Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2537 586

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

drakamena
02.02.2023 3 z 5

Myslím, že kromě detektiva konstábla Gunna a mladého Fionnlagha nebyla v knize jediná pozitivní postava. Lháři a násilníci, kam se podíváš. Hlavní hrdina taky nebyl žádné lumen, hlavně flashbacky mi jeho postavu dokonale znechutily, protože býval parchant prvního stupně, což neomlouvaly ani jeho prožitky. A když už je řeč o flashbacích, byly příliš dlouhé a bylo jich příliš mnoho. Samotné vyšetřování vraždy tak zabralo asi dvě kapitoly. Zbytek je ve své podstatě psychologický román o chudině z ostrova ze 60./70. let 20. století. Atmosféra však byla vykreslena skvěle.

Bax9
18.01.2023 5 z 5

Výborná kniha, vřele doporučuji. Není to úplně klasická detektivka, ale já byla nadšená. Peter May je skvělý vypravěč, barvité popisy drsné přírody i lidí na ostrově Lewis, toulky ve vzpomínkách na dětství hlavního hrdiny, kniha má prostě úžasnou atmosféru.
Možná umocněno i perfektním čtením Jiřího Dvořáka. (poslechnuto jako audiokniha)

absa2611
13.01.2023 5 z 5

Skvělé, luxusní, excelentní, napínavé,... nechce se mi šetřit superlativy.
Skála byla mé druhé setkání s Peterem Mayem (první byla Karanténa) a potvrdila mi mé tušení, že se stane dalším z mých oblíbených spisovatelů.
Přestože je Skála řazena mezi detektivky a já, i přes nesouhlas některých zdejších komentujících, si to myslím taky, je to detektivka naprosto jiného charakteru, než na který jsme běžně zvyklí.
Peter May je výborný vypravěč, celou dobu mě udržoval v napětí, i když v této knize krev nijak zvlášť netekla proudem. Kromě kriminální zápletky dokázal skvěle popsat jak ostrov Lewis, tak i jeho obyvatele.
Jsem velmi ráda, že jsem získala dalšího oblíbeného autora a ihned se pustím do dalšího dílu této série.
Doporučuji.

Lenuška69
25.12.2022 4 z 5

Knížka se mi četla výborně a příběh byl napínavý a překvapivý až do konce. Velmi se mi líbilo jak autor dokázal propojit současnost a minulost a jak to vše na sebe navazovalo.

Aileena
10.10.2022 4 z 5

Jak již bylo zmíněno, thriller kniha není ani omylem. Řekla bych, že jde o trochu pomalejší detektivku s umně vykreslenými popisy prostředí. Není to typ literatury, který bych zrovna vyhledávala, ale tady jsem udělala výjimku kvůli Skotsku, což je moje srdeční záležitost.
Zklamaná jsem rozhodně nebyla a s nějakým odstupem si dám určitě další díl. Za barvité ukázky prostředí a mentality ostrovanů přidávám hvězdičku. Tohle bych viděla i jako hlavní důvod, proč se do knihy (popř. knih) pustit. Takže pokud vás zajímá Skotsko a způsob života na menším drsném ostrově, s chutí se pusťte do čtení.

Ferry111
01.10.2022 5 z 5

Úžasná, stejně jako i další romány autora!

jan7113
25.09.2022 5 z 5

Dokonalé! Dokonale ponuré, ale i lidské. Dokonale vykreslené prostředí, dokonale nedokonalí lidé se svými malými i velkými tragédiemi.
Kniha začíná jako detektivka, ale postupně, jak se střídají dvě hlavní linky - současnost a vzpomínky, získává navrch příběh osobní. Vše vrcholí ve chvíli, kdy se oba příběhy protínají.
Podobně jako kolega andrej0867 začínám vážně uvažovat o cestě na Lewis. Ale to až později, teď si jdu objednat druhý díl.

sarkafarka1900
06.09.2022 3 z 5

Myslím, že kolega items dost dobře vystihl situaci. Jen si na rozdíl od něj myslím, že to přeci jen je trochu i ta detektivka a thriller. Popisy neutěšených/bezútěšných dějů, situací, mezilidských vztahů, podnebí, ostrova atd. jsou "plastické" a docela čtivé. Až tak, že kniha ve mně nevzbuzovala žádné pozitivní emoce.

gigi77
25.08.2022 5 z 5

Kniha plná bolesti a žalu, ale tak skvěle napsaná. Se sklíčeností a obrovskou dávkou sentimentu a při tom citlivě vyprávěny příběhy tvrdého života na ostrově.

Autor je skvělý nejen v námětu a úsudku, ale i jako “Vypravěč”. Tak poklidně a lidsky dokázal sepsat jak detektivní zápletku, vyšetřování, pocity zlomeného srdce, tak i citlivé vzpomínky na dětství. Věrohodně zachytil charaktery postav i prostředí. A ty dialogy! … živě jsem si vše představovala a zcela mě to vtáhlo.

O hlavní postavě Finovi se nedá jednoznačně říct zda je či není sympatická, ale během čtení jsem si ho oblíbila. Fin je komplikovaná osobnost stižená nejednou životní katastrofou. Po letech se vrací pracovně do míst svého dětství a chtě nechtě bilancuje nad svými vzpomínkami, které dávno pohřbil.

„Poslouchej, teď ti to tak nejspíš nepřipadá, ale tohle je magické místo. Problém je v tom, že ho neoceníš, dokud na nějakou dobu neodjedeš. A když neodjedeš a zůstaneš tu celý život, pohled na svět se ti může pokřivit.“

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Nehostinná krajina, kde je většinou zima nebo tma, to je pro mě ideální prostředí pro krimi příběhy. Proto jsem taky byla tolik nadšená ze Skály!
Detektiv Fin Macleod se vrací do rodného skotského městečka, aby zde vyšetřoval vraždu, která je provedena stejným způsobem jako jiná vražda v Edinburghu, kterou se tam rovněž zabýval. Mají vraždy něco společného?
Vrací se nejen na místo, odkud se snažil jako teenager uprchnout, ale také do své minulosti, z níž začínají vyvěrat na povrch dávná tajemství.
Příběh se prolíná se současnou dějovou linkou a s vyprávěním Fina z období jeho dětství a dospívání. Dozvíme se také o děsivém a nebezpečném lovu ptačích mláďat na nepřístupné skále uprostřed oceánu, kam se každoročně vydávají muži a chlapci, aby tam nejen lovili, ale také si dodali kuráže a vzájemné sounáležitosti.
Moc doporučuji všem, kdo mají rádi kvalitní psychologii postav i temné atmosféry a nehostinná prostředí. Já jsem našla svého nového oblíbeného spisovatele!
Skála je prvním dílem trilogie, takže si honem musím pořídit další díly!

Didi71
04.08.2022 4 z 5

Vynikající audiokniha !

Gindolfin
26.07.2022 3 z 5

Dočtena na druhý pokus. Čekal jsem detektivku, ale dostal román. Je to příběh o tom, že i když je život totálně na hovno, je vždy šance, že to bude lepší. Takové potvrzení přísloví: 1) Vždycky může být hůř, 2) Vše zlé je pro něco dobré. Chvilkama to byla dost nuda, ale vydržel jsem, protože jsem chtěl vědět, jak dopadnou moji oblíbení hrdinové. Ale hlavního hrdinu jsem si nikdy neoblíbil. Přišel mi zbytečně krutý, egoistický, nafoukaný. Ani výbušný konec nedokázal v mých očích omluvit jeho chování.

andrej0867
20.07.2022 4 z 5

Super trilogia. Po precitani sa nutne potrebujem pozriet na Hebridy.

666Jitka
15.07.2022 4 z 5

Detektivky nejsou úplně můj šálek kávy, ale čas od času nějakou přečtu. Toto byl velmi slušný krimi thriller, který nám přiblíží život v nehostinných oblastech skotských ostrovů. Napínavý příběh se odehrává ve dvou časových rovinách a díky tomu je čtenář seznámen s minulostí postav a propletenci vztahů, kterých je kniha plná. Dějová linka postupně odkrývá souvislosti, někdy maličko předvídatelné, a graduje ke konečnému rozuzlení.

items
13.07.2022 2 z 5

Autor písať vie.
Nie je to detektívka a už vôbec nie thriller, ale psychologický román.
A dej? Rašelina, dážď...klišé..mraky, rašelina...klišé...skaly, rašelinisko...klišé...vietor, vlny...klišé...rašelina, rašelina...klišé, klišé.
Až na vraždu, vďaka ktorej si to hovorí detektívka, ide o príbeh(y) z českej/slovenskej Hornej Dolnej zasadený do prostredia, vďaka ktorému sa český/slovenský čitateľ isto poteší, že niekde inde je to viac na h...:-)

Owain
13.06.2022 5 z 5

Super čtení. Spíše poznání minulosti hlavní postavy, než pořádné řešení případu, ale pro mě super. Jdu na další díl.

INCOGNITOREADER
06.06.2022 2 z 5

První kniha od autora a teda musím říct, že mě moc nebavila. Prostředí je zajímavé, ale zařazení do žánru detektivka je na pováženou, to že je tu i označní thriller je naprostý omyl.
Střídání kapitol z minulosti a přítomnosti by mohlo být zajímavé, ale bohužel. Minulost, kde jde o dětskou lásku a žárlivost a později o poměrně brutální lov mořských ptáků se mi vůbec nelíbila a nebavila mě. Přítomnost kde se "vyšetřují vraždy" bohužel také ne.
Vyšetřování tu není, vraždy jsou tu tak jako spíš do počtu.

Marek82
31.05.2022 5 z 5

Hĺbavé, pomalé, dojímavé, ale hlavne veľmi zaujímavé. Ostrov Lewis a jeho obyvatelia sa vám dostanú pod kožu. Vďaka tejto knihe viem, kde ležia Hebridy, alebo to, ako sa loví a je Guga (odporúčam videá na Youtube). Detektívka inak nie je ani detektívkou v pravom zmysle slova. Hlavnému vyšetrovateľovi stačí, ak pátra sám v sebe a tak zistí, kto je vrah. Veľmi príjemná zmena po knihe od Deavera, kde hlavný detektív zo zrnka prachu určoval, ako vyzerá budova, kde býva vrah, či knihe od Keplera, kde bola každá postava psychicky narušená. Moja prvá kniha od Maya a už viem, že minimálne trilógiu z ostrova Lewis si vypočujem celú.

IvetaZ
30.05.2022 4 z 5

Setkání s Mayem pro mě bylo překvapení. Nejvíc oceňuji, že jsem díky knize hodně poznala Skotsko - jména, místa, nátury, lov guga... Je to jiný druh detektivky, spíš jde o překousávání minulosti a příběh je dost depresivní, všude samé promarněné životy a nešťastní lidé. Navazující knihy si asi přečtu, ale potřebuju pauzu.

Anette99
20.05.2022 5 z 5

Tak tohle byla paráda!
Fin se po rodinné tragédii vrací téměř po dvaceti letech na svůj rodný ostrov, ze kterého tenkrát s takovou radostí utekl, a kde obyvatelé žijí dost po svém způsobu (a tak i řeší problémy). Vrací se kvůli vraždě, která nese až podezřele mnoho společných znaků s vraždou, kterou Fin vyšetřuje. S jeho návratem postupně vyplouvají vzpomínky, projevuje se zapšklost zdejších lidí, kteří z ostrova utéct nedokázali, staré křivdy a nenávist znovu nabírají na intenzitě. Najednou zjišťujeme, že vražda je spíše v pozadí, ale hlavní je právě ta minulost a staré křivdy, které k ní vedly. Díky barvitým a podrobným popisům se ocitáme v krásné a zároveň drsné přírodě Vnějších Hebrid. Minulost se prolíná se současností, a obě doby spojuje tradice stará několik stovek let - lov guga.