Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2537 586

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

borknagar
04.05.2013 5 z 5

"Thriller temný a děsivý jako bouřlivé skotské moře za zimní noci"..... A dá se s tím jen souhlasit. Jedna z nej knih, co jsem letos četl. Skvěle napsáno, krásně vykreslené postavy a prostředí ostrova Lewis. Jen více takových knih. Pochválit musím také super překlad a nádhernou obálku knihy. Nakladatelství Host se vytáhlo, smekám....

kam-pak
03.05.2013 5 z 5

Na Skále mě bavilo víc vykreslení dětství a mládí prožité hrdinou - detektivem Finem na ostrově. Kriminální zápletka byla v tomto případě pro mě jen nadstavbou pro příběh.Vůbec mi nevadily "všeho všudy dvě vraždy". Závěr se mi zdál trošku překombinovaný, autora budu určitě dál pozorně sledovat. Doporučuji.

Neo1tex
01.05.2013 5 z 5

Skálu jsem koupil a začal číst na základě několika doporučení, takže jsem vlastně ani nevěděl, do čeho jdu. Po pár stranách jsem si říkal, že se půjde o dobrou detektivku. Alespoň se tak zdálo. Omyl. Vraždy, které se v příběhu staly, jsou vlastně jen vedlejší dějovou linkou a miniaturním dílkem skládačky celého příběhu.

May píše nesmírně poutavě a zajímavě. I jeho popisy krajiny, míst a zvyků jsou nakolik zajímavé, že by ta kniha mohla být jen o nich. Postavy vykresluje takovým způsobem, že už po pár řádcích je máte před očima a umíte si je živě představit. A ještě ke všemu je to zábava.

Skála je skutečně mimořádný příběh. Děj, který se odehrává ve dvou časových osách se prolíná naprosto přirozeným způsobem a zcela dokonale vykresluje celý děj knihy. Nenarazil jsem snad na jediný odstavec, kdy bych se nudil.

Excelentní kniha, vynikající čtení a nádherný příběh.

Nanny
25.04.2013 1 z 5

No tedy nevím co na to říct, v celé knize se odehrály všeho všudy 2 vraždy a že by ponurá a tajemná atmosféra sem taky příliš nezdála...V půlce knížky už mi bylo jasné o co jde a připadala jsem si jako v knize Bylo nás pět....Pokud by byla kniha prezentovaná jako román s mírně detektivní zápletkou, tak bych si řekla že to bylo příjemné čtení ale jako : " Thriller temný a děsivý jako bouřlivé skotské moře za zimní noci.. " bych ji rozhodně netitulovala...Takže pro ty co se chystají číst doporučuji, neočekávat thriller...Ale můžete mít i jiný názor...

misacaj
22.04.2013 5 z 5

Čtivá a výborně napsaná detektivka, která má na konci spád. Autor velmi pěkně střídá minulost a současnost a postupně rozplétá osudy postav. Doporučuji.

Pihtipudas
04.04.2013 5 z 5

Úchvatný román, který chci číst znovu a znovu! Zatím jsem to stihla dvakrát a přemlouvám se, abych se nezačetla potřetí, protože se mi to zdá už trochu divné...Skvěle vykreslené prostředí, postavy i krimi zápletka. Jedna z nejlepších knih, co jsem četla (a že už jsem jich četla!)