Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2537 586

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

Marcas94
19.08.2023 5 z 5

Fakt jsem si to užil. Ačkoliv to možná není ani tak detektivka jako spíš jakési drama s prvky thrilleru. Přesto mě to hodně bavilo a přečteno jsem měl za pár dní. Hodně se mi líbilo střídání vyprávěcích stylů, kdy chvíli to je ich forma a chvíli zase er. May to dokázal skloubit tak, že každá kapitola měla svojí vlastní zápletku a tím pádem byla zajímavá a důležitá pro příběh. Těším se na druhý díl.

april4
11.08.2023 4 z 5

Kniha je detektivkou sotva z poloviny, zbytek děje hlavní hrdina vzpomíná na dětství a mládí prožité na ostrově, přičemž ony vzpomínky mě bavily více, než samotné vyšetřování vraždy. Autor občas popisuje prostředí i nálady dost detailně a na můj vkus až zdlouhavě, ale celková drsná atmosféra ostrova člověka pohltí, takže čtení ubíhá až k poctivým čtyřem * :-)

Jack Bauer
19.07.2023 1 z 5

Tak já půjdu proti proudu. Od samého začátku mě kniha nudila, skončit jsem chtěl už kolem 80 stránky a absolutně nechápu, proč jsem ji dočítal, snad kvůli skvělým recenzím jsem čekal, že se velice nudný příběh nějak rozjede. Připadalo mě to jak nějaký Finův životopsný dokument o lovu ptáků guga než normální detektivka. Do čtení i přes pěknou čtivost jsem se musel hodně nutit. Přesně to vystihla ignis.

Borntobike
12.07.2023 5 z 5

Knihu jsem po objevení se mrtvoly chtěla odložit. Neudělala jsem to a nelituji. Líbily se mi návraty do minulosti, zpětné líčení Finova dětství na ostrově. A detektivka jen tak na pozadí. Atmosféra mi připomínala spíše severskou literaturu. Doporučím manželovi.

Nikola086
11.07.2023 4 z 5

Autor má velice specifický styl. V příběhu je vše barvitě popsáno, proto se dle mého názoru začátek knihy mírně vlekl. Zhruba od poloviny to byla neskutečná jízda. Geniálně navzájem propletené životy vstupovaly do vyšetřování a vy do posledních stran můžete jen hádat, kdo by mohl být oním vrahem. Což velmi oceňuji.

L.Helena
02.07.2023 5 z 5

Audiokniha
Úžasné. Spousta osudů, u kterých se postupně rozkrývá jejich tragické pozadí. Události současné, minulé i ty dávno zapomenuté vyplouvají postupně na povrch a spojují se v jeden hodně zajímavý příběh. Doufám, že pokračování je stejně dobré.

sgjoli
11.06.2023 3 z 5

O sérii Lewis jsem slyšela docela dost chvály - s tím, že je to údajně prý ještě lepší než moje oblíbená série čínských thrillerů od stejného autora. A tak jsem to chtěla vyzkoušet. Nakonec jsem zvolila audioknihu v podání skvělého Jiřího Dvořáka.
Musím říct, že jsem vlastně trošinku zklamaná, protože jsem čekala nějakou pecku. Zvlášť když sérii čínských thrillerů mám moc ráda a které pro mne v rámci autorovy tvorby nastavily laťku docela vysoko. A tento thriller ji pro mne bohužel úplně nepřeskočil.
Zápletka samotná o sobě není špatná. Neměla jsem dojem hluchých míst, pořád to hezky plynulo, něco se dělo. Hlavní vyšetřovatel docela sympatický. Závěr knihy je hodně akční a směřuje k vyhrocenému konci, který přináší vcelku logické vysvětlení toho, co a proč se v knize stalo. Samotná pointa má asi pravděpodobně být šokující - pokud thrillery čtete málo, asi vás to bude šokovat. Ale jelikož já mám v tomto žánru načteno dost, asi mne ten příběh neměl úplně čím překvapit - co se toho děje týká.
Autor to má celé dobře vymyšlené a logicky to dává smysl. Přesto si nemyslím, že by tento thriller nějak významně vystupoval z řady jiných thrillerů, které v posledních letech zaplavily knižní trh. Aspoň já v tom příběhu nenašla něco, kvůli čemu by příběh extra vybočoval a vyčníval nad jiné. Minimálně po té dějové lince. Nevím možná jdu v tomhle ohledu proti proudu.
co bych ale ráda vyzdvihla, je autorova schopnost skvěle vykreslit prostředí, v níž se děj odehrává. Drsná krása přírody a drsné počasí tu jsou popsané skvěle. I postavy tu působí velmi plasticky, po této stránce si nemohu stěžovat. A jak jsem zmínila, interpretace Jiřího Dvořáka byla prostě povedená.
Celkově hodnotím 3 hvězdami. Není to špatná kniha a pokud vás láká, určitě ji mohu doporučit. Ale prostě jsem četla/poslouchala lepší, no...

cérka
06.06.2023 5 z 5

Audiokniha

Skvěle načteno Jiřím Dvořákem. Prostřednictvím svého hlasu a talentu se mi nádherně vtělil do hlavního hrdiny.

Opět jedna z dlouho odkládaných knih, ke které jsem se konečně pročetla, a to mě ještě popostrčil Klub milovníků knih.

Příběh má detektivní zápletku, ale není to přímo tradiční detektivka. Základním motivem této knihy je starobylý zvyk obyvatel ostrova Lewis a jejich dlouho střežené tajemství. Ovšem hned od prvních kapitol jsem byla přímo vtažena do děje. Napínavý příběh, plný popisů drsné přírody, vztahů a názorů hlavních hrdinů mě mile překvapil.
Určitě si poslechnu pokračování. Doporučuji.

Luigi1
23.05.2023 3 z 5

Tato kniha začala velmi zvolna a temto trend se nezměnil,takovou zápletku jsem nečekal

Eistee
13.05.2023 5 z 5

Parádní psychologická detektivka s hutnou atmosférou skalnatého ostrova, kde nebyl a není život vůbec snadný. Líbily se mi skvěle vykreslené místní postavičky, popisy krajiny i zajímavé zvyky domorodců. Ačkoliv je děj v poslední třetině celkem předvídatelný, na napínavosti to rozhodně knize neubírá. Doporučuji k přečtení.

petula22
27.04.2023 5 z 5

Za mě skvělá detektivka, napínavý a velmi čtivý příběh. Těším se.dalsi.

viweb
19.04.2023 3 z 5

Zajímavý příběh v okouzlující prostředí. Za mě jednou a dost. Do Rušilo mě hodně podrobné vyprávění minulosti na úkor aktuálního vyšetřování vraždy. Obálka je moc pěkná.

Tesssay
18.04.2023 3 z 5

Kniha je velmi čtivá a napínavá. Líbilo se mi prostředí, kam byl děj zasazen a jak byl popsán, také prolínání minulosti a přítomnosti, při které se postupně odhalovaly povahové rysy jednotlivých postav bylo fajn. Jak již níže psal desert.fox bylo obtížné najít v knize postavu, které by člověk fandil a také mi přišla nedotažená část týkající se Artairova otce... Knihu ale v globálu hodnotím, jako velmi povedenou a určitě si přečtu i další díly.

Mikarda
10.04.2023 4 z 5

Velmi povedené, kompletní příběh se postupně po vrstvách odhaloval. Hezky vše propojeno, jen pozor, některé části až surově napsané. Dalšímu dílu se nebudu bránit, pokud mi přijde pod ruku.

desert.fox
31.03.2023 2 z 5

Mám z knihy rozporuplný pocit. Atmosféra výborná, ale děj jaksi šmajdá na všechny čtyři a konec knihy je nelogický a zlomený přes koleno, do psychologie hrdinů nezapadá. V knize není ani žádná postava, které by čtenář fandil.
Druhý díl nezkusím, tento mne odstrašil.

Lálin59
29.03.2023 5 z 5

Jedním slovem. NÁDHERA!!!
Není to úplně klasická detektivka, ale je to napínavý a krásně popsaný příběh, plný tajemství a zvratů v různých časových obdobích.
Samostatnou kapitolu tvoří autorova schopnost vykreslit krásy krajiny a života lidí v oblasti, kde se děj odehrává.
Podle svého dlouholetého zvyku jsem si neustále vypisoval názvy míst, kde se děj odehrával a prohlížel je na mapách a dostupných fotkách, abych byl co nejvíce v obraze. Musím říct, že sem si přišel na své.

patch
17.03.2023 5 z 5

Drsné, až z toho mrazí. Velmi překvapivý závěr. Hodně se mi líbilo.

Timkim
24.02.2023 4 z 5

V této knize byla dobře vykreslena krajina a život tamních obyvatel. Nejedná se tu v podstatě o detektivku. Ta je upozaděna příběhem mladého Fina který zde vyrůstal. Drsný život, první lásky, první rebélie a v neposlední řadě 17 let stará křivda. Kniha byla výtečně načtena, ale dějově se mi více líbí druhý díl této série. Musím si co nejdříve opatřit Šachové figurky.

yossarianxxii
20.02.2023 4 z 5

První příběh z ostrova Lewis mě nadchnul, originální zápletka, při jejímž řešení mne hlavní hrdina doslova štval, ale zároveň jsem mu držel palce. Popis komunity ostrova, jak se lidé k sobě navzájem chovají a to, že i v dnešní době mohou takto žít, byl uvěřitelný.
Celkové vyústění dokonale podtrhlo vybudovaný příběh.
Tento detektivní román je dostupný i jako audiokniha s interpretací Jiřího Dvořáka.

kaca82
10.02.2023 5 z 5

Knížku jsem několik dní po dočtení nemohla dostat z hlavy. Kromě příběhu oceňuji i schopnost autora popsat krajinu a její nehostinnost a ponurost tak, že hltám každé písmenko, přestože jakékoli popisy mě běžně dost nudí.