavná postava prichádza po rokoch na ostrov Lewis hlavne spomínať na veci na ktoré by najradšej zabudol.
Kým hlavná dejová línia knihy je súčasnosť, paralelne s tým autor vedie druhú líniu ktorá sa vracia do Finovho detstva na tomto ostrove. Šťastné detstvo sa to nedá nazvať v žiadnom prípade.
Spoznávame tak v súčasnosti všetko čo zanechala minulosť. Nemusím zdôrazňovať, že to bola veľmi smutná, krvavá stopa ktorá siaha až do súčasnosti. Máme príbehy dva v jednom, chválim autora za úžasné prelínanie. Obe časové línie sa nevyrušujú ale citlivo dopĺňajú. Obe linky ale majú spoločné jedno a to je smutná melancholická nálada.
Lewis je miesto kde stáročia ľudia zápasia s nepriazňou ako je zlé počasie, chudoba a odlúčenosť od pevniny. Ich povahy sú chladné, drsné a nepripúšťajú si zlyhanie.
Žiť tam, znamená "trest na doživotie".

May celú knihu pretkáva množstvom príbehov z Finovej minulosti ktoré by si si zaslúžili vlastné knihy. Ich opisy sú jedným slovom dokonalé a človek pri nich zabúda dýchať. Veľmi pútavo nám autor dovolí nazerať do jednotlivých kapitol Finovho života. Príbeh s pneumatikou, prvý lov vtákov guga alebo pohreb sú veci ktoré formovali Fina do podoby v akej je. A rozumieme mu vo veľa veciach.

Skutočne veľká poklona ! May má dar veľkého spisovateľa, šetrí opismi aby nechal na čitateľa nech si privrie oči a vnútorným okom si doladí skvelý autorov opis. Pomáha k tomu autorov talent ktorý píše slová ktoré sa ako maslo kĺžu v hlave čitateľa. Kniha sa číta naozaj ľahko a rýchlo. Autorov štýl je jedna vec a druhá vec je napätie ktoré nás spolu so zvedavosťou ženie do finále ktoré sa ukáže v plnej krutej a drsnej nahote. O prekvapenie sa rozhodne nejedná, keďže May dal dosť indícii aby si pozorný čitateľ záver domyslel sám.

A ona detektívna časť knihy ? Detektívny príbeh je jemne s citom utlačený do úzadia a vôbec nechýba. Dráma detektívky vôbec nie je potrebná k navodení pocitu ako obvykle drámy navodzujú. Postačuje k tomu ťažký život Fina a ľudí na ostrove Lewis.
Dráma je život sám o sebe a May vie život opísať ukážkovo na jednotku s hviezdičkou.
Po takejto kvalitnej ochutnávke samozrejme siaham aj na ďalšie knihy autora a už sú na ceste druhé aj tretie pokračovanie Skály a už sa nemôžem dočkať.

Všetko čo sa udeje na Skale, tak na Skale aj ostane...

Cesta pri ktorej si človek praje aby sa nikdy neuskutočnila, vždycky ubehne rýchlo.

100 %

ludek.n
09.02.2022 5 z 5

Peter May vypráví svůj detektivní příběh z ostrova Lewis s tak odzbrojující bezprostředností, že cítíte všechnu tu ponurou krásu drsné přírody, každý závan mrazivého větru, bičujícího skály, zimu, chlad a nelehký pohanský život místních obyvatel, přebývajících mezi vřesovišti. Byť je východiskem zápletky brutální vražda, je, jak se zdá, tím posledním, co by nás mělo zajímat. Peter May nás totiž namísto k pachatelovi onoho hrůzného činu, vede do minulosti, do nelehkého dětství hlavního protagonisty detektiva seržanta Fina Macleoda, k objevování strastí a slastí jeho prvních lásek, vítězství i proher, k celému tomu spletenci lidských osudů, které utvářejí charaktery a dávají vzniknout strachu a radosti, tajemství i zapomnění. Upletená osnova je natolik barevná a pestrá, až chvílemi zapomenete, že se tady na začátku stala vražda a je potřeba najít pachatele. Indicie jsou koneckonců všude okolo, jen jim doposud málokdo věnoval pozornost. Jakmile se však soukolí vyšetřování dá znovu do pohybu, nejde už najednou ani tak o to dopadnout vraha, ale zabránit strašlivému neštěstí. Frenetické finále si zaslouží veškeré superlativy, na které si vzpomenete, ostatně jako celé to úžasné dobrodružství z odlehlého ostrova Lewis.

capricorn__
03.02.2022 5 z 5

Do této trilogie od Maye jsem se dostal v období, kdy jsem četl převážně thrillery, detektivky a kdy jsem toho žánru byl tolik "přejedený", že mě začal otravovat, protože jsem v mnohých detektivkách viděl spoustu totožných znaků a už pro mě nikdy nebylo tak šokující poznat pachatele. "Skála" je jiná, už od první stránky. Pomalejší a klidnější takovým zvláštním klidem, který víte, že není ve skutečnosti klidný, ale je tak udusaný pod zem, že ho prvně přehlížíte. A čím více čtete, tím více zjišťujete, že "Skála" (a vlastně všechny další knihy ze série) není tolik o vyšetřování, jako o hlavních postavách a jejich osudech. Peter May je skvělým vypravěčem, umí velmi dobře popisovat prostředí, proto vám na (relativně) krátkém prostoru poskytne možnost procházet se po krušném, skotském prostředí a seznámit se s místními obyvateli.

Karammela
27.01.2022 5 z 5

Celou sérii moc doporučuju. Atmosféra je vykreslená tak, že to pochmurno a vlhko cítíte na kůži, a do toho napínavý příběh, resp. vlastně tři.

Gleam
13.01.2022 4 z 5

Kniha vlastně není krimi románem, jak jsem si původně myslela. Je to spíše popis návratu do dětství, vzpomínek, dávných přátelství. Nechybí překvapení, možná trochu tušené. Popis okolní krajiny je obsáhlý, nikoli však na překážku. Kniha se mi dobře četla, ráda se k mně dosud neznámému autorovi opět vrátím.

Jumpova
05.01.2022 4 z 5

Konečně něco trochu jiného. Od druhé poloviny jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Mám ráda příběhy s tempem a Skála toto splňuje. Přednes Jiřího Dvořáka byl neuvěřitelný! Občas jsem si nebyla jistá kdo je kdo a u některých pasáží jsem se trochu nudila, proto hodnotím 4 hvězdičkami.

sweeney
04.01.2022 3 z 5

Miluju Skotsko a vše s touto krásnou zemí spojené. A proto jsem se rozhodla, že se pustím do četby knížek Petera Maye, které jsou tak kladně hodnoceny. Nemůžu napsat, že mě knížka zklamala, protože to rozhodně ne, nicméně jsem přece jen čekala dle anotace spíše detektivní příběh, nežli dobrodružný. A ona ta dobrodružná linka děje opravdu maličko převládala (stejně jako životní příběh hlavního hrdiny, který taktéž vraždu staví na vedlejší kolej :) Ale jak jsem psala úvodem, mám pro tuto zemi slabost, tak jsem si velmi užívala ponoření se do popisu tamější divoké krajiny a popisu způsobu života zdejších obyvatel :)

bukiet
04.01.2022 4 z 5

Tak jsem se konečně dostal k jedné z těch knih. Všichni o ní mluví, všichni ji četli, všichni jsou jí nadšení. TA kniha. Detektivka. Sice ne severská, ale skoro. No, ona je to taky skoro detektivka. Problém je, že už způsobem vypravování autor prozrazuje mnoho věcí dopředu. Nejsem z těch, co se chlubí, že uhádli vraha už na třetí stránce, ale tady to opravdu nebylo až tak těžké. Takže traumata z dětství, dětské lásky, nejlepší kamarádi, ztráty paměti, násilí, nějací ptáci a jejich lejna na skále. Všechno trošičku vykonstruované a maličko přitažené za vlasy, ale dobře napsané a odvyprávěné. A skvěle namluvené. Díky, pane Dvořáku. A už nerušte, jdu poslouchat druhý díl.

baji42
29.12.2021 5 z 5

Moc hezká kniha, která by spíš patřila do kategorie dobrodružných. Detektivní zápletka je tam skoro na vedlejší koleji.

orinka3
09.12.2021 5 z 5

Peter May je skvělý vypravěč. Když jsem obracela listy, jako bych měla před očima fotografie těch pochmurných míst. Tvrdý ostrov, tvrdí lidé. A navíc divná tradice, při které jde o život. Nejen ptáků, ale i těch, co se lovu na ně účastní. Skála tu opravdu hraje ústřední roli. Příběh je ve dvou rovinách: současnost a mládí všech osob. Každý je s tím druhým něčím provázaný a každý má své tajemství. Četba je poutavá, nedá se přeskakovat, to spíš vracet k již přečtenému. Výborná kniha.

Praevka
05.12.2021 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Pěkné podání Jiřího Dvořáka. Příběh zajímavý a napínavý, překvapivě hlavně v místech, kde nešlo o vyšetřování vraždy. Postavy se ne vždy chovaly logicky, ale byly popsané tak, že jsem měla pocit, že je znám osobně. I popisy míst jsou poutavé a nenutí člověka jen je rychle přeletět očima, aby se pokračovalo v ději. Rozhodně jdu do dalšího dílu.

Jara.v
29.11.2021 2 z 5

Hvězdičky jsem dala zlatou střední cestu. Autorovo plus je barvité popisování krajiny a situaci, kdy vtáhne člověka zcela do daného prostředí nebo situace. Děj se docela vlekl a kniha mě úplně začala bavit až posledních asi pět kapitol, kdy už se konečně začalo něco dít a vše se rozmotávalo. Na další díly si ale udělám čas až po nějaké době.

Marcik7
21.11.2021 5 z 5

Magické prostředí ostrova Lewis, kruté přírodní podmínky, staletá tradice lovu mláďat guga a dlouholetá nenávist, která otrávila život celé řady lidí - to je příběh, který mě velmi zaujal a těším se na pokračování.